יולי תמיר סוגרת את האולפנים לעברית

למרות ההבטחות, משרד החינוך, בראשותה של השרה יולי תמיר, סוגר את האולפנים לעברית, שהיוו אבן דרך חינוכית במפעל הציוני. צוות החינוך של עבודה שחורה סוקר את השתלשלות מאבק מורי האולפנים מראשיתו, ואת התנהלותם של משרד החינוך והשרה תמיר 

התנהלות משרד החינוך בנושא האולפנים לעברית משקפת את מדיניותה הארגונית של שרת החינוך. לפיה, על משרד החינוך להיות אחראי ישירות על תכנית הליבה המתייחסת לתלמידים עד גיל 18. המשמעות היא התנערות מאחריות של המשרד לגבי אוכלוסיה שהיא מעל גיל 18, והעברת האגפים המטפלים בהם להפרטה. מדיניות זו אינה לוקחת בחשבון את פרנסתם של מורי האולפנים, וגם מבטלת במחי יד ערכים ציוניים שבאים לביטוי בתופעה הייחודית של האולפנים.

מורי האולפנים התארגנו במסגרת מטה מאבק והפעילו לחץ באמצעות  אישי ציבור  ח"כים ואזרחים ש כתבו  מכתבים נזעמים לשרת החינוך. הלחץ עזר וגרם לשרת החינוך  להודיע  שהעולים לא ייפגעו מתהליכי הייעול במשרד החינוך. פתרון השרה היה העברת האולפנים למשרד הקליטה. משרד הקליטה התנגד כיוון שהוא משרד מטה עם תקציב דל, ואין לו כלים וניסיון בהפעלת מערכות לימוד שהם תחום התמחות של משרד החינוך.

אז החליטה השרה להעביר את האולפנים, יחד עם האגף לחינוך מבוגרים שאליו הם שייכים, אל  משרד הגמלאים. "כי יש להם כסף", הסבירה מנכלי"ת החינוך בכנסת. הרושם שנוצר הוא כי מצוקה תקציבית היא המניע של משרד החינוך להוציא את האגף למבוגרים יחד עם האולפנים מסמכות משרד החינוך. אבל, כאמור לעיל, מדובר במדיניות של צמצום תחומי הביצוע של משרד החינוך והגבלתם  עד גיל 18. המשמעות היא הפרטה של כל המחלקות והאגפים המטפלים באנשים שהם מעל גיל 18.

גם ההעברה למשרד הגמלאים עוררה התנגדות בקרב אזרחים, אישים וח"כים. לאחר דיון סוער של ועדות החינוך והקליטה  בכנסת בהשתתפות מנכלי"ת משרד החינוך, הודיעה המנכלי"ת במכתב, ש"האולפנים נשארים במשרד החינוך במסגרת האגף לחינוך מבוגרים". אך מסתבר שקיים פער בין ההכרזות על במת הכנסת ובין הפעילות של משרד החינוך בשטח. שרת החינוך הותירה על כנו את אולפן א, אך ביטלה את אולפן ב. היא הסבירה את ביטול אולפן ב בנימוק שווא שמספר העולים הצטמצם, מידע שאינו נכון. מספר העולים ב-2008 כמעט זהה לזה ב2007 .

פעולת השרה לסגירת אולפן ב' לעולים, שצריכים להעמיק את הידע שלהם בשפה כדי להתערות כראוי בחברה הישראלית, הובילה למסלול ניתוב של לימודים לעבר האולפנים הפרטיים. מצמצמים את האולפנים של משרד החינוך ופותחים את הדלת לכניסתם של גופים פרטיים. באתר ×¢"ש התפרסם מכתב על מחוז הדרום, החושף את דרך הפעולה בשיטה החדשה. באולפן "גורדון" בתל-אביב השיטה מופעלת בשקט, וכנראה לא רק שם. באולפן "גורדון"  מלמדים מורים, המועסקים על ידי האולפן בחוזה אישי וכנראה בשכר של הוראה לפי שעות, בצד מורי משרד החינוך עם הסכם קיבוצי ושכר חדשי. והעולים הנזקקים ללימודים אלה משלמים שכר לימוד, ומי שאין לו כסף לא ישתלב  – יחזור לארץ מוצאו.

.לפי הצעת התקציב ל- 2009 מתברר שמשרד החינוך מבצע שינוי .מבני ביחידות המשרד, שבמסגרתו .יפורק האגף לחינוך מבוגרים:

היחידה לטיפול הורים, משפחה וקהילה נסגרת.

הקדתראות ותהי"לה יעברו אל משרד הגמלאים

הנחלת הלשון והאולפנים יהיו באחריות יחידת הקליטה של משרד החינוך

השלמת השכלה תיכונית, חיילים משוחררים יועבר למינהל חברה ונוער

יחידת הקליטה של המשרד היא האגף לקליטת עליה במשרד החינוך, המטפל בתלמידים עולים, ותפקידו לכתוב תוכניות לימודים להקניית השפה העברית. תפקיד נוסף שלו הוא להעביר שעות לבתי-הספר שבהם לומדים עולים חדשים. האגף אינו מטפל במורי אולפנים ואינו מעסיק אותם. המשמעות היא שלא יועסקו מורי אולפנים במשרד החינוך. המקצוע מורה באולפן יבוטל.  מורי האולפנים יועברו לעבודה בבתי-ספר רגילים, ויהפכו מורים רגילים לאור ה מחסור הנוצר במורים.

