postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » האם להפריט את מבחני הנהיגה המעשית?

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האם להפריט את מבחני הנהיגה המעשית?

נושאים דעות, תחבורה ב 3.03.14 0:05

במקום להגדיל את תקן כוח האדם במשרד התחבורה כדי לקצר את התורים בסניפי הרישוי, השר מעדיף להפריט. אלא שהפרטת שירות כה חשוב עלולה להוות סכנה בטיחותית

מאת: מערכת עבודה שחורה

משרד התחבורה מתכוון לסגור 15 סניפי רישוי בעיקר בפריפריה. בתגובה לכך עובדי אגף הרישוי ברחבי המדינה לא יקבלו קהל. ההסתדרות המעורבת בסכסוך באמצעות יו"ר הסתדרות עובדי המדינה אריאל יעקובי מגבה את העיצומים ומוכנה למו"מ עם משרד התחבורה, אך שר התחבורה לא נפגש עדיין עם העובדים או עם נציגיהם.

העיצומים הללו נערכים על רקע כוונתו של שר התחבורה, ישראל כץ, להפריט את מבחני הנהיגה המעשית. הנימוק להפרטה הוא כביכול קיצור התורים למבחני הנהיגה הארוכים יתר על המידה לטעמו כיום. הפתרון לדידו לייעול השירות הוא הפרטת השירות ממשרד התחבורה לחברות פרטיות, כפי שנעשה עם מבחני התיאוריה. במקום להגדיל את תקן כוח האדם במשרד התחבורה כדי לקצר את התורים, ולא לסגור את סניפי הרישוי, השר מעדיף להפריט. אלא שהפרטת שירות כה חשוב עלולה להוות סכנה בטיחותית.

לחברה זכיינית שיקולי רווח כספי, וכששיקול כזה יכתיב את הפעילות, הבטיחות בנהיגה לא תהיה מובטחת. כאשר בוחני הנהיגה הם עובדי מדינה, הם פטורים משיקולי רווח כספי ולנגד עיניהם עומדים השיקולים הענייניים הקשורים לשאלה: האם הנבחן ראוי לקבל רישיון כדי לנהוג במכונית בצורה בטיחותית.

את שיטת מבחן הנהיגה המעשית אי אפשר לשנות. הבוחן יושב עם הנבחן במכונית ועוקב אחר אופן נהיגתו. סביר להניח שגם ההפרטה לחברה זכיינית לא תשנה את שיטת המבחן. אבל אם הבוחן יהיה כפוף לחברה זכיינית, שיש לה שיקולים של רווח כספי, האם אפשר יהיה לבטוח באמינות המבחן המעשי? אם הבוחן יקבל שכר מחברה, ותנאי העסקתו יהיו שונים ומותנים בכסף, האם ניתן יהיה להבטיח את אמינות המבחנים?

בעיה נוספת היוצאת מהליכי ההפרטה היא הפיקוח. שמה של המדינה יצא למרחוק על אי הקפדה בפיקוח. למעשה, פונקציות שהופרטו אינן זוכות לפיקוח ראוי, למרות שבתהליך ההכנה להפרטה, המדינה מבטיחה שתפקח, אך קיום ההבטחה בעייתי.

שאלה נוספת הנשאלת היא האם המדינה תרוויח יותר מההפרטה? נראה ששיקול זה אינו נלקח בחשבון. ידוע שמבחני הנהיגה המעשית, כמו גם מבחני התיאוריה, הכניסו רווח נאה לקופתה של המדינה. אין שום נימוק ראוי המצדיק הפרטה, אם רוצים שהמדינה תזכה ברווח הזה לקופתה. מבחני התיאוריה הופרטו. בציבור נפוצה שמועה שנבחנים אינם מצליחים במבחן הראשון משיקול כספי, כדי החברה הזכיינית תזכה ברווח כספי על ידי תשלום עבור שני מבחנים לפחות.

