חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בנימין נתניהו, מערכת הבריאות נהרסת, שקם אותה

נושאים בריאות ואיכות סביבה, רווחה ושירותים חברתיים ב 1.05.14 0:09

מאז שנת 1976 לא עודכנה מערכת התקינה הקובעת מספרי הרופאים, האחיות, מיטות האשפוז בבתי החולים ובמרפאות. ממשלות ישראל לדורותיהן הזניחו את תיק הבריאות. "מכתבים לבריאות" הוא פרויקט שמיועד להעביר סיפורי בריאות לממשלה כדי להפעיל עליה לחץ לתיקון. האחריות לבריאות רובצת עליה

מאת: הילה בניוביץ'-הופמן

איפה הסופרטנקר של הזקנה במסדרון?

נאמר על ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, שהוא היה "הראשון שהבין את גודל הסכנה" כשפרצה השריפה הגדולה בכרמל בשנת 2010. אכן, בזמן ש-44 בני אדם נספו בשריפה, אלפים פונו מביתם וכפרים שלמים הפכו לערימות פחמים, נתניהו פנה לעזרת הקהילה הבינלאומית ואף שכר את ה"סופרטנקר" – מטוס הכיבוי הגדול בעולם, כדי להילחם בלהבות. הוא לא חסך זמן, מאמץ וכסף כדי לעשות כל מה שניתן כדי להציל את מה שניתן מיערות הכרמל ולהגן על חייהם של תושבי האזור.

על דברים כאלה נוהגת אמי לומר, "כשאת רוצה, את יכולה". כשראש הממשלה רוצה להתגייס לכיבוי להבות, הוא יודע איך לעשות זאת. אם כך, איך נוכל להסביר לעצמנו את ההתעלמות המהדהדת של רה"מ משריפה מסוכנת שמאיימת לכלות אותנו מדי יום ביומו, כזו שהוא לא מתגייס ללחום בה ברוב עוצמה ועזוז? אמש פרסמתי בבלוג "ואן דר גראף אחותך" קריאה לפעולה בנושא המשבר במערכת הבריאות. סיפרתי על יום שלם שבו נאלצנו, אמי ואני, להתרוצץ בין מרפאות וחדרי מיון, להמתין במשך שעות ארוכות לטיפול, ובסופו של אותו יום התמוטטתי מרוב כאבים ותשישות.

כולנו מכירים סיפורים כאלה. לרבות ורבים מאיתנו יש סיפורים כאלה לספר מחיינו שלנו. לכן יזמתי את פרויקט "מכתבים לבריאות", שמיועד להעביר את הסיפורים הללו אל ראש הממשלה, שרת הבריאות ושר האוצר, עד שיחדלו להתעלם מהלהבות המלחכות את כפות רגלינו.

בין היתר, כתבתי בפוסט את הדברים הבאים:
"מה שעצוב באמת הוא שזו לחלוטין לא אשמת הצוות. אכן, לא היו מיטות. אכן, היו יותר מטופלים ממה שהמקום מסוגל להכיל. יחד איתנו בחדר ההמתנה היו איש עם כוויה חמורה ברגל, ילדה עם אצבעות שבורות, אישה עם חשד לאפנדיציטיס, איש מבוגר עם חשד להתקף לב. כולם ישבו וחיכו, שעות על גבי שעות. לא בגלל רשעות הרופאים ואטימות המערכת, אלא בגלל שבמילים פשוטות, מערכת הבריאות במדינה לא יכולה לספק את צרכי האוכלוסייה."

פרויקט "מכתבים לבריאות" יקבל בשמחה את כל הסיפורים שתרצו לשלוח לנו, וישלח כל אחד ואחד מהם לאנשים שממונים על הבריאות שלנו, בלוויית המסר הבא:

"מאז שנת 1976 לא עודכנה מערכת התקינה הקובעת את מספרי הרופאים, האחיות, מיטות האשפוז ואמצעים חיוניים נוספים בבתי החולים ובמרפאות. משנה זו ועד התקופה הנוכחית, אוכלוסיית ישראל גדלה מ-3.5 מיליון איש ליותר מ-8 מיליון. כל ההבטחות להוסיף תקנים לאנשי צוות ומיטות אשפוז טורפדו בשל חוק ההסדרים ולא מומשו.

ממשלות ישראל לדורותיהן הזניחו את תיק הבריאות. מערכת הבריאות בישראל כבר לא נמצאת "על סף קריסה", היא קורסת בפועל. כעת האחריות נמצאת בידיכם.

אנו, אזרחיות ואזרחי ישראל הסובלים מדי יום כתוצאה מההזנחה המתמשכת, דורשים להציב את שיקום מערכת הבריאות בראש סדר העדיפויות הלאומי, ולייחס לתקציב ולקשיי התפעול של מערכת הבריאות את אותה מידת חשיבות שמוענקים לתקציב ולקשיים של מערכת הביטחון. ההגנה על חייהם של אזרחי המדינה כוללת לא רק פעילות צבאית, אלא גם את השמירה על תפקודן התקין של מערכות מצילות חיים, מאריכות חיים ותומכות באיכות החיים. אנו נמשיך להזכיר לכם מדי יום ביומו עד כמה גרוע המצב, עד שנראה שינוי לטובה מיושם בפועל."

