חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אדוני ראש הממשלה: דבר אתנו

נושאים פוליטי, פוליטי-רון ב 23.03.14 1:56

ד"ר רון שביט קורא לראש הממשלה בנימין נתניהו להיות בקשר קצת יותר קרוב עם הציבור הישראלי אותו הוא אמור להנהיג

בשבוע זה בו נפרדה הכנסת ממושב החורף התרחש אירוע פרלמנטרי בלתי שגרתי. ראשת מרצ ח"כ זהבה גלאון עלתה לדוכן הנואמים לנאום אופוזיציוני. בשולחן הממשלה ישב בנימין נתניהו ולצדו השר גלעד ארדן. תחילת הנאום היה חזון נפרץ במקומותינו: ראש הממשלה מעיין בניירותיו או משוחח עם השר שלצדו תוך כדי הנאום, כאילו אומר: "האופוזיציה יכולה לדבר, לי יש דברים חשובים יותר לעשות".

אך בהמשך נאומה של גלאון שפשפתי את עיניי למראה ההתפתחות בדיון: ראש הממשלה התפנה מעיסוקיו למעין דִּיבֵּייט מרתק עם מנהיגת מרצ. הנושא המרכזי: טענתה של גלאון, כי הדרישה שהפלסטינים יכירו בישראל כמדינת העם היהודי, מטרתה לטרפד את המו"מ לשלום ולהציג את הפלסטינים כסרבנים. נתניהו וגלאון ניהלו דיאלוג ממושך והעלו טיעונים בעד ונגד. השיח הדמוקרטי זכה לדיון אמתי ונוקב שהוא יְסוֹד מוּסָד  בחיינו הדמוקרטיים.

מדוע האירוע הזה כה נדיר? משום התחושה שראש הממשלה הנוכחי מעדיף לא להתכתב אתנו, עם החברה הישראלית על פלגיה ועל דעותיה. הדבר מתחבר לסוגיה דומה: מיעוטם של ראיונות פתוחים שמעניק בנימין נתניהו לתקשורת הישראלית, הכתובה והאלקטרונית (ואין הכוונה לראיון מתוזמר משהו ומוקלט מראש ב"מצב האומה").

העיתונאית טל שניידר, בעלת הבלוג הפוליטי "הפלוג", אתגרה את ראש הממשלה במעין "שעון עצר", שהציבה באתרה ובו מדדה את החודשים, השעות והשניות בהן לא התראיין נתניהו לכלי תקשורת בעברית. היא מנתה אך לפני מספר שבועות מעל שלושה עשר חודשים מאז הריאיון האחרון וכמעט שנתיים למסיבת העיתונאים המצומצמת עם שאול מופז, ערב כניסת האחרון לממשלה (בקדנציית הכנסת הקודמת). ב-7 במרס אפסה שניידר את שעון העצר (שעמד על 411 ימים), לאחר הראיונות שהעניק נתניהו לתקשורת הישראלית בעת ביקורו האחרון בארה"ב. ראיונות רחוקים מדי גיאוגרפית ומאוחרים מדי כרונולוגית.

לא ניתן לקבל כי ראש ממשלה במדינה דמוקרטית בוחר ביודעין למעט בדיבייט ציבורי ותקשורתי. במיוחד תמוה הדבר כאשר מדובר באחד המנהיגים הרהוטים שהיו לנו ובוודאי במנהיג התקשורתי מכולם. נתניהו ידע לנצל היטב את כישוריו כאשף תקשורת על מנת להעפיל לראשות הליכוד ולראשות הממשלה כבר בשנות התשעים. מדוע הוא חושש כעת מ"הפינג פונג" הזה?

סביר הדבר כי אם היינו שואלים את נתניהו הוא היה מתגונן באמרו שכלי התקשורת (וגם האופוזיציה) מעוניינים אך לנגח אותו ולהשתלח בו. מדוע אם כן שישתף פעולה עם מלחמת שוורים ידועה מראש?

אלא שטיעון זה אינו יכול לתפוס. משימתה של העיתונות, כמו גם שליחותה של האופוזיציה, לשאול שאלות נוקבות, להציג סתירות, לחשוף כשלים ולהאיר פינות חשוכות. הן ימעלו בתפקידיהן אם לא ייעשו כן. מנגד, לממשלה ולראשה יש כלים רבים להתמודדות עם הטיעונים בכללי משחק הוגנים וסבירים.