שר התחבורה מצמצם את משרדי הרישוי ומכניס במקומם שירותים אוטומטיים, כמו המכונות המוצבות בחנויות הסופרפארם. כדי לשלם אגרת רישיון כיום, כבר אין צורך ללכת למשרד הרישוי, אלא למכונה האוטומטית בסופרפארם. צמצום מספר משרדי הרישוי יקשה על הנבחנים בנהיגה מעשית, שלגביהם נדרש בוחן ממש. ובמיוחד יקשה על תושבי הפריפריה, שייאלצו להגיע לעיר גדולה כדי לקבל שיעורי נהיגה ולהיבחן. השירות לאזרח ייפגע בעקבות הפרטה.

הלהיטות להפריט, שאין אחריה כל שיקול אמיתי של יעילות ורווח כספי למדינה, מערערת את מעמדם של העובדים. במקום שיהיה עובדי מדינה המשתכרים משכורת מכובדת, הם ייהפכו לעובדי חברה זכיינית, לעובדי קבלן, בתנאי העסקה ירודים ובשכר נמוך יותר. קיפוח עובדים והסכנה הבטיחותית הטמונה במבחני נהיגה מעשית מופרטים צריכים לעורר מחשבה נוספת האם להפריט את מבחני הנהיגה המעשית.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , ,

10 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  וודאי להפריט! ולא לעצור שם. גם את משרד הרישוי ומשרד התחבורה ואת כל הכבישים ואת משטרת התנועה. להפריט הכל ומהר.

 2. יצחק אריכא :

  לא להפריט את המבחנים המעשיים

  לא יעלה על הדעת שהמלחמה בתאונות הדרכים שהפך למכת מדינה, תיגרור מחשבות זדון של הפרטת המבחנים המעשיים. מי ערב לנו שהבוחן שהוא מבחינת פוסק אחרון לפני התרת נהיגה בשדה הקטל הקרוי כביש,שהוא פוסק אחרון ללא עירעור, סמכותי יותר מכל שופט בית משפט יהיה נתון לחסדי מעסיק פרטי עם אינטרסים כלכליים . לא ברור גם מי הוגה רעיונות כאלו והרעיון המפחיד יותר לבטל את המבחן הפנימי של המנהל המיקצועי ועל כך כבר כתבתי ליוזמי הרעיון ח"כ מירי רגב

 3. דליה :

  ליצחק אריכא
  מי שהגה את רעיון הפרטת מבחן הנהיגה המעשית הוא שר התחבורה ישראל כץ. אתה מוזמן לפנות אליו ולהתריע על הסכנות.
  אכן לא יעלה על הדעת. במקום שהממשלה תדאג לאזרחים, היא מפקירה אותם ומסכנת אותם. והפעם – בכבישים.

 4. זיו אלי :

  להפריט את משרת ראש הממשלה

  אולי נוכל להשיג בחברה סינית ראש
  ממשלה פחות ציני שיקשיב לעם.
  ושר תחבורה שידאג לעובדי משרד הרישוי
  ולתחבורה ציבורית יעלה ולא לפרויקטים מגלומנים.

 5. אבי :

  לצערי שר התחבורה הוא אדם כוחני ועוד יותר לצערי,ההיגיון לא מעניין אותו.רק התנגדות מסיבית בכנסת יכולה למנוע את המהלך הזה שהוא מהלך בזוי ובזוי וללא כל הצדקה הן כלכלית וכמובן בטיחותית.

 6. מנחם לוריא :

  על מה אתם מדברים...???!!!!!!!!!

  נתחיל בגלוי נאות: לפני קצת פחות משנה עברתי את "מבחני התיאוריה" וגם את "מבחן הנהיגה המעשית" לצורך שידרוג רישיון הנהיגה שלי מרשיון פרטי למשא עד 12 טון.

  במסגרת עיסוקי אני גומע מידי חודש כ 4000 ק"מ בממצוע….

