חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הצבא של אתמול

נושאים דעות, מדיני-בטחוני ב 26.05.14 2:05

צה"ל מתאים למדינה שכבר לא קיימת, אבל אלו שרוצים להפוך אותו ל"קטן וזול", מתאימים אותו למדינה שעדיין לא קיימת. קיצוץ בפנסיות הצבאיות ובתגמולים לנכים והעסקת עובדי-קבלן במקום משרתי הקבע אינם הפיתרון, הם העמקת הבעיה

מאת קורט טוכולוסקי

אפשר להגיד הרבה דברים על צה"ל ועל משרד הביטחון, בתור משרת בעצמי אין לי ספק שהצבא הוא לא הדבר הכי יעיל בעולם, מצד שני אני לא בטוח שהצבא המופרט לעייפה שלנו, שגם כך מהדק את החגורה סביב כרסו המשתפלת יכול להתייעל יותר מדי. הפרדוקס הישראלי של מדינה שרוצה כיבוש ולריב עם כל השכנות שלה ולהתכונן לאיומים אפשריים מצד טאיוואן ואיי פיג'י ומהצד השני לא רוצה לשלם על זה, מביא אותנו כיום ועוד יביא אותנו בעתיד למקומות מאוד מעניינים. מה שאני כן בטוח לגביו הוא שהצבא שלנו ומשרד הביטחון שלנו פשוט חיים מציאות ישראלית שכבר אינה קיימת ולכן גם אינם יודעים להתמודד אתה.

בשבוע שעבר חגגה החטיבה שלי את עברה, קיומה ועתידה. מי שחושב שמילואים זה אנכרוניזם והיה נוחת שם בטעות היה חושב שהוא נמצא במנהרת זמן של צייט-גייסט (רוח התקופה). ארץ ישראל הישנה המיליטריסטית והטובה זינקה לערב אחד של פרגון עצמי והוכיחה שהעבר עוד כאן. אולי לא במלוא עוצמתו אבל עוד כאן. אפשר להסתכל על זה בהרבה מובנים, אבל אני בעיקר הבנתי שצה"ל הוא פשוט הצבא של חברה ישראלית שכבר לא קיימת, לטוב ולרע. ההתקפות על צה"ל, בזבוזיו, תגובותיו המגושמות בתקשורת, כל אלו מונעים משורה של אינטרסים מהם מוצדקים מאין כמותם ומהם לא, שדובריהם מתעלמים לא רק מהפיל הלבן בחדר אלא מהחדר שבו הדיון מתקיים. החברה הישראלית השתנתה מהר, לא רק לרעה אבל לא בעיקר לטובה. צה"ל משתנה לאט, הוא קולט לא מעט דברים רעים, הוא משמר לא מעט דברים רעים אבל גם דברים טובים נשמרים ונקלטים במערכת הזו.

החברה הישראלית על דובריה ומי שמתיימרים לדבר בשמה ובעצם מדברים בשם טייקוניה רוצים צבא קטן וזול. גם אני, אבל צבא קטן וזול מתאים למדינה שוחרת שלום מוקפת בשכנים שיש איתם אם לא שלום חם, אז לפחות הסכמות על דו קיום. מדינת ישראל, שותפה לאחריות לכך שבמציאות אין לנו שכנים שוחרי שלום. הכיבוש, הסכסוך, ההתעלמות מהיוזמה הסעודית, התפיסה שלנו של אני ואפסי עוד ביחסינו עם שכנינו, כל אלו לא מאפשרים מעבר לצבא קטן וזול. אפשר לשנות את המצב הזה, למשל באמצעות חתירה מהירה ככל הניתן לסיום הכיבוש וקץ הסכסוך. מעבר למערכת של בריתות אזוריות ושותפות אזורית כתחליף למלחמה מתמדת בהחלט תאפשר צמצום של הצבא. אבל אי אפשר גם להמשיך את הסכסוך וגם לקצץ בצבא. כי השחיתות וחוסר היעילות שנלווים לצבא הם מאפיין כרוני שיחסית לצבאות אחרים בעולם לא ניתן לומר שבישראל הם באים לידי ביטוי יוצא דופן.

אבל ישראל השתנתה, אנחנו רוצים הכל חינם. עיתונים חינם, מוסיקה חינם, טלוויזיה חינם, וכיבוש חינם. אז אי אפשר. אנחנו רוצים צבא אבל שנגדים ירוויחו פחות ממינימום ויועסקו באמצעות חברות קבלן. אנחנו רוצים צבא אבל שהציוד יתוחזק מהשמיים והמטות שיהיו גם מלאים באנשים חכמים וגם שלא נצטרך לשלם על זה. זה לא עובד ככה. מי שרוצה צבא כמו בנורבגיה, צריך הסכמים עם השכנים.