אם אותה כמות של אנשים שנפגעים, או חלילה מתים מדי שנה כתוצאה מצפיפות בבתי החולים, כתוצאה מאבחון שגוי או מאוחר מדי, או פשוט כתוצאה מהמתנה ארוכה מדי לתור אצל הרופא, היו נפגעים או מתים בשריפה או באסון פתאומי שהממשלה הייתה יכולה לעצור – מהומת אלוהים הייתה קמה, ובצדק. משום מה, ראש הממשלה לא רואה את הלהבות הללו ולא רק שאינו הראשון לטפל בהן, אנחנו צריכים להזכיר לו כדי שבתקווה, לפחות יהיה האחרון, אבל יחולל שינוי ממשי. אני מציעה לשלוח את הסיפורים שלנו, בהתמדה, מדי יום ביומו, עד שלא יוכל להתעלם מאיתנו. האם תעזרו לי? האם תצטרפו אלי כדי שביחד, נראה לראש הממשלה בדיוק איפה השריפה?

בתודה,

הילה בניוביץ'-הופמן

בשם פרויקט "מכתבים לבריאות"

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

6 תגובות

 1. ל רפי :

  התבלבלתם, חברים! ראש הממשלה כבר איננו שר הבריאות

  ושיקום מערכת הבריאות הוא באחריות שרת הבריאות החדשה ושר האוצר,ראש מפלגתה.
  בוודאי שראש ממשלה יכול להתערב בכל אחד מהנושאים שבהם מטפלת הממשלה, אבל הוא אינו אמור לעשות זאת באופן שוטף. לשם כך יש לו "המון" שרים וסגני שרים, ופקידים בכירים שמקבלים משכורות יפות, שזה תפקידם.
  אם הם אינם טובים, צריך להחליפם.
  ראש הממשלה אמור לעשות מה שהוגדר כתפקידו העיקרי – לנהל את הממשלה, וגם כאן יש הרבה מה לתקן.
  אז אם הכוונה האמיתית היא לתקוף פוליטית את ראש הממשלה, הדברים צריכים להאמר בצורה מתוחכמת הרבה יותר. ואם הרעיון המרכזי הוא לשבש את עבודת הממשלה ע"י הקצאת מטלות לראש הממשלה שיש אחרים המופקדים עליהן – גם אז עושה מאמר זה עבודה נלוזה.
  ובככל מי שמכם לחלק משימות לממשלה או לשריה. תגידו מה כואב ותנו למופקדים על כך לעשות מה שהם יודעים ו/או יכולים.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ל. רפי - הפוסל במומו פוסל? אם כוונתך האמיתית היא להגן פוליטית על ראש הממשלה - הדברים צריכים להאמר בצורה מתוחכמת יותר

  ביבי היה שר הבריאות בכל הקדנציה הקודמת.
  ומה הוא עשה אז?
  איפה האחריות שלו להידרדרות המצב?

  עכשיו עברנו לפתרון בעיות באמצעות התפלפלויות בירוקרטיות?

 3. דליה :

  רפי, לראש הממשלה אחריות כוללת על כל התחומים. גם על הבריאות. החלטה על עדכון מערכת התקינה בבריאות יכולה להתקבל בישיבת ממשלה וממנה לביצוע. הבעיה היא שמדיניות ראש הממשלה היא בכיוון ההפוך. הוא רוצה לצמצם את כלל ההוצאה, שמשמעותה אי עדכון התקינה, וזה מה שחמור בהתנהלותו.

 4. מנחם לוריא :

  מה אתם רוצים מ ל.רפי...

  מה אתם רוצים מל. רפי (תגובה #1),הוא באמת…צודק. במדינת ישראל לשרים ולראשי ממשלות אין אחריות מניסטריאלית ועוד פחות מזה אחריות אישית.

  ב"דמוקרטיה" הישראלית אין שום מנגנון פיקוח ובקרה איזונים ובלמים לגבי האחריות הכללית והאישית של נבחרי הציבור בכלל,חברי הממשלה בפרט וראש הממשלה בעיקר.

  ביבי… לא המציא את זה.

  זה שנתניהו כיהן כשר הבריאות בקדנציה הקודמת,ולא עשה דבר – לא עומד כנגדו,כי: כאמור אין מנגנון כזה ולמה שפתאום נתניהו יהפך לאיוב הצדיק ויעניש עצמו על מחדליו בקדנציה הקודמות – מה עוד הוא נבחר שוב פעם,ודי בקלילות,לראשות הממשלה גם אחרי שהיה שר בריאות כושל.

  אין ב"דמוקרטיה" הישראלית מנגנון פיקוח שאחד מכליו האכזריים הוא אחריות אישית. הממשלה,אומנם,אחראית לתת דין וחשבון בפני הכנסת אך גם פה,שמו את העניין פלסתר וגם את זה נתניהו לא המציא.

  ולמען הסר ספק: אני חושב שצריך לשנות את חוק התקציב ובתוכו להכניס סנקציה פלילית כנגד מי שלא יפעל על פי חוק התקציב,שאמור להיות "ספר היעדים התעדוף והתעכלול" של מדינת ישראל בביצוע הממשלה הנבחרת.

  חוק התקציב,לעניות דעתי,הוא "אות מתה".

  מנחם.

 5. עמית :

  שווה להזכיר כי בשנת 1975 הקימו יותר חדרים/מיטות חולים מאשר בשנת 2013.

 6. מיכאל לינדנבאום :

  בינגו עמית-יותר מיטות חולים ב1975 מאשר 2013

  אף אחד לא רוצה לדעת שפעם היתה פה מדינת רווחה חלקית בהנהגת מפא"י,שאם לא היו קוטעים ב-1977 את התקדמותה לקראת המודל הסקנדינבי ,הכל היה נראה פה אחרת.
  אני בין הבודדים שמדברים בשבחה של מפא"י,שכל כך אוהבים לשנוא אותה.
  הנה עוד דוגמה:
  "בשנת 1975 הקימו יותר חדרים/מיטות חולים מאשר בשנת 2013".
  מי מהציבור רוצה לדעת את זה,רוצה להכיר את העובדות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.