postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » פינוי תושבים – לא רק גבעת עמל, גם מרכז קליטה במבשרת ציון

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

פינוי תושבים – לא רק גבעת עמל, גם מרכז קליטה במבשרת ציון

נושאים דיור, תכנון ובניה, דעות ב 13.05.14 0:00

בסוף השבוע התפרסמו מודעות על מכירת דירות 3,4,5 חדרים במבשרת ציון במחירים נמוכים (1,500,000 ₪ לדירת 5 חדרים). אם צעירה במשפחה עם שני ילדים קטנים, חסרת דיור, התלהבה לרגע. אולי תפתור את בעיית הדיור שלה. היא מתגוררת בדירה שכורה. המשך עיון בעיתון בונוס, שפרסם את המודעה, חשף כתבה המסבירה את פשר המחירים הנמוכים של הדירות למכירה

מאת: דליה בלומנפלד

חברת השתתפויות בנכסים, נדל"ן עסקי, פרסמה מכרז המציע רכישת זכויות חכירה מהוונת לדורות את מרכז הקליטה במבשרת ציון, הכולל 224 יחידות דיור. הבעלים של הנכס היא חברה לניהול קופת תגמולים והפנסיה של עובדי הסוכנות היהודית לארץ ישראל. המכרז שפורסם בשבועון דה-מרקר בשלושת סופי השבוע האחרונים, מציע סיור למעוניינים, אך לאחרונה הודיעה החברה שהסיורים בוטלו. במרכז הקליטה מתגוררים עולים אתיופיים, ואם יימכר, הם ייזרקו לרחוב. נראה שמחאת פעילים חברתיים ובתוכם המתגוררים במרכז הקליטה, היא שגרמה לביטול הסיורים המתוכננים.

משרד העלייה והקליטה שכר את המרכז מחברת הפנסיה של הסוכנות. חוזה השכירות יפוג בסוף השנה. הקרקע שעליה מצוי המרכז שייכת לסוכנות היהודית שקנתה אותה בתרומות מיהודי העולם. הנכס הוא ציבורי. מכרז זה מודיע שנכס ציבורי עומד להימכר לידי יזמים פרטיים. האם ראוי למכור קרקע ציבורית ליזמי נדל"ן פרטיים? האם הסוכנות שותפה יחד עם משרד הקליטה להפקרת העולים האתיופים, שלא נמצאו להם פתרונות דיור חלופיים?

המכרז מלמד כי למדינה ולסוכנות היהודית אין שום עכבות מוסריות במכירת נכס ציבורי ליזמים פרטיים ובהפקרת אוכלוסיה המתגוררת בנכס, למרות שהן אחראיות עליה. התופעה הזו של מכירת נכס כולל האזרחים שיש להם זכויות בנכס, משמעותה הפקרת האזרחים הללו לכוחות השוק. כאשר המדינה עושה זאת, היא מועלת בתפקידה לגבי האזרחים שעליהם אמורה הייתה להגן. כך הופקרו תושבי גבעת עמל, וגורלם הפך כלי משחק בידי יזמים כלכליים, כך מופקרים אזרחים במקומות נוספים, שסיפורם לא הגיע לתקשורת, אך הם קיימים. פעילים חברתיים שפעלו יחד עם התושבים במקום, הם שמנעו עד כה את ההוצאה לפועל של יוזמה נדל"נית זו.  ב-8 באפריל הם קיימו הפגנה שדרשה את ביטול מכירת מרכז הקליטה, ודאגה לפתרון בעיות המתגוררים בו.

מדובר בקרקע יקרה ביותר. תכנית בינוי עיר מאפשרת הקמת דירות למגורים בשטח מרכז הקליטה. מצוקת הדיור בה שרויות משפחות צעירות רבות מנוצלת על ידי יזמי הנדל"ן, העטים על הקרקע. המודעות שפורסמו  מזמינות קונים וקבוצות רכישה לרכוש במחירים זולים פתרון דיור. האם המדינה מביימת תכנית ריאליטי בה מחפשי פתרונות דיור נאבקים על פיסת קרקע נגד המתגוררים במרכז הקליטה, שהמדינה אינה מוצאת להם פתרון מגורים? הכול בידי המדינה והסוכנות היהודית של מדינת ישראל. מתפקידם לדאוג קודם כל לפתרונות הדיור למתגוררים במרכז הקליטה. אבל גם לאחר שיפתרו את בעיית המתגוררים במרכז הקליטה, נשאלת השאלה, האם עומדת להם הזכות למכור קרקע שנקנתה בכספי תורמים ליזמי נדל"ן פרטיים?

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. עבודה שחורה » האם משרד האוצר אישר העברת מרכז הקליטה במבשרת מהסוכנות היהודית לקופת הפנסיה שלה? :

    […] […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.