המטרה ברורה : האולפנים-החוצה. הסמנכ"לית החדשה, מיכל כהן, שמונתה לאחרונה, חשפה מצגת בפני ממלא מקום מנהל האגף לחינוך מבוגרים, (מנהל אין באגף מזה כשנתיים.) המצגת לא נחשפה בפני מורי האולפנים. בשקופית העוסקת באולפנים, נכתב במפורש :" תיבדק האפשרות להפעלת האולפנים באמצעות נותן שירותים חיצוני". התוכנית ל- 2009 היא הפעלת האולפנים על ידי נותן שירותים חיצוני, שמשמעותה הפרטת האולפנים. המסר הוא שאם מורי האולפנים ירצו להמשיך ללמד באולפן ולא בבית-ספר רגיל, הם יועסקו רק בשיטת מיקור חוץ.

העובדה שיש לתוכנית ביטול האולפנים מתנגדים  חריפים בין הח"כים ובקרב הציבור הרחב אינה מעלה בעיני שרת החינוך יולי תמיר ואינה מורידה. ח"כ חיים אורון, ח"כ זבולון אורלב, כתבו לשרת החינוך ח"כ מרינה סולדוקין כתבה ליועץ המשפטי מזוז. כל הפניות מבקשות לא לפגוע במפעל האולפנים החשוב, ולא לבצע שום מהלך בתקופה של ממשלת מעבר וטרום בחירות.

במו"מ שנערך עם נציגי ההסתדרות ב- 4 בנובבמבר 2008 הבטיחה הסמנכ"לית מיכל כהן ×›×™ משרד החינוך יפעיל את הפונקציות החשובות של האגף לחינוך מבוגרים, ×™×”×™×” חסכון בכוח אדם תוך שמירה על זכויות העובדים. ב – 11 בנובמבר התברר ×›×™ למשרד החינוך תוכנית לשינוי מבני ובמסגרתו יפורק האגף לחינוך מבוגרים. נציג האיגוד המקצועי מתלונן במכתב ששלח למשרד החינוך, שרק לפני מספר חודשים גיבשו ההסתדרות והמשרד פתיחת ערוץ לפרישה מוקדמת בהסכמה עבור מורי האגף לחינוך מבוגרים, זאת מתוך מחשבה שההסדר יביא מזור לאגף. בשום שלב במו"מ לא הוזכרה אפשרות של פירוק האגף. אם הייתה תוכנית כזו, משרד החינוך לא מלא חובת הגילוי הנאות בעת המו"מ.

לסיכום, במסגרת השינוי המבני שמתכננת יולי תמיר למשרד החינוך, האולפנים ייעלמו. היא לא קיימה הבטחותיה, ולא התחשבה ברצון נבחרים ואזרחים. היא החליטה על דעת עצמה ומבצעת, למרות ההתנגדות.

האם הנבחרים יתנו יד למעשה אנטי ציוני זה?

צוות חינוך

 

פניות לחברי כנסת – פירוק האגף

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

39 Responses to “יולי תמיר סוגרת את האולפנים לעברית”

 1. מורה בארלפן הגיב:

  'הפרטת החינוך לגיל הרך באוסטרליה זכתה להצלחה אדירה – וקרסה השנה' כתוב בTHE MARKER המוסף הכלכלי של 'הארץ' מאתמול.
  והנה יולי תמיר נערת האוצר החדשה אצה רצה להפריט את מערכת החינוך כדי לשאת חן בעיני אותם נערים חמודים ורהוטים כמוה שמרפדים את דרכם החוצה אצל הטייקונים ע'י הפרטה ועושק של העובדים מן השורה.
  יולי תמיר נצר למשפחחות אליהו גולומב,דב הוז ומשה שרת מתנהגת כמו יהודי גלותי בחצר הפריץ
  היא מתחנפת אליהם ומקריבה את שארית העבודה המאורגנת במדינה כדי לקבל סכום כסף למען 'אופק חדש' הבייבי התורן שלה ושל וסרמן.
  עדיף אדם מחוספס ולא משכיל שמבין את חיי היומיום של העובד הפשוט על פני פרופסורית יפה ונעימה שרק רוצה לשאת חן בעיני גבירים ושועים.
  אסור לבחור בה כי היא אסון לחינוך במדינת ישראל.

 2. מורה בארלפן הגיב:

  לתשומת לבכם יולי תמיר מצהירה שעליה לדאוג לילדים מגיל 3 ועד גיל 18 אז מה יהיה על הסטודנטים?
  ומה יהיה על ילדי העולים שהוריהם למדו בקושי 400 שעות באולפן א'. האם הורים כאלה יוכלו לעזור לילדיהם בשיעורי הבית או למצער יבינו מה ילדיהם לומדים בביה'ס:
  ליולי פתרונים, אבל במקביל לסגירת הולפני ההמשך היא לא התביישה להלין על כך שילדי העולים לא יכולים להיעזר בהוריהם בהכנת שיעורי הבית.
  ממש דמעות תנין.

 3. אורית, מורה באולפן הגיב:

  במשך השנה שאנו מנהלים את המאבק הגענו אל אישי צבור וחברי כנסת נפלאים , שעזרו לנו במאבקנו. הם הבינו שאת המפעל הציוני אי אפשר להפריט, הם התנגדו לפטורי מאות מורים מצוינים, מסורים וקבועים. שתי ועדות, ועדת החינוך , בראשות הרב מלכיאור וועדת הקליטה התנגדו מפורשות לצעדי שרת החינוך. השרה הבטיחה שלא לפגוע, אך היא בשלה, בחדרי חדרים.את המחיר להפרטה שהיא מתכננת ישלמו העולים ןהמורים שהיא מתכננת לפטר ולפגוע בפרנסתם.מורים שיקבלו שכר מינימום וללא תנאים ימלאו את מקומם.יולי תמיר מנסה בכל כוחה לבצע את הגזירות,חודשיים לפני תום הקדנציה שלה.חייבים לעצור אותה, לפני שיהיה מאוחר!!

