postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » תנובה – ועדת הכלכלה מתנגדת למכירתה לסינים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תנובה – ועדת הכלכלה מתנגדת למכירתה לסינים

נושאים כלכלה ותקציב, עלו ברשת ב 25.02.14 23:59

בישיבת הוועדה נשמעו דעות בעד ונגד מכירת תנובה לסינים. רוב הנוכחים התנגדו למכירה ובראשם אפרים הלוי, ראש המוסד לשעבר. יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ אבישי ברוורמן סיכם את הישבה בהודעה כי הוועדה מתנגדת למכירת תנובה לסינים

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ אבישי ברוורמן, קיימה ביום שלישי 25 בפברואר 2014 דיון מיוחד במכירת חברות ישראליות לבעלויות זרות, על רקע הדיווחים על עסקה למכירת השליטה בחברת תנובה לחברה סינית. בפתח הישיבה אמר היו"ר ברוורמן כי מדובר בנושא רחב הרבה יותר ממכירת תנובה, וכי מכירת החברות תעשיר חבורה קטנה של מחוברים, בזמן ש-50% מהשכירים בישראל משתכרים פחות מ-6,500 שקל בחודש. "כשיש בעלות מקומית לבעלים חשוב לבנות תעשיית מקומית לטווח ארוך – פעם קראו לזה ציונות", אמר ח"כ ברוורמן והזהיר ממה שיקרה ביום פקודה. עוד הוסיף היו"ר ברוורמן כי אפשר לתעל את כספי המוסדיים, באמצעות כספי הציבור בקרנות הפנסיה להשקיע בתנובה ובחברות אסטרטגיות אחרות. "הקיבוצים עשו טעות כשמכרו את תנובה לאייפקס, ועכשיו חלקם תומכים במכירה לסינים ואני מזועזע", אמר. הוא הוסיף כי צריך לחץ ציבורי כדי להביא לכך שתנובה תונפק בישראל ולא תימכר לסינים. "אם לא יהיה לחץ ציבורי החברה עם הגבינה של הבית תימכר לסינים ורוב אזרחי ישראל יהיו חוטבי עצים ושואבי מים.

ראש המוסד לשעבר, אפרים הלוי, אמר כי אנחנו חיים בכפר גלובלי שבו הכלכלה גלובלית וגם הבעיות גלובליות. הוא הוסיף כי סין משקיעה בתחומים שמבחינתה הם חיוניים לביטחון הלאומי שלה, ומתעניינת בעיקר בתחום המחקר והפיתוח. לדבריו, המשמעות של העסקה היא שתנובה, אם תימכר, כבר לא תהייה חברה ישראלית. "לפי הצפי במאה הזאת תגדל אוכלוסיית העולם במיליארד נפש, אך אין מקורות מזון ומים בשביל עוד מיליארד נפשות. סין אולי לא תיקח מכאן את המזון, אבל השליטה בטכנולוגיה תהייה בידיים שלה ואם לא נתעורר נמצא את עצמנו במצב שונה. חשוב שחברי הכנסת יחליטו כיצד להגן על הנכסים המרכזיים מצד אחד, ועל מדיניות החוץ, הביטחון והכלכלה", אמר הלוי.

נכדו של מייסד תנובה, אליעזר יפה, אמר כי "כל מדינה נורמלית משתדלת לשמור על הנכסים אסטרטגיים המרכזיים בשליטתה או בשליטת אזרחיה. אני רואה את תנובה חברה אסטרטגית – ספקית המזון הגדולה ביותר המשפיעה על כל בית בישראל. ב-2008 נעשתה שגיאה עם המכירה לאייפקס, ואריק רייכמן שלשל 5 מיליון לכיסו על אי תחרות, 3 שנים לאחר מכן אייפקס הרוויחה את מה ששילמה, ואת התוצאה ראינו במחאת 2011. גם הקונה החדש ינסה להחזיר מהר את ההשקעה, והתוצאה לא תאחר לבוא. לכן האזרחים צריכים להביע דעתם עכשיו", אמר. מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום וילן, אמר כי אם האוטו הגדול והירוק של תנובה צריך לנסוע רחוק עד לסין – צריך לחץ ציבורי שימנע את זה. עו"ד גדעון פישר, נציג מילואות צמח המייצגת 60 קיבוצים במפרץ חיפה ועמק הירדן, אמר כי מילואות מתנגדת למכירה לסינים. "יש להם גישה מאוד ייחודית לזכויות אדם, לזכויות עובדים ולחופש דיבור, שלא בטוח שנרצה לאמץ", אמר.

