חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

למה דווקא שמאלנים צריכים לשרת בצבא

נושאים כלכלת בית, מדיני-בטחוני ב 10.03.14 0:06

מפני שאנחנו עדיין צריכים את הצבא, מבתי קפה לא מתחילים מהפכות. מפני שגם בשנתה ה-66 ולא מעט באשמת מנהיגיה שלה, קיומה של מדינת ישראל אינו מובטח. גם אם אנחנו אשמים בלא מעט מהסיבות לכך, לא ניתן לפרק את הצבא ולהגיד יהיה בסדר.  ק. טוכולסקי יוצא לשרות מילואים

יש דברים שפשוט עושים

חברה התקשרה אלי, רצתה לקבוע משהו לשבוע הבא, אמרתי לה שאני יוצא למילואים ולכן לא נוכל להיפגש, את השיטפון שקיבלתי ממנה כבר קיבלתי כמה פעמים והוא כלל שאלות כגון: "בשביל מי אתה נלחם? בשביל ביבי או תשובה? לא נמאס לך להיות בשר תותחים? המדינה המנצלת והמזעזעת הזו רואה בכל מי שמשרת עוד משהו שאפשר לנצל ולא יותר מזה." וכך הלאה והלאה. חברתי הטובה, שירתה כמוני שירות סדיר, בניגוד אלי היא מצטערת על זה. האמת כיום, כמה שנים אחרי שכבר הייתי יכול להפסיק לשרת, בטח ביחידה קרבית והמשכתי להתנדב. כשיובל הכסף לגיוסי לסדיר הולך ומתקרב וכל החיילים החדשים שמגיעים נולדו אחרי שהתגייסתי, השאלות הללו מגיעות מיותר ויותר אנשים, מאילו שאומרים למה אתה עושה את זה אתה כבר מבוגר ועשית את שלך, אלה שאומרים איך אתה יכול בכלל להמשיך ולשרת בצבא הכיבוש/את ממשלות הימין וההון/את הטייקונים והתאגידים ומאילו שאומרים אין בכלל מה לחפש פה שלא לדבר על לשרת בצבא. יותר ויותר אנשים שואלים את השאלות האלה, למען האמת בצדק ככל שהמצב פה הולך ומדרדר (והוא הולך ומדרדר). אין לשאלה הזו תשובה פשוטה, למעט האמירה שיש דברים שפשוט עושים.

בכל זאת אנסה לתת את התשובה האישית שלי, הקצת מורכבת. תכלס אני מאמין שמי שלא רוצה לשרת שלא ישרת ואני בטוח שלעשות סדיר ומילואים בגיל שצריך זה מספיק ולא צריך להתנדב, המערכת היא כפוית טובה ובהחלט מספיק לצאת לידי חובה. השירות הוא לא בשביל ממשלה כזו או אחרת, או בשביל טייקונים שחיילים יגנו להם על הגז ויבטיחו את זכותם לגנוב לנו את המשאבים ולהזרים מפה את הכסף. השירות הוא גם לא בשביל להנציח את הכיבוש או להבטיח את המלחמה המתמדת של מדינת ישראל. כל הדברים האלו אכן נהנים מהעובדה שבישראל יש עדיין צבא המתבסס על גיוס חובה ושירות מילואים אולם ההליכה שלי ולצבא לא נועדה בשביל אלו אלא בשביל להבטיח את קיומה של מדינת ישראל. בשנתה ה-66 ולא מעט באשמת מנהיגיה שלה, קיומה של מדינת ישראל אינו מובטח. גם אם אנחנו אשמים בלא מעט מהסיבות לכך, לא ניתן לפרק את הצבא ולהגיד יהיה בסדר. אם אנחנו רוצים להגיע לרגע שבו קיומה של ישראל באמצעות השגת הסכמי שלום עם הפלסטינים ומדינות הסביבה והשתלבות במרחב יקרה צריך צבא וצריך שכל מי שנושא בנטל הצבא יהיה מוכן לציית לפקודות הדרג המדיני. התהליך שעובר על הצבא בשל העובדה שיותר ויותר אנשים טובים ואכפתיים מדירים את עצמם מהצבא הוא תהליך של הקצנה. יותר ויותר קצינים מתנחלים וחרד"לים שמבינים היטב למה הם מתגייסים, יוצאים לקורס קצינים וממשיכים בקבע ובמילואים, בשביל שהצבא יהיה מנגנון בשירות הכיבוש. יכול להיות שאם הייתי קצת פחות בודד ביחידה שלי מבחינה פוליטית כבר הייתי מפסיק, אבל זה לא המצב.

