חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

כלל ההוצאה ל-2015 צומצם מ-3.8% ל-2.6%

נושאים חדשות, כלכלה ותקציב ב 5.03.14 23:58

שר האוצר שהבטיח לחזק את מעמד הביניים מקטין את כלל ההוצאה שמשמעותה הרעת השירותים החברתיים לציבור. הצטרפותו לקואליציה לא רק שלא יצרה פוליטיקה חדשה, אלא גם מסמנת תהליך הידרדרות משמעותי של ההתנהלות הדמוקרטית בכנסת. כלל ההוצאה אושר ללא דיון ובהצבעה אוטומטית של ח"כים בהם גם מ"יש עתיד"

ועדת הכספים אישרה "כלל הוצאה" חדש לממשלה, לפיו זו תגדל בשיעור של 2.6% בלבד ב-2015, לעומת שיעור של 3.8% שתוכנן מלכתחילה  ראש אגף התקציבים בדיון קודם: "המהלך ימנע העלאה דרסטית של מיסים"

ההוצאה הממשלתית ב-2015 תגדל בשיעור של 2.6% בלבד ב-2015, שיעור גידול קטן מזה שתוכנן מלכתחילה ושאמור היה לעמוד על 3.8%. כך אישרה (יום ד', 5.3.14) ועדת הכספים בתום דיון סוער, השני במספר בנושא זה.

על-פי הצעת החוק החדשה, תקציב המדינה אומנם יגדל באופן יחסי בהשוואה לתקציב 2014, כמו בכל שנת תקציב, עקב הגידול הדמוגרפי ושינויים נוספים בתחום ההוצאה הממשלתית, אך בשיעור נמוך יותר כאמור. מטרת השינוי ב"כלל ההוצאה", לשמור על מתווה הפחתת החוב הלאומי והימנעות מהעלאה דרסטית של מיסים. להמשך קריאה

כלל ההוצאה החדש אושר בוועדת הכספים ללא דיון. ח"כ מיכל אשר גורשה מהוועדה: "סתימת פיות. הוקפצו דחלילים ללא היכרות עם החוק."

אחרי דיון סוער בוועדת הכספים אושרה הבוקר בוועדת הכספים הנוסחה החדשה של "כלל ההוצאה" אשר תקטין את הוצאות הממשלה ותדרוש קיצוצים של מיליארדי ש"ח כבר בתקציב הקרוב ומדי שנה.

יו"ר הועדה, ח"כ ניסן סלומיאנסקי סרב לאפשר לחברי הועדה לדון בהצעה ואף עיכב את ההצבעה עד להשגת רוב של חברי כנסת מהקואליציה, אשר הוקפצו להצביע ללא היכרות עם החוק. ח"כ מיכל בירן אף גורשה מהוועדה לאחר שדרשה בתוקף לאפשר לדיון בוועדה להתקיים.

ח"כ בירן: "החוק הזה נועד למטרה אחת בלבד והיא חיסול מדינת הרווחה בישראל. אין לו היגיון כלכלי כלשהו, הוא פוגע בצמיחה ופוגע באזרחי המדינה בצורה דרמטית. שר האוצר מתברר כקפיטליסט קיצוני עוד יותר מקודמו, אשר פועל לצמצם את השקעת המדינה באזרחיה. משמעות החוק היא יותר ויותר חולים שיטופלו במסדרונות בתי החולים, יותר ויותר תלמידים שיצטופפו בכיתות, קצבאות הזקנה ימשיכו להישחק, השקעת המדינה בדיור הציבורי תמשיך להידלדל, העוני יתרחב והאי-שוויון יגדל.