 4. שושי הגיב:

  סוף סוף,מגיעה יולי תמיר לבצע את זממה-סגירת האולפנים.
  העניין לא הצליח לה בקלות ,בזכות מאבק המורות באמצעות"מטה מאבק".
  אני תוהה, איפה כל העומדים בראש המדינה: כבוד הנשיא,כבוד ראש הממשלה והחברים בה, חברי הכנסת המכובדים מהסיעות השונות.אליכם אני פונה בשאלה:
  האם מקובל עליכם צעד זה של שרה יחידה בממשלה, הנחושה לעשות זאת למרות התנגדותם של מספר חברי כנסת(שצויינו לא מעט ואנו מודים להם)- חיסול מפעל ציוני שהוקם בישראל כדי לקלוט עולים חדשים בצורה הטובה ביותר?
  ראו מה קורה בעולם,אנטישמיות הולכת וגוברת, המגיעהגם לפגיעה פיסית ביהודים.זה מלמד,ששלום כלל עולמי עוד רחוק מאיתנוולכן תפקידה של מדינת ישראל כמדינה קולטת יהודים אינו מיותר כלל וכלל.
  אז למה אינכם מונעים משרת החינוך (פרופסורית אך לא מחנכת)מלבצע את תוכניתה ההזויה ,להיפטר מצוות מיומן שפעל רבות ועדיין פועל במרץ עד כמה שניתן במצב אבסורדי כזה של איומים על הכחדתו.
  האם אין לכם מושג בכלל שזה קורה?

 5. בטי הגיב:

  יולי תמיר ממהרת להשיג הישגים לקראת הבחירות, כנראה שהיא ווסרמן מעוניינים לעלות על גב המורים. קודם סוגרים אולפנים, אח"כ מפריטים מורים תמימים שלקחו את השעה הפרטנית בלי להבין מה עומד לקרות להם.
  האם עדיין מישהו חושב שאחד מהם דואג לחינוך או למורים?

 6. גלית הגיב:

  יולי תמיר מצפצפת על החלטות הוועדה, הקוראות לה לא לפגוע באולפנים.
  לדעת כל העוסקים במלאכה,(הסוכנות,משרד נקליטה)העלייה תגדל עקב המצב הכלכלי.
  כלומר ,הטיעון השחוק שאין עולים הוא תירוץ עלוב לאובססיה שלה להפריט את האולפנים.
  בושה וחרפה ! מדינה עם שרת חינוך כזאת מאבדת את נכסיה, היכן הציונות ?
  כולי תקווה שיולי תמיר לא תיבחר שנית,והשר שיבוא יביא אגנדה ציונית יותר !

 7. מורה באולפן במרכז הגיב:

  גברתי צרת החינוך !!! הגיע הזמן שתלכי הביתה . הבאת די נזק לעולים , למורים בחינוך מבוגרים ולאוניברסיטאות . אין לך מושג בניהול משרד החינוך . אולי מקומך בהוראה בשטח ?! צאי ולמדי וקבלי משכורת של מורה ואז נראה ונשמע מה יש לך להגיד .

 8. תהילה המורה הגיב:

  כשרת הקליטה יולי תמיר שאפה למסחר את האולפנים.כשרת החינוך היא רוצה לבטלם כליל.
  אני מספיק ותיקה לזכור שמנכלית המשרד,הפועלת במוטיבציה רבה לסגור את האגף,היתה פקידה !!!!! במחלקה לחינוך מבוגרים,שצמחה להיות אגף לחינוך מבוגרים.שתיהן מבוגרות אך את השירות הן רוצות לגזול ממבוגרים לומדים.הן אם הם עולים חדשים (כמו פעם….מי שהוא פועל ילמד עברית המקום עבודתו)הם לא ראויים,אם הם צעירים אחרי גיל 18 שצריכים להשלים השכלה,לא בבית ספרן !אם הם אזרחים הנהנים מלימודי העשרה,שילכו ויחפשו במקומות אחרים ואם הם הורים צעירים שמתמודדים עם קשיי ההורות,שילכו לרווחה ! מה לשרת החינוך ולהם ? !!!

 9. מורה ותיקה באולפנים הגיב:

  חבל! חבל שהבטחות לא מתקיימות. חבל שלאחר המו"מ שהתקיים, לאחר הדיונים הממושכים ובעיקר לאחר שמאות מורות נאלצו לעזוב את מפעל חייהן ולחפש פרנסתן ממקור אחר- לאחר כל זאת עדיין ממשיכים להיתנכל לאולפנים,למורים ובעיקר לעולים החדשים והותיקים יותר שכ"כ זקוקים לאולפני א' ולאולפני ההמשך. אנו מקווים מאוד ששר החינוך החדש יכטל את הגזירות.

 10. אורית פדריק הגיב:

  לא ברור לי למה הגברת יולי תמיר מתנכלת לאולפנים.
  האולפנים קיימים 60 שנה ומהווים בית לעולים בלימוד השפה ובהתרגלות לארץ החדשה.
  למה צריך להרוס מוסד כלכך חשוב.
  איני מצליחה לרדת לסוף דעתה.
  האולפנים צריכים להיות בידי המדינה כמו בתי-הספר.
  הגברת יולי תמיר טועה- וגורמת נזק
  להרבה מאוד אנשים.

