חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

התאחדות בוני הארץ – עבודה עברית ולא רק עבודה זרה

נושאים דיור, תכנון ובניה, חדשות ב 25.02.14 0:42

סוכל עוד ניסיון של חברה ממשלתית להדיר חברות ישראליות ממכרז ענק של המדינה: התאחדות בוני הארץ דרשה לבטל את תנאי הסף שמנע השתתפות קבלנים ישראליים במכרז להקמת קו הרכבת המהיר לירושלים

בשנים האחרונות רשויות הפיתוח הממשלתיות הקשיחו את תנאי הסף למיזמי התשתיות הגדולים באופן שהשאיר את החברות הישראליות בחוץ. גם במכרז של רכבת ישראל לפרויקט (PQ) כמו לפניה נת"ע (נתיבי תחבורה עירוניים) וחברת נמלי ישראל נדרש במכרז תנאי סף בשליטה זרה. דרישות אלו טוענים הקבלנים הם הקצנה נוספת בדרישות המדינה שמדירות חברות מקומיות ממכרזי תשתית גדולים. בהתאחדות בוני הארץ לא נותרו אדישים לתופעה הגוברת ודרשו מרכבת ישראל לבטל את תנאי הסף המצביעים באופן ברור כי הם ממוענים לחברה זרה.

התנאי הבעייתי: על המגיש להציג ניסיון בהקמת מערכות אלקטרו-מכאניות במנהרות או ניסיון בהקמת מערכות אלקטרו מכאניות בהיקף של 30 מיליון שקל לפחות, במכרז מסוג "תכנון וביצוע" – שבו הקבלן עצמו מתכנן את הבניה ומבצע אותה על פי תוכנית שהוא הכין. בישראל לא הוקמו מערכות כאלה מעולם. נת"ע דרשה כי במכרז לחפירת מנהרות הרכבת יוגשו רק שותפויות שהשליטה בהן נמצאת בידי חברה זרה – כלומר הכסף של החברה הממשלתית ששייך לישראל יוצא מהמדינה ולא חוזר אליה.

החברות שנמנע מהם להיכלל במכרז בגלל אותו תנאי הן חברות התשתיות הגדולות והמובילות בישראל.

בעקבות הלחץ שהפעילה התאחדות בוני הארץ על רכבת ישראל בוטלו תנאי הסף המדירים את הקבלנים הישראלים מהמכרז לפרויקט (PQ).  המכרז נסגר בשבוע שעבר להצעות ולכן תוצאותיו טרם ידועות, בהתאחדות מקווים שהתופעה שהתפשטה בשנים האחרונות, תעוקר כעת מן השורש.

בעקבות פעילות של התאחדות בוני הארץ ביטלה בשבוע שעבר רכבת ישראל תנאי סף במכרז להקמת קו הרכבת המהיר לירושלים, שמנע מחברות ישראליות מלהשתתף בו.על פי תנאי המכרז המקוריים שהוצגו בשלב המיון הראשוני לפרויקט (PQ), היה על מגישי ההצעות בו להציג ניסיון בהקמת מערכות אלקטרו-מכאניות במנהרות או ניסיון בהקמת מערכות אלקטרו מכאניות בהיקף של 30 מיליון שקל לפחות, במכרז מסוג "תכנון וביצוע" – שבו הקבלן עצמו מתכנן את הבניה ומבצע אותה על פי תוכנית שהוא הכין. בישראל לא הוקמו מערכות כאלה מעולם.

מנהל אגף התשתיות בהתאחדות בוני הארץ, דוד שחף ציין: "תנאי זה היה מונע השתתפות קבלנים ראויים בעלי איתנות פיננסית וניסיון מוכח. ביטול הדרישה הינו צעד חשוב להגדלת התחרות והקטנת הריכוזיות בתחום התשתיות תוך עידוד התעשייה המקומית". לדבריו, "יש מספיק חברות קבלניות היכולות להתמודד עם הפרויקט ואין שום סיבה לייבא את האבטלה מאירופה לישראל".

אין זו הפעם הראשונה שבה מנסה גוף ממשלתי בישראל להדיר ממכרזי תשתיות את רגליהם של הקבלנים הישראליים. כך למשל, דרשה חברת נת"ע, האחראית להקמת הרכבת הקלה בגוש דן, עמידה בתנאי סף במכרז מנהור מרכזי שלה, לפיו משתתפים במכרז יהיו רק שותפויות שהשליטה בהן נמצאת בידי חברות זרות. גם חברת נמלי ישראל נקטה בדרך דומה כאשר היא כללה סעיף שנועד להכשיר השתתפות חברות זרות במכרז להקמת מסוף רכבת בעורף נמל אשדוד.

הודעת הדוברת עירית באום – התאחדות בוני הארץ

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

4 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  זה מסביר למה יש בעיית תעסוקה בארץ. אם חברות זרות מקבלות זכיינות על פרויקטים בארץ, והם מביאים איתם את העובדים, לא נשארת עבודה לישראלים. הגיע הזמן שהממשלה, משרד התחבורה, ידאגו לתעסוקה לישראלים. לפי המתרחש בנמלי ישראל, משרד התחבורה נלחם נגד העובדים ומיבא חברות זרות על עובדיהן להקים נמלים בישראל. ישראל כץ אינו דואג לעובדים ישראלים.

