חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ח"כים: לפתוח בחקירה פלילית בעניין מכירת מרכז הקליטה במבשרת ציון

נושאים כלכלה ותקציב, עלו ברשת ב 20.05.14 0:03

ח"כים: לפתוח בחקירה פלילית בעניין מכירת מרכז הקליטה במבשרת ציון. ח"כ יואל רזבוזוב, יו"ר ועדת העלייה והקליטה: נפנה למבקר המדינה שיבדוק כיצד נכס של המדינה הועבר לידיים פרטיות. הדיון נערך ביום שני 19 במאי 2014

MerkazKlitaMevaseret

בדיון שהתקיים בוועדת העלייה, הקליטה התפוצות בנושא פינוי מרכז הקליטה במבשרת ציון, אמר יו"ר הוועדה ח"כ יואל רזבוזוב (יש עתיד): "נפנה למבקר המדינה שיבדוק כיצד קרה שמרכז הקליטה במבשרת ציון נמכר לידיים פרטיות. העולים שהגיעו ארצה אינם רהיטים שאפשר להעביר ממקום למקום. הועדה תעביר את החומר לכל הגופים הרלוונטיים כדי לעצור את תהליך מכירת המרכז לכרישי נדל"ן ואת הפגיעה בעולים".

איום הסגירה המרחף מעל ראשו של מרכז הקליטה במבשרת ציון הגיע הבוקר לדיון בוועדת העלייה, הקליטה והתפוצות של הכנסת. את חדר הוועדה גדשו עולים מאתיופיה, תושבי מבשרת ציון, חברי מועצת מבשרת ציון, נציגי ממשל, נציגי הסוכנות וחברי כנסת. הקרקע עליה שוכן מרכז הקליטה היא בבעלות הקופה – לתגמולים ופנסיה של עובדי הסוכנות היהודית לא"י, ומשרד העלייה והקליטה שוכר את המקום ממנה מאז 2009 למשך-5 שנים, וחוזה השכירות עומד להסתיים בסוף שנה זו. נציגי הקרן לא הגיעו לדיון.

ח"כ נסים זאב (ש"ס) הראה מודעה במקומון של מבשרת הקוראת לקנות דירות במתחם מרכז הקליטה. "מי שרואה את העיתון של מבשרת רואה שכבר מתבצעת מכירת דירות. איך בתוך יום אחד מודיעים על יציאה למכרז וכבר מפרסמים דירות למכירה. יש כאן קומבינה, אמר לוועדה.

עו"ד חגי אדורם, המייצג חלק מן התושבים במרכז הקליטה אמר כי במקום 1300 דיירים שחיים, מתפללים ומקבלים שירותים מהמרכז ואף אחד לא מסביר להם מה יקרה כאשר בתיהם ימכרו. "מדובר באזרחי ישראל שנשלחו לשם בהחלטת ממשלה. אם מישהו מעוניין למכור את הנכס שיתכבד להציג בפנינו תוכנית למרכז קליטה חלופי. אני רוצה לקוות שמחר לא ימכרו את משכן הכנסת לקופת הגמל של עובדי הכנסת".

ח"כ מרדכי יוגב (הבית היהודי) קרא לפתוח בחקירת משטרה: "נראה שיש כאן פעילות שגובלת בפלילים, חמורה מפרשת הולילנד. יש לפתוח בחקירת משטרה ובכל מקרה להקפיא את המכירה. אם המרכז הזה ייסגר – צריך לקבל הבטחה שאיש מהעולים לא ייצא אם לא יהיה לו פתרון"

דורון תשתית, חבר מועצה במבשרת ציון: "החיפזון פוגע גם בנו. המועצה האזורית מחזיקה בקרקעות מאוד יקרות וצעירים לא יכולים לקנות בתים אצלנו. אם הסוכנות חושבת שהפכה לסוכנות נדל"ן יש לנו בעיה איתה. אם הסוכנות רוצה לממש נכסים – יש בעיה, ואם הסוכנות סיימה את תפקידה כי אין עולים, שתתכבד ותעסוק במניעת ירידה. זאת ממש שיטת השקשוקה. יש פה אמירה מאוד מאוד חמורה ליהודי ארה"ב – היום אתה תתרום ומחר תמצא עצמך תורם לפנסיה של 'מוישלה זוכמיר'".

