חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

נגד הצעת חוק הפללת לקוחות הזנות – נייר עמדה

נושאים דעות, משפט ופלילים ב 26.05.14 2:59

נייר עמדה של העמותה להסדרת הזנות בישראל לקראת דיון בועדה למאבק בסחר בנשים  כנסת טוען כי חוק המפליל לקוחות לא יגן על נשים העוסקות בזנות ולא יפחית את ממדיה

העמותה להסדרת הזנות בישראל (ע"ר) הוקמה בשנת 2012 על ידי נשים בגירות ועצמאיות העוסקות בזנות באופן חוקי מתוך בחירה חופשית בלבד.

העמותה שמה לה למטרה להגיע להסדרה אמיתית ומעשית של התחום למען העוסקות בתחום מבחירה חופשית. זאת מתוך תפיסה ואמונה שנסיון להציג פתרונות שאינם מעשיים או מתעלמים מהמציאות, גם אם הם נובעים מתוך רצון טוב, יובילו לפגיעה של ממש בציבור ובעוסקות בתחום כאחד.

מטרת העמותה לדאוג לצרכיהם של העוסקים והעוסקות במקצוע, להסדיר את הענף על היבטיו השונים, ובכלל זה היבטים חוקתיים, סוציאליים, חברתיים ועוד.  חשוב להדגיש –  האינטרס של העמותה זהה לזה של כלל הגופים הממשלתיים והציבוריים, ובכללם ארגוני סיוע לנשים בזנות, גם אם ישנה מחלוקת על הדרך.

חברות העמותה אינן מעודדות זנות ואינן רוצות להנציח את התופעה. יחד עם זאת חברות העמותה מתנגדות להצעת חוק הפללת הלקוח, הצעה שאם תעבור תפגע קשות בעיקר בנשים העוסקות בזנות, זאת בניגוד מוחלט לכוונת המחוקק.

 

פגיעה דווקא בנשים העוסקות בזנות

 • הנסיון העולמי מוכיח כי הנפגעות העיקריות מחוק שכזה הן הנשים העוסקות בזנות. העברת הפעילות בתחום למישור הפלילי הביאה לצמיחה של גורמי פשיעה בתחום, לפגיעות פיזיות בזונות עצמן, לחוסר יכולת של גורמי הרווחה להגיע ולסייע לזונות שפעילותן ירדה למחתרת ולהתעלמות של לקוחות מפגיעה בזונות מחשש שאם ידווחו על כך  יפלילו את עצמם. בנוסף, ירידה בהיקף הלקוחות תביא את הזונות "להילחם" על כל לקוח ולעשות דברים קיצוניים כמו מין לא מוגן, מין קיצוני ועוד.

הנסיון העולמי מוכיח שהחוק אינו מפחית את היקף הזנות

 • מחקרים שנעשו על שבדיה, מדינה אשר אימצה את חוק הפללת הלקוח, הראו כי חוק שכזה לא הקטין את היקף הזנות במדינה. לעומת זאת עולה כי החוק הוריד את הזנות "למחתרת", הגביר את תופעת זנות הגבולות במסגרתההשבדים עוברים את הגבול על מנת לצרוך שירותי זנות והעביר את הזנות לאינטרנט ולדירות מסתור.

בעיות חוקתיות

 • החוק אינו סימטרי ומאפשר ענישה רק של צד אחד לעבירה- הלקוח, ולא של הצד השני- העוסקת בזנות. יודגש כי המחוקק מאפשר פגיעה רק בצד אחד של מבצע העבירה רק במקרים בהם הצד השני לא כשיר  לעמוד לדין או להישפט. במצב שכזה המחוקק מצהיר, למעשה, כי נשים אינן מסוגלות לקבל החלטה על עצמן, ועל גופן.
 •  בנוסף, החוק אינו מידתי ופוגע במידה שאינה נדרשת בנסיבות הקיימות בחופש העיסוק של נשים העוסקות בזנות מה שהופך אותו לחוק לא חוקתי.

בעיות תקציביות

 • החוק אינו מגובה בתקציב – מי בדיוק אמור לסייע לכל אותן נשים שהחוק מתיימר לגרום להן לחדול מהעיסוק בזנות? הרי הארגונים מלינים ללא הפסק על מחסור בתקציב לאותן נשים שכן מבקשות סיוע אז איך אותם ארגונים אמורים להתמודד עם המצב (הדמיוני…) של היום שאחרי? אין תוכניות שיקום ואין אלטרנטיבות לעיסוק בזנות. בנוסף, גם לגורמי האכיפה, ובראשם המשטרה, אין את התקציב או את כח האדם לטפל בעשרות אלפי גברים שיהפכו באחת לעבריינים פליליים.

