חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

העבודה המאורגנת – האם יש שוויון הזדמנויות בקבלה לעבודה?

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות ב 20.05.14 0:04

מצב העבודה המאורגנת בישראל נידון בישיבה שארגן חוג עובדי המדינה במפלגת העבודה ב – 14 במאי בסניף המפלגה בירושלים. עקרון שוויון ההזדמנויות בקבלה לעבודה אינו נשמר. קיימים פערים בשכר. בישיבה הועלו עדויות אישיות של עובדים בשכר שעתי
מאת: דליה בלומנפלד

histadrut34

העובדים בשירות המדינה המהווים את השדרה המרכזית של המגזר הציבורי הם אלה הנושאים את הדגל של ערכים כגון מיומנות טוהר מידות וערבות הדדית. פגישה במפלגת העבודה סניף ירושלים, שאורגנה על ידי חוג עובדי המדינה במפלגת העבודה, עסקה בכך בפגישה שהתקיימה ביום רביעי, 14 במאי בירושלים. יו"ר המפלגה, ח"כ יצחק[בוז'י] הרצוג כיבד בנוכחותו את האירוע.
בפגישה הועלה נושא העבודה המאורגנת. אחד החברים בחוג ציין שבעבר, רוב השכירים היו מאורגנים בהסתדרות. היא כללה 2 מיליון חברים. כיום יש בהסתדרות הכללית חצי מיליון חברים בלבד. עובדי המדינה מונים 110,000 עובדים, פחות ממחציתם מאורגנים. שירות המדינה בכל מדינה מתוקנת בעולם אמור להיות אבן השתייה של העבודה המאורגנת במדינה. המשק הישראלי מעסיק 3.2 מיליון עובדים שכירים יש בו כדי לשמש כמסד והטפחות להעצים ולחזק את העבודה המאורגנת והשבת ערכי מפלגת העבודה לקידמת השיח הציבורי בארץ.
נושא נוסף שהועלה בפגישה הוא עקרון שוויון ההזדמנויות בקבלה לעבודה בשירות המדינה. אחד החברים ציין כי שוויון ההזדמנויות מופר על ידי שיטות העסקה של מינויים בפועל, שימוש בוועדות איתור ובוועדות עוקפות מכרז, שהן מנגנון שמונע שוויון הזדמנויות בכסות כשרה. מכרזים, שהם הדרך המקובלת היום לקבלה לעבודה, צריכים להתבצע תוך שמירה על שוויון הזדמנויות. כיום מכרזים רבים הם תפורים. כל התופעות הללו המונעות שוויון הזדמנויות גורמות לאיבוד הערכת שירות המדינה. זה נושא שצריך להעלות בכנסת.
נושא פערי שכר בשירות המדינה הועלה גם הוא בפגישה. אחד החברים ציין שיש פער של פי עשרים בשכר בין עובדים בשירות המדינה. יש עובדי מדינה המקבלים השלמת הכנסת, יש המועסקים בחוזים אישיים, עובדי קבלן. שכר נמוך גורם לקבלת שירות ברמה נמוכה. לעומת זאת, שני העשירונים העליונים בשירות המדינה מקבלים למעלה מ-50% שכר. הפערים מסכנים את המדינה יותר מהאיום האיראני.
גלית הושיאר, אקדמאית בעלת תואר שני מועסקת כסוקרת בשכר שעתי בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ציינה שיש אפליה בין העובדים השעתיים לבין העובדים הקבועים. זאת למרות הנתונים ההשכלתיים האקדמיים של רבים מהם והרמה הגבוהה שלהם. יש מקום להשוות את תנאי העובדים השעתיים לאלה הקבועים. אין שום סיבה לאפליה בין עובדים המבצעים אותה עבודה.
עובד שעתי אחר בלמ"ס מספר שפנה להסתדרות הכללית החדשה בנוגע לעובדים השעתיים בלמ"ס, בבקשה לטפל במעמדם. קבוצה של עובדים נפגשה עם ח"כ מיכל בירן, והיא מתכוונת לזמן דיון בכנסת במצבם. יו"ר המפלגה ח"כ יצחק הרצוג אמר שהוא ידבר עם ח"כ מיכל בירן בקשר לקידום דיון דחוף במעמד העובדים השעתיים בלמ"ס. הוא אמר שידבר עם נציגי ההסתדרות כדי לנסות לקדם את הנושא.
אלון עובד במשרד הכלכלה. הוא יידע את הנוכחים בסוג העסקה מקפח נוסף שבו משתמשת המדינה: הפרויקטור. אלון משמש עוסק מורשה בתפקיד פרויקטור. אין לו חוזה עבודה. עקרונות קבלת שכרו מנוסחים בדף המפרט את הסכומים שיקבל לפי שעות. יש עוד כ-20 פרויקטורים במשרדי הממשלה.
הפרויקטורים נשכרים על ידי עמותת הרשות לעסקים קטנים ובינוניים, שהיא גוף פרטי, אבל היא ממלאת תפקיד ציבורי מובהק וממומנת מתקציב הממשלה. היא אינה כפופה לפיקוח ולבקרה של משרדי הממשלה, אבל חלות עליה נורמות המשפט הציבורי כמו גם הפרטי. המציאות היא שהפרויקטורים הם חסרי זכויות. ומקבלים שכר שעתי. (ראו בדו"ח מבקר המדינה מאוגוסט 2006 המבהיר את תפקיד הפרויקטור במסגרת הביקורת שלו על הרשות לעסקים קטנים ובינוניים בישראל, מינויים פוליטיים).
דוברים נוספים הציגו עדויות נוספות על מצב העבודה המאורגנת. כמו כן, הועלה מצבה העגום של ירושלים בחוסן הכלכלי חברתי והצורך בחיזוקה של ירושלים כבירת ישראל.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

