postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » לבטל לאלתר את תכנית הגן הלאומי בהר הצופים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לבטל לאלתר את תכנית הגן הלאומי בהר הצופים

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 7.04.14 1:04

ועדת המשנה לערעורים של המועצה הארצית לתו"ב  תדון מחר בתכנית השנויה במחלוקת להקמת גן לאומי 'מורדות הר הצופים'עמותת במקום ועשרות תושבי אלעיסאווייה ואטור המתנגדים לתכנית

"לבטל לאלתר את תכנית הגן הלאומי שתטיל אסון תכנוני על שכונות ירושלים המזרחית"

ביום שני ה 7.4 תדון ועדת המשנה לערעורים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה בערר שהגישו תושבי שכונות אל-עיסאוויה וא-טור נגד התכנית להקמת גן לאומי 'מורדות הר הצופים'. תושבי השכונות  הסמוכות לגן הלאומי המתוכנן, אשר הגישו התנגדויות לתכנית בסיוע עמותת 'במקום' ועמותת עיר עמים, יגיעו לדיון להשמיע את מחאתם. לטענתם, הגן הלאומי יטיל אסון תכנוני על השכונות וימנע כל אפשרות פיתוח עתידי שלהן וימנע כל פתרון למצוקות הדיור וההזנחה הקשות בהן. הדיון יתקיים באכסניית הנוער בבית וגן בירושלים, רח' הפסגה 8,  בשעה 14:00.

כזכור, בנובמבר 2013, בדיון מרתוני שערך למעלה מתשע שעות, דנה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה של ירושלים בתכנית השנויה במחלוקת להקמת הגן. ימים ספורים לפני הדיון הודיע השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, כי הוא מקפיא את תמיכתו בתוכנית וכי נציגיו לא יציגו אותה בדיון. למרות הביקורת הציבורית הנרחבת ועל אף הקפאת התמיכה של השר הממונה על רשות הטבע והגנים אשר יזם את התוכנית, התוכנית אושרה בוועדה.  בעקבות זאת,  הגישו התושבים ערר למועצה הארצית לתכנון ובנייה, אשר נידון כעת.

בערעור טוענים התושבים כי הגן הלאומי, המשתרע על כ-750 דונם, כולל את עתודות הקרקע האחרונות והיחידות עבור השכונות, הצפופות מאוד ממילא.  בערר שהוגש לוועדה הם קוראים לה לדחות את התכנית להקמת הגן הלאומי במתכונתה הנוכחית ובמקום זאת להורות על עריכתן של תכניות חדשות לשכונות, תוך מתן מענה לצרכיהם הדחופים בתחום הדיור, הצורך במבנים ציבוריים לחינוך ובריאות וגם לשטחים פתוחים. לטענתם, גם ללא הכרזה על השטח כגן לאומי, אפשר לשמור על חלקים מהאזור כשטח פתוח וירוק, שישמש את התושבים והמבקרים.  לצד זאת,  חלקים אחרים של השטח יש להקצות לטובת הפיתוח ההכרחי והדחוף של השכונות.  

אדריכלית שרי קרוניש, מעמותת 'במקום':" אל-עיסאוויה ואט-טור, כמו שאר שכונות ירושלים המזרחית, סובלות מצפיפות מגורים, הזנחה ומחסור חמור בתשתיות ומבני ציבור. התושבים משוועים למרחב שבאמצעותו יוכלו לשפר, ולו במעט, את איכות חייהם. הדרתם  מחטיבת הקרקע היחידה שיכולה לשמש להם כמקור תקווה לעתיד טוב יותר היא גישה מרחבית מוטעית. פתרון תכנוני צודק חייב להיות מותנה בקידום תכנית להסדרת המצב התכנוני של השכונות הסמוכות כולל הקצאת שטח מספק להרחבת שכונות אלו."

בשנת 2004, תושבי אל-עיסאוויה, בסיוע עמותת 'במקום', החלו לקדם תכנית מתאר לשכונה שתאפשר בנייה ופיתוח בשכונה ותעצור את הריסות הבתים. מספר חודשים מאוחר יותר התחילו גם תושבי אט-טור הסמוכה בהכנת תכנית דומה. אולם, כתגובה לשתי התוכניות הללו החלה רשות הטבע והגנים הלאומיים בתכנון גן לאומי על השטח שבין שתי השכונות. במשך כשנתיים נערכו עשרות פגישות תיאום בין מתכנני אל-עיסאוויה ונציגי תושביה ובין אנשי רט"ג, ואף הגיעו לפשרה מוסכמת לפיה הגן הלאומי יתקיים בגבולות קטנים יותר כך שיתאפשר פיתוח של שכונת עיסאוויה לכיוון דרום. התכנית הנוכחית להקמת הגן הלאומי מתעלמת לחלוטין מההסכמות שהתקבלו בעבר והיא אף מרחיבה את השטח המיועד לגן לאומי עוד יותר מזו המקורית. במקביל, המצב באל-עיסאוויה רק הולך ומדרדר.

להורדת  המסמך  המלא – ערר במקום 

למידע נוסף על 'הגן הלאומי מורדות הר הצופים' ונתונים אודות המצב התכנוני בשכונות באתר במקום

הודעה של עמותת "במקום"

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.