חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חג ה-1 במאי – סימן חיים בשמאל

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 1.05.14 0:05

הקמפיין שהוחל למען העלאת שכר המינימום ל-30 ₪ הוא סימן החיים המשמעותי הראשון של השמאל הישראלי מזה שנים. לא עוד היגררות אחר המדיניות הממשלתית, אלא מאבק יסודי של השמאל

מאת: קורט טוכולסקי

הקמפיין שהוחל למען העלאת שכר המינימום ל-30 ₪ הוא סימן החיים המשמעותי הראשון של השמאל הישראלי מזה שנים. לא עוד היגררות אחר המדיניות הממשלתית, לא עוד התעסקות אובססיבית בנושאים שאינם קשורים בכלכלה וחברה, סוף סוף עולה דרישה מחד"ש ועד העבודה, דרך האיגודים המקצועיים כמו "כוח לעובדים" וארגוני המגזר השלישי למשהו שמעניין לא רק את הזעיר בורגנות אלא דווקא את מי שסוציאליזם הוא המפתח היחיד לשינוי משמעותי בחייהם. ביחד עם הקמפיין כנגד מסקנות וועדת גרמן והקריאה להעלאת מס הבריאות והגדלת הכיסוי הביטוחי הנכלל בתוכו, מתקבל הרושם שהשמאל הישראלי עושה משהו נכון. יכול להיות שהאחד במאי המתקרב מעורר רוחות של שינוי ופעולה, יכול להיות ששעון מקולקל מראה את הזמן הנכון לפחות פעמיים ביום. נשאר רק לקוות שהמאבקים יצליחו והמגמה תימשך.

כי מאבק על שכר מינימום הוא מאבק יסודי של השמאל. צריך להעלות את שכר המינימום כמה שיותר מהר ובכמה שרק אפשר והדרישה לעליית שכר של כ-25% היא די הגיונית בהתחשב בשחיקה של השכר ובעלייה של יוקר המחיה. כן צריך עוד כמה דברים מעבר להעלאת שכר מינימום אבל זה מאבק בסיסי, מסוג המאבקים שאם לא נאבקים אותם אין בסיס להיאבק על דברים אחרים.

הגיע הזמן שלמאבק הוא גם בסיסי וגם קליט וגם חשוב כמו המאבק להעלאת שכר, אחר כך אפשר יהיה להילחם גם על האכיפה של השכר ועל הפחתת מספר שעות העבודה החוקי במקביל לשמירה על השכר. גם על הגדרת משרה במקום תשלום לפי שעות שהרי אחרת יפגעו מי שעובדים שעות כשנצליח לקצר את שבוע העבודה בישראל מ-42 שעות ל-35 ואפילו ל-30 שעות כמו שרצוי שהוא יהיה.

בשבוע הזה בו חל החג החשוב ביותר של מעמד העובדים חשוב שנבין שהמאבק הזה צריך להיות רק יריית הפתיחה של המפלגות המייצגות את האינטרסים של המעמד. כדאי מאוד שעד החבירות הבאות נחדד מסרים שבוחרי מפלגות העבודה, מרצ וחדש יוכלו לסמוך שכל קואליציה שתורכב בראשות העבודה ובשותפות מרצ וחדש תעשה מספר דברים שהם לעולם לא יקבלו מהימין:

א.       העלאה מידית של שכר המינימום והצמדתו לצורך מניעת שחיקה.

ב.        ביטול כל סוגי ההעסקה הלא ישירה, איגוד כל העובדים והחלת הסכמים קיבוציים ענפיים בכל הענפים שיבטיחו את זכויות העובדים בצד חקיקת חוק יסוד זכויות עובדים שייגן על הזכויות המינימאליות ועל זכות השביתה.

ג.        קיצור מדורג של שבוע העבודה בישראל מ-42 ש"ש ל-35 שעות שבועיות.

ד.       רפורמה בביטוח הבריאות שתכלול התאמת גובה התשלום באופן שיאפשר לכלול בסל הבריאות יותר שירותים שהיום יש לרכוש באופן פרטי, למשל: חוות דעת שנייה של מומחה, ביטוח סיעודי, ביטוח עיניים ועוד.

ה.      יום לימודים ארוך המותאם לתקופת עבודתם של ההורים מתום חופשת הלידה ועד תום התיכון. בלי שטיקים וטריקים ו"שלמו רק על הצהרון". במקביל הגדלת המינימום של ימי החופשה בחוק.

ו.         פנסיה ממלכתית, לכולם מהיום הראשון של העבודה/צבא/שירות לאומי למשך 30 שנה צבירה ואז יאללה לנוח, לא צריך יותר מזה.

יש עוד הרבה דברים, פתרון מדיני, שוויון אזרחי, איכות סביבה, אבל הגיע הזמן שהשמאל הישראלי יניף את הדגל המעמדי. אוויר נקי זה דבר חשוב מעין כמותו, כך גם סיום הכיבוש, אולם את כל הדברים האלה אי אפשר להשיג מספסלי האופוזיציה וכמו שניתן ללמוד מהשנים 1977-2014 גם לא להגיע באמצעותם לשלטון. שמאל זה בראש ובראשונה שוויון בכל, סוציאליזם, מאבק מעמדי, מלחמה על התנאים הכלכליים והסוציאליים של העובדים והנתמכים כנגד תאגידים וטייקונים. וזה מה ששמאל צריך לעשות בראש ובראשונה כי הימין שלנו עושה את עבודתו בשירות ההון נאמנה, שם גם צריך להיאבק בו. שתהיה לנו תקופה של מאבקים כאלה, ושהיה לכולנו אחד במאי שמח.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

3 תגובות

 1. Rafi :

  ושכחת עוד דבר

  מלחמת חורמה נגד החוקים הזוועתיים שחוקקו על ידי ממשלות ימין הזויות (כגון: המאגר הביומטרי, חוקים אחרים הפוגעים בפרטיות, וכן גם ביטול ההפרטות ככל שניתן והחזרת נכסי המדינה לידיה של המדינה!)

 2. מיכאל לינדנבאום :

  מדובר על השבת רכוש גנוב

  מסכים לגמרי רפי!
  יש להלאים את כל מה שהופרט ונשדד.
  כך נקבל שתי ציפורים במכה אחת.

  כינונה מחדש של מדינת הרווחה,כי מקורות ההכנסה יהיו מחדש בידי הציבור.

  חיסול כנופיית הטייקונים שנולדה מהשוד הגדול של ההפרטה.

  סה"כ עשיית צדק עם העשוקים שהם רוב רובו של העם.

 3. חייל :

  ראוי ביותר להעלות ל 30

  לא דורשים כאן שכר מינימום של 89 שקלים כמו בשוויץ 30 ש"ח לשעה היא דרישה רלוונטית והגיונית ביותר ה 6.88 שקל האלה זה הדבר האחרון שימוטט עסקים קטנים בישראל ויגרום נזק כלשהו למשק,הדרישה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.