פעילות במישור החינוכי ולא הפלילי

 • חקיקה פלילית בעייתית מאוד כאשר היא מבקשת למגר תופעות חברתיות רחבות טווח. לדוגמא- "תקופת היובש" בארה"ב לא די שלא מיגרה את צריכת האלכוהול, אלא עזרה לארגוני פשיעה להתפתח ולשגשג. לעומת זאת פעילות במישור החינוכי, עם יצירת מגבלות חלקיות, כגון הקמפיין נגד עישון הביאה למצב מבורך בו חלה ירידה בהיקף המעשנים. גם בתחום הזנות יש לפעול לחינוך ולמגבלות, אבל לא למניעת הזנות באמצעות חקיקה פלילית.

קיים חשש ממשי כי חוק שכזה יהיה אות מתה בספר החוקים

העמותה להסדרת הזנות איננה מעודדת זנות ואינה באה להתעלם מהרעות החולות שקיימות בתחום, אבל ישנן דרכים נכונות יותר להתמודד עם תופעת הזנות. הזנות הינה נושא רציני המחייב טיפול יסודי המחובר למציאות האמיתית. תחום הזנות בישראל מחייב הסדרה מעשית תוך מתן הגנה לנשים העוסקות בתחום מבחירתן, תוך הכנסת שינויים מידתיים בחוק העונשין, לטובת שיפור מצבן של הזונות, ובמיוחד זונות הרחוב: לאפשר זנות מוגנת בדירות מוסדרות הכוללות תנאים הולמים, תנאים סניטריים, אבטחה ופיקוח רפואי ומשטרתי. במקביל, יש להקצות את כל המשאבים לסיוע לנשים העוסקות בזנות והזקוקות לכך, תוך הקצאת משאבים לפעילות חינוכית שתצמצם ככל הניתן את היקף הזנות בישראל.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

9 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  אם לא רוצים זנות צריך להיאבק במה שגורם לזנות מצב כלכלי מחורבן. הסיוע לנשים בזנות מגוחך, האוכלוסייה העיקרית בזנות נשים היא חד הוריות ואם יסייעו בצורה רצינית לאמהות חד הוריות הזנות תרד פלאים.
  במקביל צריך לעבוד על חינוך של גברים מבית הספר שיסביר להם למה זה לא טוב.
  חוק ההפללה הוא עוד חוק ליבראלי שכל תכליתו להתעלם מהמציאות הכלכלית שדוחקת נשים וגברים לזנות באמצעות פתרון שלא נותן מענה לבעיה שהביאה אותם לזנות מלכתחילה.

 2. ירמיהו :

  מסכים עם הדברים בנייר העמדה. הנפגעות מהפללת לקוחות הזנות תהיינה, העוסקות בזנות. החשש הוא שחוק זה יגרום לכך שהזנות תתקיים במחתרת. בהנחה שהחוק לא יגרום להפסקת פעילות הזנות לחלוטין, אז אלה שתעסוקנה בזנות למרות החוק, גם תסבולנה את כל הסבל שכרוך בזנות בנוסף וגם תיפגענה עקב החמרת התנאים של זנות במחתרת ופגיעה בהכנסות.

  חבל, שבמקום להשקיע כספים בסיוע לעוסקות בזנות להחלץ מהעיסוק בזנות, פונים להפללה.

 3. עובדת בתחום 5 שנים :

  היום אין כמעט ניצול. רובנו מרוויחות טוב ולא רוצות שיקום!

  עבדתי פעם במלא והיום רק בעיסוי והרפיה.
  אני בעד המיסוד אבל אנחנו לא צריכות לשלם מיסים בגלל שזה עבודה עד גיל 45 בערך ואי אפשר לעבוד בזה כל החיים.

  לידיעתכם יש מלא בנות כמוני רגילות שעובדות בזה.
  היום אין כמעט סרסורים כמו פעם ורוב הבנות לא עובדות ברחוב והם לא נרקומניות!

