חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בעקבות "מפריח היונים"

נושאים אמנות, דעות ב 18.05.14 1:21

אורי יזהר צפה בסרטו של ניסים דיין, "מפריח היונים" שמבוסס על ספרו של אלי עמיר. את רשמיו והמלצתו למהר ולצפות בסרט הוא חולק עם קוראי עבודה שחורה

doves

לפני מספר שבועות ראיתי את סרטו של הקולנוען ניסים דיין, "מפריח היונים", שמבוסס על ספרו של אלי עמיר בשם זה.  הספר והסרט מספרים על התקופה האחרונה בחיי קהילת יהודי בגדד לפני עלייתם לישראל בשנת 1950.  את הספר קראתי לפני שנים ואהבתי אותו, אם כי במשך הזמן נשכחו ממני פרטים רבים מתוכו.  הסרט שב והזכיר לי במה מדובר.  "מפריח היונים" הוא סרט מעולה. העלילה סוחפת, הבימוי משובח וכמוהו גם המשחק.  כל אחת מהדמויות הראשיות היא שלמה, על יתרונותיה וחסרונותיה, על הטוב והרע שבה.  אין בסרט כמעט אף דמות שניתן לומר עליה שהיא מוצגת באופן סטראוטיפי, או נלעג.  הקונפליקטים אמינים ויוצרים הזדהות מצד הצופים עם לבטיהם וחששותיהם וגם עם אומץ הלב וההחלטיות של הדמויות הראשיות.  וגם אם הסוף ידוע, הדרך לאותה עלייה של יהודי עיראק – מבלי להיכנס לוויכוח על הגורמים לה והאם ניתן היה ליהודים להישאר בעיראק באותה תקופה – מוצגת באופן מעניין ומשכנע.
יתרון גדול, ואולי הגדול ביותר, של הסרט הוא התנהלותו בערבית-עיראקית לא בעברית (אם כי משובצים בו כמה ביטויים בעברית ותפילה בעברית בבית הכנסת), ולא באנגלית. אינני יודע ערבית, וודאי אינני בקי בניביה השונים, אך השימוש בשפה הזאת בסרט עושה את הסרט לאותנטי ואמין ואינו מעורר שום לגלוג או הסתייגות, כפי שהיו וישנם לעיתים מזומנות כלפי סרטים מצריים וסרטי הבורקאס הזכורים לא לטובה בתולדות הקולנוע הישראלי. הסרט מדגים, אולי בלי כוונה מוקדמת, כי הערבית אינה שפתם של הנחשלים, והמפגרים והאויבים, אלא (גם) שפה של יהודים, משכילים ולא משכילים, ציונים ואנטי-ציונים, קומוניסטים וקפיטליסטים, אתאיסטים ודתיים. הסרט נותן לגיטימציה נוספת, למי שעדיין זקוק לה, להיותם של היהודים דוברי הערבית בארצות מוצאם, בעלי תרבות כמו שאר היהודים (והערבים) בישראל ומחוצה לה.
הסרט "מפריח היונים" הוא אנטי תזה לכל אותם סרטים, סדרות טלוויזיה ותכניות טלוויזיה המציגות את המזרחי הטיפוסי כנלעג, חסר תרבות, קולני, אלים, וכד'. לדוגמה, הסדרה "זגורי אימפריה" המוצגת בערוץ 3 של הוט. ראיתי שניים-שלושה פרקים שלה ולא מצאתי בה עניין יותר. היא נראתה לי מלאכותית וסטראוטיפית. גם מהסדרה המפורסמת של אמנון לוי לא התלהבתי. היא נראתה לי יותר מדי חד צדדית וחד ממדית, מתמקדת בתלונות שגם אם הן ברובן מוצדקות, אין בה העמקה אל שורשי הבעיה ואין בה הצבעה על העתיד הרצוי עבור כולנו. אני ממליץ לכל מי שעדיין לא ראה את הסרט "מפריח היונים" למהר ולראותו כדי ללמוד על חייה, תרבותה ומצוקותיה של קהילה יהודית חשובה, וגם כדי שהבמאי ניסים דיין יוכל להמשיך ולעשות סרטים טובים. ומילה אחרונה לסיכום: הנרטיבים של העבר חשובים, אבל אין להסתפק בהם. עליהם להשתלב בנרטיב שהולך ונבנה כיום בישראל, למען העתיד.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.