מתלוננים נגד הפנסיות של צה"ל, אבל הן הסדרי הפנסיה של צה"ל הגיוניים יותר מאלו שדורשים מאתנו לעבוד יותר, לשלם דמי ניהול מיותרים ולא לצאת לפנסיה אף פעם כי אחרי הדמי ניהול שלנו לא נשאר כלום חלק. מתלוננים על התנאים הסוציאליים של נכי צה"ל, אבל הם יכולים להתקיים בכבוד יחסית לנכים שמקבלים קצבאות מהביטוח הלאומי. יכול להיות שבתחומים אלו ובתחומים נוספים צה"ל מתנהל במציאות בזמן שאנחנו מקבלים את משחקי הבכאילו של פוליטיקאים נשלטי טייקונים ותאבי הפרטות. מה האלטרנטיבה לצה"ל כל עוד יש צבאות בעולם? צבא מופרט? חיילי-עבדי קבלן? יכול להיות שצה"ל הוא הגורם הממלכתי האחרון שלא משחק בנדמה לי ובכאלו עם הנאו ליברלים משרתי ההון ואנשי ההפרטה? גם צה"ל כבר הופרט לעייפה וראו איזה פלא זה לא עולה פחות.

לטוב ולרע צה"ל ומשרד הביטחון מתנהלים אחרת. כן יש מה לקצץ, אבל זה לא בסכומים האדירים של הפנסיות או בתנאים של נכי צה"ל. אם כבר, צריך להבטיח לכולנו פנסיית מינימום בגיל 50 ולהפריש לכולנו פנסיה מהיום הראשון לגיוס החובה. אם כבר כל הנכים צריכים לקבל תנאים וקצבאות כמו נכי צה"ל. כלומר בולעי הכסף המשמעותיים צריכים להישאר. את הרכש אפשר לשפר, קיצוץ במשלחות, העדפה לייצור מקומי עם בקרת איכות מקומית. אבל אין מה לעשות. בבסיס גם אחרי שבכל הבסיסים יסגרו את המזגן בסוף היום וימחזרו מים אפורים, עדיין יהיו הוצאות. צבא זה עסק יקר והחתירה צריכה להיות להשגת תנאים בינלאומיים שיאפשרו את הקטנתו. עד שנגיע לשם אנחנו צריכים להבין שאי אפשר להחזיק צבא בלי אימונים וציוד, בלי תנאים וביטוח נפגעים, בלי שכר ופנסיות ראויות. זה נכון גם למערכות אחרות כמו בריאות חינוך ורווחה, אבל שם ויתרו מזמן על מה שעוד נלחמים עליו בצבא. המטרה היא השגת התנאים הטובים לכולנו, לא ביטולם במערכת הביטחון.

 

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

3 תגובות

 1. עמית :

  חותם על כל מילה, נכון שמשרד הביטחון איננו שיא היעילות אבל יחסית למשרד האוצר הוא פשוט מעולה.
  אילו משרד הביטחון היה מנוהל כמו משרד האוצר היינו צריכים לעבור לארץ אחרת כבר מזמן.

 2. ל רפי :

  בתור קינה על האוטופיה שאיננה ולא תחזור

  זהו חיבור לא רע בכלל.
  בתור ניתוח המציאות הביטחונית של ישראל, והצורך למצוא לה תשובות ראליות, המבינות את האיומים ואת כוונות השכנים ומנסות לתת להם מענה במסגרת היכולות הלאומיות – המאמר הוא קשקוש מוחלט.
  אבן הבוחן היחידה הנמצאת במאמר זה היא "הפרטה", "הפרטה" ושוב "הפרטה". אין אפילו משפט אחד המנסה להתמודד עם השאלה האם מדינה המונה למעלה מ- 6 מיליון נפש, עם יכולות טכנולוגיות מפליגות, צריכה לנהל את הביטחון הלאומי שלה כמו בימי הפלמ"ח, שכיום כבר ברורים מעלותיו הגדולות, וחסרונותיו הלא פחות גדולים.
  אין לישראל שום בעיה להתמודד עם שליטה ממושכת ביהודה ושומרון, ואין ספק שמבחינה ביטחונית זהו נכס אסטרטגי חיוני. יש בעיה עם עצמה בשאלה, האם היא מוכנה כבר סוף, סוף להבין שאין לה ברירה אחרת, אם היא אינה רוצה לחזור לעידן האיום הקיומי הכולל שלפני מבצע סיני.
  הבעיה האמיתית היא אם אנחנו רוצים להיות, ולא איך אנחנו רוצים שיראו אותנו בקולנוע או באינטרנט. לאחר שנחליט בשאלה הראשונה, קל בהרבה להתמודד מול השאלה השניה.

 3. ק. טוכולסקי :

  אמרתי פעם אחת שצה"ל כבר הופרט לעייפה, וכבודך ל רפי קבעת שאבן הבוחן היחידה במאמר היא ההפרטה. אתה בכלל קורא את מה שאני כותב לפני אתה מגיב?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.