13 תגובות

 1. עובדת :

  מה חדש?

  מה חדש? לא חידשתן דבר … העסק פה מתנהל כמו ברפובליקת בננות.
  קומבינות, קשרים זה העיקר.
  יש לך אתה בפנים אם אין לך אתה בחוץ…

 2. חנה דביקו :

  התערבות ח"כ הרצוג בשכר הסוקרים בלמ"ס

  לא מאמינה בניסים ונפלאות….ח"כ הרצוג נכשל בהיותו שר הרווחה ואין כל סיכוי שיבין את מצוקתם של הסוקרים בלמ"ס.חבל.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  כשהיתה המדינה בחיתוליה- היתה האוכלוסיה צעירה. היתה תנופת בניה ושאיפה להתאגד ולשפר תנאים.
  היום לצערנו הרב ג- המגמה הפוכה – לפרק שותפויות, להתפרק מנכסינו הלאומיים מערכי ציונות ואפילו פירוק התא המשפחתי.
  כל הכבוד לכל איש אשר רוח בו – ורוצה לפעול למען שיפור תנאי העסקתנו.
  אכן זו בושה וכלימה להחזיק עובדים עם חתך השכלתי כה גבוה ורמה אישית גבוה – כעובדים שעתיים ולהיות עובדי קבלן – במסווה של עובדי מדינה.
  אני מאמצת את ידי כל הוועדים גם נציגנו בועד הפעולה וגם נציגנו באחדות. יהי רצון שפועל ידיהם ישא פירות ומה שיותר מהר.
  תודה לגלית שלא מפסיקה במאמציה לקדם ענינים.

 4. גלית הושיאר :

  למרות כל התגובות הפסימיות חייבם לעשות הכל שהמצב ישתנה וישתפר .

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  בושה שעובדים באגף סקרים המבצעים את התשתית והבסיס לכל עבודת הלמ"ס
  על כל אגפיה מופלים בתנאי העסקתם.
  הלוואי ותצליחו לשנות!

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  הלוואי ובוז'י ישנה משהו.

