חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

צבי ישראל על במותיך חלל*

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 23.03.14 1:10

עמית הרפז מסביר את ההשלכות השליליות הרבות של הפרטת הדואר

שמתם לב לשיפוצים שעשו בשנה שנתיים האחרונות בסניף הדואר הקרוב למקום מגוריכם? זה קרה גם בסניפי דואר אחרים בארץ. שמתם לב למסכי הפלאסמה שתלויים מעל האשנבים? שמתם לב שבשמונה השנים האחרונות הדואר נותן יותר ויותר שירותים, ממכירת טלפונים ועד העברת בעלות על רכב? שמתם לב שחלק מהעובדים הוותיקים כבר לא עובדים בדואר? גם התור התארך להפליא וכחלק מה"שיפורים", בבתי הדואר אצלנו ובכל הארץ הציבו מכונות מספרים וכסאות שהפכו הכרחיים. ראיתם את התוצאות של זה בעיתונים, חברת הדואר מפסידה כסף?

כל התופעות האלו הן לא מקריות ולא טבעיות אלו תוצאות של מדיניות מכוונת, ממשלות ישראל מנסות להפריט את הדואר כבר הרבה שנים. בהתחלה (1986) הפכו את הדואר משרות ממשלתי לרשות, ואחרי זה לחברה בע"מ, כך שינו את מטרת הדואר ממתן שירות לציבור לחברה שצריכה להרוויח. אחד הצעדים שממשלות בארץ ובחו"ל עושות בכדי לזכות בתמיכה ציבורית לפני הפרטה נקרא ייבוש. מדובר בפגיעה בשירות, במוניטין, בחוסן הכלכלי של המערכת, בדיוק כפי שהן עושות בחברת חשמל וכו'. מול הדורסנות הזאת עומדים בדרך כלל רק העובדים והם כפופים לחוקים שלא מאפשרים להם להתנגד למדיניות אלא רק לתנאי העבודה שלהם, הם אפילו לא יכולים לנקוט עיצומים אם פוגעים בפנסיונרים שלהם.

דואר ישראל נותן היום שירות אוניברסלי בכל הארץ, יש לו 700 סניפים, יותר מכל שירות דומה. דואר ישראל מספק גם שירותי בנק במחיר נורמלי ואין צורך לבדוק את החשבונות כי לפקידים אין אינטרס לרמות את הלקוח. אפילו ירום אריאב מי שהיה פעם מנכ"ל האוצר שאיננו חשוד במחשבה חברתית, הציע להפוך את בנק הדואר לבנק חברתי. אילו ממשלת ישראל לא הייתה עוסקת במשילות המוגזמת שיש לה כבר עכשיו, אילו לא הייתה עסוקה במצג שווא שנקרא שוויון בנטל, אילו עסקה בטובת האזרחים היא לא הייתה חושבת על הפרטת הדואר, להיפך.

פול קליינדורפר, כלכלן מאוניברסיטת פנסילבניה ומומחה בנושא מדיניות כלכלית, הסביר בעת ביקור בישראל כי הפרטת שירותי הדואר תביא לעלייה במחירים כפי שקרה במדינות אחרות שהפריטו את השירות. במקרים האלו של הפרטה מראה מחקר ישראלי שעשו הפרופ' איינהורן ושפיגל יש פגיעה משמעותית בעובדים, מספר העובדים הזמניים, עובדי קבלן, עובדים בשכר נמוך עולה. הביטחון התעסוקתי ממנו נהנים העובדים בחברת הדואר היום ייפגע, אצלנו בישראל המצב הזה הפך מכת מדינה משום שהוא יוצר מעמד מתרחב של עובדים עניים. החוקרים מראים כי במקרים של הפרטה בעולם המפותח כמו בריטניה, גרמניה, וניו-זילנד קמו חברות דואר פרטיות אבל הן נותנות שירות לחלק קטן מאוד של האוכלוסייה ולכן התקווה שתתפתח תחרות שתוריד את המחירים נכזבה. הם מביאים כדוגמה את שירות הדואר הראשון בעולם שהופרט, שירות הדואר הארגנטינאי. למרות שנרכש ע"י הבנק הכי גדול בארגנטינה השירות פשט את הרגל והמדינה הלאימה אותו תוך הפסד כספי משמעותי.

בשביל רובנו דואר זה המקום ממנו מקבלים חשבונות לתשלום ולכן אולי לא איכפת לנו אם יסגר אבל האמת היא שההפרטה לא תעצור את זרם החשבונות אלא רק תייקר אותם. שבעת אלפים עובדי חברת הדואר כמו העובדים של חברות שהופרטו עד היום יסבלו העסקה נצלנית ושכר נמוך. מתוך מאות סניפי הדואר שפזורים היום על פני כל הארץ יסגרו הבלתי רווחיים כלומר אלו שנמצאים בפריפריה או בשכונות עניות. שירות הדואר הממלכתי, שמגיע אל כולם מחירו זול ושוויוני גם אם אתה גר באילת או ראש-פנה. שירות שהוקם לפני 90 שנים ע"י הבריטים יעלם לכבוד יום העצמאות ה- 66 של מדינת ישראל ורבים ישאלו את עצמם אם זאת באמת עצמאות או פשוט שיעבוד לשליטים אחרים שליטי ההון.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

