postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מחירי הדירות ירדו משמעותית ב-2015

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מחירי הדירות ירדו משמעותית ב-2015

נושאים כלכלת בית, שיכון ושלטון מקומי ב 3.04.14 2:18

אני לא מבין למה מתייחסים בציניות לתחזיות של שר האוצר ושר השיכון בדבר ירידה של מחירי הדירות ב-2015.ממשלת ישראל בהתנהלותה תורמת לאפשרות של ירידה במחירי הנדל"ן שתגיע ב-2015

מאת: קורט טוכולסקי

אני לא מבין למה מתייחסים בציניות לתחזיות של שר האוצר ושר השיכון בדבר ירידה של מחירי הדירות ב-2015. שתי ממשלות נתניהו הקודמת והנוכחית הניחו בבטחה תשתית חזקה לירידה במחירי הנדל"ן. נכון לא ממשלת ביבי השנייה ולא זו הנוכחית בנו יותר בנייה ציבורית או לפחות הורידו את מחירי הקרקע במכרזים של מנהל מקרקעי ישראל. זה בעצם נכון שהממשלות האחרונות לא עשו שום דבר למען ענף הבניין או שוק הנדל"ן ואף סייעו ביד נגיד בנק ישראל ויורשתו לנפח את שוק הנדל"ן באמצעות הורדות ריבית, אבל מאז שעלה ביבי לשלטון בשנת 2009 וביתר שאת מאז הוקמה אשתקד ממשלתו הנוכחית, גורמים ביבי ושריו הכלכליים נזקים אדירים לכלכלה הישראלית ומוליכים אותה למיתון ואולי אפילו למשבר. בכך תורמת ממשלת ישראל לאפשרות של ירידה במחירי הנדל"ן שתגיע כנראה באמת בשנת 2015. אחרי הכול, כשהאבטלה תעלה וחברות יקרסו יתחיל מעגל הקסמים של שוק הנדל"ן. אחרי הפיטורים יבואו פשיטות הרגל של חברות ואנשים פרטיים שלא יוכלו לשלם את המשכנתאות, שלא לדבר על לקנות דירות חדשות. כמו הענפים היצרניים וענפי השירותים גם ענף הבניין יכנס לקיפאון והבועה תתפוצץ. מחירי הדירות יצללו, רק שלאף אחד כבר לא יהיה כסף לקנות דירה.

נתוני האבטלה שוברים שיאים של אבטלה נמוכה אבל המציאות היא של יותר ויותר עובדים עניים ויותר ויותר מובטלים לטווח ארוך שהתייאשו משוק העבודה. העוני הולך ומעמיק, שיעור החובות של משקי הבית הולך ועולה ובועת הנדל"ן אולי מהווה את אחד ממנועי הצמיחה של המשק אבל אחרי שהיא תתפוצץ לקראת סוף השנה או תחילת השנה הבאה, שום דבר כבר לא יסתיר את המצב ההולך ומדרדר של שוק העבודה, של התעשייה והחקלאות, של ענף השירותים, שגידולו נעצר עם הירידה בצריכה של משקי הבית, שכבר לא מסוגלים לממן את הקניות כמו פעם. אז כשיבוא הבום, אפילו אשליית היותנו מעצמת אנרגיה כבר לא תעזור (זאת ממש אשליה אנחנו במצב גרוע מניגריה, סתם עוד מדינת עולם שלישי שנותנת לטייקונים מקומיים ושותפיהם בתאגידים הבינלאומיים לשדוד לה את המחצבים תמורת חרוזים צבעוניים). אז מחירי הדירות ירדו. אז גם תיעצר הבנייה בענף ומחירי המשרדים גם ירדו, אז חלק לא מבוטל מרבע מיליון המתפרנסים מענף הבנייה ילכו הביתה. לא סתם לוחצים הקבלנים להתיר כמה שיותר מהר יבוא של עבדים מסין לענף, הם לא באמת צריכים אותם, הם צריכים את הכסף שהם משלמים תמורת הזכות לעבוד בישראל. משהו שיחמם את הכיס בעשור האבוד ההולך ומתקרב של ענף הבניין.

כן בקרוב נצטרף לעוד מדינות שהנדל"ן שבהן פרח ועלה כאילו אין מחר למרות שהכלכלה שלהם לא השתפרה  בשנים העליזות שלפני 2008, יוון, ספרד, בריטניה, ה"נמר" האירי, פורטוגל. מדינות שהכלכלה שלהם התנפחה ללא הצדקה ובלי להשיג שום שיפור משמעותי בפרמטרים כלכליים רציניים. התעשייה שלהם לא התחזקה, שוק העבודה שלהם לא ייצר מקומות עבודה טובים יותר וחזקים יותר, הכלכלה שלהם לא צמצמה פערים בין עושר ועוני. הנמרים הניאו ליברליים התנפחו על אוויר חם, מתודלק בבועות כמו בועות הנדל"ן, וכסף זול שממשלות הזרימו לכלכלה בשורה של הפרטות. ממש כמו פה, לכן אין מה לזלזל בתחזית של שרי האוצר והשיכון, מחירי הנדל"ן עשויים בסבירות גבוה מאוד לצלול ואפילו ביותר מעשרה עד עשרים אחוז.

