חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ח"כ מיקי רוזנטל – מה עשה בכהונתו הראשונה בכנסת

נושאים חדשות, פוליטי ב 2.04.14 0:53

להלן סיכום פועלו של ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה) בכהונתו במושב החורף בכנסת, ותוכניות פעילותו במושב הקיץ, כפי שהציג במכתב ששלח לחברים

 סיכום מושב החורף: סיעת העבודה רושמת הישגים, מפלגת העבודה זקוקה ל"ממשלת צללים" * המאבק על טוהר המידות ועל זכויות עובדים * וגם: על חוקים שיזמתי – ומה צפוי לנו במושב הבא

סיעת העבודה בדרך הנכונה

אנחנו נאבקים יום-יום בממשלה האנטי-חברתית והאנטי דמוקרטית ביותר שקמה בעשור האחרון. במליאה ובוועדות, בתקשורת ובמפגשים אינספור. לצד ההישגים הרבים שאנחנו יכולים בהחלט להתגאות בהם כסיעה – אנו חייבים לבדל את עצמנו כאלטרנטיבה שלטונית.

על מנת שנתפס כראויים, על המפלגה להציג תכניות חלופיות לכל סוגיה אקטואלית בציבוריות הישראלית. בעניין זה אנחנו עדיין לוקים. אני סבור שיש צורך להקים "ממשלת צללים", ואם לא יסתייע – שלפחות נציג את החלופות שלנו כמפלגה בתחומים השונים: ממדיניות החוץ וקידום המו"מ עם הפלשתינים, דרך המאבק על אופייה הדמוקרטי של המדינה וכלה בתכניות שלנו למדינת רווחה מודרנית בתחומי החינוך, הבריאות, הרווחה והדיור.

לא להסתפק באמירת מה לא נכון. עמדות ברורות ותכניות סדורות הם מפתח להצלחת המפלגה ואבני דרך לחיזוקה בציבוריות הישראלית

  ובנימה אישית: מה הספקתי?

המושב היה ארוך וסוער. לא אייגע אתכם בכל יוזמה או נאום. אשתדל לתמצת את העשייה ולהשמיט את הדיבורים:

א. מאבקי עובדים:

השתתפתי בפעילות והפגנות שנועדו להבטיח את זכויותיהם של עובדי ביה"ח "הדסה" ושל עובדי רשות השידור. הפעילות תימשך גם ובעיקר במושב הבא. חשוב בעיני לשמור על העובדים ועל זכויותיהם דווקא בשעה שמקום העבודה נקלע למשבר. בוועדות הכנסת אמשיך לפעול כך שהציבור ייצא נשכר מתהליך השיקום  של שני המוסדות החשובים הללו והפגיעה בעובדים תהיה מזערית ככל שניתן.

בנוסף, אני עומד בראש ועדת משנה בכנסת לנושא "מעגלי תעסוקה". זוהי תכנית שיזם שירות התעסוקה. אני מברך כמובן על כל מאמץ לסייע לאנשים לצאת לעבודה, אבל כדי לוודא שהאוצר לא יכניס את תכנית ויסקונסין בדרך האחורית – ליוויתי את היוזמה הזו, ואת עיצומי העובדים – עד לסיום המוצלח של המשבר. אין ולא תהיה הפרטה של הסמכות השלטונית לשלול קצבת הכנסה. להרחבה לחצו כאן וכאן.

ב. חקיקה

 • בסה"כ יזמתי והנחתי על שולחן הכנסת עשרות חוקים חדשים במהלך המושב. 4 מהם כבר נכנסו לספר החוקים של מדינת ישראל, אחרים נמצאים בשלבי חקיקה שונים.
 • אציין את התיקון לחוק ההגבלים העסקיים שיוזיל את מחירי העופות, הירקות והפירות. החוק לא יאפשר יותר לסיטונאים (כמו שופרסל לדוגמא) ליהנות מזכויות של חקלאיים.
 • מספר דוגמאות לחוקים שיזמתי ועברו בקריאה טרומית:

א. חוק שמגביל את דמי התיווך ואת שכר הטרחה שגובים מתווכים למיניהם בייצוג בפני הביטוח הלאומי. החוק לא יאפשר יותר גזל של רבע מהקצבה כפי שהיה נהוג עד כה.

