חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דו"ח אמנסטי אינטרנשיונל – שימוש ישראל בכוח מופרז בגדה המערבית

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 31.03.14 1:06

 דו"ח חדש של אמנסטי אינטרנשיונל קובע, כי כוחות ישראלים הפגינו זלזול בוטה בחיי אדם על ידי הריגת עשרות אזרחים פלסטינים, לרבות ילדים, בגדה המערבית הכבושה בשלוש השנים האחרונות, כשהם נהנים מחסינות מעונש באופן מוחלט כמעט

דו"ח חדש של אמנסטי אינטרנשיונל שהתפרסם לאחרונה קובע, כי כוחות ישראלים הפגינו זלזול בוטה בחיי אדם על ידי הריגת עשרות אזרחים פלסטינים, לרבות ילדים, בגדה המערבית הכבושה בשלוש השנים האחרונות, כשהם נהנים מחסינות מעונש באופן מוחלט כמעט. הדו"ח – "אצבע קלה על ההדק: שימוש ישראל בכח מופרז בגדה המערבית" – מתאר שפיכות דמים והפרות זכויות אדם גוברות בשטחים הפלסטיניים הכבושים, כתוצאה משימוש של הכוחות הישראלים בכוח מיותר, שרירותי ואכזרי נגד פלסטינים מאז ינואר 2011.

בכל המקרים שנבדקו על ידי אמנסטי אינטרנשיונל, הפלסטינים שנהרגו על ידי חיילים ישראלים לא היוו איום ישיר ומיידי לחייהם. בחלק מהמקרים, ישנן ראיות לכך שהם היו קורבנות של הרג מכוון, אשר מגיע לכדי פשעי מלחמה.

"הדו"ח מציג את גופן של ראיות, המראות דפוס מדאיג של הרג לא-חוקי ופציעות בלתי-מוצדקות של אזרחים פלסטינים על ידי כוחות ישראלים בגדה המערבית", אמר פיליפ לותר, מנהל מחלקת המזרח התיכון וצפון אפריקה באמנסטי אינטרנשיונל. "התדירות והעקביות בשימוש בכוח שרירותי ופוגעני נגד מפגינים לא-אלימים בגדה המערבית על ידי חיילים ושוטרים ישראלים – והחסינות מעונש המוקנית למבצעים – מצביעות על כך, שהתנהלות זו מתבצעת כעניין של מדיניות".

מקרי מוות ופציעות

אמנסטי אינטרנשיונל תיעד, בשנה שעברה, הרג של  22 אזרחים פלסטינים בגדה המערבית, לפחות14 מהם היו בהקשר של הפגנות. רובם היו צעירים מתחת לגיל25 . לפחות ארבעה היו ילדים. על פי נתוני האו"ם, יותר פלסטינים מהגדה המערבית נהרגו על ידי כוחות ישראלים בשנת 2013 מאשר המספר הכולל של הרוגים ב-2011 ו-2012 יחדיו. ארבעים וחמישה נהרגו בשלוש השנים האחרונות. מפגינים לא-אלימים, אזרחים עוברי אורח, פעילי זכויות אדם ועיתונאים הם בין ההרוגים והפצועים.

בשלוש השנים האחרונות לפחות 261 פלסטינים, לרבות 67 ילדים, נפצעו קשה מאש חיה שנורתה על ידי הכוחות הישראלים בגדה המערבית.

 מאז ינואר 2011,מספר מדהים של אזרחים פלסטינים בגדה המערבית – למעלה מ-8500, לרבות 1500 ילדים – נורו ונפצעו באורח קשה על ידי אמצעים אחרים, ובהם כדורי מתכת מצופים גומי השימוש הלא-זהיר בגז מדמיע. בחלק מהמקרים המתועדים, נפגעים גם מתו כתוצאה מהשימוש בהם.

"המספרים המזעזעים של פצועים מספקים תזכורת מפכחת אודות הסכנה היומיומית האכזרית העומדת בפני פלסטינים המתגוררים בגדה המערבית הכבושה", אמר פיליפ לותר. מספר נפגעים נורו בגבם, מה שמרמז כי הם היו למטרה בזמן שניסו לברוח ולא היוו איום ממשי על חייהם של אנשי הכוחות הישראלים או אחרים. בכמה מקרים, כוחות ישראלים ממוגנים היטב נקטו אמצעים קטלניים על מנת לדכא מפגינים שיידו אבנים וגרמו בכך לאובדן חיים מיותר.