אני לא חושב שכולם צריכים לשרת ואני בטוח שהמדינה הזו מנצלת את המשרתים במילואים, ומבין המשרתים רוכבים על הלוחמים כי לא מתעסקים עם המפקדות. באופן די דומה לאופן שבו גובים מסים משכירים ועצמאיים קטנים ולא מתעסקים עם מעלימי המס הגדולים בחברות הענק התאגידים והטייקונים. אני חושב שצריך לצ'פר ולשפות את מי שמשרת ובכך לתרום למוטיבציה. המדינה אכן לא מכבדת את המילואימניקים שלה, כמו כל מגזר אחר חוגגים לנו יום. בדומה לנשים, לחקלאות ולנגב גם המילואימניקים סובלים מאפליה וקיפוח והמדינה מעבר להרבה מס שפתיים לא מתכוונת לעשות כלום בנוגע לזה. אבל עדיין צריך לשרת, מי שמאמין בחברה הישראלית ובמדינה הישראלית צריך לעשות בשביל קיומה. הצבא עצמו ממשיך להיות מערכת אטומה ומפגרת ובינינו גם די מושחתת אבל כאמור אנחנו עדיין צריכים את הצבא. מבתי קפה לא מתחילים מהפכות. עד שהמשמר הלאומי לא הצטרף למהפכה הצרפתית ועד שמלחי קרונשטאדט לא הצטרפו למהפכה הרוסית, לא היה למהפכנים כוח. הימין מבין את זה וממלא את הצבא באנשיו, בסוף יושבי ביתי הקפה הזועמים עתידים לגלות שגם אם נגיע לכוח בשמאל הצבא יהיה בשליטת הימין ולא נצליח לשנות שום דבר. אז כן, זה לא קל ולא נוח ומציב הרבה בעיות אתיות ומוסריות, אבל אני לפחות לא רואה ברירה, יש דברים שפשוט עושים ואחד מהם זה השירות בצבא.

נערך על ידי לקסי
תגיות: ,

7 תגובות

 1. ל רפי :

  עוד מאמר הזוי מבית מדרשו של טוכולסקי

  אז ככה:
  אם אתה רוצה מדינה, אתה צריך לקיים אתחוקיה ובכלל זה חוק שירות ביטחון.

  אם אתה רוצה שהימין ישלוט בצבא, אל תשרת. זה יוביל לצבא מקצועי ומכאן גם לצבא שיודע, יכול ובתנאים מסויימים גם יעשה מה שיראה לו חיוני עבור המדינה – ראה מקרה מצרים.

  אם אתה רוצה לראות בחרדים את מודל ההתנהלות העתידי שלך, אל תשרת, אבל אז לך ללמוד תורה…

  אם אתה חושב שמדינה היא מערכת סימטרית עם איזונים מוחלטים בכל, תסביר לי בבקשה מדוע אני לא שותף להכנסות של הקיבוצים מקרקע הלאום בניתנה להם במתנה.
  ומדוע העושר הלאומי מרוכז בצפון ת"א ברמת השרון ובסביון, ואני צריך להסכים עם זה ולהשלים עם זה? ומי קבע ועל סמך מה שת"א עדיפה על ירושלים המזרחית או חברון, והשרות בצה"ל מיועד להגן דווקא עליה ולא על איו"ש?

  אם אתה מעדיף להקים מדינה משותפת עם הפלשתינאים במקום עם הימנים והחרדים, מדוע אתה נמצא פה?

  אם אתה סבור שדמגוגיה היא התשובה לכל נושא שבו אין לך רוב והדברים נקבעים ע"י החלטות של אחרים, מדוע חשבת בדיוק ההיפך כאשר השמאל היה המחליט במדינה, ועשה בדיוק את אותן החלטות שרירותיות אם לא חמורות מהן?

