חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

החרדים והגיוס – איזהו חכם, הרואה את הנולד

נושאים דעות, מדיני-בטחוני ב 9.02.14 2:05

הניסיון לגיוס חרדים בבת-אחת ובכפייה, לא יועיל למדינת ישראל ולא יקדם את שילוב החרדים. יש לבצע את המהלכים מול החברה החרדית מתוך צפיית העתיד ומחשבה לטווח רחוק

מאת אשר רוכברגר

החלטת בג"ץ לגבי התניית  תקצוב הישיבות לגיוס תלמידיהם מעוררת הרבה הדים בשני המחנות. ביום חמישי ראינו לראשונה את יריית הפתיחה של תגובת הנגד של הציבור החרדי.

באופן אישי, אני בעד תרומה למדינה באופן זה או אחר לכולם. בין בשורות הצבא ובין בשרות הלאומי\אזרחי. בעיניי המצב  שנוצר היום זה פספוס  וטעות היסטורית של הנהגת הציבור החרדי והוא בהחלט לא בריא ולא טבעי. יחד עם זאת החלטת הבג"ץ האחרונה מחזקת דווקא את הגורמים היותר קיצוניים  בממסד החרדי ולא תוביל לגידול המתגייסים המשמעותי.

כאשר רוצים לפתור בעיה כלשהי, קודם כל צריך לבחון מה שורשיה ומה גורם להיווצרותה . במקרה שלנו, המדינה  היא זו שאשמה במצב. נכון, גם אני יודע שבן-גוריון היה אלוף ההסדרות והיתה חשובה לו אז  תמיכתו של החזון-איש וכל השאר – היסטוריה. אבל דמיינו את עצמכם בתור  חלק של אותה החברה החרדית. אתם, אבותיכם ואולי גם הסבים שלכם לא שירתו כי כך זה היה נהוג. אז למה פתאום המצב משתנה, מה אכפת לי (החרדי) שלפיד קיבל 19 מנדטים, אז בגללו אני אשנה את אורח חיי?

המדינה גם אשמה בכך שמאז היווסדה ועד היום היא נמנעה מלהתערב ולהתנות את תמיכתה במוסדות  החרדיים בהתערבות בתכנים וערכים שנלמדים שם. דוגמא קטנה: במהלך כל תולדות הגלות של עם  ישראל בכל אתר ואתר יהודים התפללו ועד היום מתפללים על שלום המלכות\הממשלה של המדינה בה הם חיים. כאשר הייתי בשליחויות בחמ"ע, ראיתי בבתי הכנסת נוסח תפילות לשלום ברית המועצות שלפי אותה התפילה, הייתה "מעוז השלום בעולם". בשליחותי האחרונה באוזבקיסטאן זכיתי לחבר את נוסח התפילה לשלום המדינה (עד אז השתמשו בנוסח הסובייטי שבתחילת שנות ה2000 היה מעורר רק גיחוך).

מהי המדינה היחידה שבה היהודים (החרדיים) מרשים לעצמם לא להתפלל לשלומה? נכון,  זוהי מדינת ישראל. בעיניי כפיות הטובה המופגנת  שלהם כלפי המדינה, היא אחת הסיבות למצבם העגום היום. אז למה שהם יתגייסו? ב65 השנים האחרונות,  הציבור החרדי עבר מהפך לא קטן: אם בהתחלה חלק גדול היה אנטי ציוני, היום הרוב המכריע אומנם עדיין לא רואה במדינה את "אתחלתא דגאולה", אבל כיוון שהוא כבר לא מכיר את המציאות האחרת, הוא מקבל את  המדינה כפישהי. ההחלטה האחרונה עלולה להחזיר את הציבור החרדי שוב לעמדות האנטי-ציוניות. האם אנחנו יכולים להרשות לעצמנו ליצור במו ידינו עוד מגזר שירגיש עוינות כלפי המדינה. גם כך לא חסר לנו מגזרים שלא כל-כך מרגישים שייכים למדינה.

