יעל גרמן, אל תתני יד להריסת מערכת הבריאות הציבורית

מכתב של רופאים וסטודנטים לרפואה בישראל, הקוראים לחברי ועדת גרמן לחזק את מערכת הבריאות הציבורית בישראל ולא לתת יד לקריסתה

לכבוד ועדת גרמן:

אנו רופאים וסטודנטים לרפואה בישראל קוראים לחברי ועדת גרמן לחזק את מערכת הבריאות הציבורית בישראל ולא לתת יד לקריסתה. מערכת הבריאות בה אנו עובדים היא בין מערכות הרפואה הטובות בעולם, המעניקה טיפול רפואי מקיף לכל תושב באשר הוא תושב. אולם, הזנחה, שחיקה והפרטה מתמשכת מובילים לקריסתה של מערכת מפוארת זו.

אנו, רופאים וסטודנטים, עדים יום יום לפגיעה המתמשכת בתושבי מדינת ישראל. אנו רואים ונאלצים להתמודד עם העומס האדיר המוטל על המערכת שמתבטא בתורים ארוכים למרפאות מומחים ולניתוחים, לצפיפות בחדר המיון, לדוחק במחלקות האשפוז ולזמן המועט שמוענק לכל מטופל בקהילה. אנו עדים יום יום לתשלומים הנוספים שמושתים על מטופלינו הגורמים לחלק גדול מהם לוותר על טיפולים רפואיים בסיסיים וחשובים.

אנו קוראים לוועדת גרמן לחזק את המערכת הציבורית ולא להסתפק יותר בפתרונות של ה'רע במיעוטו'. כחברה המקדשת חיי אדם ואת הזכות לבריאות, איננו יכולים עוד לעמוד מן הצד בזמן שבריאות הופכת למוצר מותרות הנמצא בהישג ידם של מעטים בלבד. אנו מתנגדים להכנסת שירותי רפואה פרטית לבתי החולים הציבוריים וחושבים כי צעד זה יפגע בשוויון בין החולים ובין הרופאים כאחד ויחליש את מערכת הבריאות בכללותה. אנו מתנגדים נחרצות להפרטת סל השירותים הבסיסי ולהעלאת ההוצאה הפרטית לבריאות. אנו קוראים לתיקון השחיקה התקציבית, להשקעה ברפואה ראשונית ומניעתית, לצמצום פערי נגישות וזמינות בשירותי רפואה ולתגמול נאות של רופאים המקדשים את מלוא זמנם ומרצם במערכת הרפואה הציבורית. אנו דורשים ששירות רפואי מיטבי, עם המתנה סבירה, יהיה נגיש לכל תושב ללא תשלום נוסף. אנו רוצים לעבוד במערכת שוויונית שמשרתת את כולם ללא משוא פנים.

אנו זועקים את זעקתם של החלשים והחולים. כרופאים שאמונים על בריאותם של תושבי מדינת ישראל אנו מפצירים בכם לזכור את הזקנה במסדרון, את המטופלים המחכים בחוסר וודאות בחדר ההמתנה ואת המשפחות שמחכות בחרדה מחוץ לחדר הניתוח. זכרו את כל אותם אנשים שנלחמים יום יום על זכותם הבסיסית ביותר – לחיות ולהזדקן בבריאות ובכבוד. כפי שאנו נשבענו את שבועת הרפואה בעת הכניסה לתפקיד, כך גם אתם, שתעצבו את פני המערכת
לעתיד לבוא, מחויבים לאותה שבועה בדיוק: "על משמרתכם הופקדתם יומם ולילה לעמוד לימין החולה… ועזרתם לאדם החולה באשר הוא חולה… אם אזרח נקלה ואם נכבד."

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

One Response to “יעל גרמן, אל תתני יד להריסת מערכת הבריאות הציבורית”

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

    "רעיון העלאת מס הבריאות בכ-0.5% כדי לממן את חיזוקה של מערכת הבריאות הציבורית, עלה בחודשים האחרונים על ידי גורמים שונים במערכת ומחוץ לה".

    "הציבור הישראלי מביע נכונות לשלם יותר מס עבור מערכת בריאות ציבורית חזקה: מחצית מהאוכלוסייה היהודית בישראל היו מסכימים לשלם תוספת של 0.5% למס הבריאות הנוכחי, ובכך לממן את קיצור התורים בבתי החולים הציבוריים – כך עולה מסקר שערכה חברת גיאוקרטוגרפיה. התוספת למס תאפשר העסקת רופאים בכירים בשעות אחר הצהריים בבתי החולים".

    http://www.themarker.com/news/health/1.2337994

Leave a Reply