  את המשפט הבא אומר,גם אם תשימו אותי מול כיתת יורים: אין בישראל לא נהיגה במובן הפרקטי של המילה ולא תרבות נהיגה באשר היא.

  ה"תיאוריה":

  שירות זה הופרט,ולפני כמה חודשים הוחלף הזכיין. במסגרת ההפרטה משרד התחבורה במימון ציבורי חיבר 4000 שאלות בנושאי תעבורה ותחבורה,תימרור ושילוט. בכל מבחן נדגמות על ידי תוכנה,שנכתבה בכספי הציבור,1000 שאלות ובאותו יום מתוך אותם 1000 נדגמים 40 שאלות שמוצגות לנבחנים על צג המחשב,כאשר באותו היום אין מבחן אחד שזהה למשנהו. מותר לענות לא נכון על 4 שאלות, התשובה ה 5 הלא נכונה תזכה את הנבחן מכישלון – ולא משנה מאיזה תחום תעבורתי נשאלו השאלות שלא נענו נכונה.

  אין ספר הדרכה כתוב יש רק את 4000 השאלות באתר משרד התחבורה וגם את 4000 התשובות הנכונות. למי שאין אינטרנט יש בעיה. וכן,אפשר לשנן את התשובות הנכונות. בצד ההפרטה הזו פורחים להם אתרים שבתמורה לתשלום מנסחים שאלוני הדומים לאלה של מבחני האמת.

  קוד המקור וכן מאגר המידע של 4000 השאלונים האלה הועבר על ידי משרד התחבורה לכל דורש וללא תשלום ולכן כל "מכון" כזה יכול,תמורת תשלום,לתת לנבחן מבחנים שהם,למעשה,העתק של מבחני המציאות. כך שתמורת תשלום אפשר להתאמן על הבחינות לשנן בע"פ ולעבור אותן.

  אין שום מקור שמלמד לא מה עשות ומה לא ומהי התשובה הנכונה ומה לא אלא מהו החוק וההסדר שהוא קובע,אם זה בתימרור,בתעבורה,בהוראות התמרורים ובבתקנות השונות.

  במילים אחרות ופשוטות: אין שום לימוד של התיאוריה התעבורתית אלא יש כלים,בכסף,ללמוד איך לעבור את המבחן ולהמשיך הלאה.

  לא רק זה: ניתן,שלא כמו בעבר,להתחיל ללמוד נהיגה ורק אחר כך לעבור את מבחן התיאוריה – וככה בדיוק זה נראה.

  ההפרטה ותוצאותיה:

  גם לפני ההפרטה למדו לעבור את המבחן ולא כדי לדעת – ויש מה לדעת. ההפרטה לא רק שלא שינתה דבר אלא גם מעשירה את כיסי הזכיינים ושל בתי הספר שצמחו מסביבם על מנת לעבור את מבחני התיאוריה.

  על ה"מה יש לדעת" העמוד,בקצרה, בהמשך.

  "לימוד נהיגה":

  אין בישראל לימוד נהיגה – נקודה. כל מורה לנהיגה יודע מה הם המסלולים שבהם הבוחנים יקחו את התלמידים שלו – ורק במסלולים האלה הוא "מלמד" אותם,עד שידעו בע"פ כמו רובוט – לעבור את המבחן המעשי.

  המבחן "מעשי":

  הטסטר יקח את "התלמיד" לאחד ממסלולי הנהיגה החביבים עליו שאינם סוד ושה"תלמיד" עבר בו,יותר מפעם אחת,עם "המורה" שלו. אם ההתרגשות לא עולה על השכל הישר,הטסט הופך להסטוריה והרישיון להרוג בנתיב תחבורה יגיע תוך ימים ספורים. אם לא אז עוד פעם עד שיתרצה….

  הפרטה של ה"שירות" הזה?

  אפילו שר התחבורע (השגיאה במתכוון) לא מדבר על מבחן מעשי שיהייה כשמו כן הוא – אלא על שירות טוב יותר מזה שיש היום.

