חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המאבק על מכרה הפוספטים בערד- עדכון

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 6.04.14 1:05

אמנון פורטוגלי מציג תמונת מצב של המאבק אחרי פרסום חוות הדעת שכתב פרופ' סאמט, המומחה מחו"ל שהוזמן ע"י משרד הבריאות לפי דרישת כי"ל, החברה הפרטית יוזמת המכרה.  פורטוגלי מזים את טענות כי"ל ומציע לעובדים המאוימים בפיטורין לרכוש את המפעל ולהפעילו כקואופרטיב או בדרך אחרת

55,000 תושבים בסיכון

דב חנין: יעל גרמן, הודיעי שמשרד הבריאות מתנגד למכרה הפוספטים בערד

ח"כ דב חנין, יו"ר השדולה הסביבתית חברתית בכנסת, פנה לשרת הבריאות ח"כ יעל גרמן בעקבות חוו"ד המומחה הבינלאומי בעניין מכרה הפוספטים בשדה בריר וקרא לה להודיע על התנגדותו הנחרצת של משרד הבריאות להקמת המכרה

לקריאה נוספת

פרופ' ג'ונתן סאמט, המומחה הבינלאומי ששכר משרד הבריאות לצורך חוות דעת חדשה על הכרייה בשדה בריר שסמוך לערד, מתנגד לכרייה ניסיונית בבקעת ערד. סאמט קבע שאין מקום לערוך פיילוט לכריית פוספטים שם,  מציין את מספר מקרי התמותה הצפויים בשנה מקרב תושבי ערד כתוצאה מהכרייה,  אך הוא נמנע מלהמליץ בעד או נגד הכרייה באזור. ההצעה לערוך פיילוט היתה של משרד הפנים, שבכך ניסה לעקוף את התנגדותו של משרד הבריאות לכרייה במקום.
בעקבות חוות הדעת של סאמט, והתייחסותו של פרופ' איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור לחוות הדעת, החליטה יעל גרמן, שרת הבריאות להתנגד לבקשת כיל לכרות פוספטים בשדה בריר.  שרת הבריאות הודיעה לראש מינהל התכנון במשרד הפנים, בינת שוורץ, כי החליטה שלא לאשר כרייה ניסיונית או כרייה מלאה של פוספטים בשדה. אצטט מהודעתה: "לאחר שקראתי את חוות הדעת של פרופ' סאמט, ואת התייחסותו של פרופ' איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור…… הגעתי לכלל מסקנה כי אפשרות הפיילוט אינה נכונה, שכן, הוא לא יוכל לשקף באופן מלא את המצב בפועל, או, כדבריו של פרופ' סאמט "הנסיון שייצבר, לא יוכל לספק ביטחון כי לכרייה בהיקף מלא לא יהיו השפעות בריאותיות שליליות (ההדגשה במקור)".  כמו כן ….השתכנעתי כי כרייה בשדה בריר תביא לסיכון בריאותי שאינו עומד בסטנדרטים של סיכון בריאותי המקובלים כיום בארה"ב ובאירופה ושגם אנו איננו יכולים להסכים לו."
צריך לזכור כי למשרד הבריאות אין זכות וטו בהחלטה על הכרייה, ועמדתו הרשמית של המשרד אינה סותמת סופית את הגולל על הכרייה בשדה בריר. ההכרעה בנושא נתונה בידי הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה בדרום של משרד הפנים, שיכולה להחליט ולאשר את הכרייה למרות התנגדות משרד הבריאות.
החלטת שרת הבריאות היא נצחון גדול לתושבי ערד שפעלו במסגרת העמותה 'רוצים לחיות בלי מכרות' ולארגוני החברה האזרחית הנאבקים בפלישת (encroachment) והשתלטות התאגידים הגדולים על המרחב הציבורי בישראל.

אבל לפי האימרה האמריקאית "זה לא נגמר עד שהגברת השמנה שרה" It ain't over till the fat lady sings והתאגיד בתפקיד הגברת השמנה לעולם לא שר.

התופעה מוכרת לחוקרי תאגידים ומאבקים אזרחיים.  גם כאשר החברה האזרחית מצליחה במאבק נגד התאגידים, כמו במאבק להגדלת הכנסות המדינה מהגז הטבעי (חוק ששינסקי), הסיפור לא נגמר. התאגיד ממשיך במאבקו,  ומכרסם ללא הרף במה שהושג בעוד שהארגונים האזרחיים עברו למאבקים אחרים, הממשלה ופקידי האוצר אינם פועלים בנחישות, ולמעשה אין כמעט מי שיעמוד בפני הכרסום הזה.