לא ייתכן שחוק שכזה יעבור ללא דיון ראוי בוועדה ומבלי שחברי הכנסת יבינו על מה הם מצביעים"

שורה ארוכה של כלכלנים חתמו על גילוי דעת נגד שינוי כלל ההוצאה וביניהם:

פרופ' לאה אחדות, מכון ון ליר

פרופ' אביה ספיבק, האוניברסיטה העברית

פרופ' מישל סטרבצ'ינסקי, האוניברסיטה העברית

דר' נילי מארק, אוניברסיטת תל אביב

פרופ' אריה ארנון, אוניברסיטת בן גוריון

דר' רובי נתנזון, מנכ"ל מרכז מאקרו לכלכלה מדינית

דר' שרבל שוקייר, הקריה האקדמית אונו

פרופ' ניסים כהן, אוניברסיטת חיפה

כלל ההוצאה הוא מגבלה חוקית אשר מגבילה את הגידול השנתי המותר בהוצאות המדינה ביחס להוצאות של השנה שעברה ואינה מתייחסת כלל להכנסות המדינה. מגבלה זו מתווספת ליעד הגירעון אשר מגביל את הוצאות המדינה ביחס להכנסות הצפויות באותה השנה.

כלל ההוצאה, אשר נחקק לראשונה ב-2004, הגביל לאורך השנים את הגידול בתקציב המדינה באופן ששחק את תקציב המדינה ביחס לתוצר וגזר על השירות הציבורי ייבוש תקציבי חמור כפי שאנחנו רואים במשרדי הרווחה, החינוך, הבריאות ובשאר התקציבים החברתיים.

רק לפני כ-3 שנים, נקבעה נוסחה חדשה לכלל ההוצאה, אשר הייתה נוקשה פחות מקודמתה והתייחסה לפחות לצמיחה במשק. כעת, מסיבות לא ברורות, מבקשים משרד האוצר וראש הממשלה להביא שוב נוסחה קשוחה ומרסנת יותר, אשר תביא את ישראל למקום האחרון בשיעור ההוצאה האזרחית בתוצר.

לפי כל ההערכות, היא קיצוץ של 5-10 מיליארד ש"ח כבר בתקציב המדינה לשנת 2015 וקיצוצים נוספים מדי שנה. (הודעה לעיתונות מטעם ח"כ מיכל בירן)

מדובר בקיצוץ הגדול ביותר שנעשה מאז שהכנסת הזו נבחרה וללא דיון משמעותי, פשוט דרך שינוי נוסחה, בקטנה… בועדת כספים שחברי כנסת שאינם חברים בה, גוייסו במיוחד כדי להעביר את השינוי.
הכלל הפיסקאלי הישראלי גם קודם היה ייחודי בעולם המערבי – אין מקום אחר בעולם עם חוק כל כך אכזרי ונוקשה, ועכשיו הוא נוקשה עוד יותר.
הכלל הזה הביא את מדינת ישראל לשפל עולמי – המדינה היחידה ב-OECD שהקטינה את ההוצאה הממשלתית לנפש ב-2001-2011 וממשיכה להקטינו.

המאבק על תקציב 2015 התחיל.

הח"כים שהצביעו בעד: רובי ריבלין (הליכוד ביתנו), בועז טופורובסקי (יש עתיד), שולי מועלם (הבית היהודי), ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי), יואל רובוזוב (יש עתיד), חמד עאמר (הליכוד ביתנו), שמעון סולומון (יש עתיד) (פורסם בפייסבוק של הפורום לצדק חברתי)

המידע קובץ על ידי דליה

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

7 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  זו התוצאה של משטר ההפרטה

  ששולט במדינה מאז 1985 .
  חורבן מדינת הרווחה,וגן עדן לטייקונים שנולדו מההפרטה.

 2. לקסי :

  מיכאל, זו אינה התוצאה של משטר ההפרטה

  הקטנת ההוצאה הציבורית, כמו גם הפקעת נכסי הציבור (הפרטות) לטובת המתעשרים בחסות הממשלות, הן תוצאות או פעלים יוצאים מאידיאולוגיה שרואה את שוויון בין אנשים כדבר מזיק שיש להילחם בו.
  קוראים לזה בשמות שונים: ליברטריאניזם הוא אחד מהם.
  בתמצית: "אין כזה דבר "חברה" יש רק פרטים ומשקי בית" (מ.ת.)

