חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

את רכבת המתים העלימו, גם את האחד במאי

נושאים דעות ב 7.05.14 1:55

האחד במאי נעלם מדפי העיתונים, כולל מהעיתון המזוהה עם השמאל. ק. טוכולסקי מבקר

ביום שישי השני במאי פתחתי את עיתון הארץ, ציפיתי לראות לפחות ידיעה קטנה בעמוד פנימי על הפגנות האחד במאי ששטפו אתמול את תל אביב וחיפה והאירועים האחרים בכל רחבי הארץ. העיתון שאוהב לזהות את עצמו עם השמאל הישראלי לא טרחי לאזכר כלום. אם 15 טבעונים היו עושים מיצג הם היו מקבלים תמונה של רבע עמוד וכתבה, אם כמה עשרות נשים היו מתפללות ברחבת הכותל הן היו מקבלות כתבה בשער ועמוד שלם בפנים. אבל לעיתון הארץ אין מקום, גם לא לצד מודעות האבל לפני הספורט לאלפי אנשים שהפגינו אתמול בערים הגדולות וחגגו את חג העבודה.

בספרו של גבריאל גרסיה מרקס, מתואר חיסול פועלים מפגינים בידי הצבא בשירות חברת הבננות הזרה, מעבר לחיסול עצמו, הפשע הנורא הוא בהסתרת הטבח ומחיקתו מהזיכרון. לא צריך צבא חמוש ברובים ומצ'טות כדי להעלים משהו מהזיכרון. התקשורת הישראלית מעצבת לנו תמונת מציאות כל כך מוטה ומסולפת לא בגלל שאין פה אנשי מקצוע סבירים ולא בגלל תמימות טמטום או חוסר יכולת. התקשורת הישראלית שייכת לבעלי הון. כן יש כמה אתרי אינטרנט עצמאיים כמו "עבודה שחורה" ואפילו כמה כתבי עת בתפוצה נמוכה כמו "חברה" שעושים עבודה חשובה אבל מה לעשות את תמונת המציאות מעצבים ב"ידיעות" ו"ישראל היום", בערוצים 1-2 ו-10. שם האחד במאי אינו קיים. הוא אינו קיים כי הוא מסוכן. יש בכל ערוצי התקשורת אהדה רבה ל"מחאה החברתית" ולדרישה ל"צדק חברתי", אבל אין בכל כלי התקשורת האלה שום כוונה לתת במה מהותית לתפיסות סוציאליסטיות וס"ד שעשויות לתת פתרונות אמתיים לבעיות אמתיות. הדרישה לצדק חברתי לדה-מרקר היא כמו הרצון לקיים משא ומתן עם הפלסטינים לביבי, לא משהו שצריך למצות אלא כלי להשגות מטרות אחרות. הארץ-דה מרקר מושך קוראים באמצעות קריצה אנטי ממסדים לכאורה, ביבי רוצה משא ומתן כדי להמשיך לא להגיע לשום מקום, כך עובדים המנגנונים המשרתים את ההון.

באותו העיתון שבו לא טרחו לציין את האחד במאי קראתי גם ביקורת על חתן פרס הנובל לספרות המנוח גבריאל גרסיה מרקס. ביקורת פוסט מודרניסטית להפליא שזלזלה בו ובכתיבתו והטיחה בו את כל הבוץ הפוסט-אפשרי: שהוא כתב כדי לרצות את ה"מערב", שהוא לא אהוד במכורתו כמו בעולם, שהוא הציג דיקטטורים ידידותיים וכו'. אני מקריאה בכתביו זוכר רודנים מרושעים, וביקורת נוקבת על משטרים מושחתים וערלים, על אופוזיציות לא יעילות וביקורת חברתית נוקבת כנגד המדינה הכנסייה ותאגידים זרים. סביר להניח שבדיוק בגלל זה עכשיו מבקרים אותו. כמו ברכט שאת תהילתו ניסה ההיסטוריון פיוג'י למוסס בספר רווי חצאי אמיתות, שקרים גמורים וניפוחים של גוזמאות והשערות לא מבוססות, עכשיו באים המבקרים הפוסט מודרניסטים בכלי התקשורת של ההון ומכים במרקס שהיה מזוהה עם השמאל באמריקה הלטינית. עיתון הארץ, שמספר האנשים בישראל שחושבים באמת כמו בעליו שואף לאפס, משחק כל הזמן בעיצוב מחדש של התודעה בשמאל הזעיר בורגני כדי להבטיח ששום דבר שעשוי לעמוד בניגוד לאינטרסים של ההון לא יצא ממנו. קריצה למחאה, דרישות לשקיפות ומאבקים שכולם אינם מוליכים לפתרונות סוציאליסטיים/ס"ד. אפשר אפילו להגיד מה סבבה בשבדיה בדה-מרקר פעם בחודשיים אבל במקביל גם לדאוג שקו מחשבה שעשוי להוביל את ישראל למודל השבדי לעולם לא יתממש.

