חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

טיוטת חוק עמותות חדש להערות הציבור

נושאים חדשות, עלו ברשת ב 23.02.14 0:17

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אבי ליכט,פרסם טיוטא לחוק עמותות חדש במטרה לקבל את תגובות הציבור. עו"ד חיים שטנגר מסביר את עיקרי החוק המוצע

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (כלכלי-פיסקאלי), עו"ד אבי ליכט, הפיץ, בימים אלה, ברבים, את עיקרי חוק העמותות המוצע החדש, תוך השוואה בינו לבין חוק העמותות הקיים. עקרונות אלה מופצים מטעמו של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, כדי לקבל היזון חוזר והערות מהציבור הרחב, לעקרונות אלה של החוק החדש המוצע. ברשימה זו – וברשימה נוספת (אולי שתיים נוספות) – נביא בפניכם עקרונותיו של חוק העמותות החדש, כפי שהוא נשקף ומשתקף מעיניה של המחלקה הכלכלית-פיסקאלית במשרד המשפטים, בכלל, ומעיניו של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, האחראי על החקיקה הכלכלית-פיסקאלית, בפרט.

בפתיחת הדברים מציין המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, כי צורת ההתאגדות הנפוצה כיום בישראל לתאגיד שלא למטרות רווח היא עמותה לפי חוק העמותות, התש"ם-1980 (להלן – חוק העמותות הקיים). בפנקס העמותות רשומות כיום למעלה מ-30,000 עמותות. על-פי ההערכה, כמחצית מהן פעילות. עוד מציין המשנה ליועץ המשפטי, כי חוק העמותות הקיים אינו נותן מענה לצרכים החדשים של המגזר השלישי. ההתפתחות המואצת בתחום מחייבת מענה חקיקתי שלם ומתאים.

לעניין זה, מודגש במסמך העקרונות של משרד המשפטים, כי צוות פנימי של משרד המשפטים עמל על גיבוש חוק עמותות חדש, כאשר מטרתו של הצוות היא לגבש חוק מודרני שיקבע הסדרים מלאים ומפורטים ביחס לממשל תאגידי של עמותות ולהתנהלותן, יצור אבחנה בין עמותות לפי מאפייניהן, לרבות לעניין מקורות המימון שלהן והיקף פעילותן, ויעגן הסדרי פיקוח ואכיפה המותאמים לסוגים השונים של העמותות לפי מאפייניהן.

צוות זה בחן במהלך עבודתו את הוראות חוק העמותות הקיים וכללי ניהול תקין, וכן את הוראותיו של חוק החברות. בנוסף, נעשתה בדיקה של מודלים מקבילים בעולם המסדירים את פעילותם של תאגידים ללא כוונת רווח, בדגש על המודל הבריטי, המודל האוסטרלי והמודל הניו-זילנדי, כאשר הוא עומד בפני גיבוש ראשוני של הצעה לחוק עמותות חדש, תוך שמבוקש, במסמך זה, להציג בפני הקהל הרחב, מתווה החוק המתגבש ולקבל הערותיו לעקרונות נוסח החוק החדש המוצע.

במסמך העקרונות נכתב, כי לחוק העמותות החדש, יש שלוש מטרות והן:

א. ליצור הסדר מקיף המרכז את עיקר הדינים המסדירים את התנהלותם של תאגידים הפועלים שלא למטרת רווח;

ב. להציע מתווה אסדרה דיפרנציאלי המותאם לסוגים שונים של עמותות על-פי מאפייניהן;

ג. לקבוע את סמכויות הבקרה, הפיקוח והאכיפה של רשם העמותות, בין במסגרת הסמכות לתת אישור ניהול תקין ובין במסגרת סמכויות אחרות. מטרת הפיקוח היא להבטיח את השימוש בנכסי עמותות למטרותיהן, ולהגביר את אמון הציבור במגזר השלישי.

להמשך קריאה

טיוטת חוק העמותות החדש שכתב עו"ד אבי ליכט: new-amutot-proposal-2-2014

לקריאה נוספת: מאמר שפורסם באתר הזווית השלישית:

חוק העמותות החדש: 4 סוגי עמותות

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

3 תגובות

 1. עו"ד אורי פרייס :

  הטמטום אינסופי, איינשטיין צדק. חשוב, מענין ואווילי. למה רק 4 סוגים ? עדיף 14 סוגי עמותות, ו - 10 סוגי הנהלת חשבונות וראיית חשבון. חוק שונה, מיוחד לכל סוג. איינשטיין צדק - הטמטום האנושי אינסופי. אני לא שולף מהמותן, בחיי. בסה"כ 25 שנה אני מרצה/ מלמד/ מתמחה בדיני תאגידים, ועמותות בפרט, וכלכלה בנוסף.

