חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ספר הליקויים – שר הרווחה יתייעץ עם ארגוני הנכים

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 25.02.14 0:42

במכתב ששלח שר הרווחה, מאיר כהן, לוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת הוא מבטיח להתייעץ עם ארגוני הנכים בכל הקשור לשינויים בספר הליקויים

"ספר הליקויים" הוא קובץ תקנות שמפורטים בו אחוזי הנכות הרפואיים המוכרים למי שוועדה רפואית קבעה שיש לו נכות רפואית בשל מחלה או פגיעה. בקובץ מתוארים הליקויים הרפואיים ולצדם אחוזי הנכות המתאימים. בשנים האחרונות נערכה עבודה מקיפה לשינוי ועדכון תקנות במגוון תחומים רפואיים, אשר נקבעו בשנת 1956.

נציגי אנשים עם מוגבלות טענו בישיבת הוועדה, שנערכה ב-30 בדצמבר, כי חשאיות הדיונים בוועדות המקצועיות מעוררת חשד שהמוסד לביטוח לאומי מעוניין להסתיר מידע מהמבוטחים. לדבריהם גובר החשש כי עקב   השינויים ב"ספר הליקויים" תהיה הפחתה ניכרת באחוזי הנכות של המבוטחים ובמספר    הזכאים לקצבאות נכות, וכי כ-80% מכלל המבוטחים יאבדו יותר מ-20% בממוצע מהנכות הרפואית שנקבעה להם בעבר, וכ-50% מהם יאבדו לגמרי את זכאותם לקצבה.

באותה ישיבה קראה הוועדה לשר הרווחה והשירותים החברתיים לעמוד בהבטחתו ולקיים התייעצויות עם ארגוני אנשים עם מוגבלות בכל הקשור לשינויים שיוכנסו ל"ספר הליקויים".

הוועדה דרשה מהממוסד לביטוח לאומי וממשרד הבריאות להקים ועדה ציבורית במתכונת דומה לזו של ועדת סל התרופות, שתקבע את השינויים ב"ספר הליקויים". בוועדה זו ישתתפו אנשי מקצוע, אנשי ציבור ונציגי אנשים עם מוגבלות, והכרעותיה יהיו גלויות לציבור הרחב, כדי להגביר את אמון הציבור במערכת בכלל ובמוסד לביטוח לאומי בפרט.

הוועדה דרשה מהמוסד לביטוח לאומי לערוך מחקר משווה בין "ספר הליקויים" הקיים לזה החדש בכל הקשור לזכאויות של אנשים עם מוגבלות ולבחון בו את השפעת השינויים על המבוטחים.

במכתבו לוועדה הבטיח השר כי יתייעץ עם ארגוני הנכים. כמו כן ציין כי השלבים הרבים בתהליך שינוי ספר הליקויים נועדו להגביר את השקיפות הציבורית, והודיע כי המוסד לביטוח לאומי יבצע השוואה בין הספר הקיים לבין התיקונים.

מכתב שר הרווחה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

    חשוב לעקוב ולראות האם שר הרווחה יקיים הבטחתו. הנושא הזה יותר מדי חשוב ויקבע גורלם של אזרחים רבים. ומן הראוי שהספר יהיה נגיש לכלל הציבור כדי שידע את זכויותיו.

  2. עבודה שחורה » ביטוח לאומי: שבעה מדורי גיהינום של הועדות הרפואיות :

    […] ספר הליקויים – שר הרווחה יתייעץ עם ארגוני הנכים […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.