  למה יש היום שירות לא טוב: כי משרד התחבורה מייבש את הענף הזה – פשוטו כמשמעו.

  ההפרטה לא תפסיק ל"הוריד" לכבישים רוצחים ברישיון אלא,רק,תאפשר לזכיינים/מקורבים לעשות קופה. הקטל ימשך.

  אמרתי קודם שיש מה ללמוד – אז הינה משהו,על קצה המזלג:

  התמרור והשילוט בכביש הם ההוריה החוקית. אין להם פרשנות,אין כללי נימוס ואין הקלות.

  למשל: תמרור המגביל את מהירות הנסיעה בכביש 6 ל 110 – מה זה אומר? זה אומר שצריך/מותר לנוע בכביש הזה במהירות של 110 קמ"ש לא 112 לא 118.5 וללא 108 אן 100.6 110 וזו בלבד. יותר מ 110 אסור בשום פנים ואופן פחות מותר רק אם יש גודש תנועה והתשתית (כביש 6 במקרה שלנו) לא מאפשרת לגודש התנועה לנוע במהירות המצויינת.

  למשל: שום מורה לנהיגה,שום טסטר ושום מבחן עיוני לא מלמדים נהג משאית כיצד לקשור מטען. אם ישמט המטען,ולא משנה למה,ואפילו בעת תאונה,הנהג אחראי וגם בעל המשאית או המשלח – יש לכך תקנת תעבורה ספציפית. לא מלמדים לא מדריכים ומי שלא יודע לומד בדרך הקשה – שומט מטען ומשלם או אפילו — הורג.

  למשל: כל הזמן מדבר מר כץ על מהירות. רישתו את הארץ במצלמות קנס (=מהירות פרויקט A3) משהו טרח ללמד מה הם מרחקי הבלימה הנדרשים? לא. אגלה לכם סוד: לא מדובר בחישוב פשוט שכן מעורבים פה פרמטרים של חיכוך וטיב האספלט ועוד. מכל מקום כדי לעצור מכונית שנוסעת בכביש 6 במהירות הנדרשת נדרשים 91 מטרים שהם 11 משאיות סמי-טריילר הדבוקות אלה לאלה….

  אז לשורה התחתונה:

  בניגוד למה שמלהג מר כץ הפרטת המבחן המעשי לא יעשה דבר למעט העשרת כיסם של הזכיינים כבישי ישראל ישארו שדה קטל נהוג בידי איגנורנטים שאיש לא טורח ללמדם נהיגה מהי.

  …וסליחה אם נהג כלשהו נפגע מדברי.

  סעו בזהירות ולפי החוק – תגיעו בביטחה —– גם לבחירות הבאות וביחד נסלק ממשרד התחבורה את המפריטן חסר האחריות שעומד בראשו.

  מנחם.

 7. מערכת עבודה שחורה :

  אחרי שבועיים: עובדי משרדי הרישוי חוזרים לעבודה סדירה
  על פי ההסכמות משרד התחבורה לא יסגור סניפים של משרד הרישוי והצדדים ייכנסו למשא ומתן של 3.5 חודשים על שינוי מצבת כח האדם במשרדים
  מיקי פלד – כלכליסט
  10.03.14, 19:53

  לאחר כמעט שבועיים של עיצומים ישובו מחר עובדי משרד הרישוי לעבודה סדירה. זאת לאחר שהערב הושגו הבנות בין ההסתדרות למשרד התחבורה.

  על פי ההסכמות המשרד לא יסגור סניפים של משרד הרישוי והצדדים ייכנסו למשא ומתן של 3.5 חודשים על שינוי מצבת כח האדם במשרדים, כאשר מצד אחד במשרד התחבורה רוצים להקטין את מספר העובדים בקבלת הקהל ומצד בהסתדרות עובדי המדינה סבורים כי דווקא יש מצוקת כח אדם.