 11. אזרחית תמימה הגיב:

  כאזרחית במדינה, כאם וכמורה בישראל קשה להבין מי נתן בידי יולי תמיר את הסמכות והכוח להחליט החלטות כאלה. קיצוץ בכל מה שקשור לקידום החינוך בישראל: חיסול האולפנים שנותנים אפשרות לעולים להתקדם בשפה ובכך לקדם את מעמדם בחברה ולעסוק במקצועות ההולמים את כישוריהם, קיצוץ בתקציב המכללות להוראה – למה צריך מורים טובים בישראל? נצמצם – הוראה ילמדו רק מי שלא מתקבלים למקצועות אחרים ואח"×› נבכה על רמתם של תלמידי בתי הספר בישראל….
  לאן את חותרת, יולי תמיר? מה את רוצה לגרום למדינה שלנו? שנהיה מדינת "עולם שלישי"? אם זו כוונתך את בדרך הנכונה.
  השאלה איפה את תהיי ומה את תעשי כשזה יקרה?
  אין זו פחיתות כבוד להקשיב לעיתים לאנשי מקצוע ויועצים המבינים בתחומם, באמת!
  עצוב שאף אחד לא מצליח להאיר את עינייך להכניס בינה בראשך למרות שאת פרופסור!!!!

 12. לאה ספיר הגיב:

  מאוד מקומם לקרוא ולדעת עד כמה יולי תמיר דו פרצופית. קשה לקבל התנהגות כזו משרת חינוך שאמורה לשדר ערכים ועמידה מאחורי מילה שנאמרת ונכתבת. לבד מזה, יש בצעד זה פתיחת פתח רחב להוראת עברית באופן פרטי ללא פיקוח ודרישות נורמטיביות. צעד זה סותר את מדיניות הממשלה לעלות עולים לארץ ולהקנות להם את השפה העברית. באגף לחינוך מבוגרים נצברו ידע וניסיון רב בהוראת עברית לעולים. לאגף חומרים מוכנים ותכניות עבודה שיירדו לטמיון וחבל. אני מקווה שהשרה תחזור בה מתכנית זו.

 13. עפרה הגיב:

  כמה הערות להחלטותיה הנלוזות של שרת החינוך, השואפת לחיסול החינוך במדינתנו:
  1. "משרד החינוך צריך לדאוג רק לילדים בגילאי 3-18". לסטודנטים היא כבר הפנתה עורף, עכשיו גם לעולים החדשים, להורים ולמשלימי ההשכלה. אבל – לתלמידי ישיבות ההסדר יש לה מקום חם ונדיב. בשביל הסכמים קואליציוניים שישאיר אותה על הכיסא – יש לה תקציב!!!
  2. העברת לימודי העברית למחלקה לתלמידים עולים – כמי שמלמד את העולים המבוגרים (ההורים של הילדים העולים), אנו עדים כבר מס' שנים למצב המחפיר של העדר לימודי עברית בבתי הספר! ילדי העולים פשוט נזרקים לכיתה הרגילה, ×›×™ אין מי שיילמד אותם, אז ×–×” ×™×”×™×” גורלם של הוריהם ושאר העולים במחלקה זו? כמו שחוסלו לימודי העברית של הילדים, כך יחוסלו הלימודים של הוריהם!
  3. המזימה של העברת המורים, המקצועיים לעברית, לבתי הספר, תעלים לחלוטין את מקצוע העברית ממפת ההוראה! לא יהיו עוד מורים מנוסים לעברית, לא לילדים ולא למבוגרים.
  יש לעצור את השרה ועוזרותיה המסורות, לפני שיספיקו לפגוע אנושות בחינוך בכלל, ובקליטת העלייה בפרט!

 14. מורה באולפן הגיב:

  תופעת ההפרטה מקוממת מאוד. אסור לתת יד לתופעה זו. על המורות/המנהלות/וראש האגף להילחם בתופעה ולעקור אותה לפני שיהיה מאוחר מידיי. אסור לתת לאולפנים לעבוד בשיטת מיקור חוץ, זו פגיעה באיכות ההוראה ופגיעה בערכי הציונות ! יש גבול למה שניתן להפריט. לא ברור לי למה זה עובר בשקט בתקשורת , בציבור ובכנסת !

 15. אזרחית ישראלית יהודיה. הגיב:

  אני נשואה לאדם שבא לארץ לאולפן
  רק כדי ללמוד עברית ולחוות את החוויה של אולפן קבוץ, הוא כמובן כאן כבר שלושים שנה, אימצתי חייל בודד שהגיע לאולפן ונשאר. אני מכירה עולים רבים שבזכות האולפן רכשו את השפה ולמדו אותה בצורה טובה, היום הם לאחר לימודי רפואה, מחשבים עובדים ומסודרים, כנראה שהמתכונת הנוכחית מצויינת מידי לגברת יולי תמיר, אז היא מחפשת דרך להרוס אותה… אנא, כל מי שיכול, מנעו זאת, מפעל אדיר שקולט עלייה ועושה את ×–×” בצורה מיומנת עם רגישות ורצון לעזור לעולה, למה לפגוע בעולים? למה לפגוע במורים, אל תגידו לי שזה לא יפגע…

 16. מורה הגיב:

  לדעתי, הרצון העז לחסל אותנו נובע מהעובדה שאנו לא מתאימים לאופק חדש.

  זוכרים? ההסכם שפגע בזכויות הפנסיה של המורים!!!