 2. אאאאא :

  בגדי המלך הישנים ומדינת החלם ושליחה העבריינים

  פקידי המדינה הם אלו שעוברים על חוקת מדינת ישראל בכלל ועל חוק התכנון והבנייה וחוק המהנדסים והאדריכלים בפרט.
  על מה מדובר כאן?
  מדובר על פרנסה. אכן זו זכותם של קבלנים בארץ לקבל עבודות בארץ ולהתפרנס.
  אך ראשיתו של תהליך הוצאת המכרזים כאן במקרה זה הוא בפשע ועבירה על חוק התכנון והבנייה ועל חוק המהנדסים והאדריכלים. כיצד?
  חוק התכנון והבנייה וחוק המהנדסים והאדריכלים קובע כי יתקיים ייחוד המקצוע + מתכנן חייב להיות נקי מאינטרסים. אז מה זה אומר?
  זה אומר בצורה נכונה: שמתכנן יכול לעבוד רק בתחום שבו נקבע רישיונו ומי שלא קיבל רישיון תכנון לא יכול לקבל עבודת תכנון ומתכנן לא יכול לעבוד תחת גורם אחר בפרויקט בו הוא מתכנן.
  אז מה קורה כאן במכרז זה?
  בדיוק ההפך מדרישות החוקה ומנוגד לחוקים הקובעים. מכרז תכנון ביצוע כפי שמפורסם על-ידי רכבת ישראל הוא מנוגד לחוק. משום שהחוק קובע שתהיה הפרדה מוחלטת בין המתכנן לבין הקבלן. מתכנן לא יכול להיות ו/או לעבוד אצל קבלן וגם קבלן לא יכול להיות מתכנן אין לכול אחד רישיון של חברו. גם לעבוד ביחד לא מאפשר החוק, מאחר וכך אין הפרדה מוחלטת והמתכנן ימצא בניגוד עניינים.
  ראו מה הדבר גרם בבניית הריג (מתקן התאורה) בטקס יום העצמאות כאשר הרג את החיילת בצלאלי.
  אז בכול זאת כיצד יכול להיות שחברת רכבת ישראל מוציאה לפועל לאור יום עבירות על החוק במכרז תכנון ביצוע? קל ופשוט, חברת רכבת ישראל ופקידיה כלל לא מבינים וגם אין להם אינטרס להבין את המשמעויות בחוק. כדי שיהיה מכרז תכנון וביצוע יש צורך לקיים מכרז זכיינות הדורש הקמת SPC Special Purpose Company. רק לאחר הקמת תשתית ל-SPC ניתן להוציא מכרז תכנון ביצוע בו ישנו דגש והקפדה ייתרה על כך שה- SPC ירכוש צוות תכנון ויציגו בפני היזם (לרוב מדינה).
  בנוסף, לקבלנים אין ברירה אלא להיאבק על הפרנסה, הם מבקשים כי תנאי המכרז יאפשרו להם להגיש הצעתם. אך גם באם הצעתם תוגש, היא לא תהיה תקפה חוקית. מאחר ולקבלן אין רישיון לעסוק בתכנון.
  עולם כמנהגו מתקיים במדינת ישראל, דריסת החוק שגורה במחוזות רבים.
  לחברת רכבת ישראל אין וגם לא צריך להיות ידע בהוצאה לפועל של מכרזים בינלאומיים. מעבר לכך שלחברת רכבת שהיא חברה מסוג O&M אין ידע בתחום וגם לא צריך שיהיה לה בהוצאה לפועל של תכנון וביצוע מתקני תשתית בתחום הרכבות (EPC).
  הבורות המקצועית גורמת להרג באוכלוסייה במרוצת הזמן. ראו תאונת הבונים, רבדים, צומת 252, צומת ניצנים ועוד מקומות, בהן רכבת ישראל ושליחיה הורגים בציבור וימשיכו להרוג.
  מי שלא שומר על החוק יהרוג מישהו אחר.

 3. לקסי :

  וכיצד נלמד?

  התנאים המחייבים שכירת חברות מחו"ל בשל הידע והנסיון שיש להן ושאין לחברות ישראליות ינציחו נחיתות ישראלית מול העולם.

 4. אאאאא :

  לחברות מחו"ל אין שום ידע שאין בישראל

  את הטענה הזאת: "בישראל לא הוקמו מערכות כאלה מעולם"
  כבר שמעתי רבות. זאת טענה שקרית שמקורה בהטעיה מכוונת.

  בתחום ההנדסה אין שום צורך בניסיון! יש צורך בידע! ואת הידע ההנדסי יש כאן למהנדסים בשפע. רבים המהנדסים המספקים ידע הנדסי ברחבי העולם.
  אין שטות גדולה מאמרה זו מעלה.
  הידע ההנדסי כיצד לבנות רכבת על כול מכלוליה כלל לא נמצא במוחה הבלעדי, הקודח של איזו מדינה זו או אחרת בעולם.
  מדינות שחושבות בצורה זו הן מדינות שבהן השוחד הוא המוביל. ראו דוגמה להלך המחשבה שהסינים שילמו עליה בהרוגים ברכבות המהירות, עת חשבו שחברת אלסטום הצרפתית יש לה ידע בלעדי. ההרוגים ומשפחותיהם הם שילמו חשיבה בורה זו.

  לא למדו כאן בארץ.
  ראו כיצד בונים תוך טעויות יסודיות את קו הרכבת המהיר לירושלים. רק לא מזמן פורסם כי גילו טעות של 60 ס"מ במיקום הפסים.
  אבל, שכחו לומר לציבור כי מיקום פסי רכבת נמדד לפי תקנות המבקשות טעות מקסימאלית של +-2 מילימטר. כלומר הטעות בקו המהיר לירושלים הוא באלפי אחוזים!
  ואת מי הביאו לבנות? שיש לו כביכול ידע? שיוכל ללמד את הנייטיב? חברה מחו"ל שבאה לקחת כסף לפרנסה.

  חלם זה כאן.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.