  משרד התחבורה החליט שהוא רוצה להפסיק את עבודת משרדי הרישוי ברשויות המקומיות אלא שהכל יתבצע ישירות דרך המדינה. באותה הזדמנות רצה משרד התחבורה לסגור כמה סניפים שהופעלו כסניפי משנה.

  אריאל יעקובי, יו"ר הסתדרות עובדי המדינה, אמר ל"כלכליסט" כי "זה הישג יוצא דופן לעובדים אבל גם להנהלה כיוון שהיא השכילה לשמור על העובדים ולהגיע למתווה משותף עם הציבור ויש גם נכונות של העובדים לבדוק מחדש את התקינה במשרדי הרישוי. בסופו של דבר הציבור ייצא נשכר כי המדינה תוכל להחליט כמה זמן אדם מחכה בתור למשרד הרישוי ואיזה כח אדם צריך בשביל זה. אנחנו רוצים שאזרח לא יחכה יותר מרבע שעה, יכול להיות שהנהלה רוצה מעט יותר".
  http://www.calcalist.co.il/local/articles/1,7340,L-3626278,00.html

 8. אלחנן :

  ביטול תאונות דרכים

  לכבוד
  שר התחבורה והבטיחות בדרכים.
  מר ישראל כ"ץ.
  שלום רב

  הנדון : מניעת תאונות דרכים.

  ביטול תאונות דרכים לא קשה לביצוע מכוון שמערכת דומה עובדת כיום במגזר החקלאי. המערכת החקלאית אפילו מורכבת יותר מזו הנחוצה לתעבורה. ולכן ניתן להפעיל את המערכת התחבורתית במיידי.
  אני מדבר על שימוש ב Precision Farming – לצורך. Precision Traffic
  בחינה מתמטית של המעבר מעלה כי התעבורה המדויקת מורכבת פחות מזו של החקלאות המדויקת מתוך הכלל הידוע כי במשטח יש אין סוף קווים , והרי חקלאות עוסקת בשטחים ותעבורה במסלולים או קוים.
  מערכת התעבורה המדויקת מחנכת ומחדיר תרבות נהיגה.
  מערכת התעבורה המדויקת תקצר את אורך זמני הלימוד לסדרי גודל של חודשים.
  צורת החינוך במערכת המוצעת היא בדומה להוספת מאות אלפי שוטרי תנועה.
  המערכת עובדת על בסיס חונכות אישית. לכל נהג סורר יוצמד "שוטר חונך".
  השוטר יהיה כמובן שוטר ווירטואלי אבל יהיה בנוכחות מלאה.
  "אפקט האח הגדול" מטופל ביסודיות והשוטר הווירטואלי יופיע רק כאשר הנהג עובר עברה .
  פרטיות האזרחים תשמר בקפדנות ולא ירשם ולא ישמר כל מידע הקשור לנהגים הנוהגים כחוק.
  יש לי הרגשה לא נעימה כי ניתן להציל מאות אנשים בשנה ולא מצילים.
  לכך נלווים הפצועים באלפים וכן הפסדים כספיים ניכרים.
  כיום ניתן להפעיל מערכת מצומצמת בסדר גודל של עשרות רכבים להדגמת ייתכנות.
  כל הכלים קיימים ולא משתמשים בהם.
  המערכת תעזור לשוטרים בזיהוי עברייני תנועה ובכך תעזור באכיפת החוק והקטנת הפגיעות בנפש וברכוש.
  הנהגים יבינו עם הזמן כי לא ניתן להתחמק מידי החוק כאשר כל עברה תזוהה ותתועד.
  הבנה זו היא הדרך החינוכית בה ניתן לגרום לנהגים לא לבצע עברות ולהתנהל בכבישים על פי החוק והסדר המתאימים לתנאי הדרך.
  Precision Traffic המבוסס על Precision Farming נותן פתרון הכולל את כל התחומים בנהיגה והחשוב ביותר הוא חינוך הנהגים.
  Precision Traffic משמש מדריך נהיגה, מלווה נהיגה, חונך נהיגה, שוטר ושופט . הדו"ח נישלח ישירות לנהג על פי הכתובת הרשומה במשרד הרישוי.
  לצערנו על מנת לשמור מרחק לא מספיקה התרעה , הנהג חייב להאט ולהגדיל את המרחק מהרכב מלפנים. שמירה על מרחק מתאים מותנת ברצון הנהג , בלשון אחרת חינוך.
  אין הרתעה ללא ענישה.
  אני מוכן להתייצב בכל מקום ובפני כל פורום על מנת להסביר את המערכת המוצעת ולענות על שאלות, ככל שאדרש.
  תעבורה מדויקת Precision Traffic הגישה החדשה לניהול ובקרת תעבורה, בשימושה המבצעי, תעזור לשוטרים לבצע אכיפה ואיתור עברייני תנועה בכל סוגי עברות התנועה. להלן הפירוט :