 17. ר.ר. הגיב:

  האופק של יולי תמיר אינו חדש כלל וכלל. זהו אופק המרחיב את השסעים בחברה שלנו וניזון מאידאולוגיה של חברה רב מגזרית ודו לאומית.
  יולי תמיר מקבלת ברצון את התנתקות המגזר החרדי מתכניות הלימודים של משרד החינוך, פוגעת בבנות השירות הלאומי של המגזר הדתי לאומי ומתעקשת להתנתק גם מהאולפנים. התירוצים שלה דחוקים ביותר:
  הפרטה = ייעול ?
  בארצות רבות וגם בישראל כבר הוכח שהפרטה והתייעלות אינם היינו הך. במקרים רבים המוסד הפרטי רואה מול עיניו את הרווח הפרטי שלו בלבד. לאו דווקא את טובת תלמידיו. אולפנים פרטיים אינם בנויים להרים פרוייקט לאומי. זה תפקידה של המדינה. זה תפקידו של משרד החינוך גם בזמנים קשים

 18. מורה באולפן הגיב:

  המאמר הזה צריך להישלח לכל מערכות העיתונים בארץ, ביום שמתקיים כנס קליטה ועלייה כמדומני באשדוד, מאמר זה מהווה סטירת לחי לכל הדיבורים היפים על קליטת עולים..

 19. מזכיר נשכחות…

  http://www.blacklabor.org/?p=1707

 20. ענת חסון הגיב:

  יולי תמיר, ציונות והאולפנים – הרבה יותר מאכזבה

  אכזבה היא מילה רומנטית. איזשהו נופך רומנטי של שברון לב קל, או אהבה נכזבת ,נקשרים בה.
  ההתנהלות של שרת החינוך בפרשת האולפנים בעברית, לעומת זאת, מעוררת תחושות ארציות הרבה יותר – זעם, בהלה, תיעוב ובחילה קלה. מי הם האנשים האלה, שמנהלים מדיניות חינוכית בארצנו ?
  שמתייחסים אל מורים ולומדים כאל חפץ, שניתן להעלימו, להעבירו ולבטלו במחי מצגת ?
  תחילת הפרשה בדצמבר בשנה שעברה, כאשר הודיע משרד החינוך שמעתה מיועדת פעילותו לאנשים "עד גיל 18", ולפיכך האולפנים, המלמדים עולים חדשים, דינם להיסגר, ומייד. ואם לא להיסגר, שיתכבדו ויעברו למשרד הקליטה. משרד הקליטה- שתקציבו כ- 1\30 מזה של משרד החינוך, הודיע שלא יקום ולא יהיה. חשבו ויגעו נכבדי החינוך, ומצאו פיתרון : משרד הגימלאים ("כי יש להם כסף", הסבירה מנכלי"ת החינוך בכנסת). אחרי אין ספור שאילתות במליאת הכנסת ובכתב, עצומות, ופניות של עשרות גופים ואישים, מן הסוכנות היהודית ועד לאנשי רוח ואקדמיה, פעילות מדהימה של מורי האולפנים-הרוח החיה של המאבק, ודיון סוער של וועדת החינוך והקליטה בכנסת בהשתתפות מנכלי"ת משרד החינוך, הודיעה המנכלי"ת במכתב, ש"האולפנים נשארים במשרד החינוך במסגרת האגף לחינוך מבוגרים".
  ברם, מסתבר שהתחייבויות של משרד החינוך משולות לאג"ח קונצרני – היו ואינן עוד. מרגע שיצא מכתב זה, החל משרד החינוך ב"תכנית ב'", כלומר-צמצום האולפנים עד להיעלמותם. כי איך מחסלים? פשוט – מורידים פעילות ופותחים את הדלת לגופים פרטיים להיכנס.
  אולפני ההמשך נסגרו לאלתר. את מי זה מעניין שאלפי עולים זקוקים להמשך לימודים כדי לשפר את סיכוייהם להשתלבות בחברה הישראלית , ולא כחוטבי עצים ושואבי מים ? לא את שרת החינוך.
  זכאי עלייה נושלו מרוב האולפנים. את מי זה מעניין שאלו מסמני הדור העתידי של העלייה לישראל ? יהודים ובני זוג של ישראלים שבאים ע"מ לחיות פה? לא את משרד החינוך. שיילכו ללמוד באופן פרטי. וכך, באולפן "גורדון" בתל אביב, כבר יש יותר כיתות עם מורים חוזיים מאשר מורי משרד החינוך. יושבים זה לצד זה, בחדר המורים, מורי ההפרטות ומורי האולפנים, בחסות משרד החינוך. ומי שאין לו כסף או אפשרות ? זה כבר באמת לא מעניין את אף אחד. לא ישתלב ויחזור לארץ מוצאו? מה זה חשוב.
  אז שיהיו אלפי עולים מובטלים ,או לחילופין פועלי דחק, ועוד כמה מאות מורים מובטלים, ואם משעמם להם, שילכו ללמוד את ה"נכבה". זו ציונות !