אין כאן המקום לדון על עצם היתכנות של שוויון בנטל לכולם. אני באופן אישי מסופק האם זה אפשרי. לדעתי הרבה יותר נכון לדבר על השתתפות בנטל כפי יכולתו ורצונו של כל אדם. גם תשלום מיסים אין שוויון בנטל ולא יכול היות (חוץ ממיסים רגרסיבים). בשנים האחרונות מספר  המתגייסים החרדיים גדל, אולי לא בקצב הרצוי, אבל גדל. היום הזרם הזה יכול להיפסק. כי מה שנשמע ויישמע ע"י הממסד החרדי, שמדובר בגזרות שמד, מלחמה בתורה ועוד כהנה וכהנה סיסמאות שמשפיעות על רוב הציבור החרדי. אחת הטעויות של החברה החילונית בארץ , או לפחות מי שמנסה לייצגה , היא קושי לקבל את השונה, את האחר. גם בעידן הפוסט מודרני לציבור החרדי  יש עדיין ערכים והם חשובים ומנחילים אותם מילדות. כידוע  לשנות עולם הערכים, במיוחד כשמדובר בערכים שקשורים לדת (ולא משנה אם הם באמת קשורים או שעושים עם זה מניפולציות), זה דבר שדורש הרבה זמן וסבלנות. זה לא כפפות שקל להחליפן. בטח ובטח שהבג"ץ בעיני החרדים הוא הגורם האחרון שבגינו הם יחליפו את ערכיהם. צריך להיות  או מאוד נאיבי או מאוד אטום,כדי להתכחש למציאות הזאת.

היום ראינו את יריית הפתיחה של המאבק של הציבור החרדי. זה קצת הזכיר את מה שחווינו לפני כ8 שנים לפני ההתנתקות. יחד עם זאת, בין שני המאבקים קיימים הבדלים מאוד מהותיים. לעומת ציבור המתנחלים  או ציונות  דתית בכלל (שראשיהם הודו אח"כ שהיו להם הרבה מחסומים רגשיים לפעול נגד המדינה),  לחרדים אין את הבעיה הזאת. לדעתי יש בקרבם לא מעט אנשים קריאטיביים. אני בעצמי יכול להציע כמה דברים, אך נמנע מלעשות את זה, שלא יאשימו אותי אח"כ בהסתה. יש  לזכור גם שבתוך החברה החרדית, כל אלה שיעצרו או יאסרו, יקבלו מעמד חברתי מאוד נעלה. כאשר מדובר בבחורים צעירים, זה יבוא לידי ביטוי גם בהצעות שידוך. הרי בעיני הסובבים הם יהיו אלה שמוכנים לשלם מחיר ולמסור נפש (לפחות בעיני החברה הסובבת) כדי לקדש את השם.

מה יקרה אם אנשים רבים יהיו מוכנים להיכנס לכלא?מי יפסיד ומי ירוויח? קודם כל יש לזכור שבתי הסוהר האזרחיים וגם בתי כלא צבאיים בארץ זה לא משהו מאוד מפחיד. בזמן האחרון מופצות כבר כמה חוברות הדרכה- איך להתנהג בכלא. אז הם ישבו שם, ילמדו וייהנו מהחיים.  לרובם  רישום פלילי שאולי הם יקבלו, ממש לא יזיז. כדי לסבר את האוזן אני רוצה להביא את סיפורו של אחד מבני משפחתי, שהוא ממש לא חרדי. בצעירותו הוא שירת בצבא הסובייטי ואחרי שעלה ארצה, השתלב במערך המילואים במשך כ15 שנה. פעם אחת קרתה איזה אי-הבנה בקשר להיעדרותו ממילואים והוא נעצר בנתב"ג ונשפט לכמה שבועות בכלא 4. לאחר השחרור הוא אפילו פרסם את חוויותיו בבלוג  שלו והמסקנה הייתה: "חבל שכל השנים האלה הלכתי למילואים במקום להיות בכלא".