  מי שנרקומנית שיעזרו לה בלי קשר לזנות, אבל זה לא פייר לפגוע בנו! למה אף אחד לא שואל אותנו הזונות הרגילות??? למה תמיד מביאים בתור דוגמא זונה שחטפו אותה ברוסיה או איזה נרקומנית??? זה בכלל בכלל לא מייצג וכמעט לא קיים!!!

  עבדתי בתור מלצרית וזה לא מתאים לי. על חמש שעות עבודה ביום אני עושה 1000 שקל איפה עוד אני יכולה להרוויח ככה?? אז חברי כנסת, פמיניסטיות עיתונאים ודתיים תתעסקו בעניינים שלכם!!!!! אתם לא תחליטו עלינו.

  גם אלו שברחוב מרוויחות הרבה אבל להם יש בעיות אחרות וצריך לעזור להן. מאסר ללקוחות זה ממש לא טוב כי אז יפסיקו להגיע כל הלקוחות הנורמליים. גם ככה האיסור על פרסום גורם לחלק לעבוד ברחוב כי אסור לנו לפרסם טלפון!
  תנו לנו לפרסם כמו בכל העולם! תנו לנו לעבוד בדירה בלי לשקר – מספיק עם השמרנות!

 4. ק. טוכולסקי :

  העובדה שהפללה היא לא פתרון לא אומרת שהמצב בתחום זוהר. היא מחייבת מתן פתרונות שמתאימים לצרכים שהביאו נשים וגברים לזנות והיא מחייבת מלחמת חרמה בזנות קטינות וקטינים.

 5. אילן :

  לא מכבדים את החוק הזה זה חדירה לפרטיות ומנוגד לדמוקרטיה . יש אלפי בודדים ועובדים זרים ונכים בודדים ואפילו נשואים שאין להם יחסים בבית ולא יכולים להתחיל עם בחורות ברחוב זה פשע שבא ממפלגה שאפילו לא בממשלה . עם בחורה תלך עם עשר גברים לא יכולים להגיד לה כלום רק שהיא לוקחת כסף היא פתאום זונה לא נסכים לעבדות גופנו ברשותנו ואם מתערבים בכוח ביחסים של אנשים אז שיתחילו בהומואים שהיחסים שלהם אסורים מהתורה

 6. סליחה בת כמה את? (חוסר) הפללת לקוחות של קטינות המצויות בזנות/גל נורסקי | הטרקלין :

  […] זה ארצה לטעון כי גם אם ישנן הסתייגויות לא מבוטלות מהתערבות של החוק במוסד הזנות ומשלילת הזנות […]

 7. הטיעון של הבחירה החופשית של הנשים והגברים לעסוק בזנות מכובס ולא מתאים לשנת 2015 . הטיעון הזה גם לא מאתגר יותר. ולכן לא אשיב מדוע אין בחירה. זה לא :

  "בחירה"

 8. Ilan :

  כמו שלא מתערבים ביחסים של ההומואים כך אסור להתערב ביחסים בהסכמה אי אפשר בכל מצב לבוא עם תירוצים זה מראה שזה רק מקנאה לכסף העולם חופשי היום ויש מקצועות אחרים הזנות נותנת אלטרנטיבה חוקית לבודדים גרושים נכים תיירים מכוערים שלא יהיה להם יחסים בל התחום הזה נמאס מהשרוטים שלא מבינים את החיים

 9. גבי :