חקירות

בחלוף למעלה משנה, טרם נחשפו ממצאי חקירות של הרשויות הישראליות אודות מספר מקרי הרג הנחשדים כלא-חוקיים. "לצערנו, המערכת הישראלית הנוכחית הּוכחה כלקויה. היא אינה עצמאית או נטולת משוא פנים והינה חסרת שקיפות לחלוטין. על הרשויות לערוך חקירות מהירות, יסודיות ועצמאיות של כל המקרים החשודים כשימוש שרירותי ופוגעני בכוח, במיוחד כאשר כתוצאה מכך נגרם אובדן החיים או פציעות חמורות", אמר פיליפ לותר. "יש להעביר מסר חזק לחיילים ולשוטרים ישראלים, שהפרות לא יישארו ללא עונש. אלא אם אלו המבצעים הפרות יתנו את הדין, ימשיכו ההרג והפציעות הבלתי-חוקיים".

הפגנות

בשנים האחרונות, הגדה המערבית ראתה מחאה מתמשכת נגד הכיבוש הישראלי הממושך ורשימה ארוכה של מדיניות ופרקטיקות של דיכוי. אלו כוללות את ההתנחלויות הישראליות המתרחבות הלא-חוקיות, גדר חומה באורך 800 ק"מ, הריסות בתים בכפייה, פינוי בכפייה, מחסומים צבאיים ישראלים, כבישים השמורים לשימוש מתנחלים שהפלסטינים מודרים מהם והגבלות אחרות על חופש התנועה של פלסטינים בשטחים הפלסטינים הכבושים. הפגנות מתקיימות גם נגד מעצרם של אלפי פלסטינים ובתגובה להתקפות צבאיות ישראליות בעזה והריגתם או פציעתם של פלסטינים בהפגנות או במהלך מבצעי מעצרים.

סחר בנשק

אמנסטי אינטרנשיונל קורא לרשויות בישראל להורות לכוחותיהם להימנע מכוח קטלני, לרבות השימוש באש חיה וכדורי מתכת מצופים גומי, למעט כאשר יש צורך אך ורק כדי להגן על חייהם. בנוסף הם חייבים לכבד את זכותם של הפלסטינים להתאספות לא-אלימה. אמנסטי מפציר בארה"ב, האיחוד האירופאי ושאר הקהילה הבינלאומית להשעות את כל העברות התחמושת, הנשק וציוד אחר לישראל. "ללא לחץ מצד הקהילה הבינלאומית, לא סביר שהמצב ישתנה בקרוב", אמר פיליפ לותר. "יותר מדי דם של אזרחים נשפך. דפוס ארוך שנים זה של הפרות חייב להישבר. אם הרשויות בישראל רוצות להוכיח לעולם שהן מחויבות לעקרונות של דמוקרטיה וסטנדרטים בינלאומיים של זכויות אדם, ההרג הבלתי חוקי והשימוש מיותר בכוח חייבים להיפסק עכשיו."

מידע נוסף

מקרה לדוגמא: ילד שנהרג בגלל שהפגין

התוצאות הטרגיות של מדיניותה של ישראל לדיכוי המחאה הפלסטינית הפכו לסיפור מוכר בגדה המערבית.

 סמיר עוואד, נער בן 16 מהכפר בודרוס שליד רמאללה, נורה למוות סמוך לבית ספרו בינואר 2013 בעת שניסה לארגן הפגנה יחד עם חברים נגד הגדר החומה הישראלית באורך 800 ק"מ, אשר חוצה את כפרם. שלושה כדורים פגעו בחלק האחורי של ראשו, ברגלו, ובכתפו, בזמן שנמלט מחיילים ישראליים שארבו לקבוצתו. עדי ראייה אמרו כי הנער היווה מטרה ישירה בזמן שברח.