ב. חוק המחמיר את הענישה על זיפני תרופות. התופעה מתרחבת בישראל, וארגוני פשיעה נכנסים לתחום שהרווחים בו עצומים והעונש מגוחך.

ג. חוק האוסר על מורי נהיגה לגבות סכומים מופרזים מתלמיד נהיגה בהשכרת המכונית ל"טסט".

חוקי המזון והריכוזיות: שני החוקים הללו (יוזמה ממשלתית) הגיעו לדיונים בוועדות הכנסת כשהם חסרים מאוד, למרות ההשלכות הדרמטיות שלהם על המשק הישראלי. הייתי שותף פעיל במאמץ של חברנו, יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ פרופ' אבישי ברוורמן, לטייב את חוק המזון. בסופו של יום התוצאה שיצאה תחת ידינו לא טובה דיה – אבל משפרת את המצב הקיים. בחוק הריכוזיות תרמתי לעיצוב הפרק על התקשורת. הממשלה לא השכילה להתמודד עם התופעה של רכישת כלי תקשורת על-ידי טייקונים כאמצעי להשפיע על התהליכים הכלכליים. מעתה, אחזקה בכלי תקשורת תילקח בחשבון כמשפיעה על הריכוזיות במשק. אני תקווה ששני החוקים הללו יהפכו בתוך שנים ספורות את המשק הישראלי ליותר תחרותי ולפחות ריכוזי.

ג. פעילות לשיפור טוהר המידות ולצמצום  השחיתות הציבורית:

1. אני ממשיך לקדם במרץ את תקנון האתיקה לחברי הכנסת עליו כבר דיווחתי לכם. נקבעו עוד 7 ישיבות במהלך חודשים מאי ויוני ואני תקווה  שנסיים את הדיונים עוד במושב הקיץ הקרוב. למה זה חשוב? לקריאת הנה סקירה שכתב כבוד שופט בית המשפט העליון (בדימוס) פרופסור יצחק זמיר, יו"ר המרכז לאתיקה בירושלים. לחצו כאן.

2.  ערכנו כינוס מוצלח במיוחד בנושא יחסי ההון עם השלטון במסגרת השדולות שאני עומד בראשן: השדולה לממשל פתוח ושקיפות והשדולה למאבק בשחיתות במנהל הציבורי (בצוותא עם חברי משה מזרחי). בכינוס לקחו חלק שני מבקרי המדינה (בתמונה למטה) – הקודם, לינדנשטראוס והנוכחי, שפירא בהתאמה.

3. במסגרת השדולה ובפורומים נוספים, עולה שוב ושוב נושא הסיוע הבלתי מספיק לחושפי שחיתויות. כדי לסייע לאנשים האמיצים הללו אני מקדם שני חוקים:  האחד נוגע לסיוע משפטי על חשבון המדינה שלו יהיו זכאים חושפי השחיתויות, והשני מרחיב את מושג השחיתות כך שיותר עובדים יזכו להגנה של מבקר המדינה.

4. מלבד החקיקה, אני נפגש בקביעות עם חושפי שחיתות כדי לחזק את ידיהם. קשה לתאר איזה מאבק הרואי הם מקיימים לטובת כולנו. בתמונה עם עו"ד אולגה גורדון ועופר לוי אנשי עיריית נצרת עילית בעת טקס קבלת אות אבירי השלטון של התנועה לאיכות השלטון.

5. אני יוזם עוד הסדרות משמעותיות בתחום של טוהר המידות. במושב הבא יהיו שני חוקים על הפרק:

א. הצעת חוק צינון לעובדי ציבור: מטפלת בנושא כאוב. עובדי ציבור שבכובעם הציבורי מעניקים הטבות לחברות פרטיות ואחר כך עוברים לעבוד בחברות הללו.

ב. הצעת חוק שמאי רכב: בתחום זה ניגודי העניינים מקוממים. הרעיון המרכזי הוא הפרדה מוחלטת כך  שחברות הביטוח לא יעסיקו שמאים ולא יוכלו להשפיע על תוכן הדו"חות שהם מכינים.

מה  צפוי במושב הקיץ? 