ובשדה בריר המאבק  לא הסתיים, גורמים בכיל אמרו לדה-מרקר בעקבות פרסום החלטת גרמן "כי מבחינתם המאבק רחוק מלהסתיים".

ליבי בייקין כותבת בעמוד הפייסבוק שלה:
"רציתם מומחה בינלאומי? קיבלתם מומחה בינלאומי. ביקשתם. התחננתם. הפעלתם לחץ ישיר. הפעלתם לחץ עקיף. הרצתם את הלוביסטית היקרה מאוד שלכם במסדרונות הכנסת ובמסדרונות משרדי הממשלה. כן, ראיתי אותה במו עיני. לאור ההתפתחויות האחרונות במדינה עם ״יהודי בקומה השישית״, אני מאחלת לכם שזה הדבר היחיד שעשיתם. אמרתם שאם מומחה בינלאומי בלתי תלוי יאמר שזה מסוכן לבריאות – אז אתם לא תכרו.
אז עכשיו אתם ממציאים תירוץ חדש? שבעצם יש בעיה בריאותית, אבל היא נמוכה?????? "

וגם החתום מעלה, במאמר יעל גרמן, מומחה זר לעניין מכרה הפוספטים בערד הוא תקדים מסוכן
"אין לי מושג מה תהיינה ההמלצות של פרופ' סאמט. ברור שמשרד הבריאות מחויב לתוצאות חוות הדעת החדשה, שהרי הוא הזמין אותה. לעומת זאת אין התחייבות של רותם לקבל מסקנות אלו.  אם חוות הדעת החדשה תציין שיש סכנה רפואית מסויימת, רותם יאמרו שיש לאשר את הכרייה ושהם ינקטו בכל האמצעים הדרושים, כדי שתושבי ערד והיישובים הבדואים הסמוכים לשדה בריר לא יפגעו. על טיב ההבטחות האלו ועל העמידה של חברות מקבוצת כיל בדרישות החוק ביחס לאיכות הסביבה אנו יכולים לראות מהקנס שהוטל על תרכבות ברום לאחרונה בגין פליטת מתילן כלוריד במפעלה ברמת חובב הרבה מעבר למותר ובמשך שנים.