יורם שמעון ראש המועצה אמר כי המועצה תעשה הכל כדי שהעולים לא יפגעו, אך למועצה יש אינטרס שהמקום יראה אחרת. על כך הגיבה זיוה מקונן דגו, מנכ"לית האגודה למען עולי אתיופיה כי מרכז הקליטה במבשרת היה תמיד פח האשפה של מבשרת. "המועצה לא נתנה להם שום שירותים ותמיד התנכרה להם".

אברהם נגוסה, מנהל ארגון מכנף דרום לציון: "כולם היום מסתתרים מאחורי קופת הגמל הזאת. לא מעניין אותם מה יקרה עם העולים. יש כ-400 משפחות מתגוררות במרכז הקליטה – קשישים, בודדים, משפחות ואין פתרון הולם לדיון. העולים לא יכולים לקנות דירות ולא נותנים להם משכנתא. זה לא מרכז פרטי או משפחה בודדת, זה מרכז ציבורי שנותן שירות ציבורי מבחינת רווחה, חינוך וחברה. לזרוק 1300 אזרחי מדינת ישראל לרחובות זה פשע נגד הציונות. בגלל חזירות של אנשים עשירים למכור את המקום ולזרוק את העניים. זאת לא מדינת רווחה".

פנינה תמנו שטה (יש עתיד): "לתעלול הזה אין לו אח ורע במדינה שחרתה על דגלה את העלייה. אני לא רוצה להאמין שמישהו פה משתמש בגב העולים כדי לעשות קופה. אני דורשת מכם עולים חדשים -אל תתפנו! אני אתכם, מחזקת את ידכם, שלא ייתש כוחכם".

חביב קצב, סמנכ"ל דיור במשרד הקליטה: "אנחנו לא שותפים ולא ידענו על מכירת הנכס. לדעתנו יש לפנות בשלבים את מרכז הקליטה במבשרת. זכותה של קופת התמלוגים למכור, זה לא ענייננו ואנחנו לא מתערבים בכך. הנכס לא בבעלותנו. אנחנו גם עכשיו עומדים על דרישתנו לפנות ביחד עם כל השותפים את המקום בשלבים בתוך שלוש שנים ולא באופן מידי".

איילת שילה תמיר, משנה למנכ"ל הסוכנות היהודית: "הפתרון הרצוי הוא הפתרון של סיום השהות בשלבים באופן שיאפשר לעולים לסיים בהדרגה את השהות שלהם במרכז הקליטה ולעבור לדיור קבע. יש כאלה שלמעלה מחמש שנים במקום וחלקם בתקופת הזכאות. העמדה שלנו לגביהם- העולים הזכאים – צריכה להישמר במלואה ורצוי במבשרת". לעניין קרן הפנסיה, אמרה תמיר כי "קרן הפנסיה היא גוף עצמאי שסגורה מזה 20 שנה. העובדים הנוכחים של הסוכנות רובם לא חברים בה. גמלאי הסוכנות היהודית חברים בה. מדובר בקרן ותיקה שעובדת בפיקוח של אגף הפיקוח באוצר והדירקטוריון שלה ציבורי וחובתה לעמיתים שלה לעמיתים שחסכו לפנסיה. הקרקע הועברה לפי עשרות שנים לקרן הפנסיה. התורמים תרמו גם לפעילות וגם לשכר העובדים".

ג'וש שוורץ, מזכ"ל הסוכנות היהודית: "טובת העולים לנגד עינינו ולכן נפעל ביחד עם כל הגורמים על מנת שכל עולה הזכאי למגורים במרכז הקליטה יקבל דיור חלופי. מרכזי הקליטה אינם מגורי קבע אלא מגורים זמניים המיועדים לקליטתם בתקופה הראשונה שלהם בישראל".

ח"כ איציק שמולי (העבודה) שאל את נציגי הסוכנות "מתי קראתם לאחרונה את החזון של הסוכנות היהודית? מצד אחד להגיד שאתם דואגים לעובדי הסוכנות ומצד שני להתעלם מהצרכים של העולים. בעולם מתוקן הייתם מנהלם את המלחמה נגד האוצר ולא נגד העולים".
הודעה של ועדת הקליטה פורסמה באתר הכנסת

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. עבודה שחורה » האם משרד האוצר אישר העברת מרכז הקליטה במבשרת מהסוכנות היהודית לקופת הפנסיה שלה? :

    […] […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.