חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לא להקמת נמל מטענים חדש במפרץ חיפה

נושאים בריאות ואיכות סביבה, מכתבים ב 13.05.14 23:55

ממשלת ישראל עומדת להקים נמל מטענים במפרץ חיפה, בהפעלת חברה זרה, שיגרום להרס חופי מפרץ חיפה ולנזק אקולוגי כבד. להלן מכתב של לירי גושן, תלמידת בית-ספר בת 14, שכתבה מכתב לחברי הכנסת

אני לירי גושן, בת 14 מקריית חיים קרוב מאוד לחוף הים שאני מאוד אוהבת.

לפני כמה זמן נודע לי שעומדים לבנות נמל ענק חדש, תחילה מאוד שמחתי מפני שחשבתי שפרויקט כזה גדול יכול להביא שינוי וטוב לתושבי האזור.

לאחר שחקרתי קצת בנושא התברר לי שהנמל הזה יגיע עד לקו החוף של קריית חיים , כמו כן נודע לי שבניית הנמל תגרום להגברת זיהום ותחלואה בעקבות הוספת התעשייה באזור, עומס בכבישים שיכלול סלילת גשרים, כבישים ומסילות רכבת, הצפה של המים בים בחומרים רעילים ומסוכנים ששקעו בבוצה של הקישון, כתוצאה מכך ייתכן כי תהייה הצפה של אצות רעילות השוכנות בכורכר, החלק מעורף הנמל שיאוחסנו בו חומרים מסוכנים יהיה קרוב לבתים בקריית חיים המערבית (שהזיהום שם ונתוני התמותה שם בלאו הכי גבוהים מהנורמה), ייובשו חלקים מהים, ערך הדירות ירד בקריות ובקריית חיים בפרט, האיזון האקולוגי יופר, זיהום האוויר,הים והיבשה יוגבר. בנוסף, בתוך הים ייבנה מזח באורך של כשלושה ק"מ שישנה את כל פני המפרץ ויסתיר את נופי הכרמל.

אני נולדתי וגדלתי בקריית חיים, זוהי הקריה שלי,כל החיים שלי נמצאים פה, האנשים החשובים לי שאני כל כך אוהבת, הבית שלי, החצר היפה שלי שכל המשפחה אוהבת לשבת בה, לנשום את האוויר וליהנות מהיופי שאופף את האזור. הים הזה, חוף קריית חיים, חשוב לי. אני גדלתי על החוף הזה. מאז שהייתי תינוקת ועד היום, כל תמונה שלי מהים, מכל ביקור שלי בו יש סיפור, הים, החוף הזה, הוא החיים שלי, מקום המרגוע שלי, המקום בו תובנות מהחיים צצות אליי, המקום היחיד בו אני חושבת בצלילות מוחלטת.

אני מתחננת בפנייך מבקשת ממך בכל לשון של בקשה, אל תיתני שיהרסו את האזור שלי, את המקום בו אני חיה. את החיים שלי.

בברכה והמשך ערב נפלא,

לירי גושן

לאתר הפייסבוק של המאבק:

 https://www.facebook.com/hatzilunamal

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , ,

4 תגובות

 1. ל רפי :

  מכתב באמת מרגש, אבל מבוסס על הבנה חלקית בלבד של המציאות

  מאחר ומדובר ברכוש ציבורי, הדרך היחידה למנוע הקמת נמל נוסף בחיפה ובאשדוד היא החזרת הנמלים הקיימים לשליטה מלאה של הממשלה.
  אם ימשיכו התשתיות הלאומיות להיות "מולאמות" ע"י העובדים, לא יהיה מנוס למלמצוא להם תחליפים ואחת הדרכים היעילות לכך, היא נמלים חדשים תוך יצירת תחרות בין כולם וכפיפות מלאה לחוק המדינה.
  לכל פצתרון יש חולשות וחסרונות, אבל אין לקבל מצב שבו כל דאלים גבר, ואין לקבל מצב שבו קבוצת אזרחים, טובים ונאמינם ככל שיהיו "מלאימים" מה שבא להם, כמה שבא להם ומתי שבא להם, ומחזיקים את המדינה והממשלה בגרון.
  ברור שיש גם דרכים ישירות, אבל קשות ואכזריות יותר כגון הכנסת צבא ומשטרה לנמלים והשתלטות חוזרת עליהם תוך יצירת מערכת יחסי עובד-מעביד מתוקנת בין הנהלות הנמלים ומשרד התחבורה ובינם לבין העובדים.
  דומה שהממשלה בחרה להמנע מעימות בכוח ולנהוג באסטרטגיית "הגישה העקיפה" ואיני רואה שום רע בכך.
  יותר מדי קבוצות של "בעלי חזקה" השתלטו על מתקנים ומשאבים חיוניים של העם והמדינה ועושים בהם כבתוך שלהם. כך בנמלים, בחברות תחבורה, בחברת החשמל, בקרקעות המדינה ועוד. את אלה חייבים להפסיק, בין אם מדובר בארגוני עובדים מיליטנטיים, בקבוצות אידיאולוגיות (הקיבוצים) קבוצות מיעוט (הבדואים) ועוד.
  לדידי, שלטון חוק במדינה חשוב יותר אפילו מאיכות הסביבה בחיפה.