  בהמשך ל"התייעלות" –כמעט במקביל לפתיחת "אגף לתכנון אסטרטגי" חדש שעבורו דווקא נמצא תקציב, מודיע המשרד על "ביזור" האגף לחינוך מבוגרים. חלקו עובר לגימלאים, חלקו מבוטל, והאולפנים ? גורלם עלום. שוב חוזר משרד החינוך על הפזמון הידוע "אין עלייה". מספר העולים ב-2008 כמעט זהה לזה ב2007. אותו מספר כיתות נפתח הן ב2007 והן ב2008 (560 עפ"י נתוני התקציב), אבל במשרד החינוך לא מתבלבלים מנתונים. 220 מורים מן האולפנים פרשו בהסכמה בשנת הלימודים האחרונה, על פי סיכום עם הסתדרות המורים,"השותף", כפי שאוהבת שרת החינוך לציין, (שזה הרבה יותר ממספר המפקחים ואנשי המנהלה הכולל שפרשו השנה-שלא להזכיר מינויים חדשים שבוצעו) אבל במשרד החינוך לא מסתפקים בזה. יש להם מטרה ברורה : האולפנים-החוצה.
  מונתה סמנכלי"ת חדשה – גב' מיכל כהן – והיא הביאה "מצגת" בפני הנהלת האגף לחינוך מבוגרים. לפעמים נדמה, כי המצגות במשרד החינוך משולות למבשרות מסר אלוהי כמעט. אם יש מצגת, הכל בסדר."הנהלת האגף" אגב, זו הגדרה מוגזמת, באשר ראש אגף אין כבר כשנתיים, ומשרד החינוך מינה, זמנית ,ממלאת מקום התלויה בחסדו. כמה נוח כשיש שיתוף פעולה נלהב מתוך האגף, לחיסול האגף והאולפנים.
  המצגת לא נחשפה בפני מורי האולפנים. בשקופית העוסקת באולפנים, נכתב במפורש :" תיבדק האפשרות להפעלת האולפנים באמצעות נותן שירותים חיצוני". ככה, בכוכבית, למטה. זו שוויה, כנראה , של ההתחייבות. זו אולי האג'נדה החדשנית של שרת חינוך ממפלגת העבודה.
  הנהלת האגף לחינוך מבוגרים משדרת מסר מוטעה למורי האולפנים "שלא ייפגעו". בין אם זה מכוונה טובה או מאינטרס זר, אין הדבר נכון. מתחת לכל המילים היפות, דוגמת "ביזור", מסתתר בעצם קיצוץ נוסף וגדול בתקציב האולפנים, שמשמעותו – מאות מורים יצטרכו ללכת, והאולפנים ייעלמו.
  הסתדרות המורים שלחה מכתב למנכלי"ת, שעליו תשובה עדיין לא נשמעה.
  יו"ר ועדת החינוך בכנסת, ח"כ מלכיאור, וחברי כנסת נכבדים נוספים פנו אל שרת החינוך בבקשה ודרישה שלא לבצע מהלך "מחטפי" – והיא בשלה.

  נשארת רק השאלה : התחייבות המנכלי"ת, דעתה של הכנסת, הרשות המחוקקת והעליונה במדינת ישראל, ההסכם עם האיגוד המקצועי – מה כל אלה בעיני שרת החינוך ?
  מפעל ציוני, שהוקם עוד לפני קום המדינה, תחום פעילות אדיר העוסק בחינוך מבוגרים-ממאפייניה של מדינה נאורה, ציונות בלי מרכאות – כל אלה הם, כנראה, לצנינים בעיני השרה. כפי שטענה מורה שאולצה לפרוש באחרונה, בכנס הבחירות של מטה תמיר לפריימריס השבוע , מול עיניהם המשתאות של נציגי המטה שטענו לאפס מידע בעניין : יולי תמיר הביאה אותי לפרוש בגיל 55 עם 2000 ₪ לחודש ! בשביל זה הצבעתי למפלגת העבודה?

  ובמחשבה שנייה, המילה "אכזבה" מקורה בשורש "כזב", וזו כנראה תמצית ההתנהלות בנושא האולפנים.

 21. פרידה הגיב:

  התנהלות השרה בנושא האולפנים הינה התנהלות שקרית ומבזה.
  היא רומסת את כבודם של מורי האולפנים שעושים עבודת קודש.
  די, נמאסת !

 22. מורה באולפן הגיב:

  התנהלות שרת החינוך,יולי תמיר,בעניין האולפנים היא פוגעת,כואבת ומבזה את כלל מורי האולפנים,שחשבו לתומם שפרישת מורים תעזור לשפר את המצב.לכן הרבה מורים פרשו,וזה לא עזר ושרת החינוך ממשיכה בתוכנית הזדונית שלה בהרס האולפנים,המורים ובני משפחותיהם.נראה מה היא היתה עושה אם היא היתה במקומנו?

 23. מורה באולפן הגיב:

  הורה מנותק = ילד מנותק. וכשיירבו הילדים המנותקים, יחפשו את הסיבה, ואז יצטרכו להמציא את הגלגל מחדש.
  מ – 600,000 יהודים בקום המדינה הגענו לכשישה מליון בשנת ×” – 60, וכל ×–×” לא בגלל ריבוי טבעי, אלא בזכות כשלושה מליון עולים שהגיעו לארץ מקום המדינה. האולפן ×”×™×” כאן ביתם הראשון, המורה באולפן ×”×™×” הדמות הישראלית הותיקה הקולטת הראשונה שהכירו כאן, ודרכה למדו לא רק עברית, אלא גם להכיר את הארץ. חבל מאוד שגב' יולי תמיר לא מכירה בחשיבות תפקידם הציוני של מורי האולפנים, לא בהיותה שרת הקליטה ולא כשרת החינוך.
  מעבר להיותו השר פוליטיקאי, ואחראי למדיניות המשרד שבראשו הוא עומד, מן הראוי היה שייגבה את העובדים שלו במקום להילחם בהם, ולפסול את עצם קיומם.
  מורי האולפנים עדיין חשים שליחות ציונית בעבודתם. כדאי שכבוד שרת החינוך תבוא בעצמה ללמוד קצת באולפנים, כדי ללמוד ולהבין ציונות מהי.

