חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מורשת שרון: ההתנתקות הקטנה וההתנתקות הגדולה

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 10.02.14 23:18

ההתנתקות מרצועת עזה לא היתה המהלך המרכזי והמשפיע ביותר של ראש-הממשלה אריאל שרון. בתקופתו בוצע פרויקט גדול הרבה יותר: התנתקות המדינה המדינה מהמחויבות לאזרחיה

מאת: א. קוריאל

ביום שלישי ימלא חודש למותו של ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון ז"ל. הקריירה של שרון היתה ארוכה ורבת פעלים, אך בעיקר הוא ייזכר בשל הנסיגה מרצועת עזה ומצפון השומרון, זו שכונתה בשם "התנתקות". הפרשנים המדיניים וערוצי התקשורת-מטעם אוהבים מאוד לעסוק בסיפור הנסיגה מעזה, השלכותיה ומסקנותיה. למשרתי שלטון ההון בוודאי לא אכפת שההתנתקות בעזה היתה המהלך הקטן, שרק שימש כסות והסוואה למהלך הגדול: נסיגה חד-צדדית של המדינה מאחריות לאזרחיה, או: ההתנתקות הגדולה.

גולת הכותרת של שתי ממשלותיו של אריאל שרון היתה השלמת המהפכה הניאו-ליברלית וחיסול מדינת הרווחה הישראלית. מהפכה זו החלה אי-אז בשנות השמונים בתכנית הכלכלית לייצוב האינפלציה, המשיכה במהלכי ליברליזציה והפרטה על-ידי ממשלות העבודה והליכוד בשנות ה-90, והגיעה לשיאה בתכנית הכלכלית של ממשלת שרון בשנת 2003.

סביר להניח שאם היה מתקיים דיון ציבורי פתוח בתכנית כלכלית זו ובהשלכותיה על האזרחים היא מעולם לא היתה מגיעה לידי מימוש, אך דיון כזה מעולם לא נערך, ולא במקרה. הזירה הציבורית היתה תפוסה באינתיפאדה משתוללת, במהלכים מדיניים עקרים ולבסוף – ב"התנתקות" מרצועת עזה. בזמן שהמדינה רעשה וגעשה סביב אותו מהלך מוגבל של הסגת כוחות צה"ל והמתנחלים משטח מצומצם, היו עסוקים פקידי האוצר, הטייקונים, עורכי הדין ורואי החשבון במכירת חיסול של מה שנשאר מנכסי המדינה ואוצרותיה.

ההתנתקות הגדולה התנהלה במרץ, ומטרתה אחת: התנתקות המדינה מאחריות לאזרחיה. במקום העיקרון של רווחת האזרחים הוצב העיקרון של "יחס חוב-תוצר" כעגל זהב שכולם מחויבים להשתחוות לו. צרכי האזרחים בתחום החינוך, הבריאות, הדיור והעבודה הפכו למשניים במקרה הטוב, או הוצאו למכרזים לטיפולן של חברות פרטיות תאבות רווחים – במקרה הרע. לא מקרה הוא ששנות ההתנתקות הגדולה היו שנות הזהב של הטייקונים, השנים שבהם התחלפו יחסי הון-שלטון לשלטון בעלי ההון.

ההתנתקות הגדולה החלה להותיר חללים בצד הדרך: יותר ויותר ישראלים הידרדרו אל מתחת לקו העוני; יותר ויותר אזרחים בני מעמד הביניים מצאו את עצמם חיים בחוסר ביטחון תעסוקתי, ללא עתיד פנסיוני, ללא יכולת אמתית לדאוג לילדיהם וניצבים בפני שוקת שבורה של שירותים חברתיים מתמעטים ומשכורות שלא מכסות את יוקר המחייה. ולבסוף, באירוניה אכזרית של ההיסטוריה מצאו עצמם מפוני רצועת עזה, שהיו הנפגעים הראשיים של ההתנתקות הקטנה, גם כקורבנות של ההתנתקות הגדולה: המדינה, שהתפרקה מכל תפקידיה ויכולותיה לא הצליחה לשכן אותם ולעזור להם להשתקם. פרט לתת כסף היא כבר אינה מסוגלת לדבר.

אירוניה אכזרית זו לא היתה היחידה. אירוניה גדולה מזו היא תפקידו של קבלן הביצוע של ההתנתקות הגדולה: ח"כ בנימין נתניהו, שהיה  שר האוצר בממשלתו של שרון. נתניהו ניצל את מסך העשן ואת הגב הרחב שהעניק לו שרון כדי לבצע את הסיכול הממוקד במדינת הרווחה הישראלית. באותו זמן נתניהו בנה את עצמו מבחינה פוליטית כמתנגד ואופוזיציונר לשרון בגלל התנגדותו להתנתקות הקטנה בעזה. כיום, נראה שנתניהו למד היטב את השיעור שהעניק לו שרון והוא ממשיך את דרכו: מנהל מהלכי סרק מדיניים וזורק רמזים על "ויתורים כואבים" (התנתקות קטנה), בעוד עושה דברו במשרד האוצר ממשיך את ההתנתקות הגדולה בויתורי עתק לטייקונים ובייבוש השירותים החברתיים. לפיד מצדו החליק בקלות לתפקיד שמילא נתניהו בממשלת שרון: ממצב את עצמו מול נתניהו בתחום המדיני בעוד שניהם מקדמים את אותה מדיניות כלכלית אכזרית.

האם יהיה לנו כוח לעמוד מול שילוב כוחות זה?

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. ק. טוכולסקי :

    מאמר חשוב, לא רבים זוכרים את העובדה ששרון היה מי שהיה אחראי כאש ממשלה של שני שרי אוצר כושלים (שלום ונתניהו) לסיכול הממוקד של התכנית הכלכלית בשנים 2002-2005. מה שהוא עשה למדינת הרווחה שווה למה שהצבא עשה במרכזי ערים פלסטיניות בחומת מגן.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.