 2. עליזה ב. :

  לרפי, אשמח לדעת איפה אתה גר?

  אם אתה לא גר באיזור המפרץ אתה מוזמן להנות כאן מריחות שבאים מבתי הזיקוק, מאויר מזוהם ,ומשאר מזהמי הסביבה. הנמל החדש יוסיף עליהם את בזיהום בים .
  לי נראה שלך אין הבנה מלאה על מה שמתכננים לנו באיזור הקריות.
  הנמל המתוכנן ענק באופן מפלצתי, נמל שאינו מתאים לגודלה של הארץ ,יש אלטרנטיבה יותר שפויה, אבל הממשלה במיוחד ישראל כץ הולך "בלהוריד" עם עובדי נמל ועל מנת להוציא אותם מהמשוואה, מוכן להשקיע מיליארדים (הרבה יותר ממה שמכריזים), בהקמת נמל, הזזת בסיס צבאי, הזזת שדה תעופה, סלילת כבישים,גשרים,תוספת למסילות רכבת, והפיכת חיי מאות אלפי תושבים לגיהנום. אנחנו נקבל כאן, זיהום אויר, זיהום ים הכולל מתכות כבדות ואצות רעילות, שינוי מסוכן בזרימת המים בים עד כדי סיכון חיי אדם, העורף של הנמל יהיי מלא במיליוני מיכליות ובמחסנים של חומרים מסוכנים ודליקים.במרחק יריקה מבתי התושבים של קרית חיים. אם תפרוץ מלחמה האיזור הזה יהייה מבחינת סכנה מיידית .אם תהייה רעידת אדמה כנ'ל. אם יש לך ילדים אני בטוחה שלא תרצה שהם יגדלו בין רפאל ובריכות דלק. כל מה שלירי כתבה נכון. הילדים בקריה התחילו להבין מה שלך קשה להבין אנחנו נכנסים עם ראש בריא פחות או יותר למיטה חולה.
  יש לי שאלה, אם ישבתו בחברת חשמל? בבתי חולים? בבתי ספר? בדואר? וכו' נביא לארץ רופאים מרומניה? נסגור את חברת חשמל? נביא סינים לעבוד בדואר? הבנת את הכוונה אני מקווה. כדי לשבור וועד עובדים לא מקימים על חשבוננו בכסף והחיינו נמל כזה. ובסוף הוא יהייה נמל פרטי ומי שיגזור את הקופון תהייה משפחה מסוימת אחת. הממשלה ואנחנו לא נקבל פרוטה. הנמל בכלל ישרת את מדינות ערב. זה יהייה רק נמל דלק ומטענים.
  אם כל זה נראה לך ,מוזמן לגור בקרית חיים מערבית,כל בוקר תהנה מנמל ששבר את עובדי הנמל הנוכחי.

 3. גילה :

  לרפי שחושב שפגיעה באיכות החיים של חיפה תקדם שמירה על החוק

  ראשית, ואני מסתייגת מהכוחנות של עובדי הנמל, הם לא עברו על שום חוק. הם פועלים כמו כל אחד אחר: תביעות השכר שלהם לא פחות חוקיות משל אלו שמנהלים בנקים וחברות ציבוריות שביחד שמים את עובדי הנמל במקום מאוד צנוע.
  הם לא עברו חוק בנוגע שביתה, מותר לשבות. בחיפה לא שבתו כבר כמה שנים ואין מקום לטענות הללו בעניין נמל המפרץ.
  קריאה מקיפה של הנזקים לא רק של הנמל אלא כל התכנית שהנמל חלק ממנה, פירושה הרס מוחלט של קרית חיים ואזור המפרץ, מקרין קשות על חיפה ויכול להיות שעבור אנשים מסויימים הרס חייהם של מאות אלפי אנשים והפיכת החלק החיפאי צפו של הארץ למיותר זה עניין של מה בכך השווה את המחיר עבור שבירת עובדי הנמל.
  אני חושבת שבאמצעות גישור, דו שיח וצעדים אחרים יכולים להגיע למקומות טובים יותר מאשר לבזבז 15 מיליארד ש"ח מכספי הציבור (הציבור ישלם את זה וכי מה?) כדי לספק את תאוותו של ישראל כץ לכוח ומשילות

 4. עמית :

  מעניין שרוצים לבנות נמל נוסף בחיפנ, הנמל שמצתא במקום רביעי ביעילות עולמית. הנמל החדש יהיה יותר יעיל?
  אם יש לנו נמל מצויין שהשר כץ מומחה ידוע קובע שיש להחליף אותו בניגוד לדעת המומחים למי צריך להאמין?
  לעיתונאי חצר משמיצים או לעבודה מקצועית כפי שמצוטטת כאן?
  http://gidioneshet.blogspot.co.il/2013/06/blog-post_17.html

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.