 24. […] יולי תמיר סוגרת את האולפנים לעברית  23 מורה באולפן, מורה באולפן, פרידה, ענת חסון, שי כהן, מורה באולפן […] […]

 25. נתן הגיב:

  תעודה- ציונים שנתיים כנסת 2008
  שם-שלי יחימוביץ התנהגות-טובה מאוד
  עשייה-100 שקידה-טובה מאוד
  שליטה בחומר-99 חיסורים-0
  נחישות-100 איחורים-0
  השגת יעדים-99
  יושר-100
  אידיאולוגיה -99
  יעילות-99
  חקיקה-100
  אינטליגנציה-99
  יצירתיות -100 ממוצע-99.5

 26. סמדר הגיב:

  יולי, התביישי לך. איך הצלחת להרוס מפעל חיים בן 60 שנה?
  מה את מותירה מאחורייך מלבד הרס וחורבן?

 27. ורדית הגיב:

  עומדת אני היום מול כיתה של למעלה מ 20 עולים. בטי מצרפת, נולדה באלגיר, השאירה מאחוריה 3 ילדים בוגרים ונכדים אך נשמתה הציונית כאן והיא קשורה לארץ הזאת לשיריה, להסטוריה שלה, לצה"ל ולכול מה שהוא מסמל בעיניה, באופן שמרגש אותי כל פעם מחדש. ויש גם את יקטרינה מפולין שהכירה בחור ישראלי ונשאה לו. וגם וגם ראט התאילנדית שקשרה את גורלה עימנו כאשר נישאה לבחור קיבוצניק והקימה איתו משפחה. ואלכסיי ומרק ולודמילה ו… קיבוץ גלויות גדול שבין לימוד הפועל וקריאה בעיתון ושינון המיליםמ חפשים את הביחד את החיבוק, התמיכה את מה שיעשה אותם שייכים האחד לשני ולארץ הזאת. ויש אותי שאלי נשואות העיניים ואני רואה אותן וקולטת את השמחה, הבילבול, המאבק היום יומי,השאלות הקיומיות. ובין פיעל להתפעל מרגיעה, מניחה יד על הכתף, מחזקת ומעודדת ובהפסקה יוצאת עם ×–'אק למסדרון והוא מראה לי בגאווה תמונות שהביא מילדותו באלגיר, מבנו החייל ומבית הכנסת בו עלה למצוות בפריס ושננו מתרגשים.. יולי תמיר הנכבדה, מספיק מילים נכתבו אני נותנת להן לדבר בשם עצמן ובשמנו מורות האולפן.

 28. נירה, מורה באולפן הגיב:

  אני מציעה להפריט קודם כל את הראש,למה רק את האולפנים ? ניקח מנ"כל חברה מצליח שיחליף את הצרה.
  אם את בעד הפרטה , תשמשי דוגמה ותתחילי עם צמרת המשרד !
  אח"כ תמכרי את כל האולפנים, בתי הספר, והאולפנים לחברות פרטיות שהן ינהלו הכל.

 29. נירה, מורה באולפן הגיב:

  אני מציעה להפריט קודם כל את הראש,למה רק את האולפנים ? ניקח מנ"כל חברה מצליח שיחליף את הצרה.
  אם את בעד הפרטה , תשמשי דוגמה ותתחילי עם צמרת המשרד !
  אח"כ תמכרי את כל האולפנים, בתי הספר, והאוניברסיטאות לחברות פרטיות שהן ינהלו הכל.

 30. מיכל הגיב:

  לא צריך להוסיף הרבה. יולי לכי הביתה ותני לנו לעבוד עם העולים כפי שאנחנו יודעים לעשות יותר טוב מכולם.

 31. חניתה-מורה באולפן הגיב:

  נעשה כאן מעשה שלא ייעשה על ידי
  מטה מאבק האולפנים: להכתיב כתבה
  במטרה לתפלל את המורים שיגיבו
  תגובה מוכתבת של המטה.

  אין למורי האולפנים אינטרס לשמר
  את האגף לחינוך מבוגרים המתנהל
  על פי אמות מידה מושחתות, לכאורה:

  לא לפני זמן רב זעקו הכותרות ופורום מטה המאבק על מפקח האולפנים המחוזי בדרום שפתח אולפן
  פרטי לבני ביתו וזימן מורות שפרשו
  כדי שיעבדו אצלו כעובדות קבלן וכל
  זאת, בעודו משמש בתפקידו כמפקח
  ממונה על האולפנים בדרום.

  זאת רק דוגמה אחת מיני רבות להתנהלות קלוקלת של האגף. עד היום
  ממנים מנהלות בניגוד לתקנון עו"ה
  המחייב מכרז. מחייב? לא באגף לחינוך מבוגרים. פה ממנים מנהלות
  לפי צבע העיניים ומספר גומות החן.

  למה המטה מעוניין שהמורות ישקיעו
  כסף, ישלמו ליועצי משפט ותקשורת,
  כאשר המפקחים והמלחכים נמנעו מלהשתתף במאבק המורים.

  שלא יספרו לנו שאם האגף לא יתקיים
  גם אנחנו לא נעבוד.

  הסימפטיה למאבקנו היתה קודם כל
  אהדה לצרכים של העולים החדשים.
  אין מצב שלא יהיו אולפנים במדינת
  ישראל. כדאי להפנות את המאבק להטבת תנאי ההוראה באולפנים, להחזרת השעות האבודות שהאגף קיצץ,
  ולא כדי לשמר את האגף שלא עשה כל
  מהלך לקראת המורים ו\או העולים.