  תסכול אינו יועץ טוב לעיצוב מחשבה רציונלית על האופן שבו מקימים, מקיימים ומנהלים מדינה. הגלגל עשוי להתהפך, אבל איש אינו יודע מתי וכבר היו דברים מעולם. אם תהיה כאן, תנתן לך הזדמנות ואם לא תהיה כאן, יתכן שלא יתהפך הגלגל, אבל גם זה יכתב לחובתך…

  במילים פשוטות: עשה מה שאתה מבין שנכון ונחוץ, אבל תפסיקו לברבר את עצמכם לדעת. מי שמרגיש מיותר כאן, מוזמן למצוא את מקומו בברלין, בלוס אנג'לס או ברמאללה.

 2. ק. טוכולסקי :

  ל. רפי
  לא קראת את המאמר שלי וזה באמת חבל כי היית היחיד שהתייחס אליו וחשבתי שלפחות מישהו קרא אותו. דווקא בגלל שאתה טורח לכתוב תגובות באורך של מאמר הייתי שמח אם היית קורא ומגיב לכתוב.

 3. איתי :

  אחלה מאמר

  ק – אחלה מאמר
  העלית נושא כאוב ונכון
  בראש שלי יש עוד טיעון ענק למה חייבים לשרת במיל וסדיר בייחוד אם אתה שמאלני שטוען שאכפת לו מהמצב ומהכיבוש ומזכויות אדם…
  רק כך אפשר לעשות שינוי כלשהו – קודם כל, במחסום וביום יום, ובטח שבפיקוד ובחינוך להומניזם במקומות שבו ההומניזם נוטה להעלם הכי מהר…
  נושא חשוב
  כל הכבוד

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ויסוקר מעביר לסטלמך

  אם זקני ההר מעלים זכרונות אז הנה אחד ששמעתי אי שם בשנות ה-60 –
  סיפור שבוגרי התיכון ליד האוניברסיטה נשבעים שהוא אמיתי.
  תלמידים חשדו במורה לספרות(שהתפרסם לימים, שכחתי מיהו :-)) שהוא לא קורא עבודות ומבחנים.
  תלמיד אחד החליט לעשות מעשה ובמקום להתייחס לנושא תיאר תיאור מפורט של משחק כדורגל.
  הוא קיבל בחזרה את יצירתו עם ציון ללא הערה אחת לרפואה.
  נהיה סקנדל גדול וגו'.

  מי שקרא את המאמר ואת תגובת התוכנה של ל. רפי, לא יתקשה להבין למה נזכרתי בסיפור הזה.

  ללמדנו – על כל מגיב שלא קרא את המאמר יש מספר קוראים שלא הגיבו.

 5. סיפור שאני כיכבתי בו :

  ואני יודע שהוא נכון

  כתבתי בדוח מעבדה שאם הבודק יביא לי את הדוח חזרה, הוא יקבל בקבוק ארק זחלאווי משובח. אחרי סוף הסמסטר שאלתי את הבודק, למה הוא פספס בקבוק ארק. והוא אמר, "אתה חושב שמישהו קורא את הדוחות האלה?"..
  קראתי את המאמר של טוכולסקי, נהניתי, הייתי נהנה יותר אם היה נעשה שימוש יותר נדיב בסימני פיסוק והמאמר היה נראה פחות כמו טוקבק. דווקא על סמך התוכן, אני שואל את עצמי מה טוכולסקי עושה בחבורה הזו. כנראה לא כולם פירות רקובים. מבתי קפה לא מתחילים מהפיכות?.. אולי בסוף גם תסיקו שמפיצול ארגוני עובדים ומתחרות ביניהם, לא משיגים הישגים לעובדים, אלא ללפיד ולנתניהו. אבל אולי אין צורך להפליג בציפיות. בכל זאת, ציפית איננה כלי הפלגה.

 6. Avshalom :

  השרות בצבא הוא זכות גדולה. בנך מגזים בכוחם של הכיפות הסרוגות. רובם סתם משתמטים.

 7. דליה :

  לתגובה 5
  מן הראוי היה לכתוב את התגובה בשם המלא ולא באנונימיות. לשאלתך הרטורית מה טוכולסקי עושה בחבורה הזו, הריני להסב את תשומת לבך שהוא חלק מהותי ממנה. כך שהצגת החבורה כפירות רקובים בטעות יסודה. ואם ברצונך לנהל ויכוח ענייני ולא סתם להשמיץ, אל תסתתר ואמור דבריך בגלוי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.