postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » אף אחד לא עוצר ושואל, אז לאן נעלם הכסף?

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אף אחד לא עוצר ושואל, אז לאן נעלם הכסף?

נושאים דעות, כלכלת בית ב 9.06.14 1:15

במקום לנסות ולהתחקות אחרי הכסף שאין, בוחר הבנק המרכזי של אירופה בהכחדת הריבית כדי שאחרוני בני המעמד הבינוני יוציאו את החסכונות הסולידיים שעוד נותרו מהכיס וילכו לקנות משהו. הריבית האירופאית הוצאה סופית לפנסיה. לכסף כבר אין ערך ועכשיו לא מתביישים להודות בכך גם בכירי הבנקאים

מאת: ק. טוכולסקי

הבנק המרכזי של אירופה החליט לעבור לריבית שלילית על פיקדונות. איכשהו בעולם שכל הזמן מספרים לנו כמה הוא מלא רווחה והון ושמעולם לא היה פה יותר כסף, אין כבר כסף. איכשהו במקום לנסות ולהתחקות אחרי הכסף שאין, לאן הוא נעלם, מי ייצר אותו, איך וכיצד, בוחר הבנק המרכזי של אירופה בהכחדת הריבית כדי שאחרוני בני המעמד הבינוני יוציאו את החסכונות הסולידיים שעוד נותרו מהכיס וילכו לקנות משהו. הריבית האירופאית שירדה תוך חמש שנים בפחות או יותר 0.5% לשנה, הוצאה סופית לפנסיה. לכסף כבר אין ערך ועכשיו לא מתביישים להודות בכך גם בכירי הבנקאים.

אין כסף, אין איך להניע את כלכלת השוק. הניסיון הנואש לחפש את הכסף בחסכונות הלא קיימים של המעמד הבינוני שגם באירופה הולך וצובר חובות הולכים וגדלים של משקי בית רק מעיד על גודל המצוקה. הבחירות לפרלמנט האירופאי תרמו להבנה שלא רחוק היום בו יוון תעבור לשליטה של סיריצה שתכלול שמיטת חובות או לפחות הגבלת הריבית המגוחכת שממשלת יוון מוכנה לשלם על ה"עזרה" שהיא מקבלת. הפער הבלתי נתפס בין הריבית שמשלמות מדינות על הלוואות לכיסוי חובות לעומת הריבית הריאלית שמציעים היום תמורת אותם ניירות חסרי ערך ממשי שנקראים כסף הולך וגדל. הריבית ממשיכה לרדת כי אין תשואות ששוות לאחרוני האנשים שעוד יש להם כסף להוציא אותו מהבנק ולהמר עליו בבורסה. הניאו ליברליזם נאבק מאז סוף שנות ה-70 בקיומו של מעמד בינוני, המעמד הבינוני רובו ככולו היה חוסך סולידי בבנקים. החלטת הנגיד האירופאי מעידה שהוא החליט לחפש את הכסף שאין בכיסים המרוקנים של המעמד הבינוני ולא במקלטי המס של התאגידים.

אם הבנקים רוצים לשרוד את הזעם האמתי של הציבור, זה שיגיע אליהם כשגם בפרנקפורט השאננה אשליית החיים הטובים תגמר כדאי להם ולעומדים בראשם להתחיל לחפש את הכסף האמתי. כדאי לבנק המרכזי של אירופה לקבוע ריבית של לא יותר מ-2% על חובות למשקי הבית הפרטיים ולמדינות. אין מה לדאוג בעולם של קונים חובות מוכרים חובות גם אם יוון תשלם רק 2% ולא 8% על האג"ח שלה אין למוסדיים ברירה אלא לקנות, אחרת מה הם יקנו?  משחק החובות ההולכים וטופחים בזמן שהכסף ה"אמתי" מתנדף מהמערכת קרב אל קיצו. אם לא יתחילו לחפש את הכסף בכיסי התאגידים והטייקונים לא יהיה מה לקחת. למען האמת יש בעיקר חובות, רוב הכסף הלא קיים שניפח את כלכלת השוק בעשרת השנים האחרונות התפוגג.