9 תגובות

 1. גולן שלמה :

  כאשר כל דבר הקו המנחה הוא קפיטליזם
  אין צורך להסביר

 2. שלומי עיני :

  ניהול כושל

  צר לי כי שכחת לציין את הניהול הכושל של כל מערכת הדואר,שככחת לציין שכל שרותי הליבה של הדואר מפסידים כסף -מיליוני שקלים
  כאשר דואר מל אביב לירושלים עולה 2 שקלים שגם בו יש הפסד בול מתל אביב לניו יורק מעל 50 יחידות עולה 2.45 שקל זה נקרא סבסוד צולב
  ההנהלה טמנה ראשה באדמה ולר הסכילה להתמודד עם תחרות ,כל הזמן קיטרה על אי יכולה להתמודד מול החברות הפרטיות זהוא כישלון נהולי,טוב תעשה המדינה ותכניס ידה לניהול מקצועי איכותי תייעל את הדואר לטובת עובדיה ולטובת מדינת ישראל

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מזמן מזמן הדואר אינו מתפקד. העסקת דוורים במיקור חוץ גורמת להערמת כל המכתבים מכל השכונה במקום אחד. מי שמפזר אצלנו את המכתבים הם הדיירים. הגיע הזמן שהדואר יחזור לידיים ציבוריות ויתפקד כמו שתפקד בעבר באופן איכותי.

 4. צבי :

  שכחת כמה פרטים

  לא ציינת את הניהול הכושל שנעשה בידי מנהלים שהם מנויים פוליטיים ובזה מסתכמים כל כישוריהם. לא ציינת את ועד העובדים המונה עשרות מקבלי משכורות שכלל אינם עובדים במשך שנים. הדואר זקוק להבראה בכל התחומים ואם ימשיך להיות גוף ממשלתי הוא גם ימשיך להיות אבן שואבת למנויים פוליטיים בכל הדרגים. הרי זה בדיוק הדבר שהביא להדרדרותו עד כדי חדלות פרעון.

 5. דודו :

  לצערי יש פה מתכון מכוון של כישלון בידי ממשלת ישראל ופקידי האוצר שמצד אחד לא נותנים לדואר להיות בתחרות עם חברות אחרות שנכנסו לשוק הדואר בשנים האחרונות. ובנוסף כופים על חברת הדואר לקלוט כול מני עובדים למערכת. ולאחר מכן להצביע על הואר ולטעון שקיימת אבטלה בחברה.

 6. עמית הרפז :

  אנימסכים עם המבקרים, הדואר לא פועל טוב, השאלה היא מה הסיבה.
  ההחלטה להפריט את הדואר נפלה בממשלת פרס שמיר 1986, ההחלטה הזאת נבעה מאמונה כי המגזר הפרטי יעיל יותר מהממשלתי.
  בנתיים נעשו עבודות בנושא כולל אחת שהביאה את אלינור אוסטרום לפרס נובל בכלכלה והן מראות כי המגזר הממשלתי יעיל כמו ולפעמים יותר מאשר המגזר הפרטי.
  באירופה הופרטו לא מעט שירותי דואר, היום באירופה ישנם מקרים בהם יותר זול לקחת חבילה ביד
  ולטוס איתה ליעד שאתה רוצה במקום לשלוח בדואר.
  קשה לנו אזרחי מדינת ישראל להבין שצעדי ההפרטה לא נעשו בתום לב ולא למען האזרחים, הם נעשו מתוך אמונה (מיסטית, לא רציונלית) בתאוריית השוק החופשי.
  הצעדים האלו ייצרו את הדואר הבלתי יעיל שאנחנו עומדים מולו היום, להפריט אותו יהיה מתן פרס לפושעים שהביאו אותו למצב הנוכחי.

 7. דליה :

  עמית, צעדי ההפרטה לא נעשו מתוך אמונה מסטית בתיאורית השוק החפשי, אלא מתוך אינטרס כלכלי אישי או כללי ומההבנה שתהליכי הפרטה ישיגו רווחים כספיים. תאוות בצע יותר מתאים מאמונה.

 8. נטע :

  בתאכלעס אנחנו חוטפים כל יום עוד לבנה בראש מתהליך ההרס שנמשך באין מפריע.

  כנראה שכל עוד יש מספיק אנשים שיכולים לטייל בשבתות בין בוטיקים ליין – כלום לא ישתנה.

  אמונה לא אמונה – אין לנו אלא מה שעינינו רואות.

  צבירת כוח והון על חשבון ציבור מוסת (הוועדים אשמים, הפרופסורים אשמים, המתנחלים אשמים) ובינתיים מצעד ההרס נמשך בעזרת כל מיני אדיוטים שימושיים, שחושבים שהם נמצאים בצד הנכון של הפרוסה – אכול ושתה כי מחר נמות.

  השאלה היא איך אנחנו מסובבים את ההגה – וזו שאלה בכלל לא פשוטה.

 9. מני :

  האם יש עוד מדינות בהן שרותי הדואר מופרטים?

  האם יש עוד מדינות בהן הדואר מופרט?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.