1. שתי ועדות ממשלתיות בנושאים חשובים מאוד צפויות להניח את מסקנותיהן. ועדת אלאלוף – בסוגית צמצום ממדי העוני בישראל וועדת גרמן לחיזוק הרפואה הציבורית. סביב יישום מסקנות ועדת העוני צפוי כמובן קרב פוליטי (לא קשה להמר שהממשלה הניאו-ליברלית נתניהו-לפיד-בנט תשתדל לגנוז את רוב המסקנות).

ועדת גרמן תנסה להכשיר את הרפואה הפרטית בתוך בתי החולים הציבורים בטענת שווא שזו הדרך להצילם. גם פה נהיה בחזית המאבק כדי לשמר את הרפואה הציבורית שלנו.

2. הנושא המדיני מדשדש. המאמץ של הממשלה (לפחות למראית עין) הוא לשמר את התהליך עצמו, אבל להימנע מכל  פריצת דרך. במילים אחרות עיקר האנרגיה מושקע במאמץ לוודא שהצד השני יואשם בכישלון השיחות. אנחנו מצדנו חייבים להמשיך ולהאיץ את התהליך ולקדם את ההסכם בכל דרך.

3. במישור האישי אני מתכוון לקדם במושב הבא מספר נושאים:

א. להחזיר את שירותי הבריאות לתלמיד (אחיות  ביה"ס) לחיק המדינה לאחר שהתברר סופית כישלון ההפרטה של התחום.

ב. חוק שפוטר נכים מתשלום בחניונים הסמוכים למבני ציבור.

ג. חוק שימנע מעמותות ומתרימים להתקשר אלינו הביתה ולהציק.

ד. הצעת חוק הקובעת תקרת תשלום עבור תרופות למשפחות של חולים כרוניים.

ה. חוק שישלב נציגי ציבור בוועדות ציבוריות בעלות אופי צרכני, כדי שגם קולנו יישמע.

ו. מספר חוקים שירחיבו את חוק חופש המידע.

ז. וכמובן להביא לכלל סיום את שלל הנושאים שטיפלתי בהם עד כה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

 1. יואב בצלאל :

  הבעת תמיכה+ הסתייגות

  למיקי רוזנטל, מעריך מאוד אנשים כמוך שפועלים למען האזרח הקטן, בעד צדק חברתי, טוהר שלטוני, נגד שחיתות וכולי. אני מרגיש שעתיד הילדים והנכדים שלנו במדינה נמצא בידיים של אנשים כמוך, לא פחות! זה יותר חשוב מביטחון, מפוליטיקה, מהכל!! מדינות שבהן השחיתות וחוסר הצדק החברתי לא נעצרו הן מדינות אבודות שסיוט לחיות בהן, ראה מדינות באפריקה, אסיה ועוד.
  יש לי רק בקשה אישית, תחינה ממש. עזוב את הנושאים המדיניים! הערבוב בין שמאל חברתי לשמאל מדיני הורג את הראשון! ראה מה קרה למחאה החברתית מיד כאשר היא התחילה להתערבב עם גורמים פוליטיים מהשמאל המדיני. תראה מה קרה לשלי יחימוביץ שכחברת כנסת שעסקה רק בתחום החברתי הפופולריות שלה הרקיע ואח"כ עזבה את העשיה החברתית כדי לשקוע במדמנה המדינית ולא יצא כלום. עזוב, אתה לא תוכל לעשות את שני הדברים, חובה היום להפריד ביניהם כי הנושאים החברתיים יותר מדי חשובים! בציבוריות הישראלית יש רוב ברור לימין מדיני לעומת תמיכה גורפת לעשיית צדק חברתי! לא שתמיד צריך ללכת עם הרוב אבל במקרה הזה אם תגייס את התמיכה ציבורית הרחבה לה אתה ראוי השמים הם הגבול. אפשר יהיה להניח פה יסוד לחברה טובה יותר. אבל אם תשקע בענין המדיני (שברור היום שממילא אין לו לאן לזוז, אין גם רוב לזה) הציבור הרחב יסמן אותך חיש קל כאויב ואז מה עשית בזה?
  בברכה
  יואב בצלאל

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.