התגובה של כיל/ רותם-אמפרט להחלטת שרת הבריאות צפויה ורצופה כבעבר בחצאי אמת או שקרים. התאגיד תוקף בכל החזיתות, והחוצפה שלו מרקיעה שחקים.
כיל תוקפת ישירות את שרת הבריאות ובין השאר טוענת שהיא משקרת, "שרת הבריאות אינה מבססת את החלטת המשרד על המחקר של סאמט, והיא מעדיפה לקבל החלטה צרה ומצומצמת, לא מאוזנת בעליל וחסרת אחריות (הדגשה שלי א.פ.) ביחס לאינטרס הלאומי והחברתי הכולל של מדינת ישראל בכלל ושל הנגב בפרט".
אבל שרת הבריאות בהחלט מבססת את החלטתה על המחקר של סאמט, "לאחר שקראתי את חוות הדעת של פרופ' סאמט, ואת התייחסותו של פרופ' איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור…… הגעתי לכלל מסקנה…"
וביחס לאיזון, לאחריות ולאינטרס הלאומי והחברתי הכולל של מדינת ישראל, צריך עזות מצח מצד כיל לדבר על נושאים אלו. כאילו שכיל אינה חברה שכל מטרתה היא מיקסום רווחיה הרוצה לכרות פוספטים בשדה בריר למימוש מטרה זאת, ועוד לא דברנו על ים המלח.
כיל גם מספקת אינטרפרטציה ייחודית שהיא חצי-אמת לחוות הדעת השלילית והברורה של סאמט שקבע כי אין מקום לערוך פיילוט לכריית פוספטים בשדה בריר, והציג בדו"ח את הסיכון הצפוי מכריית פוספטים, כולל מספר מקרי התמותה הצפויים בשנה מקרב תושבי ערד הסמוכה כתוצאה מהכרייה. הדוח של סאמט מציין לגבי אלו ‏היושבים ‏סמוך לאזור ‏המיועד ‏לכרייה (הבדואים) כי הם חשופים לסיכון גבוה לעלייה בתמותה‏,‏ סיכון ‏אשר‏ לכל‏ הדעות ‏אינו ‏מתקבל ‏על ‏הדעת‏. a level likely to be viewed as unacceptable
אבל לפי הפירוש האורווליאני של כיל  "פרופסור סאמט קובע למעשה שלשדה בריר אין כל השפעה מהותית על בריאות תושבי האזור. לפי המחקר של סאמט, שדה בריר לא יגדיל את התחלואה באזור"
וכמובן חזרה לעייפה על טיעונים שקריים מהעבר. כיל טוענת בלי בלי בושה כי "ניסיון של 60 שנות כרייה בישראל, בנוסף למחקרים רבים מהארץ ומהעולם מוכיחים כי אין כל בעיה בריאותית בכריית פוספטים", תוך התעלמות בוטה ממחקרים מהארץ ומהעולם, כולל חוות הדעת האחרונה של פרופ' סאמט, המוכיחים את ההיפך, המורים שיש בעיות בריאותית לתושבים הגרים בסמוך לאזורי כריית הפוספטים. ולא נעלם האיום השחוק והשקרי: "שדה בריר הוא עתודת הפוספט היחידה האפשרית בישראל ואם לא תתאפשר בו כרייה, תעשיית הפוספט בישראל תחדל להתקיים, 9,000 משפחות יאבדו את מקור פרנסתן והנגב יספוג מכה קשה ביותר, למרות שטיעון זה הופרך כבר במספר מאמרים.
ולבסוף אנו למדים על כיווני הפעולה של כיל במטרה להשיג זכויות כרייה בשדה בריר למרות עמדת משרד הבריאות: "השרה גרמן מעבירה בעצם את ההחלטה לממשלת ישראל שתצטרך לקבל החלטה מאוזנת ואחראית". ובמקום אחר "היא (שרת הבריאות א.פ.) בעצם מעבירה את האחריות לממשלת ישראל ולוועדה המחוזית לתכנון ובנייה. המשחק השתנה כי המספר של סאמט מאפשר לגורמים השונים להכריע בניגוד לעמדת משרד הבריאות."
תעשיית הפוספטים עליה מדברים מורכבת ממכרות סלע הפוספט וממפעלי ייצור הדשנים הפוספטיים. שתי חברות גדולות פועלות בתעשיית הפוספט בנגב. רותם-אמפרט שיש לה מכרות ומפעל דשנים וחיפה כימיקלים המייבאת סלע פוספט מחו"ל ומייצרת דשנים פוספטיים במפעלה במפרץ חיפה.
אם לא ינתן זיכיון לכרייה בשדה בריר אפשר יהייה להמשיך ולייצר דשנים פוספטיים ולקיים את תעשיית הפוספט בנגב ע"י ייבוא סלע פוספט כמו שעושה חיפה כימיקלים, וכמו שעושים מפעלי דשנים בארה"ב. אציין כי במכרות סלע הפוספט של רותם-אמפרט מעסקים 100 עד 200 עובדים, ובמפעלי הדשנים במישור רותם כ-1,000 עובדים. אין שחר לטיעוני ההפחדה של כיל בדבר אבדן הפרנסה של אלפי משפחות.  בנוסף אציין שעל פי נתוני החברה עצמה יש לה רזרבות פוספט במכרות הקיימים ליותר מ-20 שנות פעילות.
האיום של כיל לסגור את רותם-אמפרט, אם הוא אמיתי, מקורו בירידה הדרסטית במחירי סלע הפוספט בעולם לאחר לאחר שחברת הפוספטים המרוקאית OCP  השולטת בכ-70% מייצור סלע הפוספט בעולם הורידה את מחיר סלע הפוספט בכ-50% בסוף 2012. הירידה במחירי סלע הפוספט הביאה את החברה להפסדים מאז תחילת 2013.  הקמת מכרה חדש בשדה בריר לא תפתור ולא תפטור בעייה זו, לעומת זאת, ייבוא סלע פוספט זול ייאפשר המשך ייצור דשנים פוספטיים.
במידה וכיל אכן תפעל לסגירת פעילות רותם-אמפרט בארץ, על הממשלה יהייה לבטל את הזכיון שקבלה החברה ולהפעיל את מפעלי הדשנים ישירות או באמצעות גורם פרטי, לדוגמה ע"י עובדי המפעל שיתאגדו בקואופרטיב או בדרך אחרת.