  חשוב, מענין ואווילי. למה רק 4 סוגים ? עדיף 14 סוגי עמותות, ו – 10 סוגי הנהלת חשבונות וראיית חשבון. חוק שונה, מיוחד לכל סוג.
  איינשטיין צדק – הטמטום האנושי אינסופי.
  אני לא שולף מהמותן, בחיי. בסה"כ 25 שנה אני מרצה/ מלמד/ מתמחה בדיני תאגידים, ועמותות בפרט, וכלכלה בנוסף.

 2. מערכת עבודה שחורה :

  לעו"ד אורי פרייס
  נשמח לקבל מאמר מנומק המסביר את הבעיות בחוק העמותות המוצע.

 3. מנחם לוריא :

  מה רע בחוק הקיים?

  אין שום דבר רע בחוק העמותות מ 1980 וגם באחיו הבכור – חוק החברות.

  יש בישראל 2014 בעיה של הפרקטיקה מול החקיקה.

  נזכיר כאן את הויכוח ביני לבין אמנון פורטוגלי על חוק החברות,זה שכתוב בחוק שמקימים פירמה למטרת רווח לא הופך את החוק לרע ולאנטי חברתי אלא את הפרקטיקה במימושו לכזו.

  אותו עקרון עובד בחוק העמותות, הפרקטיקה היא הבעיתית ושום חוק לא יחנך או ישנה אנשים בוודאי לא כאלה שההון הופך אותם לבעלי עוצמה חברתית ופוליטית ביחד או לחוד.

  חוקים לא מחנכים אף אחד ולא מתקנים אף התנהלות בעולם הפרקטי – את זה עושים בבתי הספר,בבית ובאוניברסיטאות ולא בכנסת ולא במסגרת חקיקה.

  בנוסף לזה: הצעת החוק דנה רק בצדדים הפיסקאליים של חוק החברות וגם אלה,הגם שאינם מושלמים במצב כיום,אינם אם כל חטאת אלא ובעיקר עיוות של החוק בידיים של המבצעים בחיי היום יום. ואת זה שום חוק לא ישנה.

  גם בצד הפיסקאלי אני לא ראיתי בהצעת החוק שום דבר חדש שמתקן משהו מהישן. עדיין תוכל מדינת ישראל לממן עמותות שירכשו קרקעות ביו"ש ו/או וגם בתים בירושלים המזרחית אחרי בעמידו בליית ברירה את דיריהם שלא עלינו מתפללים עם הישבן לכיוון ירושלים.

  עדיין יוכל מנכ"ל של עמותה לקבל שכר בכירים שערוריתי בעוד העמותה עצמה לא רק שלא ממלאת את יעודה ספק אם ישנה לה זכות קיום מהבחינה הפלילית של הצד הפיסקאלי – למשל הועד למען החייל.

  לקחתי כאן מקרי קצה אבל אוכל להראות לכם הרבה מאוד מקרים שבהן עמותות מנצלות את החולשה הרגולטורית ולמרות שהן לא למטרות רווח הן מעניקות שכר יפה לבכירים ולא עושות דבר וחצי דבר למטרות שלשמן קמו.

  עירייות פועלות לא תחת חוק העמותות אלא תחת חוק העיריות. שם,מוגדרת עירייה כגוף לתועלת הציבור וללא כוונות רווח. תראו לי עירייה אחת כזו…

  שוב, הפרקטיקה היא הכשל לא החוק. ולא מתקנים כשלים אנושיים בחקקיקה, זה לא עובד לא עבד ולא יעבוד לעולם.

  מסכים עם עו"ד פרייס בעניין סיווג העמותות. איפה זה מתחיל אנחנו יודעים איפה יסתיים איננו יודעים – ובישראל שבה השיח הפוליטי אלים וגזעני עוד נקבל חוק ברוח הזו לתפארת בושתה של הדמקרטיה היחידה במזרח התיכון.

  לא צריך לשנות שום דבר בחוק העמותות הקיים כן צריך,ורצוי מלפני חודש,להדריך לחנך לתכלל ולהוביל ולפקח על החוק הקיים והשאר כבר יסתדר מאיליו.

  מנחם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.