חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

צים ומדינת ישראל – הכל זהב?

נושאים דעות, כלכלה ותקציב, תחבורה ב 26.05.14 3:00

חלקו השני  של המאמר על שיטות הפעולה של חברות החברה לישראל. הפעם: מה משמעות מניית הזהב של המדינה בחברת הספנות "צים", מדוע חשוב כל-כך לבעלי החברה שמדינת ישראל תוותר עליה ומי ישלם את מחירו של ויתור כזה  

מאת אמנון פורטוגלי

שיטות הפעולה של החברה לישראל

קמפיין ליצירת דעת קהל אוהדת לצד איומים בסגירת מפעלים ועצירת השקעות - כך עמלה חברת  "כימיקלים לישראל" להשפיע על מקבלי ההחלטות להתאים עצמם לאינטרסים שלה. חלק א' מאת אמנון פורטוגלי

לקריאה נוספת

מניית הזהב ב'צים'

‏במסגרת מכירת יתרת מניות המדינה ב'צים' לחברה לישראל בפברואר 2004, הוקצתה למדינה "מניית מדינה מיוחדת". מניה זו נועדה להגן על העניינים החיוניים של המדינה בצים: שמירה על קיום צים כחברה ישראלית והבטחה שיכולת ההובלה של צים בכל עת לא תקטן מ"קיבולת" מסוימת, העומדת כיום על 11 אוניות.

בתקנון צים מפורטות הדרכים שבהן תובטח מניית הזהב. בין היתר נקבע שצים תהיה חברה מאוגדת ורשומה בישראל; מטה העסקים הראשי שלה ומשרדה הראשי והרשום יהיו בישראל; ללא הסכמת המחזיק במניית המדינה לא יתקבלו החלטות בעניינים שונים, וביניהם החלטות על פירוק צים, על מיזוג או על פיצולה; כמו כן נקבעו המידע והמסמכים שהמחזיק במניית המדינה יהיה זכאי לקבל מצים.

מניית הזהב מבטיחה גם אינטרסים כלכליים חשובים למדינה: העובדה שצים תחת שליטה ישראלית מחייבת את החברה להעסיק קברניטים ישראלים בכל אוניותיה וכן מספר מינימלי של אנשי צוות: בסך הכול מועסקים כיום באוניות צים קרוב ל-200 ישראלים. מאות רבות של ישראלים מתפרנסים "על החוף" מנוכחותה של צים בישראל. ללא צים ניצב מקצוע הימאות בישראל בפני סכנה קיומית בתוך דור, ללא אפשרות להכשיר נתבים, קברניטים, מפקחים ושאר בעלי תפקידים חיוניים. לנוכחותה של צים בישראל יש גם השפעה על יוקר המחיה – צים גובה כיום את מחירי ההובלה הנמוכים ביותר לישראל מהמזרח הרחוק, למשל, והסתלקותה תביא כמעט בוודאות להתייקרות מחירים.

האינטרסים של צים ובעליה.

‏בתחילת ינואר פנה בא כוחה של צים, עו"ד דוד שמרון, לרשות החברות והתריע שבמסגרת הסדר החוב המוצע בצים מתכוונת החברה להחזיר לנושיה, למכור או לגרוט 17 מתוך 24 האוניות שנותרו בבעלותה – וכתוצאה מכך יפחת מספר האוניות שבבעלות צים מתחת לרף המינימלי של 11 האוניות שנקבע במניית הזהב. עוד צוין במכתב כי "במסגרת הדיונים לקראת הגעה להסדר חוב, עלתה סוגיית ביטול מניית המדינה המיוחדת, והסדרת השמירה על האינטרסים החיוניים של המדינה באופן אחר".

‏לבעלי ומנהלי צים יש סיבות כלכליות טובות לניתוק צים מזהותה הישראלית. ביטול מניית הזהב יאפשר לבעלי המניות של צים לרשום את החברה במקלט מס ולהפסיק לשלם את המס הגבוה יחסית שנגבה בישראל. הזהות הישראלית של החברה היא בעייתית בשוק הסחר הימי העולמי. מדינות ערב ומדינות כמו מלזיה או אינדונזיה מסרבות להתיר כניסה לאוניות המזוהות כישראליות או לאוניות שבצוותן נמצאים ימאים ישראלים. צים פתרה בעייה זו בכך שחלק ניכר מאוניותיה אינן מניפות דגל ישראלי, והיא קבלה פטור מיוחד המאפשר לה להעסיק ימאים זרים בהפלגות לנמלים עוינים. ולבסוף, שוק הספנות העולמי עובר תהליך קונסולידציה שבמסגרתו מוקמות בריתות בין חברות ספנות מובילות – וקשה לצים, כחברה ישראלית, להצטרף לבריתות אלו. ‏