מאלכ מוראר, 16, חברו של סמיר שהיה עד להריגתו, אמר לאמנסטי אינטרנשיונל: "הם ירו בו תחילה ברגל, אבל הוא הצליח לברוח … עד כמה רחוק יכול ילד פצוע לרוץ? הם יכלו לעצור אותו בקלות … במקום זאת, הם ירו בו בגב באש חיה". אמנסטי אינטרנשיונל מאמין, כי הריגתו של סמיר עשויה להגיע לכדי הוצאה להורג ללא משפט או הרג מכוון, אשר נחשב לפשע מלחמה על פי החוק הבינלאומי. "קשה להאמין שילד לא חמוש יכול להיתפס כמהווה סכנה מיידית לחייל מצויד היטב. במקרה זה ובמקרים אחרים נראה, כי הכוחות הישראלים ירו בפזיזות למראה איום קל ביותר", אמר פיליפ לותר.

 על פי החוק הבינלאומי, השוטרים והחיילים האוכפים את החוק חייבים תמיד לנהוג באיפוק ולעולם לא להשתמש בכוח שרירותי. כוחות הביטחון יכולים לפנות לשימוש בכח קטלני רק כאשר קיים סיכון מיידי לחייהם או לחיי אחרים. ישראל סירבה שוב ושוב לפרסם את הכללים והתקנות המסדירים את השימוש בכח על ידי הצבא והמשטרה בשטחים הפלסטינים הכבושים.

 לקוח מפה

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

3 תגובות

 1. ל רפי :

  דו"ח הזוי של ארגון צבוע

  עצם העובדה שישראל מניחה לאררגון חד צדדי ובעל מגמות אנטי-ישראלית מובהקת לפעול בשטחה, היא שגיאה אסטרטגית.
  הגיע הזמן לבחון את כל הארגונים הבינלאומיים כביכול, הפועלים כשופרות אנטי-ישראלים וכשליחים של ארגון צבוע דוגמת האו"ם או ממומנים ע"י ארגונים דוגמת הליגה הערבית או מדינות החברות בה, במטרה לברר את מידת ההגינות, האמת והאוביקטיביות של פעילותם. היה וימצא, כבמקרה אמנסטי, שפועלם מוטה נגד ישראל, יש להפסיק את פעולתם כאן ולאסור כניסת פעילים שלהם לישראל ולאיו"ש.
  אין שום סיבה שישראל תקבל בסובלנות דוחו"ת של אירגונים שהאג'נדה הבסיסית שלהם אנטי-ישראלית. כך למשל, אירגונים הגורסים שאיו"ש הוא שטח כבוש, הם דוגמא לאירגונים בעלי הטיה אנטי-ישראלית מובהקת, משום שישראל עצמה כופרת בטיעון זה.
  חוקים בינלאומיים הרואים בטרוריסטים הפועלים במכוון נגד אזרחים לא חמושים במטרה לפגוע בהם לוחמי חופש, או מצדיקים את פועלם, דורשים שכתוב. כל עוד אינם עוברים ניסוח מתוקן העולה בקנה אחד עם ההצהרות של ארגוני זכויות אדם מסוגו של אמנסטי, על הצורך להמנע משימוש בכוח אלים נגד אזרחים לא חמושים, והגדרה מחדש למעמדם של טרור נגד אזרחים וטרוריסטים המבצעים אותו, אין ישראל צריכה לראות עצמה, במוצהר, כבולה להם.

 2. לוגיקן :

  טיעון מעגלי

  בתגובה שלמעלה נכתב:
  "אירגונים הגורסים שאיו"ש הוא שטח כבוש, הם דוגמא לאירגונים בעלי הטיה אנטי-ישראלית מובהקת, משום שישראל עצמה כופרת בטיעון זה."

  טיעון דומה:
  "שופטים הגורסים שאולמרט זכאי הם דוגמה לשופטים בעלי הטיה אנטי אולמרט מובהקת משום שאולמרט עצמו כופר בטיעון זה."

  לא מתאים לכותב התגובה מס' 1, לרוב ההגיון הפנימי בטיעוניו תקף יותר.

 3. אופק :

  גם אם הארגון צבוע חלק מדבריו עשויים להיות אמת

  ואני מקווה שזה לא החלק שזיעזע אותי…

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.