  עברות בתחום רכב – לעצמו :

  1 – אי חגירת חגורת בטחון.
  2 – לחץ נמוך בגלגלים.
  3 – אי הדלקת אור.
  4 – ועוד.
  עברות בתחום יחסי רכב – דרך :

  1 – נסיעה במהירות מופרזת.
  2 – אי ציות לתמרור עצור.
  3 – מעבר על קו לבן.
  4 – תנועה בנתיב לא מורשה.
  5 – אי ציות לרמזורים.
  6 – מעבר על אי תנועה.
  7 – עליה על מדרכות.
  8 – חסימת דרך תוך כדי פגיעה בזרימת התנועה.
  9 – השתלבות לא מותרת.
  10 – פניות לא על פי הכללים ודרישות החוק.
  11 – ועוד.

  עברות בתחום יחסי רכב – רכב (רכב אחד ביחס לרכב השני) :

  1 – אי שמירת מרחק בין רכבים.
  2 – עקיפות מסוכנות.
  3 – אי מתן זכות קדימה בהשתלבות.
  4 – עקיפה מצד ימין.
  5 – עצירה פתאומית בדרך סואנת ללא סיבה סבירה.
  6 – התפרצות מסוכנת לדרך סואנת.
  7 – ועוד.

  עברות בתחום יחסי רכב – רכב – דרך:

  1 – עקיפה לפני מעבר חציה.
  2 – אי ציות לתמרור האט ותן זכות קדימה.
  3 – מעבר מנתיב לנתיב בדרך רב נתיבית סואנת.
  4 – ועוד.

  אפשרויות נוספות :

  1 – הכוונת התעבורה והפניה לכבישים לא עמוסים.
  2 – התראה מראש לנהגים על פקקים.
  3 – שינוי אורך פאזת הרמזורים בהתאם לעומס הצפוי על הכבישים.
  4 – לימוד התנהגויות גלובליות והוצאת מסקנות לגבי תופעות חוזרות ונשנות.
  5 – אפיון התנהגויות אופייניות והתאמת התשתיות בהתאם.
  6 – לימוד העומסים התחבורתיים והוצאת מסקנות בהתאם.

  תודתי נתונה מראש על כל עזרה בקידום הנושא.

  כתובתי : ת. ד. 75 תמרת 36576 E. mail : elchanan@agrosif.com .
  נייד : 6241523 – 050.

  בברכה
  אלחנן שוחט

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לאור מיעוט מבחני הנהיגה יש להפריטם ומהר כדי להבטיח מבחן ראוי המורה יצטרף

 10. ישראלי מודאג :

  מעניין וצריך את השאלה .אם בוחן נהיגה מכניס לקופת המדינה 500 אלף ש"ח בשנה תכפילו במספר הבוחנים , יוצא עשרות מליונים. למה השר רוצה להפריט ומי הם הזוכים המאושרים בקבלת המיליונים??????

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.