חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

כוח לעובדים: להעלות את שכר המינימום ל-30 ₪ לשעה

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, עלו ברשת ב 24.04.14 2:12

חסידי המחשבה הניאו ליבראלית הגיעו למסקנה שגידול באי שוויון פוגע בצמיחה, ולכן יש להעלות את שכר המינימום. אפשר היה לצפות שמשרד הכלכלה יקדם זאת. אך לא כך הוא. ארגון "כוח לעובדים" פתח במאבק להעלאת  שכר המינימום

מאת: דניאל גוטוויין

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי’ פתח במאבק להעלאת שכר המינימום ל-30 ש”ח לשעה. העלאה כזו היא מהלך מתבקש מן התמורות שחלו במחשבה הכלכלית בשנים האחרונות, ואפשר היה לצפות שמי שיוביל אותו יהיה משרד הכלכלה, אם לא משרד האוצר. אלא שמסתבר שכאשר מגיעים לזכויות העובדים ולשכרם, ההיגיון הכלכלי מפנה את מקומו לאינטרס המעמדי.

מרבית הטיעונים כנגד העלאת שכר המינימום לקוחים מן ‘המחשבה האחידה’ הניאו-ליברלית של שלושים השנים האחרונות. ואולם, בעקבות המשבר הכלכלי העולמי, ניכרים שינויי מחשבה גם בקרב חסידי המחשבה הניאו-ליברלית, ובזה אחר זה מופרכים הצידוקים הכלכליים לאי-השוויון. כך, העלאת שכר המינימום אינה רק תביעה סוציאליסטית, אלא מסקנה המתבקשת גם מן המגמות החדשות הנשמעות בקרב כלכלני השוק החופשי.

כבר באוקטובר 2012 נאלץ ה’אקונומיסט’ – אחד הדוברים הבולטים של האורתודוקסיה הניאו-ליברלית – להודות כי “האי-שוויון הכלכלי תפח לממדים הרסניים” ותבע ממנהיגי העולם “להמציא דרכים להפחית את אי-השוויון ללא פגיעה בצמיחה”.

בינואר 2014 בוועידה הכלכלית בדאבוס כבר הייתה הכרה כללית כמעט בכך ש”התרחבות הפערים הכלכליים – איום על הדמוקרטיה”, וג’וזף שטיגליץ, אחד ממבקריו המוקדמים של הניאו-ליברליזם קבע כי “נדרשת תמיכה ממשלתית כמשקל נגד לשדולות התאגידיות”.

גם בתפיסה הרווחת באשר ליחס בין אי-שוויון לצמיחה חל מהפך. באיחור ניכר הודו גם כלכלני ‘קרן המטבע הבינלאומית’ בטעות הניאו-ליברלית ומחקרים שפרסמו לאחרונה מלמדים כי “אי-שוויון מדכא צמיחה”, כי “תהיה זו טעות להתמקד בצמיחה ולהניח שאי-השוויון ידאג לעצמו”, לכן “אסור לחשוש מלתקן [את אי-השוויון] באמצעות מיסוי”.

לאור זאת קשה לחשוב על מהלך המפחית את אי-השוויון ומועיל לצמיחה, שבו התערבות ממשלתית תהווה משקל נגד לשדולות התאגידיות יותר מאשר העלאת שכר המינימום.

אז למה בכל זאת דרוש המאבק של העלאת שכר המינימום ל-30 ש”ח לשעה?

כי למרות כל האמור לעיל, תחת הכותרת “OECD: על מדינת ישראל להפחית את שכר המינימום” דיווח ה’דה-מרקר’ ב-24.2.2014 (כלומר לפני פחות מחודשיים) כי בדו”ח שפירסם ה-OECD בפברואר 2014 תחת הכותרת “הולכים לקראת צמיחה “2014 ממליץ הארגון לישראל “להפחית את שכר המינימום” והעיתון מסביר: “צעד שעשוי לעודד צמיחה אך להרחיב עוד יותר את אי-השוויון”.

עולה, שממש כמו באגדה על העקרב והצפרדע, למרות שפע ההוכחות לכך שהגידול באי-השוויון פוגע בצמיחה, כשמגיעים לשכר העבודה ודווקא של העובדים החלשים יותר, מנצח האינטרס המעמדי, הלובש צורה של האינסטינקט הניאו-ליברלי. כדי להתגבר על אינטרס מעמדי זה, מסתבר, צריך יותר מאשר מחקרים, צריך מאבק פוליטי.

פורסם במקור באתר "כוח לעובדים"

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

5 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  להעלות את שכר המינימום בישראל בהחלט צריך. זה לא מספיק לבדו אבל זה חשוב.
  אם הממשלה הנוכחית תעלה את השכר היא תוכל גם להתחמק מהמיתון המחריף באמצעות העלאת ההוצאה במשק.
  אני מקווה שאם הדבר יצליח מישהו יזכור מי יזמו את ההעלאה ומי נאבקו בה.

 2. מיכאל לינדנבאום :

  רוצה אבל מפחד.....

  נשמע מנוגד להשקפת עולמי הברורה,אבל אני חושש להתפרצות אינפלציונית .
  אולי עדיף שהעלאת שכר המינימום תהייה מלווה בהעלאה רצינית של המיסוי הישיר(כולל ביטוח לאומי) על בעלי ההכנסות מעל ל-50.000 לחודש?מיסוי שיזרים דם חדש לעורקי מדינת הרווחה המתמוססת?.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מיכאל
  אתה רציני?

 4. ק. טוכולסקי :

  אנונימי מיכאל מביע חשש הגיוני, העלאת שכר המינימום היא צעד חשוב ובסיסי אבל הוא צריך להיות מלווה בעוד דברים אחרת כמו ההעלאה הקודמת ב-2006, ההעלאה לא תהיה מלווה בירידה בשיעור העוני.

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  טוכולסקי – טענת האינפלציה, מה שייכת לכאן?

  כל השאר – הרי מדובר בו כאן לרוב.
  למשל, אם שכר המינימום יעלה ל- 30 ש"ח, אבל הבריאות, החינוך, התחבורה וכו' יעלו באחוז גבוה יותר, עלולה להיות עלייה בשיעור העוני.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.