חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

צהרונים – משרד הכלכלה מתנכל לי כאם שרוצה לעבוד

נושאים חינוך ותרבות, מכתבים ב 12.03.14 1:42

שיר גולדנברג כותבת לח"כ על מצב קפקאי שבו היא אינה יכולה להשתמש בשרותי צהרון חלקיים לילדיה אלא שעליה לרכוש את חבילת השרות השלמה שהיא יקרה ומיותרת

tsaharon

שלום,

אני פונה אלייך בעקבות קביעה דורסנית של משרד הכלכלה (התמ"ת) לפיה עליי להגדיל את ההוצאות החודשיות שלי שלא לצורך

שמי שיר גולדנברג, אמא לשלושה ילדים, נשואה וגרה בראשון לציון, לפני מספר ימים, קיבלתי מיחידת הצהרונים שבראשון לציון מכתב הגורס כי מתכונת של צהרון במסגרת חלקית אינה אפשרית עוד עבורי, ועומדות בפני 2 אופציות, הראשונה להוציא את הילדה ממסגרת (מה שאינו אפשרי כי איני יכולה להשאיר את הילדה, בת 5 ללא פתרון), או לחלופין להעביר אותה למסגרת מלאה- 5 ימים בשבוע.

לפני כשנה, עם הצטרפות הילד השלישי למשפחה, החלטתי לצמצם את שעות העבודה שלי וזאת כדי שאוכל להיות נוכחת בחיי ילדיי.  עזבתי את עבודתי במשרה מלאה והתחלתי עבודה חדשה במשרה חלקית. בעקבות כך, רשמתי את הילדה לצהרון בהתאם לשעות העבודה החדשות מה שנותן מענה הן לצורכי העבודה והן לרצון שלי להיות נוכחת בחיי ילדיי. כמובן שלבחירה הזו יש מחיר כלכלי שהרי מי שעובד פחות משתכר פחות. מחיר שאני שמחה לשלם כי לעת עתה שמתי את הילדים במרכז. כעת בעקבות הדרישה הדורסנית, כדי שביתי תוכל להיות בצהרון אאלץ לשלם על הצהרון תעריף מלא גם אם איני צריכה ו/ או צורכת את השירות. בראשון לציון יש כ-350 הורים שרשמו את הילד/ה למסגרת חלקית ויש עוד הורים רבים בערים אחרות שהיו מעוניינים לעשות זאת, אולם דרישת התמ"ת כופה על מפעילי הצהרונים לרשום למסגרת מלאה.  צהרונים שאפשרו מסגרת חלקית, כמו במקרה של יחידת הצהרונים בראשון לציון, מקבלים איום כי הם יפסיקו את ההכרה (והתקציבים) ולכן מפעילי הצהרונים בעל כורחם מגלגלים את הדרישה אלינו וזאת כדי שלא יאבדו את ההכרה בהם.

יש הורים רבים המעוניינים במסגרת חלקית אם משום שעות העבודה שלהם המאפשרות להם להגדיל את הנוכחות הביתית שלהם, ואם משום שיקולים כלכליים, ליומים- שלושה יש להם פתרון חינמי (סבתא, דודה, שכנה) והם מעוניינים לשלם רק עבור הימים בהם אין להם פתרון ולחסוך את ההפרשים. פניתי למשרד התמ"מ בנושא, בתשובתם ענו כי אלו התקנות המופיעות במסמכים וכי מפעילי הצהרון, כשאפשרו רישום חלקי פעלו בניגוד לתקנות. צירפתי את שני המסמכים (נוהל הכרה בצהרון ומבחן למתן תמיכה להורה), נראה שיש לשלוח את משרד הכלכלה לשיעור בהבנת הנקרא, המסמכים מדברים על כך כי כדי שהצהרון יהיה מוכר עליו לעבוד 5 ימים בשבוע, הם אינם אומרים שהילד צריך להיות רשום לחמישה ימים בשבוע! המסמך השני (מבחן למתן תמיכה) מדבר על זכאות אישית לסבסוד (הכרה בדרגה), מיותר לציין שאיני זכאית לסבסוד כך שגם נוהל זה אינו רלוונטי, הניסיון להשתמש במסמכים מסוג אחד כדי לתת תשובה על נושא אחר הם בבחינת "עירוב מין שאינו במינו". במקרה דנן, עלות צהרון מסגרת מלאה (5 ימים) בראשון לציון עומדת על כ-960 ₪, לעומת 250 ₪ ליום * מספר הימים המבוקשים.

יוצא איפה שמשפחה שאינה צורכת מסגרת צהרון במתכונת מלאה, נאלצת לשלם בעל כורחה על מסגרת מלאה וכך ההוצאה שלה גדלה שלא לצורך במקום לשלם עבור החלק היחסי בהם הילדים בצהרון, הם משלמים תעריף מלא, מדובר במאות שקלים בחודה ואלפי שקלים בשנה בכך שהממשלה מונעת מנשים (או הורים) לרשום את ילדם לצהרון בהתאם לדרוש להם, היא מאלצת אותנו להגדיל את הצריכה של המשפחה שלא לצורך, סכומים שיכולים להיות מנותבים לצרכים אחרים או כדי להבטיח את הביטחון הכלכלי העתידי שלה, בימים בהם יוקר המחייה הופך לנטל גדול יותר ויותר, הדרישה הזו מקוממת אינה במקומה ואינה הוגנת.

שיר גולדנברג

פרטים נוספים כאן

נערך על ידי לקסי
תגיות: , ,

תגובה אחת

  1. חלי וקאט :

    כל כך נכון!!!! לא יכולתי לתאר את מה שנכתב בצורה טובה יותר…. חבל שככה מתנהל משרד התמת

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.