חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מען: ביטוח לאומי מונע קצבאות מתושבי מזרח ירושלים

נושאים חדשות, רווחה ושירותים חברתיים ב 20.03.14 0:04

ארגון העובדים מען דורש מהנהלת המוסד לביטוח לאומי ומשירות התעסוקה להפסיק את המדיניות המכשילה תביעות של תושבי ירושלים המזרחית לקצבאות קיום

לאחרונה נתקל ארגון העובדים מען במקרים רבים של הכשלת זכאי קצבאות הבטחת הכנסה ממזרח ירושלים. מאז ינואר שלח מען 15 תלונות למנהלת סניף הביטוח הלאומי במזרח ירושלים, גב' אתי רענן, ולא קיבל ממנה כל תגובה. נראה כי לא מדובר בתקלות בודדות אלא במדיניות שמטרתה מניעת קצבאות קיום מהאוכלוסייה הפלסטינית בירושלים המזרחית.

סיפורם של בני הזוג ש. הוא דוגמא אופיינית. לזוג 7 ילדים, האם עקרת בית והאב עובד בחפירות ארכיאולוגיות ברשות העתיקות ומשתכר כ- 3,500 ₪ לחודש. בדיקה במחשבון הביטוח הלאומי העלתה כי לזוג מגיעה השלמת הכנסה חודשית של כ950 ₪. בני הזוג אספו את המסמכים הנדרשים, וקיבלו סיוע במשרד ארגון העובדים מען בירושלים המזרחית במילוי התביעה כהלכה.

אולם, כאשר הגיעה הגב' ש. למוסד לביטוח לאומי ב- 2.3 כדי להגיש את תביעתה, לתדהמתה קרעה הפקידה את טופס התביעה עם כל המסמכים, זרקה אותם לפח, ושלחה אותה למלא את טופס התביעה מחדש. וזה עוד לא הכל. החוק דורש משני בני הזוג להרשם בלשכת התעסוקה כדורשי עבודה, בנוסף להגשת התביעה מהמוסד לביטוח לאומי כדי לקבל את הקצבה. אולם כאשר התייצבה גב' ש. ב- 19.2 בלשכת התעסוקה ובקשה להרשם, סירב הפקיד לרשום אותה, ללא כל נימוק או סמכות לסרב. ב- 5.3.14 היא שבה והתיצבה בלשכת התעסוקה, ושוב נתקלה בסרוב. רק לאחר שיחת טלפון בין נציג מען לבין מנהל הלשכה מר משה בקר הסכים האחרון לרשום אותה ולספק לה פנקס התיצבות.

בעלה נתקל בהתנהלות דומה. ב- 3.3 לקח מר ש. חופשה מעבודתו והתייצב בלשכת התעסוקה כדי להרשם בה, אך הפקידה סרבה לרשום אותו כדורש עבודה. בתגובה פנה ארגון העובדים מען אל מנהל הלשכה, ושלח לידיו מסמכים המעידים כי הנ"ל הגיש תביעה להבטחת הכנסה, ואישור חתום של המעסיק על העסקת עובד כנדרש. ב- 13.3 ניגש מר ש. לשרות התעסוקה בשנית, ושוב נתקל בסרוב. רק בעקבות פנייה חוזרת של מען למר בקר הסכימה הלשכה לרשום אותו כדורש עבודה.

יש לציין שלא פחות מ-  79% מאוכלוסיית מז' ירושלים חיה מתחת לקו העוני ונזקקת לשרותי הרווחה. כבר ביולי 2012 פנה מען למנכ"ל שירות התעסוקה, בתביעה מפורטת להסדיר את הנהלים הקלוקלים של לשכת התעסוקה במזרח ירושלים. מאז לא התקבלה תשובה, והמדיניות נשארה בעינה.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , ,

תגובה אחת

  1. גרשון חיימלבסקי :

    שקר וכזב .למה לחמם האוירה ? כנסו..

    פשוט שקר וכזב. אין מדיניות כזו .. לא הייתה ולא תהייה. קחו בחשבון רוב עובדי המשרד בסניף זה הינם ערבים טובים ונאמנים. פשוט פרופוגנטה זולה ועלובה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.