המאבק על שדה בריר עוד לא נגמר

רקע: שודר בתכנית "בדרך אל הטבע" ב-29 במרס 2014

אמנון פורטוגלי הוא חוקר במרכז חזן במכון ון-ליר, ומרצה במכללה החברתית כלכלית

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , ,

15 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מהי עלות הכריה (כולל כ-ללללל "האמצעים להגנה על הסביבה"), לעומת יבוא?

  איך זה שמול כל מאמצי היחץ של החברה לא שמענו אף פעם כמה עובדים בפועל בכרייה? (גם לא היום בתכנית "בסדר היום").

 2. דליה :

  לאלימות טייקוני כיל אין גבולות. הם מתנהגים כאדוני הארץ. מאיימים שיעזבו את הארץ, שיעזבו. מזלזלים בחיי אדם. אל הבדואים בפורעה כלל אינם מתייחסים ואחוזי התמותה בערד זניחים לדידם. פסה החמלה מן הטייקונים. הכסף חשוב מכל.

 3. לקסי :

  עובדים בפועל בכרייה

  לפי דברי משה חדד, יו"ר ועד העובדים, בועדת הפנים של הכנסת – כ-200

 4. רחל עמרם :

  אמנון פורטוגלי כרגיל עושה עבודה נאמנה של הסברת המהמלכים הסבוכים בשדות כי"ל.
  אני מצצטרפת אליך אמנון: כמו שכי"ל אומרים שהמערכה עדין לא הסתיימה, גם אנחנו האזרחים אומרים שהמערכה לא הסתיימה. האפשרות של דרישה לנהלת את מפעלי הכריה כקואופרטיב ממש מעולה. היא גם תפתור את בעיית כי"ל שאיננה ממקסמת רווחים בעקבות ירידת מחירי סלע הפוספט.
  תודה אמנון על הארותיך.

 5. ל רפי :

  התכתובת הנ"ל מדגימה עד כמה כל העיסוק בנושא הוא חובבני וחסר בסיס ולתכלית

  כך לא מנהלים דיון ציבורי-לאומי לגבי ניצול משאבי טבע לאומיים.
  כבודו של המומחה הבינלאומי במקומו מונח, אבל תשובתו, כמו בסקרים פופוליסטיים, היא פונקציה של השאלה ושל המנדט שניתן לו.
  מאחר וישראל אינה משופעת באוצרות טבע, אין להקל ראש במה שיש, וגם אין להקל ראש באזרחים שעשויים להפגע מההחלטות והמהלכים, בין אם בגלל אובדן מקומות עבודה, לא רק באתר הכריה אלא גם בשימוש בתוצרי הכריה, ובין אם מסיבות בריאותיות.
  חייבים למנות צוות מקצועי בינמשרדי לבחון את כל ההיבטים, לרבות השאלה אם כל הישובים שמתוארים במפה נמצאים שם בזכות ועפ"י תכנית מתאר מאושרת. אסור להניח לאף אחד לכפות את עצמו על הציבור ועל המדינה רק מפני שקבע או ניסה לקבוע עובדות בשטח.
  גם בתחומי שיטות הכריה יש יותר מדרך אחת לבצע את הדבר, וההנחה שמה שעושים בשטח פתוח ללא ישובים קרובים או קרובים יחסית, חייבים לעשות באותו אופן תמיד.
  אם נפעל מתוך קלות דעת וקלות ראש, בקרוב מאוד לא נוכל לפתח שום אוצר טבע במדינת ישראל, רק מטעמי תצהירים כאלה ואחרים, ולא משום שנעשתה עבודה מקצועית יסודית שהראתה בעליל שאין דרך רציונלית או כלכלית לצור מצב של קיום בצוותא של שתי הישויות, או שהדרך הטובה יותר למדינת ישראל היא תמיד להעדיף מציאות יישובית על מציאות אחרת.
  ההחלטה של גרמן היתה נמהרת ופופוליסטית, משום שלא נסמכה על תהליך מסודר של בדיקת העובדות וגם לא התנתה בתהליך כזה.
  אני תומך בהבאת הנושא לדיון ממשלה שבה יוחלט להשעות את ההחלטה הפופוליסטית לטובת בחינה רצינית ואחראית של הסוגיה.
  אולי רצתה גרמן לכפות בדיקה כזו מבלי להאמץ יתר על המידה, אבל זו גישה פוליטית וקטנונית טיפוסית ובוודאי לא מה שהייתי מצפה לראות משרה שאינה מופקדת רק על הבריאות אלא כחברת ממשלה גם על טובת כלל הציבור.
  הרעש שעושה האופוזיציה אינו צריך להיות קנה המידה העקרי לקבלת החלטות ממלכתיות.