יתר על כן, מתן ראיונות פעילים (דוגמת מסיבת עיתונאים) וקיומו של דיבייט פרלמנטרי, כמו זה שהתקיים השבוע, הם אינטרס מובהק של ראש הממשלה עצמו. הציבור בישראל בוגר דיו כדי לא "לקנות" נאומים לאומה מהוקצעים למשעי וארוזים היטב בנייר צלופן. הוא מעוניין דווקא לראות את מנהיגיו מתמודדים עם הסוגיות הבוערות במציאות תקשורתית שאינה "סטרילית". זה משכנע יותר, זה "מוכר" יותר, זה "שיווקי" יותר. אך בעיקר זה נבדל ממשטרים אבסולוטיים, בהם אסור לשאול שאלות ואסור לאתגר אף ברמז קל.

אנו חייבים לזכור ולהזכיר: דמוקרטיה אינה רק אקט של בחירות פעם בתקופה. היא שיטת עומק המחייבת את מנהיגינו להשיב לשאלותינו החודרות חדשות לבקרים. בדמוקרטיה של המונים המשוב ההכרחי הזה  מתבצע באמצעות מתווכים: נציגי הפרלמנט ואמצעי התקשורת. הם שופרם של האזרחים ועל כן התעלמות מהם כמוה כהתעלמות בלתי קבילה מאתנו.

הדיאלוג המבורך של נתניהו עם גלאון השבוע, צריך שיהיה אות וסימן להעשרת השיח ביננו לבין המנהיגות הישראלית. עליו לפרוץ את הסכר לריבוי ראיונות, מסיבות עיתונאים פתוחות ודיבייטים רציניים בזירות שונות. הן יתרמו לשני הצדדים: הנמנעים והמוענים, אך בעיקרו של דבר יעמיקו את ההוויה הדמוקרטית שהיא נשמת אפנו.

ד"ר רון שביט הוא מומחה למנהיגות פוליטית ולפסיכולוגיה פוליטית

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

14 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ההוויה הדמוקרטית לקויה מאד במקומותינו. העיתונות המודפסת שחררה את כתבי הכלכלה והרווחה ובתחום הזה היא אינה מכסה את המתרחש, בעיקר הפרטות והפרטות. ראש הממשלה וחבריו אינם מנהלים שיח עם הציבור. רבים מהם מצביעים אוטומטית על חוקים שהממשלה רוצה להעביר ללא ערעור וללא דיון. הקיצוץ של ימי הדיונים על שלושה חוקים חשובים בכנסת מעיד על צמצום השיח הדמוקרטי.

 2. מויישה :

  לפי דעתי נתניהו עובד הרבה לפי מה שהיועצים שלו אומרים לו וכנראה שזה מה שאמרו לו. הטענה שעלתה פה שזה לא דמוקרטי היא מעניינת. היה טוב אילו נתניהו היה קורא את המאמר הנ"ל.

 3. נעמה א. :

  זה מעניין אבל נראה לי שהכותב לא מספיק מבין שביבי נתניהו מרגיש שרודפים אותו בתקשורת הישראלית ולא מהיום. העיתונות=אליטה? (לא ישראל היום…) אף פעם לא ממש קיבלה את ביבי. הלא כן? אולי היא נהנית במיוחד לתקוף אותו? אז אולי תחשוב לרגע אם בכל זאת יש דברים בגו?

 4. שי מגבעתיים :

  מצב האומה

  "מצב האומה" דווקא שואלת הרבה פעמים שאלות לא ב"מיינסטרים". אבל אולי מכינים את המרואיינים מראש?

 5. דליה :

  לתגובה 2
  אם נתניהו עובד לפי מה שיועציו מורים לו, והוא לא מנהל שיח ודיון עם הציבור ושוקל גם את מה שהציבור אומר, המשמעות היא שהתנהלותו לא כל כך דמוקרטית.

 6. גדי :

  מאמר יפה, מכובד ומכבד את הכותב.

  רון, אהבתי קודם כל שאתה מכבד את ראש הממשלה וכותב את דעתך בצורה מכובדת ומנומסת, בניגוד לכתבים או פוליטיקאים אחרים שחייבים להעליב אותו ואת משפחתו לפני שהם מתייחסים לגופו של עניין. ובאשר לנתניהו, היה טוב יותר לכולנו אילו הוא היה משוחח יותר עם זרמי הפוליטיקה השונים. זה יכול רק לחזק את שייכות כל הזרמים למדינה, למרות שלא זו הממשלה שהם רצו, ויחד עם זאת לתת דוגמא לחסידיו ולבוחריו שאפשר לדבר, לשוחח וגם להקשיב.