  המטה משום מה מסונוור וכדאי שיפנה
  מבטו מהמאור הגדול-האגף לחינוך מבוגרים.

  לפורום הזה יש יתרון- המטה לא יכול למחוק את הדברים כפי שהוא
  נוהג לעשות כשהוא נשוא הביקורת.

 32. דנה הגיב:

  השרה יולי תמיר, שרת החנוך מתעלמת מכמה ערכים חינוכיים מרכזיים. אחד מהם הוא שמירת כבוד האדם. העולה החדש המגיע מארץ מולדתו מבלי יכולת לרכוש את השפה העברית, נמנע ממנו הכלי הבסיסי לחיים מספקים בארץ החדשה, אנו דנים אותו לעבדות, לניכור ותחושה של חוסר שייכות. השרה תמיר אף מתעלמת ממקומם של ההורים בחינוך ילדיהם ורואה בהם גורם מפריע, שלולא כןלא היתה שמה לה למטרה לפרק את האולפנים והיחידה למשפחה והורות. ייתכן שהיא יוצאת מתוך הנחת יסוד אופטימית שכל ההורים יודעים היטב את מלאכתם ולכן אין צורך בהעצמתם בכל דרך כדי שיובילו את ילדיהם להישגים ערכיים חינוכיים לימודיים , או שאולי כוונתה היא לנהוג בדרך ספרטה ולנתק את הילדים מהוריהם כדי לחנכם מחדש ולנתקם מההשפעות השליליות של הוריהם. כך או כך מן הראוי ששרת החינוך תאמר את דבריה באופן כן ואמיתי ולא תסתתר מאחורי אידיאולוגיות של אופק חדש המכסות על ענייני תקציב גרידא.או אולי הגיע הזמן לאמץ את שני הילדים גם יחד, גם אופק חדש וגם האולפנים מבלי להקריב ילד אחד על מזבח האחר.

 33. צביה הגיב:

  נראה לי שהכל כבר נאמר,נותר רק לקוות ולהתפלל שנזכה לא לראות יותר את פרופסור תמיר לאחר ה-11.2.09 .כנראה ששנותיה באקדמיה נמחקו מזכרונה ועכשו היא פוליטיקאית,להזכירכם :פולי=הרבה,
  טיקה=פנים."אקדמית" היא מיישמת!!!
  ×¢ צ ו ב….אבל,תמיד ידעתי שעדיף
  להיות אדם,תארים אקדמיים לא עושים זאת.

 34. ליאורה הגיב:

  כנראה שיולי תמיר תיפול היום בפריימריס של מפלגת העבודה, כי כל בוחריה פנו לה עורף. זה משום שהיא פנתה עורף למדינת ישראל שנתנה לה מנדט חשוב, ובגדה באמון שניתן לה.
  במדינה דמוקרטית, הנבחר – במקרה ×–×” צרת החינוך, השחצנית שחושבת שהיא כל יכולה בשנתיים וחצי הבודדות של כהונתה, משלם את המחיר ונהדף החוצה. יש לדאוג לכך שלא תפגע בכל דבר טוב בדרך החוצה!!!
  תעיפו אותה כבר!!! צרת המדינה!!

 35. אילנה הגיב:

  מקווה לא לראות את יולי תמיר בכנסת הבאה, היא עשתה נזק למורים,לא סוציאליסטית בכלל,ולא מתאימה למפלגת העבודה,סתם אופורטוניסטית.

 36. דניאלה הגיב:

  עכשיו, לאחר הפריימריס, יולי תמיר, למרות הכל – בעשירייה הראשונה.
  לפעמים נראה שמפלגת העבודה סובלת מרגשי נחיתות אקדמיים, וכל מי שמופיע בשעריה עם התואר "פרופסור", מתקבל במחיאות כפיים. אבל, צריך לזכור , שבהתחשב בעובדה שתמיר ×”×™× ×” שרה בתפקיד – על כל המשתמע מכך בנושא משאבים וזרזים בפריימריס – נראה לי שההישג שלה עלוב למדי. כל השרים השיגו תוצאה טובה ממנה לאין ערוך, שלא לדבר על כאלו שאינם שרים כלל . אז בואו נקווה שבסיבובים הבאים × ×–×›×” לראות אותה נעלמת מן העשייה החינוכית, ובא לאולפנים גואל.

 37. דליה, מורה באולפן הגיב:

  עכשיו נשאר לנו אלא לקוות שהעבודה לא תקבל יותר מ8 מנדטים.
  בבחירות הקרובות לא אצביע לעבודה,
  אשמח לראות את יולי תמיר עפה מהפוליטיקה.

 38. מורה באולפן הגיב:

  יולי.
  ראית פעם ניצוץ בעייניו של תלמיד אולפן ש"פתאום" הבין, "פתאום" הצליח לומר כמה משפטים בעברית ולספר משהו אישי – חוויה כלשהי – וכל ×–×” בעברית שלמד בימים הספורים באולפן ?
  אני משערת שלא- כי היית עסוקה בפוליטקה.
  רדי אל האולפנים, ותראי איזו עבודת קודש עושים שם המורים בעלי הנסיון.
  עזבי אותנו – וחפשי ×¢×¥ אחר לטפס עליו ולהשמידו. יש די והותר "עצים שוטים" במדינתנו.

 39. […] שרת החינוך יולי תמיר (עבודה) ולפניה שרת החינוך לימור לבנת (ליכוד) והמנכ"לית רונית תירוש (קדימה) ביקשו לפרק את האגף לחינוך מבוגרים במשרד.   […]

Leave a Reply