ממשלת ישראל הנוכחית היא הגרועה והצינית שבממשלות ישראל, ליד מעלליהם של לפיד, בנט, אריאל וחבריהם האחרים מתגמדים אפילו ההישגים של שרים מחורבנים להפליא כמו שטייניץ או שמחון בממשלה הקודמת. אבל הם בהחלט ישיגו בחורבן שהם מקדמים על הכלכלה והחברה בישראל את המטרה של הורדת מחירי הנדל"ן, לא פלא שהם מדברים בעיקר עליה. לא יהיו דירות חדשות, לא יהיה כסף לקנות דירות, אבל המחיר בהחלט ירד, כמו בכל שוק שהצרכנים בו עניים וקשיי יום, דברים פה לא יהיו יקרים במיוחד, וזה לא יהיה רק בתחום הנדל"ן, יוקר המחייה כולו ירד ביחד עם העלייה בחוסר היכולת לקנות משהו. חורבן כלכלי כמכשיר להגשמת הבטחות בחירות, עוד הישג לממשלת ביבי-לפיד-ליברמן-בנט-ליבני, הגרועה והצינית שבממשלות ישראל.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

14 תגובות

 1. דור לוי :

  ועל זה נאמר בסדר....

  או אולי אשרי המאמין.

 2. ק. טוכולסקי :

  הסיבה שמחירי הדירות ירדו היא שהולך להיות פה מאוד מאוד רע לא כי הולכים לנקוט במדיניות אחראית סוציאלדמוקרטית מושכלת שתביא לירידה במחירי הדירות לזוגות צעירים.
  מי שירוויח מהירידה הזו הם רק העשירים כי הצעירים יהיו מובטלים והבנקים לא יתנו משכנתאות אלא בריבית חנק. הולך להיות פה רע וכשהכל מתפוצץ גם מחירי הדירות יורדים, תראה מה קרה בספרד וארצות הברית.

 3. מיכאל לינדנבאום :

  הירידה הגיונית ,אבל לא מכלילה נתונים ייחודיים לישראל

  נכון ,פחות ופחות אנשים יכולים לקנות דירות,כי פשוט הם משתכרים אל צרור נקוב.
  אבל,לא לוקחים מספיק בחשבון את העזרה של ההורים ,שנהנים מפנסיות מכובדות מתקופת מדינת הרווחה של מפא"י.
  גם לא לוקחים בחשבון את העלייה במספר היהודים מחו"ל שקונים בארץ דירות ,"על כל צרה שלא תבוא".

 4. ק. טוכולסקי :

  מיכאל יקירי
  עוד מעט יתחילו גלי הפיטורים אנשים לא יוכלו להחזיר משכנתאות, הבנקים יתקעו עם דירות שאף אחד לא יכול לקנות. הבועה תתנפץ והמשבר יתחיל, זה הדבר היחיד שהולך להוריד פה מחירי דירות בקרוב. עד שנחליף את השלטון לפחות.

 5. מיכאל לינדנבאום :

  מהפה שלך לאלהים,חברי למאבק המעמדי

  מהפה שלך לאלהים,חברי למאבק המעמדי

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  הנבואה ניתנה לשוטים חוץ מנבואות שמגשימות את עצמן.

  אני מתקשה להבין את הציפיה להתגשמות ה"חזון".

  בינתיים יש סיבה ל"שמחה" מוקדמת בדמות הפיאסקו בשיחות עם הפלסטינים.

  ומכיוון
  שכל הדברים קשורים.
  ומכיוון
  שלא תמיד הם נקשרים באופן הצפוי על ידינו.
  ומכיוון שהרבה אסונות נוצלו על ידי הבריונים בשלטון, בתמיכת הכבשים הנחלבות והנגזזות *

  עוד נגלה שהממשלה הזאת בכלל מתחזקת.

  איכשהו כולנו מצויים במצב ניתוק אידיאלי שמשרת את הבריונים האוקזיוניסטים האלה.

  מסקנה – צריך לשבור את הניתוק הזה ופירוש הדבר לצאת קודם כל מהפייסבוק (שלטון ההון) אל החיים עצמם.

  *"גם זה קרה בעיצומה של האינתיפאדה השנייה "הצלחנו לנצל", אמר יוגב. "ההזדמנות הייתה", אמר נתניהו".
  http://on-the-left-side.org.il/ירושלים-של-זהב-עובדי-הדסה-כמשל

 7. ק. טוכולסקי :

  אנונימי, אני מעריך הערכה מושכלת, זה הכל. שר האוצר מעריך הערכה וגם אני. בשנים האחרונות היו לי כמה קליעות מדויקות פה בטור ומן הסתם גם כמה שפספסו.