 6. לקסי :

  תגובה 5 היא "חובבני(ת) וחסר(ת) בסיס ותכלית"

  אני מניח – ואשמח להיווכח שזו הנחה לא מבוססת – שהמגיב הקבוע והמכובד (בד"כ באמת) מר ל. רפי לא קרא את חוות הדעת המקורית של פרופ' סאמט.
  לו היה מר ל. רפי טורח לקרוא אותה לא היה משתלח כפי שהשתלח במי שהשתלח.
  חשוב שתדע, מר ל. רפי כי תוספת הסיכון המרבי הצפויה בערד אם תאושר כרייה בשדה בריר, הינה פי 6.6 מהמקובלת בעולם.
  אחרי שנחשפו – רק לפני שבוע – הדרכים הנפשעות של מחליטים נשואי פנים בעניינים של רשיונות לבנייה שמקבליהם מתעשרים מקבלתם איני רוצה שנכדי, הוריהם וסבם יהיו בסיכון לבריאות ולחיים על מזבח מה שמכונה "בחינה רצינית ואחראית".
  הבחינה שנעשתה היא הבחינה הרצינית והאחראית.
  וכן, מר ל. רפי, שרת הבריאות היא מי שדואגת לבריאותי, חבריה לשולחן הממשלה דואגים לבריאות תוכן הכיסים העמוקים של בעלי השליטה בכיל ושל מנהליהם שיאני השכר.

 7. עמית :

  אני מקווה מאוד שהתושבים יצליחו להגן על עצמם ועלינו מהמעללים של כי"ל וחברותיה. מדובר בברונים שודדים חסרי מוסר מינימלי שחותרים תחת הקיום של המדינה והחברה הישראלית.

 8. אמנון :

  תגובה לל.רפי (5)

  אין לי מושג מה תהיינה ההמלצות של פרופ' סאמט. ברור שמשרד הבריאות מחויב לתוצאות חוות הדעת החדשה, שהרי הוא הזמין אותה. לעומת זאת אין התחייבות של רותם לקבל מסקנות אלו. אם חוות הדעת החדשה תציין שיש סכנה רפואית מסויימת, רותם יאמרו שיש לאשר את הכרייה ושהם ינקטו בכל האמצעים הדרושים, כדי שתושבי ערד והיישובים הבדואים הסמוכים לשדה בריר לא יפגעו. על טיב ההבטחות האלו ועל העמידה של חברות מקבוצת כיל בדרישות החוק ביחס לאיכות הסביבה אנו יכולים לראות מהקנס שהוטל על תרכבות ברום לאחרונה בגין פליטת מתילן כלוריד במפעלה ברמת חובב הרבה מעבר למותר ובמשך שנים.

  מעבר לעניין הבריאות, יש כאן תקדים מסוכן ביותר. המהלך הזה של גרמן מזמין לחצים עסקיים ופוליטיים לקבלת חוות דעת חיצונית שתעקוף את עמדת הגורמים המקצועיים במשרד הבריאות ובמשרדי הממשלה.

  האם בכל פעם שמשרד הבריאות לא יאשר תרופה, הנורמה תהייה שיצרן התרופה יפעיל לחצים לקבלת חוות דעת נוספת, בניגוד למרות עמדת הגורמים המקצועיים במשרד?

  האם כאשר מקבלים חוות דעת שאינה תואמת את האינטרסים של היצרן/היבואן/בעל ההון, יחפשו מומחה חדש? ואם חוות הדעת של המומחה החדש לא תהייה לרוחם של האינטרסנטים, נביא מומחה נוסף?.

  אנשי מקצוע בשאלות בריאות פועלים במשרד הבריאות עבורנו. הם לא יועצים פרטיים, הם של הציבור ופועלים עבור הציבור. הגורמים האלה קבעו עמדה ומאז הם מותקפים. מכפישים אותם, מנסים לערער את עמדתם, מביאים חוות דעת אחרות פרטיות, דורשים להפריט את חוות הדעת כך שבמקום חוות דעת של משרד הבריאות יהיו מומחים חיצוניים שיישכרו על ידי גורמים מעוניינים. אסור להסכים לכך.
  http://www.blacklabor.org/?p=53781

 9. תמר ר :

  לוביסט???