 7. זיוה :

  מאמר מצוין - תאור מדויק

  המחבר, רון שביט, היטיב לתאר את יחסו של ראש הממשלה לאזרחיו ויותר מכך לבוחריו.
  רוצה להזכיר לכם שגם בבחירות שנערכו אך לפני שנה מיעט נתניהו להיות במרכז התקשורתי וזאת בעיקר בשל העובדה שהוא למד היטב את ה DNA של בוחריו המזרחיים שבטוחים שהוא ה"בגין" שלהם.

 8. מאמר מבריק – מעורר מחשבה על נקודות שלא נתנו את הדעת עליהם.תודה. :

  מאמר מעורר מחשבה על נקודות אפלות של מנהיגינו שהתרגלנו לא להיחס אליהן.רון,טוב שיש אנשים כמוך המאירים את ענינו.
  כנראה שגם תרבות שיחה והקשבה אינם מובנים מאליהן .

 9. מיכאל לינדנבאום :

  אופי המשטר חשוב-ולא תרבות שיחה עקרה

  ביבי אומנם לא דיבר עם הציבור 411 יום,אבל הוא עומד בראש משטר ניאו-ליבראלי אכזרי שנלחם באינטרסים של כמעט כל האוכלוסייה.ההפרטות נמשכות-חברת חשמל,נמלים ,רכבת,בריאות,דיור,חינוך,תעסוקה,שירותים ממשלתיים.הפטורים המוחלטים לטייקונים נמשכים במלוא העוצמה,כשה"מואב" האחרון זה המתנות לתשובה.
  בכל מקום הפרטה ומלחמה בעבודה המאורגנת,ויצירת מסה של שני מיליון קבצנים עובדי קבלן.
  אני חושב שביבי "מדבר" איתנו כל הזמן.
  הוא יכול להיות נעים שיחה והקשבה ,אבל הוא משתמש במלוא הכח הפוליטי שנתנו לו הבוחרים כדי לפגוע בהם ולעשוק אותם.

  העיקר שד"ר רון שביט ימשיך לדבר על תרבות השיחה,וימשיך להתעלם ממלחמת המעמדות המתחוללת בארץ.

 10. דליה :

  מיכאל
  אתה טועה ומטעה. שיחה, דיון, ויכוח – כל אלה הם מהות הדמוקרטיה. השלטון, כולל ראש הממשלה צריכים להיות קשובים לשיח הציבורי וגם להשתתף בשיח הציבורי. העובדה שראש הממשלה לא מקיים שיח ולא מדבר אל הציבור אומרת שיש פגם בדמוקרטיה הישראלית. העובדה שהוא מפריט את המדינה עד העצם למרות רצון הציבור מעידה שהוא פועל למען אלה הנהנים מההפרטות. זו לא דמוקרטיה אלא אוליגרכיה או פלוטוקרטיה. השיח הוא מהות הדמוקקרטיה. העובדה שביבי אינו מנהל שיח אומרת שאין דמוקרטיה, אלא במימדים פורמאליים.

 11. נורית :

  המנהיגות מנותקת מהציבור

  הנתק התקשורתי הינו רק אחד הסימפטומים לנתק המתמשך והכוללני מהציבור. חשוב לשמוע את ראש הממשלה וחשוב שבעתיים שיקשיב לציבור ולמצוקותיו. הנתק התקשורתי כפי שתאר ברהיטות מחבר המאמר, הוא עוד פן לדורסנות של הממשלה הנוכחית.

 12. דליה :

  רון
  אני צופה בתכנית המזעזעת על הדיור הציבורי בערוץ 2 ומבינה שנתניהו כלל אינו מדבר אתנו. הוא לא סופר את האזרחים. תהליכי חיסול הדיור הציבורי מעידים שאין חמלה בלבו. הוא לא רואה את האזרחים. את בעיות הדיור הרגילות הוא לא פותר, אך ברגע שלפיד מציע תכנית דיור, הוא קופץ ומציע תכנית אחרת. התחרות מול לפיד חשובה לו יותר מכל טיפול בכל בעיה חברתית. ברור ששתי התכניות הללו לא יפתרו את בעית הדיור במדינה. התנהלותו של נתניהו מעידה שהאזרחים לא חשובים לו ולכן הוא לא מדבר אליהם.

 13. מיכאל לינדנבאום :

  עבדים נרצעים

  נכון דליה! והאזרחים מוכי שנאת מדינת הרווחה של האשכנזים של מפא"י,ימשיכו להעלות מס עובד למלך ביבי הראשון ולקיסרית שרה'לה הראשונה שמיום עלייתם על כס המלוכה ,לא השתמשו מעולם בארנק הפרטי שלהם.

  יש אזרחים שמאד קרובים לליבו של הזוג המלכותי: הטייקונים למשל.

 14. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  עידן הפייסבוק מדבר.

  ככה "מדברים" היום.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.