הרבה פעמים שאלו אותי כאן באתר בטוקבקים גלויים או במיילים למה אני משתלח כל הזמן ב"הארץ" בזמן שיש בישראל עיתונים ימניים בוטים כמו "ידיעות אחרונות", "ישראל היום" ו"מעריב" ז"ל. הסיבה פשוטה, "הארץ" הוא עיתון ששמאלנים קוראים והתעמולה המתוחכמת שלו מחלחלת ומעצבת את השמאל הישראלי בצורה מעוקרת. העיתון הזה מחרחר מלחמות עדתיות, עוסק בהסתה כנגד וועדים ונותן לפוסט מודרניזם במה מרכזית. חלק מהאנשים שקוראים ישראל היום יודעים שהם קוראים עיתון של בעל הון שתומך באופן עיוור בנתניהו. חלק מהאנשים שקוראים "ידיעות" יודעים שהם קוראים עיתון של בעל הון שמנסה להריץ מול נתניהו או לצד נתניהו משרתים משלו. הארץ הוא גם עיתון של בעל הון, "הארץ" מייצג את האינטרסים של בעלי ההון הליברליזם והפוסט מודרניזם שלו משרתים את שלטון ההון והגיע הזמן שבמקום העיתון הזה שהוא מאוד מקצועי יהיה לנו עיתון אחר לקרוא. לכו תדעו אולי ההצעה להעלות את גובה שכר המינימום תקבל בו אזכור בהיקף של חוקי הספין של הימין ואם לא למעלה מזה, ואזרחי ישראל יוכלו לראות בשני במאי, שאתמול הפגינו אנשים בעד שכר הוגן, העסקה ישירה וצדק לכל.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

9 תגובות

 1. ל רפי :

  באחד במאי אין ייצוג של המחאה החברתית של ישראל., שאינה בעלת אופי סוציאליסטי.

  ה-1 במאי לא היה פעם ניציג מובהק של הבורגנות ומעמד הביניים. הוא שריד אנכרוניסטי לתנועה הקומוניסטית העולמית בחסות בריה"מ, אשר שימשה מכשיר לקידום האימפריאליזם הסובייטי, הרבה יותר מששימשה מכשיר לקידום מצבם של עובדים לסוגיהם. תנועה זו הוכחה כבר מזמן כ"פטה מורגנה" אידאולוגית.
  על רקע השינויים שעבר ועובר העולם מאז המהפכה התעשייתית והמהפכה הטכנולוגית, ועל רקע הגלובליזציה ומהפכת המידע, שכל כולן מבוססת על ניצול עובדים מכל הסוגים והרמות ובכל המדינות על-ידי חברות וארגונים על-מדינתיים – האינטנציונל הסוציאליסטי שהאחד במאי הוא הייצוג הסימבולי שלו, הוא "היסטוריה".
  "הארץ" איננו עיתון סוציאליסטי, ומעולם לא היה. הוא עיתון נגד הכל ונגד כולם למעט ניאו-ליברליזם אנרכיסטי, ולכן ה-1 במאי אינו אומר לו שום דבר חיובי, במקרה זה גם בצדק.

 2. עמי :

  דווקא גלובס, העיתון המקביל להארץ
  פרסם דיווח מפורט על אירועי האחד במאי.

 3. דליה :

  יש להבדיל בין ימין שמאל מדיני וימין שמאל כלכלי. הארץ הוא שמאל מדיני, אבל בנושאי כלכלה הוא ימין. ולראיה מאמריו של נחמיה שטרסלר המשרתים ומייצגים את בעלי ההון. דה-מרקר של הארץ הוא ניאו ליברלי טהור, המבקר את הניאו ליברליזם הישראלי בכך שאינו טהור.
  ולגבי גרסיה מרקס, הוא זכה בפרס נובל. "מאה שנים של בדידות" היא גולת הכותרת של יצירתו. זוהי יצירת מופת. תיאור הטבח באזרחי המדינה נחקק בזכרונו של כל מי שקורא את הספר. שום ביקורת על הסופר ועל הספר לא תשכנע בביקורת נגדו.