 7. דפנה :

  כל הכבוד, גלית!את לוחמת חברתית אמיתית בניגוד לסתם לוחמי צדק חברתי "מתיפייפים" אחרים! יישר כוח! המשיכי במאבק הצודק ואל תתיאשי!!!

 8. עובד :

  אכן אבן שתיה

  העבודה המאורגנת אכן מהווה אבן שתייה. אבן שתייה באמצעותה שותים העובדים המאורגנים את זעתם של הלא מאוגדים.

  העבודה המאורגנת עם תנאיה המופרכים ותפוקותיה הדלות מצריכה זקוקה לא יכולה להוות בסיס העסקה בר קיימא למשק. כיוון שאי אפשר גם לעבוד קצת ולקבל הרבה בליח שמישהו יישא במחיר.

  לכן (ולא במפתיע) הייתה ההסתדרות שותפה מלאה לכל מני תופעות של קבלני משנה, דור ב-ג, חוזים אשיים ועובדים שעתיים.
  אם אתם רוצים באמת לשפר את מעמדכם צריך לדרוש את ביטול העבודה המאורגנת ולא להצטרף אליה. וכמובן לאפשר לקבוע את השכר על סמך כישורים ולא בתנאים שרירותיים.

 9. פלוני אלמוני :

  הגיע הזמן לשפר את תנאי הסוקרים והעובדים השעתיים

 10. עובדת חוזה :

  מצב הסוקרים השעתיים הוא חלק מתפיסה רחבה של ממשלות ביבי. במסגרת זו ישנה התפרקות של מדיניות רווחה, אימוץ תפיסת השוק החופשי, שחיקה עד דק של מעמד הבינים, פתיחת פערים חברתיים, והכל בשם השקל הנוסף שגורפים או חוסכים המעסיקים. במקרה של העובדים השעתיים המעסיק הוא ממשלת ישראל. זאת השיטה, היא ברורה. המחאה החברתית לא ממש עזרה, זה רק עוד דרך להמשיך ולשחוק את מעמד הבניים. ממשלות ישראל מסתמכות על היות העובדים צאן המובל לטווח.

 11. עובדת שעתית רות :

  אנחנו כצאן מובל לשחיטה…נכון מאד. התאכזרות בדומה לשחיטת פרות הפרדת עגלים רמיסת אפרוחים הרג כלבים ועוד ועוד. הממשלה הזו לא סופרת אותנו אנו שקופים לגמרי… מה שכן היא רואה: כל אחד את הצרכים שלו לחטוף לשדוד עוד ועוד מהון הציבור למען יתעשר וירבה וישמין ויסרח ! לא מאמינה שנציג כמו בוז'י ישפר משהו…רק אנחנו נוכל אם נתעקש. יאלל'ה קראו לאחדות שתצא מקרבינו.

 12. ניצה בן-צבי :

  עננה

  לחנה דביקו,בוז' היה שר הרווחה הטוב בכולם. עדות לכך תוכלי לקבל מעובדי המשרד שבדו בו בזמנו.
  לגבי הנושא שבחרתם , זה נושא כאוב במיוחד .עודי קבלן זאת המצאה פסולה ומבזה. ועניין המכרזים התפורים זאת שערוריה שאין כמוה. אני מחזקת את עובדי המדינה אנא המשיכו להאבק בנושאים אלו. בהצלחה. ניצה בן-צבי

 13. מיכאל לינדנבאום :

  לעננה-על סמך מה "בוג'י היה הטוב בכולם"?שאלת את העובדים הסוציאליים שהופרטו?

  לעננה,
  למי בוג'י היה טוב?
  לעובדים הסוציאליים בטח לא.
  הוא הפריט את כולם.

  אלא אם כן את לא אוהבת בטחון תעסוקתי,וממש "מעריכה" להיות מפוטרת מהיום להיום.
  אם זה המצב אז לבריאות וחיים ארוכים וחסרי דאגה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.