חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מוסדות חינוך במאחזים לא חוקיים – המדינה מממנת למרות אי החוקיות

נושאים חינוך ותרבות, עלו ברשת ב 25.02.14 0:40

המדינה מעבירה עשרות מיליונים מדי שנה למוסדות חינוך ציבוריים הפועלים במאחזים בלתי-חוקיים למרות שמשרד החינוך אינו מתקצב בתי ספר שאין להם מעמד חוקי. המכינה הקדם-צבאית אלישע היא דוגמה אחת למוסד חינוך הממוקם בהתנחלות לא חוקית, ובכל זאת מקבל תקצוב שוטף מהמדינה. מאמר מאתר "שישים ואחת"

 בתי ספר לעבריינות

מחר בבוקר, אחרי שאתם שולחים את הילדים לבית-הספר ויוצאים לעוד יום ארוך בעבודה, תחשבו טוב-טוב על העבריינים של מאחזי השומרון. אתם עובדים קשה בשבילם לממן את מוסדות החינוך שלהם

מדי חודש, כשאתם משלמים מסים למדינה, אתם מממנים עבריינים שעוברים באופן מוצהר, גלוי וגאה על החוק. אף אחד לא טרח, כמובן, ליידע אתכם על כך או לבקש מכם הסכמה להיות שותפים לדבר עבירה, ובכל זאת, המדינה מעבירה בשמכם עשרות מיליונים מדי שנה למוסדות חינוך ציבוריים הפועלים באין מפריע במאחזים בלתי-חוקיים.

מכיוון שהמאחזים הבלתי-חוקיים הם לא בדיוק פיסת הנדל"ן הלוהטת במדינה, משתדלת הנהגת המתנחלים למקם בתוכם כמה שיותר מוסדות חינוך. כל זה כדי להגדיל ככל הניתן את אוכלוסיית המאחזים ולהקשות על פינוי עתידי. זו אחת השיטות המרכזיות שבאמצעותן הם הופכים נקודות התיישבות קטנטנות והזויות של חמישה קרוואנים ומקווה ליישובים של ממש המאכלסים כמה עשרות ואפילו כמה מאות תושבים.

היום קיימים ביהודה ושומרון יותר מ-100 מאחזים בלתי-חוקיים. לפי חוקי המדינה וכמה החלטות ממשלה בנושא – כולל כאלה שבנימין נתניהו חתום עליהן – אסור למאחזים הללו להתקיים. יש מספר קריטריונים ברורים שקובעים מהו יישוב חוקי – החלטת ממשלה רשמית על הקמת יישוב ותוכנית בניין עיר מאושרת, לדוגמה. אלא שרוב המאחזים לא עומדים אפילו באחד מהם. בכל זאת, משום מה, מוצאת מדינת ישראל לנכון להזרים את כספי המסים שלכם לשם מדי חודש. לא לבניית דיור ציבורי, לא להצלת בתי החולים הקורסים, לא לרווחת ניצולי השואה – אלא לגבעות השומרון.

היום, למשל, התקיים דיון מיוחד בוועדת החינוך של הכנסת בעניין המכינה הקדם-צבאית אלישע. המכינה פועלת כבר 15 שנה במאחז הבלתי-חוקי אלישע שבמועצה האזורית מטה בנימין. בתחילת דרכה כללה המכינה מסלול צבאי לצעירים לפני גיוס, ולצדו מסלול משטרתי המיועד לחובשי כיפה המעוניינים להשתלב בשורות המשטרה. לפני שנה, בעקבות החלטה של היועץ המשפטי של המשטרה, הועתק מבנה המכינה המשטרתית מהמאחז הבלתי-חוקי לעיר מודיעין. "מי שאמונים על שמירת החוק והסדר לא יכולים להפר בעצמם את החוק", הסבירה היום נציגת המשטרה בדיון שנערך בוועדת החינוך.
להמשך קריאה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

 1. ל רפי :

  שום טענה מפלה אינה מייצגת צדק - לא חברתי ולא אחר

  האם כותבי המאמר בדקו כמה ישובים בלתי חוקיים או הרחבות של ישובים בלתי חוקיים קיימים בצידו המערבי של הקו הירוק ז"ל? – מספרם כפול לפחות ממספר הישובים באיו"ש. וראה זה פלא, הדבר אינו מטריד כלל את המתלונן(ים).
  צביעות כבר אמרנו?
  עצם הקמתו של ישוב מעבר לקו הירוק מתבצעת לעיתים קרובות בידיעה ובתמיכה של הממשלה. כשהסדרת מעמדו מוכתבת משיקולים שונים שנעשים ע"י המדינה ומוכתבים לישובים מטעמה. דהיינו: המדינה היא העבריינית, אם בכלל, והאזרחים אינם אמורים להענש על חטאים של הממשלה.
  קביעת מעמדו של ישוב באיו"ש הוא פרורוגטיבה של הממשל הצבאי, ורק ממשלת ישראל יכולה להורות לו מה לעשות ומתי. אזרחים ישראלים החיים בישובי איו"ש, בין אם הם מוסדרים ובין אם לאו, חיים שם בהסכמת הממשלה והממשל הצבאי, ולעיתים גם בעידודם. אין שום מקום איפוא שזכויותיהם או זכויות בני ביתם הקטינים יפגעו.
  בעבר המערבי של הקו הירוק ז"ל, אין סיבות מדיניות או ביטחוניות או אחרות, שלא להסדיר את התב"א או את התבע"ות בכל המקומות בהם מתקיימת בניה בלתי חוקית, כשם שאין סיבה להניח לבניה כזו להתקיים מכל וכל. כאן אכיפת חוקי הבניה, ותוכניות המתאר מתבקשת וחיונית, ובכל זאת לא מתקיימת במקומות רבים. בחלק מהמקרים היוזמה לעבירה על החוק היא אישית ופרטית, ונובעת אפילו משיקולים פוליטיים ולאומניים. אילו ננקטו סנקציות נגד המפירים את החוק, היה זה מהלך נכון וצודק, במיוחד כאשר הרשות המקומית או היחיד עצמו הם מחוללי העבירה ביוזמתם.
  לכן, בימים שבהם הולכת מצוקת המים וגדלה, שימרו את דמעות התנין לטובת משק המים. הן תולעלנה שם הרבה יותר. כך או כך, ילדים ולמידים אינם צריכים לשאת בנטל חטאי אבותיהם, בוודאי לא כשהממשלה היא סיבת מובהקת ומוחלטת של העברינות, ואפילו כאשר לא.
  יש להעניש את החוטאים ולא את הקורבנות, ובכל מקרה חייב להיות דין אחד לכולם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.