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אכן לצערי הרב, צריך לאמר – היו לך כמה קליעות,
  וזה בדיוק מה שמתסכל.

  גם כשההערכות המושכלות מתממשות – כלום לא עוזר, להיפך.

  ככל שהמצב מחמיר – הימין מתחזק. או בעצמו או ע"י ספיחת החרדים, או יעני מרכז/שמאל כמו למשל יש עתיד.

  תוספת של 5 מנדטים נטו לשמאל בבחירות האחרונות לא מעלה ולא מורידה.

  העניין הוא שאין לנו אסטרטגיה ולא טקטיקה שיובילו אותנו למהפך במציאות. אנחנו קיימים בעיקר במרחב הסייבר.

 9. מיכאל לינדנבאום :

  אופטימיות--אולי לנין צדק

  אנונימי כתב שככל שהמצב מחמיר הימין מתחזק.
  אני רוצה להאמין שהתחזקות זו,משקפת אולי בועה פוליטית שתלך ותתפוצץ בפנים של חסידי הימין.
  כשיהיה רע מאד,הציבור יחזור אל השפיות.
  לא תהיה לו ברירה.

 10. ק. טוכולסקי :

  אנונימי, המצב בקנטים אבל לך תדע מה מתבשל, את המהפכות לא יכלו לחזות לפני שהן פרצו, לך תדע מה יהיה פה, אם נצליח למוסס את המרכז ואני די אופטימי בכיוון הזה ולקושש כמה מנדטים גם מהימין וגם פה יש מקום לאופטימיות דברים עוד עשויים להשתנות. לא יודע כמה מזה יקרה תחת בוז'י הרצוג אבל אלוהים גדול.

 11. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מיכאל
  את הפטנט הזה ניסו כבר במאה שעברה והוא נגמר רק יותר גרוע.

  כל בועה שתתפוצץ תתפוצץ בפנים של רוב הציבור, וזה כולל אותי ואותך.

  נעמי קליין "דוקטורינת ההלם" – בדוקטרינת ההלם מנפצת נעמי קליין את המיתוס שלפיו השוק החופשי הגלובלי, והאידיאולוגיה המנחה אותו, ניצחו בדרכים דמוקרטיות.
  הספר חושף את התכנון, את נתיב המזומנים, ואת המושכים בחוטים שעמדו מאחורי המשברים והמלחמות ששינו את העולם בארבעת העשורים האחרונים,
  http://www.text.org.il/index.php?book=09040614

 12. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  כך הפכתם להיות תוצר של מערכת שלא סופרת אתכם ומה צריך לעשות בכדי לשנות המצב.
  http://www.themarker.com/misc/article-print-page/1.2288108

 13. דור לוי :

  ל 2. אין קשר...

  1. אין קשר בין ספרד וארה"ב לישראל. פעם בדקת במפה איך נראות המדינות? ידוע לך כמה קרקע בכלל נשארה פנויה לבניה?

  2. אני מסכים לזה שהולך להיות יותר ויותר קשה לקנות דירה. האם זה אומר שמחירי הדירות ירדו?? מה שנראה לי , וזה תהליך שפשוט צריך ללמוד מההסטוריה, שבמקום שבודדים יהיו שותפים לדירה, משפחות יתחילו לקנות דירה במשותף ולכל אחת שליש דירה, וככה מחירי הדירות ימשיכו לעלות-כי לדעתי יש מחסור אמיתי ולא בועתי.

  3. הדבר היחיד שאני מסכים איתך זה מי מרווחי מזה:
  עצוב שבחוסר הבנה, סתיו שפיר ודומיה משחקים לידי הביבי נתניהו-ים ודומיהם. מה שיקרה שכרגע יש לחץ להוציא לשוק את יתרת הקרקעות הקטנה שעוד נשארה. ימכרו אותה בזול, ויבנו עליה כמות דירות שלא מתאימה למחסור. ככה ייתכן שאולי תהיה האטה זמנית במחיר.

  השלב הבא, שבעקבות הלחץ הציבורי, יקחו את הדירות שמעמד הביניים החזיק כחסכונות לפנסיה או לילדים.

  השלב הבא, זה ריכוז הדירות בידי הגופים החזקים… ואז תראה מה זה עליית מחירים, שלעומתה מה שאנחנו רואים, משול למטוס עומד ומחמם מנועים לקראת המראה…

 14. יוני :

  והנה אנחנו ב2015

  והמחירים רק עולים והאבטלה רק יורדת. והמשכורות.. מכפילות את עצמן. (חוץ מאצל התל אביבים, שרק יושבים לשתות קפה או שיש להם זמן להסתובב ב״מחאה״ ברוטשילד)

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.