בינתיים השוד נמשך, התהליך שבו תאגידים מנסים להפוך נורמות של העולם השלישי לנורמות של העולם המפותח מגיע לשיאים חדשים, לדוגמא הסכמי הסחר החופשי הנרקמים בין האיחוד האירופאי לארצות הברית שמטרתם הפקעת הריבונות ממצביעים זועמים והעברתם לתחום דיני החוזים הבין-תאגידיים, או שוד הגז הישראלי בשיטות שאפיינו עד לא מזמן רק את שוד המשאבים באפריקה. כל אלו מעידים יותר מכל על המצוקה של הקפיטליזם, במערכת שכבר אין בה מה לשדוד לפי חוקי המשחק הקיימים, האליטות התאגידיות מנסות לשנות את כללי המשחק בעוד שבירה ימינה בסגנון רייגן ותאצ'ר או השוד הגדול שלאחר נפילת הגוש הסובייטי. הבחירה שוב בידינו, האם לקבל את האונס של כללי המשחק ולהיכנע לדורסנות שלטון ההון או להתמודד. המצב בקנטים והוא לא ישתפר, שום הסכם סחר או ניצול אכזרי של משאבים לא יסתירו את העובדה שהמערכת אינה מסוגלת עוד לקיים בכבוד גם לא את המעמד הבינוני של האנושות, זה שהולך ונכחד במדינות המפותחות.

העובדה שהכלכלה הקפיטליסטית נמצאת במשבר ותקופת מעבר אינה מעידה על קיצה או נפילתה של השיטה. שום דבר לא קורה מעצמו. העדר הבנה מצדם של סוציאדמוקרטים שאי אפשר להמשיך ולהאמין בשוק החופשי הדורסני המקובל היום והחולשה של השמאל הרדיקלי מאפשרים בעצם את המשך התהליך ואת המעבר לשלב הבא. השוד לא יפסק ומנגנוני השליטה של הדמוקרטיה הליברלית, המערכת הביורוקרטית-בנקאית של שלטון ההון, פוליטיקאי ועיתוני החצר של שלטון ההון לא יוצאים נגד השוד אלא מפארים חלקים ממנו ומסתירים אחרים. הכסף נגמר, השיטה משתנה מחדש תוך כדי קריסה ונשאר רק לקוות שנצליח לעצור את הסיבוב הבא.

 

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , ,

7 תגובות

 1. אופק :

  אם אתה יכול לגבות את טענותיך בנתונים, אני חושב שחובה עליך להפיץ את המסר גם בתקשורת המיין-סטרים.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  תמונת הפיננסים בעולם - צבי כסה

  http://on-the-left-side.org.il/תמונת-הפיננסים-בעולם.

  השאלה היא מה שווים בעצם הבתים של המועמדים לנשיאות – הפנסיות שלהם ושלנו, האג"חים הממשלתיים וכיו"ב.

  המפולת יכולה לבוא כל רגע.

  הצעירים, הבריאים, הנחושים, וכן הפנטיים למיניהם – יחזיקו מעמד ואולי אף יפרחו.

  זה נשמע מוגזם? הלוואי.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  בעצם מדובר בסוג של מס?

  טוכולסקי, אתה יכול להסביר את המשפט : "הריבית ממשיכה לרדת כי אין תשואות ששוות לאחרוני האנשים שעוד יש להם כסף להוציא אותו מהבנק ולהמר עליו בבורסה"?

 4. ק. טוכולסקי :

  פעם אנשים היו מוכנים להמר בבורסה. היום ברור שאין בבורסה כסף, אז כדי לאלץ אנשים להמר מורידים את הריבית לאפס. במצב כזה אנשים לא מרוויחים מלחסוך והם נאלצים להמר על נדל"ן או מניות.

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אג"חים ממשלתיים אירופאים?

  תודה טוכולסקי.
  ושאלה נוספת – מה המשמעות לגבי מחזיקי אג"חים ממשלתיים אירופים?
  אין לי מושג איך עובד שם עניין הפנסיות אבל בתיק פנסיות ישראלי יתכן ומוחזקים אג"חים כאלה?

 6. לקסי :

  עדות מסייעת משוייץ

  "הבנקים השווייציים אומרים ללקוחות הגרמנים, הבריטים והצרפתים – 'או שאתם לוקחים את הכסף, או שאתם מספקים לנו אישור שדיווחתם על הכספים בחשבון'." http://www.themarker.com/law/1.2343982
  אמנם בכתבה המצוטטת התירוץ הוא חקיקה נגד עבירות מס, אבל הבנקאים השוייצריים היו "ממציאים משהו" לו החזקת הכסף היתה רווחית כבעבר.

 7. ערן אורון :

  מאמר מעולה

  תודה על המאמר.
  שאלה לכותב המאמר:
  בשעתו היו אגרות חוב מיועדות, כלומר אגרות חוב של הממשלה המקומית לצרכי פנסיה, עם ריבית מובטחת. בישראל היו כאלה עד שפרס כאשר היה שר אוצר, ביטל אותן ושלח את קרנות הפנסיה לבורסה.
  מה קרה לאג"ח המיועדות במדינות אירופה? אם מורידים את הריבית לאפס במטרה לאלץ אנשים להשקיע את החסכונות בבורסה, אבל עדיין יש אג"ח מיועדות, אז אין אילוץ.
  האם תוכל להרחיב בנושא זה?
  תודה שוב

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.