דרך אגב, האם יש לנו מספיק מקומות לכל האסירים החרדיים הפוטנציאליים, כאשר מדובר בכמה אלפים? מה תהיה עלות מאסרם בהתחשב בכך שעלות אחזקת האסיר בכלא אזרחי הוא כ300 ₪ ליום. האם מישהו עשה חישוב מה יותר זול- לשלם להם קצבאות או להחזיק אותם בכלא?

מה יקרה אם באופן תיאורטי  אפילו חצי מהמתגייסים הפוטנציאליים באמת יסכימו לשרת? בהתחשב בהרכב משפחתם ומצבם הכלכלי, זה יהיה נטל אדיר על תקציב הביטחון. שוויון בנטל כאן לא יהיה- כי יהיו שני חיילים: חילוני שמקבל משכורת זעומה ומגוחכת של כמה מאות שקלים ולצידו חייל חרדי  שיקבל כמה אלפי שקלים כי יש לו משפחה מרובת ילדים או שהוא כבר נשוי ואשתו לא עובדת ומגיע לו קל"ב והתועלת מהשירות שלו תהיה די נמוכה, כאשר עלות  תהיה די גבוהה. גם  בזה מגיעים למאזן שלילי.

אם הפגנות החרדים תמשכנה וזה יגיע לעימותים באמת חריפים עם המשטרה, בכל העולם תופצנה תמונות עם פרשנות שאף אחד לא היה רוצה לראות. אני שוב חוזר לדוגמא של ההתנתקות , כאשר בהרבה אתרים בעולם לתמונות האלה נתנו פרשנות מאוד לא מחמיאה בשבילנו. כדוגמא קטנה לאחר פינוי עמונה והתמונות הקשות משם, באחד מאתרי החדשות הרוסיים (לא האתר הישראלי בשפה הרוסית), הכותרת הייתה: "זה לא אנחנו וזה לא קוזאקים- זה משטרה יהודית במדינה יהודית".

מה יקרה אם במסגרת התגובות הממסד החרדי ישתמש באותו נשק שהשתמשו נגדו ויגיש עתירה לבג"ץ בדרישה להרחיב את השוויון בנטל גם למגזר הערבי, לא בשירות צבאי, אלא להסתפק בשירות אזרחי?כולם יכנסו לפלונטר.

אינני משפטן, אך כבר ראיתי פרשנות,  לפיה ההחלטה הנ"ל  היא די בעייתית מבחינה חוקית.

מה הפתרון? קודם כל להבין שבנושאים כאלה אין זבנג וגמרנו ושהחלטה של  מישהו בין במערכת  הפוליטית  ובין החלטה שיפוטית מסוגלת לשנות אורח חיים והשקפת עולם. בן אדם נבון לא יחשוב כך כלפי אף קבוצה באוכלוסיה. מדובר פה על תהליך ארוך תווך שייקח שנים. הפתרון צריך להיות הוליסטי ולא נקודתי. מצד אחד לפחות בדור הזה צריך לאפשר להם לעבוד בלי התניות בשירות ובתרומה לחברה. קודם כל שיוכלו לצאת מחומות הגטו. הילדים שלהם יהיו כבר אחרים. במקביל צריך  לקבוע קריטריון אחיד לתקצוב תלמיד  בכל מערכת החינוך בארץ.  בדרך זו אף ישיבה לא תצליח להתחמק מלימודי ליבה  ועם הזמן השינויים יעשו את שלהם. בנוסף במקום לחשוב על הטלת סנקציות, צריך לחשוב על תמריצים חיוביים לאלה, שירצו להתגייס.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. דליה :

    לא ראוי לכפות על החרדים. אפשר לדבר עם המנהיגים ולהגיע לידי הסכמות בדבר הגיוס לצבא. כוח ייענה בכוח, וחבל. ובכלל, הרושם הוא שנושא גיוס החרדים הוא כלי לקידום פוליטי בידי מפלגות מסוימות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.