  עושה רושם כי ל רפי כותב מטעם כי"ל

 10. לקסי :

  בתשובה לתמר ר.

  ל. רפי הוא האיפכא מסתברא של "עבודה שחורה" ואני, כחבר במערכת האתר, שמח שהוא משתדל וכותב כאן.
  אם הוא לא היה היינו צריכים להמציא אותו.
  פעם אחת לקחתי תגובה מעמיקה שלו ופרסמתי אותה כמאמר בזכות עצמו וגם הזמנתי אותו לכתוב כאן (נדמה לי שעשה זאת פעם אחת).
  ל. רפי מבטא מערכת עמדות נפוצה בציבור הישראלי שהיא לרוב מנוגדת בתכלית לעמדות של "עבודה שחורה".
  הוא מכריח אותנו לחשוב ולזקק את עמדותינו ועל כך תודה, למרות חילופי המהלומות המילוליות שאנחנו מחליפים מדי פעם.
  ולא, ל. רפי אינו עובד כיל ולמיטב ידיעתי גם אינו כותב מטעמם.

 11. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ללקסי

  והשאלה הראשונה היתה – מהי עלות הכריה (שכר, אמצעי בטיחות והגנה, ציוד וכל כיו"ב) – לעומת יבוא?

 12. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  עלות למי? למדינה או לכי"ל?

  כי העלות הכי רצינית כאן היא בפינוי אלפי בדואים

 13. לקסי :

  לאנונימי(ת) 11

  האומדן המקובל בתעשייה, לפני שנים אחדות היה שכלל הוצאות העיבוד מהכרייה ועד למוצר הארוז הוא כ-40 $ לטונה.
  זה אומדן מסוג התשובה כמה עולה חליפה ליתום… שכן היא מניחה סל מוצרים מסוים.
  תשובה מפורטת אפשר לקבל מספרי החשבונות של רותם אמפרט, אבל אלה אינם זמינים לקהל הרחב.
  ומה שיהיה זמין האם יהיה אמין?

 14. לקסי :

  גירוש, לא "פינוי"

  תזכורת,
  לפני שנים לא רבות פונו / גורשו יהודים מרצועת עזה.
  זה נעשה אחרי דיון ציבורי והחלטות בדרג הבכיר והמוסמך ביותר בחברה הישראלית.
  הטראומה האמיתית של המשפחות שחיו שם ושעכשו הן חיות במקומות אחרים מתוחזקת לשימורה נגד מה שצפוי.
  כאן מדובר בפינוי של כפר שקיים מלפני קום המדינה ושהמדינה הכירה בכך* ובזכות התושבים להקים שם את כפרם ובתיהם. הממשלה אף החליטה** להקים את הכפר.
  לאחרונה הופסק התכנון, שהוזמן ממשרד אבינעם לוין בבאר שבע, ומאידך החלו פקחי המינהל בהריסת מבנים…
  הכל למען כיסיו התפוחים ממילא של מי שירד/ברח ללונדון על-מנת שלא לשלם כאן את מסיו.
  ________________
  * בדו"ח ועדת השופט גולדברג
  ** ממשלת שרון 2007

 15. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  תכירו את הולילנד - סיורים חינם. מסע היכרות לארץ השחיתות.

  כיל תציע: לכרות בשדה בריר – בהתאם למצב הרוחות
  התאחדות התעשיינים על החלטת גרמן: "אף אחד לא הסמיך גוף כזה או אחר להטיל 'וטו' שיוביל לסגירת מפעל ולפיטורים של אלפים בפריפריה"
  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000930137&obref=obinsite

  "התאחדות התעשיינים מסרה בהתייחס להחלטה: "ההודעה בעניין שדה בריר התקבלה אצלנו באכזבה גדולה. בימים הקרובים יתקיימו התייעצויות מקיפות, כיצד ליצור מצב שבו הוועדה המחוזית תכיר בחשיבות השיקולים הרבים התומכים בהמשך פעילות רותם אמפרט"

  "בהנהלת החברה מתכוונים למקד בתקופה הקרובה מאמצים רבים בקרב חברי הוועדה המחוזית, שרים וחברי כנסת בניסיון לייצר לובי שיאפשר לה לקיים גם בעתיד כרייה של פוספטים בדרום הארץ.

  וראו כנ"ל
  http://www.blacklabor.org/?p=54351
  "נתיבי תחבורה עירוניים – הצלחת הלוביסטים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.