חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שינויים מבניים במערכת החינוך, החלת אופק חדש בבתי ספר שש שנתיים

נושאים חינוך ותרבות, מכתבים ב 25.03.14 1:24

דוד גולנזר – מורה, ס מנהלת רנה קסין, מנהל עמותת חיבוק חם לכל ילד, כותב לשר החינוך שי פירון בנושא שינויים מבניים במערכת החינוך, החלת אופק חדש בבתי ספר שש שנתיים

‏כ' אדר ב, תשע"ד

‏‏22 מרץ, 2014

לכבוד

מר שי פירון

שר החינוך

רח' שבטי ישראל 34                                                          

ירושלים                                                                                       

א.נ.

הנדון – שינויים מבניים במערכת החינוך, החלת אופק חדש בבתי ספר שש שנתיים

מיום כניסתך לתפקיד, הצהרת על רצונך לחולל שינוי מהותי במערכת החינוך. בעת הנוכחית, נראה כי המשרד ממוקד בשני שינויים משמעותיים – האחד תחת הכותרת "עוברים ללמידה משמעותית" והשני הרצון ליישם לימודים במהלך חופשת הקיץ. דא עקא, שכרגע חלים על המורים בבתי הספר השש שנתיים שני הסכמים – מצב שאינו מאפשר עבודה תקינה, וממילא פוגע באופן קשה בלמידה המשמעותית שאותה מנסה המשרד לקדם.

אני מורה, סגן מנהלת תיכון דרכא רנה קסין בירושלים ובוגר קורס מנהלי בתי ספר של מכון "אבני ראשה". כמי שנמצא בהנהלת תיכון שש שנתי, ורואה את עתידי כמנהיג חינוכי גם בהמשך, אני פונה אליך בדאגה רבה. אני גאה בבחירתי בתחום החינוך, בחרתי בעבודה בתחום החינוך מתוך תפיסה כי זו הדרך לשנות ולקדם את פני החברה הישראלית ובד בבד לייצר מוביליות חברתית אמיתית, בבחינת "היזהרו בבני עניים שמהם תצא תורה". אני וחברי למקצוע חדורי אמונה בכוח התיווך של המורה, בשיח מעמיק ומצטבר עם תלמידים, הורים ואנשי מקצוע במערכת.

על מנת לייצר שיח כזה, נדרשת העמקה וידע פרופסיונאלי לצד תנאים המאפשרים את הלמידה המשמעותית ואת פיתוח הדיאלוג. החלת אופק חדש על מורי השש שנתיים אינה סבירה, משום שתנאי ההסכם מותאמים (גם לאחר שינויים) בעיקר לבי"ס יסודי ואינם מותאמים לתיכון.

בניית מערכת השעות אינה אחידה עבור כלל ביה"ס, כמות שעות העבודה למשרה מלאה וחלוקתן לשעות תפקיד שונות שונה בין ההסכמים, התגמול למחנכים חסר (כרגע מחנך כיתה יוצא שכרו בהפסדו), התגמול לרכזי שכבות לא מאפשר מרווח ניהולי עצמאי (בניגוד לכל מחקר מודרני, המעיד על הצורך במרווח כזה, ובניגוד לאג'נדה עליה הצהיר המשרד בעבר), מסלול הקידום וצבירת הוותק שונה עבור חלקי משרה שונים (וכך יכול מורה לצבור וותק רק על חלק ממשרתו, כאשר בכל שנה שיעור הוותק משתנה לפי מערכת השעות), מסלול ההכשרה הפרופסיונאלית וההתשלמויות שונה (לימודים שונים נדרשים בהסכמים השונים) ועוד קשיים רבים בפערים בין הסכמי העבודה ועוד כהנה וכהנה פערים ואי התאמות של אופק חדש, שפוגעים בעבודה באופן אינהרנטי ועמוק.

התוצאה תהא פירוק דה פקטו של בתי הספר השש שנתיים, פילוג בחדרי המורים, ובסופו של יום פגיעה קשה ביותר בילדים. התהליך כבר החל ומורגש ביתר שאת ככל שהזמן חולף. אני מודע למורכבות הפוליטית, ללחצי הסתדרות המורים ומר ווסרמן העומד בראשה (ומשום מה אינו משעה עצמו, גם לאחר הפרסום שנעצר בחשד לעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים). חמור מכל, אין מדובר במצב של טענת ברי ושמא, שהרי כל המעורבים בעניין יודעים כמה עמוקה ורעה פגיעתה של החלת הסכם אופק חדש בכפיה על בתי הספר שההסכם אינו הולם את צרכיהם.

לפיכך ברצוני להעלות שוב את בקשה כי תטיל את מלוא כובד משקלך למען תתקבל ההצעה שחטיבות עצמאיות יעבדו בתנאי אופק חדש, וחטיבות הצמודות לתיכון (שש שנתי) יעבדו בתנאי עוז לתמורה, ונוכל להתמקד בעבודתנו, ולהמשיך בחינוך משמעותי, כפי שראוי לעשות.

בברכה,

דוד גולנזר.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

2 תגובות

  1. דליה :

    דוד
    שר החינוך אמר שהוא רוצה לחולל שינוי מהותי, כפי שציינת במכתבך. הוא אכן מחולל אותו – על ידי פירוק בתי הספר השש שנתיים. הוא לא מעונין בחלוקה בין בתי ספר יסודיים, חטיבות ועל יסודיים. הוא מדבר על רצף לימודי מגיל הגן עד יב. בקישור זה מופיע הדגם שהשר רוצה להרחיבו במערכת החינוך http://www.blacklabor.org/?p=53624

  2. דליה :

    דוד, שים לב לצירוף הזה "רצף לימודי מגיל הגן עד יב" הוא מופיע גם ברפורמת הלמידה המשמעותית של שר החינוך. http://www.blacklabor.org/?p=53733
    חשוב על ההשלכות שיש לכך על זכויות המורים, על כניסה של תאגידים ורשתות לניהול בתי ספר ועל מקצועות הלימוד שהרשתות והתאגדים יקבעו אותם.זה השינוי המהותי שהשר רוצה. להרחיק את משרד החינוך מהשטח, להותיר אוטונומיה לבתי-הספר עם פיקוח מינימאלי וחלש, למרות שכספי ציבור יועברו לבתי הספר. חינוך משמעותי תוכל לעשות בתוך בתי ספר מופרטים לרשתות ולתאגידים ובהסכמתם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.