  https://nikaion.wordpress.com/

  הלכלוך שמאחורי הוילון

  א', ילידת מולדובה הגיעה לישראל באחד מגלי העליה הגדולים עם בן זוגה, שמאוחר יותר נטש אותה. קשיי החיים ניכרים בידייה המיובלות והיבשות. "זה מהעבודה" היא אומרת במבוכה כשמבחינה
  במבטי. כמו רבות אחרות, א', נכנסה למעגל שממנו קשה לצאת. "נשארתי לבד עם ילד וחוב לבנק" היא אומרת ביובש כמציינת עובדה. "לא ידעתי מה לעשות ואז חברה הציעה לי לעבוד בנקיון".
  היא משפילה מבט ועוצרת לרגע כנזכרת באותם רגעים שבהם השתנו חייה. "את יודעת אף אחת לא חולמת על זה בתור ילדה אבל אין מה לעשות כשאין לך כסף לפעמים צריך לעשות גם דברים אחרים". דרך אותה "חברה" , הגיעה א' לבית שבו חיכתה לה כבר אישה "עם שיער מסודר וריח של בושם" שהייתה נחמדה בתחילה "ואפילו הציעה לי קפה" אך לאחר מכן החלה רודה בה : "אמרה לי לנקות כל מקום שלוש פעמים, אף פעם לא הייתה מרוצה ועמדה כל הזמן להסתכל עליי ולתת ביקורת. העיניים צרבו לי מהאקונומיקה והיא רק צעקה עליי 'שפכי עוד שפכי עוד אל תתביישי'. בסוף, אחרי 4 שעות היא תקעה לי שטר של 200 ₪ ביד ואמרה לי 'זה בסדר לפעם ראשונה פעם הבאה תצטרכי להספיק יותר בזמן הזה".
  המלצות על "נשים בניקיון" מתגלגלות מפה לאוזן בין הלקוחות, בקבוצות ווטסאפ ואף בפייסבוק ובפורומים באינטרנט. בפורומים אלו ניתן לפעמים למצוא עדויות של לקוחות של הנשים בנקיון – "נקאיות". כך למשל מי שמזדהה בפורום כ"הילי" מפתח תקווה כותבת "הזהרו מאנה.. (השם המלא במערכת) – מתלוננת כשמבקשים ממנה לנקות תריסים עם אקונומיקה. חחח הבאתי לה סולם שתעלה ותנקה גם את התקרה בשירותים. בסה"כ יודעת לעבוד אבל צריכה שאני אהיה לידה כל רגע אחרת היא עומדת, נחה שותה".
  הנקאיות, אותן לקוחות של הנשים בנקיון מגיעות מכל קצוות החברה הישראלית – חילוניות, דתיות, ערביות. תחת מעטה של לגיטימיות ומחסות עצימת העין של המחוקק, הן מהוות כוח דורסני המנצל את הנשים המוחלשות והשקופות שמגיעות לעבוד אצלן. פרופ' יואלה יכין הר-גבע החוקרת את הנושא אומרת ש"כשאנשים חושבים על נשים בניקיון הם מדמיינים לעצמם סטודנטית לרפואה שעובדת בנקיון כדי לממן שכר לימוד אך המציאות מראה שנשים בנקיון הן פעמים רבות נשים מוחלשות – מהגרות, אמהות חד הוריות ונשים שעברו תלאות חיים שונות". ניכר בפרופ' יכין הר-גבע שהנושא קרוב לליבה. במשך קרוב לשעה היא מגוללת בפניי נתונים יבשים לצד סיפורי חיים קשים ונאלצת לעצור את שטף דיבורה רק כשהמנקה מגיעה ואנחנו יורדות להמשיך את השיחה בבית הקפה הסמוך. "נזקי הגוף שחוות נשים אלו קשים: הן חשופות לשאיפה של אדים רעילים של חומרי ניקוי לדרכי הנשימה מספר רב של שעות ביום. כמו כן, המגע עם חומרי הניקוי מותיר משקעים גם בידיהם ובאברים נוספים החשופים להם" אומרת פרופ' יכין הר-גבע בפנים חמורות "הגיע הזמן להכיר בכך שיש כאן בעיה ולתת לה מענה".
  עשרות אלפי נשים, מועסקות בניקיון ברחבי הארץ, רבות מהן באופן עצמאי ללא כל גיבוי מקצועי או התאגדות. נשים מוחלשות אף יותר ימצאו את עצמן עובדות במסגרת של "סרסורי נקיון" – חברות קבלניות מאורגנות המספקות שירותי נקיון. אותן חברות גובות מהלקוחות סכומים גבוהים ומשלמות לנשים בניקיון רק חלק קטן מהם לאחר ניכויים שונים ומשונים. נשים אלו מקבלות ווסט מהוה ומטונף עם לוגו החברה ופעמים רבות עובדות תחת פחד תמידי שמא הלקוח יתלונן בפני חברת הקבלן. למרבה האבסורד, נשים בניקיון מועסקות בדרך זו גם על ידי משרדי ממשלה ועמותות שונות, חלקן עמותות העוסקות בזכויות אדם.
  "אף אחד לא רוצה לנקות את השירותים של עצמו" אומרת א' בחיוך מריר "לפעמים אני עושה 4 דירות ביום. את יודעת מה זה 4 דירות ביום? לפעמים אני עובדת ותוך כדי אני מדמיינת שאני במקום אחר. מקום בלי ריח לימון מרענן".

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.