ח"כ שלי יחימוביץ אמרה כי סין לא מתעניינת בתעשייה אלא בפטנטים ובטכנולוגיה שפותחה כאן וקראה להתכנס סביב פתרון של הנפקת תנובה בבורסה. היא הוסיפה כי תבחן הצעת חוק בדומה להפרטת הקרקעות, שתגביל מכירה של חברות לזרים. ח"כ מיקי רוזנטל ביקש לחדד את דברי אפרים הלוי ואמר כי המלחמות הבאות יהיה באמצעות מזון וכלכלה, ואם ראש הממשלה לא רוצה להפקיד את הביטחון שלנו בידי זרים בירדן, אז אסור להפקיר את הביטחון התזונתי בידיים זרות.

יו"ר חברת גרנות המחזיקה ב-235 מתנובה, יצחק בדר, אמר כי הוא לא מסכים עם הניתוח של ראש המוסד לשעבר הלוי. לדבריו, סין היא מעצמה עולמית שאי אפשר להתעלם ממנה. הוא הוסיף כי הקיבוצים והמושבים התייחסו בעבר לתנובה כהשקעה פיננסית. הוא הוסיף כי הוא משתדל לראות את ההזדמנויות מהמהלך ואמר כי לגרנות יהיו תנאים ובכלל זה שתנובה תישאר חברה ישראלית ושבניהולה יהיה רוב ישראלי. לדבריו, תנובה לא מתאימה להיות חברה ציבורית בישראל והדבר לא יטיב עם החקלאים. "שיתוף פעולה עם סין יכולה להיות מנוף לחקלאות הישראלית ולתעשייה הישראלית", אמר. עו"ד פישר העיר כי בדר צריך לחשוף מה הסינים הבטיחו לו.

ח"כ יצחק וקנין אמר כי המושבים לא רצו למכור את תנובה לאייפקס. לדבריו, תנובה נמכרה בהפסד גדול לחקלאים, כי מי שניהל את המערכת בזמנו גזר קופון. "מדינה לא יכולה למכור את המשאבים שלה, אחרת לא יישאר פה כלום בישראל. מדינה שאין לה עבר, אין לה הווה ואין לה גם עתיד", אמר.

נציג אגף הכלכלה בתנועה הקיבוצית, רזי יהל, אמר כי התנועה בוחנת את אפשרות המכירה ותלווה את המשא ומתן ותדרוש מהממשלה לשמור על האינטרסים הלאומיים של ישראל. היו"ר ברוורמן העיר ליהל ואמר לו כי בעצם הוא לא אמר כלום. ח"כ וקנין שאל האם הקיבוצים יתמכו במכירה אם המדינה תיקח להם את מכסות הייצור של החלב, ובמקרה כזה השיב יהל כי הקיבוצים לא יתנגדו למכירה.

ח״כ איציק שמולי (העבודה) אמר: ״זאת טעות אסטרטגית שמשקפת גישה פסולה שפותחת במכירת חיסול של הנכסים האסטרטגיים של המשק הישראלי רק כדי שאליטה קטנה תתעשר עוד יותר והציבור כולו יאבד את נכסיו. אנחנו כמובן לא פוסלים קשרי מסחר עם הכלכלה הסינית שעולה, אבל אומרים בברור שאנחנו פתוחים לעסקים אבל לא עומדים למכירה. בעלות זרה מסתכלת אך ורק על שורת הרווח, ותנהל את הנכסים האסטרטגיים האלה מחר ללא שום סנטימנטים מיוחדים לישראל וזה דבר מסוכן בכל הקשור לבריחה והעתקה של טכנולוגיה מישראל והעלאה משמעותית של יוקר המחייה״

ח"כ מיכל בירן (העבודה) תקפה את המהלך בחריפות וקראה לממשלה להתערב:"אני מקנאה בסינים שהממשלה שלהם מצליחה לתכנן אסטרטגיה ארוכת טווח ולרכוש נכסים חשובים בעולם, בעוד שאצלנו יש ממשלה פוסט ציונית שמאפשרת את מכירת הנכסים האסטרטגיים שלנו בזה אחר זה לגורמים זרים ומפקירה את ביטחוננו. גם מוותרים על מניית הזהב בצים, כך שלא יהיה מי שיביא סחורות בשעת חירום לישראל, וגם מעמידים בסכנה את הייצור הישראלי, ולא יהיה שום סופר טנקר שנתניהו יוכל למצוא בגוגל שידאג לנו בעת הצורך"

היו"ר ברוורמן סיכם את הדיון ואמר כי הוועדה מתנגדת למכירת חברת תנובה לבעלות של חברה סינית זרה. הוא הוסיף כי "הוועדה קוראת לראש הממשלה ולממשלה לעצור את הליכי המכירה, ולהקים ועדת מקצועית שתבדוק אם המכירה מנוגדת לאינטרס ציבורי". לדבריו, האפשרות העדיפה היא הנפקה בבורסה בישראל, שתאפשר השקעה בטוחה של כספי הפנסיה. "למכירה משמעויות קשות בתחום הביטחון הלאומי והמזון, וצריך לקחת את זה בחשבון ולא רק את הרווח המהיר שיעשו מעטים מהעסקה", אמר.

