חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דיור בר-השגה בחוק התכנון והבניה – ספין

נושאים דיור, תכנון ובניה, עלו ברשת ב 26.02.14 23:43

לגדעון סער היה מאוד חשוב לכלול את הביטוי "דיור בר-השגה" כמה שיותר פעמים בחוק התכנון והבנייה החדש. להוסיף לו מנגנונים שגם ייצרו דיור בר-השגה – היה לו חשוב הרבה פחות. קווים לדמותו של ישראבלוף


בשבועות האחרונים מקיימת ועדת הפנים של הכנסת דיונים על הרפורמה בתכנון ובנייה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מקדם את הרפורמה כבר מהקדנציה הקודמת שלו, אבל משום מה – למרות שב-2011 פרצה פה המחאה החברתית הגדולה בתולדות ישראל – הוא לא מצא לנכון לשלב בחוק החדש מנגנון שמבטיח כי מערכת התכנון והבנייה תשמור על האינטרסים החברתיים של רוב הציבור הישראלי.

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ מירי רגב, ניהלה קרב מול שר הפנים, גדעון סער, בניסיון להכניס בחוק שורת שינויים שיבטיחו כי בישראל ייבנו דירות גם למי שלא משתכר עשרות אלפי שקלים בחודש. רגב וחברי הכנסת של האופוזיציה התעקשו שהחוק החדש יכלול באופן מפורש את הביטוי "דיור בר-השגה" ויחייב בנייה של דירות להשכרה במחיר מפוקח, ממש כפי שנהוג בכל מדינות העולם המערבי.

אלא שרגב הפסידה בקרב למען דיור בר-השגה – סעיף אחר סעיף. בפשרה שאליה הגיעה עם שר הפנים סוכם שהביטוי "דיור בר-השגה" אכן יוזכר בחוק החדש. שם פחות או יותר, מסתכמים ההישגים שלה: כל שאר הדרישות של רגב פשוט ירדו מסדר היום. ההפסד הצורב לא הפריע לה, כמובן, לרוץ אל אמצעי התקשורת ולהכריז בשבוע שעבר על הישג היסטורי. "לראשונה ממשלת ישראל מקבלת אחריות לספק דיור בר-השגה, ובכך ממלאת את תפקידה הבסיסי להציע דיור במחיר סביר", הצהירה בהודעה נרגשת שנשלחה לעיתונאים.

ובכן, לא בדיוק. כשבודקים מקרוב את לשון החוק החדש, מגלים שמדובר בלא יותר מספין חלול. לממשלת ישראל הייתה, שוב, הזדמנות להצטרף לשאר מדינות העולם המערבי ולעודד בנייה של דיור להשכרה במחיר מפוקח, אבל הממשלה פשוט לא מעוניינת. בשורה התחתונה, לא חל שום שינוי מהותי במדיניות הדיור בישראל, והיעדים שמציב החוק החדש לא מתקרבים אפילו למדיניות הנהוגה היום באירופה ובארצות-הברית. מה כן יש שם? את שלוש המלים "דיור בר-השגה" – אלה שקיומן אמור לשכנע אתכם, משום מה, שמישהו בממשלת נתניהו באמת דואג למצוקת הדיור שלכם.

להמשך קריאה


נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.