חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

רצח העם הארמני – ממוסה דאג עד סוריה ולבנון

נושאים זכויות אדם, עלו ברשת ב 28.04.14 0:29

לרגל 99 שנה לשואת הארמנים שמצוינת מדי שנה ב-24 באפריל, תום יפרח חוזר לרומן המפעים של פרנץ ורפל שנכתב בשנים בהן לא היה ספק לאיש שהרצח ההמוני התרחש, ומשם לזכרון שואת הארמנים באזורנו

מאת: תום יפרח

אחד ממקרי ההתנגדות הארמנים המפורסמים ביותר למסע רצח העם שהובילה ממשלת הטורקים הצעירים נגד ארמנים התרחש על מוסה דאג (הר משה)מוסה דאג נמצא בחבל אלכסנדרטה (המחוז הטורקי העונה לשם: "האטיי"), המקום נושק לחלקו הצפון מזרחי של הים התיכון. מוסה דאג היה אז חלק מסוריה. כיום חבל אלכסנדרטה מהווה חלק בלתי נפרד מטורקיה המודרנית. הארמנים שחיו בששה כפרים הסמוכים למוסה דאג סירבו לציית לפקודת הגירוש של ממשלת הטורקים הצעירים (יוני 1915) והחליטו לקחת את גורלם בידיהם: הם נטלו נשק, אספו את משפחותיהם והתבצרו על ההר. הצבא העוסמאני ניסה לכבוש את מוסה דאג, אך הארמנים לחמו בגבורה עילאית על אף נחיתותם הלוגיסטית והמספרית.

למרבה המזל, ספינת מלחמה צרפתית ששייטה בקרבת מקום זיהתה את דגלי הארמנים על ההר אשר סימנו קריאה לעזרה. כתוצאה מהזיהוי הצרפתי, אלפי ארמנים זינקו מן ההר אל הים כדי לעלות על הספינה הצרפתית. בהמשך הגיעו עוד ספינות מטעם בריטניה וצרפת אשר אספו ארמנים נוספים מהים והובילו אותם עד נמל פורט-סעיד שבמצרים. למעלה מ-4,000 ארמנים שרדו חוויה קשה זו ונותרו במצרים עד תום מלחמת העולם הראשונה (עד מלחמת העולם השנייה הייתה ידועה כ"מלחמה הגדולה"). שנה לאחר סיום המלחמה (1919), שבו הארמנים לבתיהם בסביבת מוסה דאג ונשארו לחיות במקום תחת המנדט הצרפתי עד 1939. בשנה זו הועבר חבל אלכסנדרטה לריבונות טורקיה המודרנית.

להמשך קריאה

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

תגובה אחת

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ועד ישראל.
  בשקט בשקט אפשרה ישראל למיעוט הארמני הישראלי להתפוגג מכאן, עד 1967 , כשנפל עליה שלא בטובתה הרובע הארמני בעיר העתיקה.

  ב-1988 התקיימה ברובע הארמני אזכרה לזכרם של הנספים ברעידת האדמה בארמניה. לאזכרה הזאת לא הגיעה נפש אחת חיה מהממסד הישראלי, העירוני או הארצי (כנסת ממשלה), רק יעקב אחימאיר הבלתי נלאה בעניין ומורה רוסיה מביה"ס חוות הנוער הציוני, שהכירה ארמנים ברוסיה ובאה להביע השתתפות בצער והביאה איתה זר גדול שנבלע בין עשרות הזרים שהגיעו מרחבי הגדה המערבית, אפילו מאיגוד עובדי המחט בשכם.

  משלחת העורף של צה"ל שיצאה לעזור בהצלה ועשתה מזה סרט תדמית על עצמה, סרבה לבקשת התקשורת לצרף אזרח ישראלי ארמני שדובר את השפה המקומית. כי להציל ילידים זה דבר אחד – לדבר איתם – לא צריך. הם את המסר כבר יבינו בעצמם.

  ארמניה, שלחוצה במשולש בין איראן תורכיה ורוסיה ומסובכת במלחמה בלתי פתורה עם אזרביג'אן ואינטרסים של צנרות נפט וגז לכל הכיוונים, מתגאה בכל זאת באנדרטה צנועה שמוצבת בבירה לזכר שואת היהודים.

  תזכירו לי איפה יש אנדרטה כזאת בירושלים לזכר השואה הארמנית?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.