 4. ק. טוכולסקי :

  דליה אני לא נתתי את כותרת המשנה.
  אני לא חושב שהארץ עיתון שמאלני ודווקא בגלובס וכלכליסט יש מפעם לפעם יציאות מאוד טובות. הבעיה היא שאנחנו צריכים עיתון משלנו, עם השקפת העולם שלנו לא עיתונים כמו הארץ ידיעות אחרונות וישראל היום שמייצרים הבנייה אנטי חברתית וניכור במסווה של עיתונות אובייקטיבית.
  הארץ הוא העיתון שרוב קוראיו הם שמאלנים רק שזה נורא, כי הארץ הוא עיתון שעושה אצלם הבנייה שמרחיקה אותם ממה שהוא שמאל.

  עמי גם בויינט היתה כתבה על ההפגנות. אבל בסופו של יום בעיתונות המודפסת ובמהדורות החדשות, יוק. וזה לא רק האחד במאי. תעמיד כמה עשרות עובדים להפגין נגד המעסיק ואף אחד לא יבוא לצלם.

 5. נטע :

  מה זה לעזאזל שמאל מדיני?

  גם בשמאל וגם בימין היו ניצים ויונים פוליטיות.
  הליברלים נחשבו בדרך כלל ליונים.

  אבל עצם המושג "שמאל מדיני" – תעתוע.

  כל השיח הפוליטי בישראל הוא תעתוע ולכן אפשר למצוא בו משפטים "אלמותיים" עם סתירה פנימית זועקת לשמים, כמו:
  "על רקע השינויים שעבר ועובר העולם מאז המהפכה התעשייתית והמהפכה הטכנולוגית, ועל רקע הגלובליזציה ומהפכת המידע,
  שכל כולן מבוססת על ניצול עובדים מכל הסוגים והרמות ובכל המדינות על-ידי חברות וארגונים על-מדינתיים – האינטנציונל הסוציאליסטי שהאחד במאי הוא הייצוג הסימבולי שלו, הוא "היסטוריה".
  היום הזה שנועד לשמר את זכרם של שובתים שהפגינו למען יום עבודה של 8 שעות ונורו ע"י המשטרה וכמה אף נהרגו – הפך לבלתי רלבנטי בעולם שמבוסס על "ניצול עובדים".

  אתם הבנתם את זה?

  כשהשיח הוא כל כך מעוות, יש הרבה עבודה לעשות. וכמו שהוצע כאן בהקשר דומה – חבל שבמקום לקטר לא התגייסנו כאן להציע תכנית למורים מעוניינים על כל התקופה מלאת ההוד שמתחילה בפסח ונגמרת אי שם במאי קצת לפני קצת אחרי יום הניצחון על הנאצים.

 6. ק. טוכולסקי :

  לסוציאליסטים/ס"ד אין כלי תקשורת המוניים. עם כל הכבוד לעבודה שחורה וחברה.

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  טוכולסקי – מה הקשר?
  ראית כמה אנשי חינוך נכנסים לכאן כשרק מזכירים את השם רן ארז?

  ויש דבר כזה שנקרא ויראלי.
  דברים טובים עוברים.

  אז במקום שבו יש לנו אפשרות להציע משהו, מה הסיפור?
  צריך ללמוד לקחים וללכת איתם קדימה.

  מה אתה רוצה – ליאש?

 8. ק. טוכולסקי :

  לייאש? בסך הכל להגיד את האמת. באתר הזה כתבו על המשבר הכלכלי הנוכחי בשנה לפני שהוא התחיל. כתבו לפני הבחירות האחרונות איזו קואליציה תקום אחריהן ומה היא תעשה. אלא רק' הדברים הממש בוטים בבולטותם.
  נו אז, אנשים ממשיכים לקרוא ויינט, הארץ וישראל היום, איפה שמשקרים להם ומוכרים להם לוקשים כי זה מה שאנשים קוראים ואת האתר החשוב שלנו לא מכירים יותר מדי.
  העבודה פה חשובה וטובה והביקורת היא לא כלפי עבודה שחורה, היא קריאה לכך שיש צורך בכלי תקשורת משלנו, במקום עשרות בלוגים ואתרים שמה לעשות בעיקר אנחנו כותבים ואנחנו 'קוראים בהם.

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  גם – זה נכון

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.