הודעות לעיתונות של ועדת הכלכלה וח"כים

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

6 תגובות

 1. יהודית לי נאמן :

  על כספיהפנסייה להישאר מובטחים לציבור

  אסור למכור את תנובה לזרים. אפשר להפוך אותה לקואופרטיב של האזרחים?
  תנובה נוצרה במקור כדי לשווק תוצרת חקלאית לכל הארץ. כעת רק חושבים על רווחים גבוהים. יש סקטורים במשק שצריך להסתכל מעבר לרווח קפיטליסטי נטו וזה במקרה של תנובה, צים, אל על, רשות הדואר, בתי כלא, בתי ספר וכיו"ב. יש להגביל את הרווח של סופרמרקטים – הם גוזרים קופון שמן ע"ח הצרכן בעוד החקלאי בקושי שורד? אולי מלבד מגדל החצילים שהופיע בטלוויזיה. ועוד כמה מגדלי פרחים.

  אם תנובה כל כך רווחית – למה צריך למכור אותה בכלל ועוד לזרים???!!!
  כמו שאמרה ח"כ מיכל בירן – יש לשמור על נכסים אסטרטגיים – לבחון לעומק את הבעיות ולהגביל "עיניים גדולות" של עסקים אסטרטגיים כדי למנוע משבר כמו ש"צים" חווה.

  כמו כן –
  תפסיקו להשקיע כספי פנסיה בכל דבר. גם כך מזהירים שלא יהיו מספיק כספים בעתיד, ואין שום ערובה שלא יפסידו, כן, גם בתנובה.

 2. ק. טוכולסקי :

  אני לא חושב שהיה בכנסת הנוכחית דין משמעותי אחד בוועדת הכלכלה. ברוורמן הפרופסור המלומד רודף אחרי כותרות כאחרון החכ"ים מצד אחד ומפחד לעשות דברים רציניים מהצד השני.
  האופוזיציה היתה משתמשת בוועדה הזו בשביל לקדם מדיניות, ברוורמן הוא פשוט כלומניק, המון ישיבות על כלום.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  טוכולסקי
  האם אתה יכול להסביר את הביקורת שלך נגד ברוורמן? חוץ מהשמצה לא ברור מה הביקורת. מה יכול לעשות ברוורמן בעניין תנובה? מה זאת אומרת "לקדם מדיניות"?

 4. ק. טוכולסקי :

  אנונימי ועדת הכלכלה היא במה לקידום חקיקה
  תבדוק מה עשו יורים קודמים בוועדה ומה עושה ברוורמן. חוץ מלסגור את החדשות המקומיות מה בדיוק הוא עשה?
  הייב הקיימה עד היום יותר ממאתיים ישיבות בכנסת הנוכחית וברוורמן לא עשה כלום.
  איזו מדיניות אופוזיציונית או ס"ד מקדם המחוקק המכובד? מה הוא עושה כדי לקדם פיקוח על מכירים? נלחם בסידור המדפים בידי היצרנים? בשביל זה צריך אותו בכנסת את זה גם גילה גמליאל היתה עושה.
  מה ההבדל בין מכירה לידיים זרות בסין למכירה לידיים זרות אחרות?

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לטוכולסקי
  אבל ברוורמן מצוי באופוזיציה. האם חוקים שהוא יביא לוועדה יקודמו על ידי הקואליציה?

 6. ק. טוכולסקי :

  ברוורמן הוא יו"ר ועדת הכלכלה יש לו כוח זאת לא וועדה זניחה הוא יכול לעכב אישור של תקנות, הוא יכול לעכב חקיקה משמלתית שעובר דרך הוועדה הווא יכול לחוקק.
  במקום לעבוד קשה כמו יורים של הוועדה בכנסו קודמות הוא מעדיף לרדוף אחרי התקשורת בכותרות.
  נו אז הוא מתנגד למכירה של תנובה, אז מה, מה זה אומר שהוא מתנגד? מה המשמעות? איזו משמעות הוא מתכוון ליצוק לתוך השליטה שלו בוועדה מעבר להנפקת כותרות והעברה של המדיניות הממשלתית דרך הוועדה כאילו הוא חבר קואליציה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.