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  הליברטאניזם הוא הכיסוי ה"תיאורטי" לאינטרסים של בעלי הזרוע, שמצפמצפים על כל העקרונות ה"אציליים" של הליברטניזם. (ראינו איך עקרונות נעלים מהצד השני שימשו כיסוי ליצירת מעמד בירוקרטי נצלני)

  ההפרטה, קיצוץ בהוצאה הציבורית, פגיעה בעבודה המאורגנת – הם ביטוי ליחסי כוח.

  טוכולסקי צודק כשהוא ממקד כאן את המבט לשינוי שהתחולל מימי המפד"ל עד לבית היהודי של היום.

  פעם עוד אפשר היה שיתוף פעולה עם הלאומנים האלה כשזה נגע ליחסי הכוח בין בעלי ההון לעובדים.
  אבל כנראה שהסתירה הפנימית לא יכלה להחזיק. וכשהאלמנט הלאומני התחזק – כל השאר התיישר בהתאם ויש לנו עכשיו מפלגה שרובה המוחץ מיצג את יחסי הכוח הנוכחיים בין ההון לעבודה ומתגייס לשמר אותם = חיזוק ההון והחלשת העובדים.

 4. מיכאל לינדנבאום :

  ניאו-ליבראליזם: "תיאוריה"בשירות בריונות כלכלית

  ההפרטה היא נשק -העל לפשיעה כלכלית בחסות מפלגת השלטון.

  ההפרטה מעבירה את כל הכח הכלכלי מידי הציבור לידי הטייקונים ושאר הפושעים הכלכליים.

  הכח הכלכלי הוא קודם כל כח פוליטי,ומי שבידו הכח הפוליטי ,עושה כל מה שמתחשק לו,כולל "כלל ההוצאה".

  כמו שכתב לפני אנונימי,אין תיאורוריות "כלכליות",יש רק יחסי כח.

 5. נגה תדמר :

  הקשר המנותק

  בצדק מדגיש לקסי את שתי פניה של אידאולגית הרדיפה מיסודם של Бандитский Отдель (רדפה את האזרח הפשוט ופגעה הרבה ברמת חייו, ורדפה אחר הכסף לטובת הטייקונים), שפתחה את הפערים העצומים בין האזרחים במדינה.
  בסרטון יוטיוב http://www.youtube.com/watch?v=LI4M8otoYFE&feature=youtu.be מציג פר' אביה ספיבק, בקיצור, את הענין, ומסכם בפשטות: "הגבלה של ההוצאה הציבורי ללא קשר לצמיחה, היא מתכון להרס חברתי". המדובר הוא אם כן לא על הפרש, באיזו שנה מקרית, בין גידול גבוה בתקציב (3.8%) לגידול נמוך (2.6%), הדגש כאן הוא על התוצאה המתמשכת שתהיה לכלל ההוצאה החדש על רמת החיים של האזרח הפשוט, כשבאופן יזום וקבוע יקטן בכל שנה ושנה, חלקה של הממשלה בתוצר הכולל במדינה ותתגשם השאיפה האנטי חברתית להפוך את הצדק לכלל לצדקה עלובה לנזקקים, עם הפרטות או בלעדיהן.

 6. מיכאל לינדנבאום :

  טעות בידך

  לנגה 5,
  "עם הפרטות או בלעדיהן".
  בלעדי ההפרטה הממשלה הניאו-ליבראלית לא היתה נשארת זמן רב בשלטון,וממילא לא היתה יכולה לבצע את מזימות העושק שלה.

 7. ק. טוכולסקי :

  אין טעם לנסות ולשכנע את הממשלה הזו ואת כנופיית הפושעים שיושבים על כיסאות השרים שלה בכלום. עדר בזוי של משרתי הון מעמיר פרץ בקצה הפיסניקי של הממשלה ועד אורי אריאל בקצה הלאומני חרדלי שלה.
  את הכנופיה הזו פשוט צריך להעיף לפנסיה בבחירות דמוקרטיות אחרת כל עוד שהעם נותן לאנשים האלה את הכוח, הם ימשיכו לייסרנו בשוטים ועקרבים גם יחד.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.