 צים פועלת לביטול מניית הזהב בדרכים שונות

צים העבירה את פעילות השטעון (העברת סחורות) שלה מנמל חיפה לנמל פיראוס ביוון לפני כחצי שנה. על פי מידע שפירסם העיתון "כלכליסט" מסתבר שצים פנתה להנהלת נמל חיפה ברבעון האחרון של 2013 עם שורה של דרישות יוצאות דופן, כדי לשכנע את ההנהלה להשאיר את צים בחיפה. כך, למשל, צים ביקשה לדחות ליולי 2015 החזר הלוואה בהיקף מוערך של 10-5 מיליון שקל, שאותה נטלה מהנמל והיתה אמורה להיפרע במהלך 2014. תנאים נוספים שהוצבו היו אחסנת מכולות שמגיעות מאשדוד למשך 21 יום, לעומת שבועיים כמקובל בענף, הפחתת עלויות השטעון ל־107-103 דולר למכולה במקום כ־115 דולר, ומתן תמריץ הגדלת פעילות של כ־14-16 דולר לכל מכולה סטנדרטית ותמריץ גבוה בכ־60%לכל מכולה גדולה במיוחד."  אחרי שנענתה בשלילה, צים עזבה ליוון.

לכאורה זו החלטה עסקית משיקולי רווח והפסד, אם כי בחוגי הספנות יש השגות באם העברת הפעילות מחיפה ליוון היה משקול כלכלי. זמן פריקה וטעינה בנמל הוא פרמטר חשוב מאוד בספנות, יותר מעלויות שטעון.  נמלי יוון ידועים כלא כל כך טובים בתחום זה בהשוואה לנמל חיפה. בנוסף, עולות מספר שאלות. הראשונה היא שיש חברות ספנות אחרות הפוקדות את נמל חיפה לפעולות שטעון כמו אלו שצים העבירה לנמל פיראוס. השניה היא שאת המחיר של העברת פעילות השטעון של צים מנמל חיפה משלם המשק והצרכן הישראלי.

עכשיו "חברת הספנות צים הודיעה למדינה כי היא מוכנה להחזיר את פעילות הספנות שלה מנמל פיראוס ביוון לנמל חיפה, בתמורה לוויתור המדינה על מניית הזהב שלה בצים". ההצעה של צים למדינה נשלחה במכתב שעליו חתום עו"ד החברה דוד שמרון, לתפוצה רחבה הכוללת, בין היתר, את משרדי האוצר והתחבורה, מנכ"ל משרד הביטחון דן הראל, המשנה ליועמ"ש אבי ליכט ובכירים במשטרת ישראל ובשב"כ.

הדרך השנייה בה פועלת צים לביטול מניית הזהב היא איום, שללא ביטול מניית הזהב יעמוד הסדר החוב של צים בסכנה ומי שיישא בתוצאות הוא משלם המסים הישראלי. כך, בתשובה לעתירה לבג"צ נגד ביטול מניית הזהב שהגישו לבג"ץ איגוד קציני הים והפרופסורים דני גוטוויין ויוסי יונה כותבים פרקליטי צים:

‏‎‎‏"אי הגעה להסכמות עלולה להוביל לאחד משני תרחישים אפשריים: הראשון, כניסה של מדינת ישראל לנעלי בעלי החוב והעברה לצים של סכומי ההסדר. מדובר בסכומים עצומים של כמיליארד וחצי דולר שעל מדינת ישראל יהיה להעביר לידי הנושים באופן מיידי. ‏התרחיש האפשרי השני, כותבים פרקליטי צים, הוא קריסת החברה, ואז כאמור לא יהיה למניית הזהב כל ערך".

אבל יש תרחיש נוסף, שעו"ד דוד שמרוןלא מציין.  אירוע סוויסאיר בשוויץ, בו ממשלת שוויץ למעשה הביאה את סוויסאיר לפשיטת רגל, כשהיא פועלת במקביל להקים ולהפעיל אותה כחברה עצמאית חדשה, תחת השם סוויס.  כדאי ללמוד ממשלת שוויץ.

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , ,

5 תגובות

 1. לפי דו"ח כלכלי, חובות צים בשל אינטרס החברה לישראל :

  מהכתבה: דו"ח שהוזמן על ידי איגוד קציני הים ומינהל עובדי צים מאשים: החברה לישראל שבשליטת משפחת עופר הביאה לשקיעת החברה בחובות. הדו"ח דוחה את הטענה לפיה הסיבה לחובות היא המשבר הגלובלי ומטיל את האשמה ב"הוצאות מוגזמות על רכש, מתוך אינטרס של החברה לישראל". צים בתגובה: דו"ח לא אובייקטיבי בעליל.
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4524050,00.html

 2. לקסי :

  צים בתגובה: דו"ח לא אובייקטיבי בעליל

  ועמית אומר שאובייקטיבי נהרג במפץ הגדול

 3. לקסי :

  וגם בגלובס

  החביתה של צים
  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000914018
  דרור דביר
  הפתרון הטוב לחברה
  הוא פשיטת רגל מסודרת

 4. ועוד מגלובס :

  דוח: "צים העבירה יותר ממיליארד דולר לכיסי בעלי השליטה"

  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000942031

 5. דרור :

  לקסי, יפה שאתה זוכר את המאמר מפברואר

  היום פרסמתי טור דעה נוסף בעניין הסדר החוב בצים: http://globes.co.il/news/article.aspx?did=1000942030

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.