חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בנט ולפיד – מפת האינטרסים

נושאים דעות, פוליטי, פוליטי-רון ב 9.02.14 2:10

טור חדש ב"עבודה שחורה": ד"ר רון שביט, מומחה למנהיגות פוליטית ולפסיכולוגיה פוליטית, בניתוח אירועים אקטואליים בפוליטיקה הישראלית. הפעם: מה מחבר ומה מפריד בין "האחים" (לשעבר), יושבי הראש של שתי השותפות הבכירות בקואליציה?


השבועיים האחרונים היו גדושים בתסיסה פוליטית. תחילתם במשבר בנט-נתניהו על רקע מתווה קרי ההולך ונרקם. המשכם בגיבושו של "חוק השוויון בנטל" והכרעת בג"ץ בנושא תקצוב הישיבות. מעל שני מוקדי המתיחות הללו מרחפת ברית האינטרסים של שני צירים מרכזיים בקואליציה– "יש עתיד" ו"הבית היהודי".

 ברית לפיד-בנט הוקמה על בסיס כימיה אישית בין ראשיה עבור אינטרס פוליטי מובהק – כניסה לממשלה ה-33 בראשות בנימין נתניהו. אדריכלית הברית, שלא בטובתה, הייתה שלי יחימוביץ'. הווטו המוחלט שהטילה על כניסה לממשלה, אפשר לשניים להקים גוש חוסם ולנצח במשחק השח-מט הקואליציוני עוד לפני שהחל. כעת, בתום שנה להקמת הברית, התשובה לשאלה האם היא עדיין רלוונטית מסובכת במערך אינטרסים צולבים.

 בניגוד למראית העין הראשונית, לפיד ובנט אינם שונים באופן קוטבי בדעותיהם המדיניות. לפיד החל את מסע הבחירות שלו לכנסת ה-18 בעיר אריאל. נפתלי בנט היה אמנם בעברו מנכ"ל מועצת יש"ע, אך נראה שגישתו הבסיסית מתונה יותר מתדמיתו. בחודש נובמבר האחרון הוא מילא תפקיד בהשגת הפשרה מול האיחוד האירופי בעניין שיתוף הפעולה המדעי Horizon 2020, שהפך למוקד מתיחות בשל סוגיית ההתנחלויות. בשני תחומים מרכזיים אחרים אף קיימת קרבה משמעותית בין השניים. דומה כי בתחום הכלכלי קיימת זהות מוחלטת המתיישבת גם עם האג'נדה הקפיטליסטית של ראש הממשלה. בתחום האזרחי, על אף הניואנסים השונים בנושא גיוס החרדים, מניפים לפיד ובנט דגל דומה, וחילוקי הדעות ביניהם נראים שוליים.

 יחד עם זאת, אידאולוגיה לחוד ואינטרס פוליטי לחוד. לכל אחד מהשניים צורך במראית עין מובהקת יותר כלפי ציבור בוחריהם. החרפת הטונים, אם כן, לא איחרה לבוא. יאיר לפיד נסמך על אלקטורט שברירי של המרכז-שמאל. שיעור גדול ממאגרי בוחרים זה התגלה כנזיל ועל כן יכול להפוך את פתק הקלפי שלו באחת. בעשור האחרון צנחו שתי מפלגות מרכז באופן דרמטי: "שינוי" של טומי לפיד ו"קדימה" בראשות מופז. הראשונה נמחקה לגמרי תוך אובדן 15 מנדטים באחת, ומהשנייה נשרו 26 מנדטים באבחה. לפיד החליט אפוא לקרוץ לבוחריו ולחדד את התבטאויותיו המדיניות כלפי שמאל. הוא הפנה עורף לבנט באמרו, שייתכן שהתקדמות המו"מ תחייב שינויים קואליציוניים. מצבו של מנהיג "הבית היהודי" גם הוא לא-פשוט ועליו להתמודד עם אלקטורט ימני ועם סיעה מפוצלת. הוא חש מחויב לציבור בוחרים ימני אשר הסכים לקבל שילוב ידיים עם לפיד ה"שמאלן" אך לא יהין לטשטוש עמדות. בזירה האחרת ניצבת סיעתו הדו-מפלגתית והפלג הקיצוני בה בראשות אורי אריאל, אשר עשוי לקרוא תיגר על מנהיגותו של היו"ר. לפיכך, החליט בנט לחזור למשבצת הימנית ובגדול. הוא שחרר את לשונו נגד בנימין נתניהו עד כדי כך שאריאל עצמו נאלץ לגשר בין השניים, למרבה האבסורד.

 נושא השוויון בנטל סבוך אף יותר מבחינת האינטרסים הפוליטיים. בעוד לפיד מחויב לאג'נדה חד משמעית, שכן מדובר בדגל המרכזי שלו, הרי בנט הולך בין הטיפות. הוא רוצה אמנם להיות חתום על שינוי היסטורי תוך  מקסום ההישגים עבור ישיבות ההסדר, אך אין לו כל עניין להיות מוצג כלוחם בחרדים. יריבו האפשרי, אורי אריאל, נחרץ יותר וחשף בפומבי את רצונו בממשלה עם חרדים וללא לפיד.

לכל התמהיל הסבוך הזה נכנס פקטור קריטי: בחירתו של יצחק הרצוג לראשות "העבודה". עובדה זו מחלישה הן את לפיד והן את בנט, שכן היא מאפשרת אופציה של שינוי הרכב הממשלה ללא אחד מהשניים. בתסריט של התקדמות בתהליך המדיני קיימת אפשרות תיאורטית כי "העבודה" תחבור לממשלה תחת "הבית היהודי". בתסריט של משבר בחוק הגיוס יכול לפיד לממש את הבטחתו לפרוש. או אז יכולים החרדים להיכנס לממשלה במקום "יש עתיד".

לפי שעה, האינטרס המרכזי של בנט ולפיד, הישיבה בממשלה, עשוי להכריע לטובת המשך הברית. עבור שניהם אופוזיציה היא מלכודת מוות פוליטית. ל"יש עתיד" אין ערך כמפלגת אופוזיציה, ואילו בנט עשוי לאבד את עמדות הכוח המעניקות לו שקט מפלגתי. לטווח הארוך יותר, ובוודאי אם יסתמן הסכם מדיני ממשי, הרלוונטיות של הברית תדעך ועשויה להיעלם לחלוטין.

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , ,

12 תגובות

 1. מויישה :

  עדיין אחים וישארו אחים

  למרות התקשורת הצינית שמנסה לסכסך, לפיד ובנט דומים בהרבה דברים. שניהם העתיד שלנו לפוליטיקה אחרת ולישראל טובה וערכית יותר.

 2. רונית ג :

  רק אינטרסים

  האידיאולוגיה של לפיד מזמן נשכחה מעינו. בכל מקרה שניהם גרועים ובוא נקווה בבחירות הבאות שתהיה נציגות מכובדת וחזקה לשמאל היפה.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  למרות שיש עתיד זכתה בקולות מצביעי המרכז שמאלה, היא מפלגה ימנית שמרנית. נטיית ישראלים להצביע בעד מפלגות אווירה היא התיחסות לפוליטיקה כאל תחרות בקולנוע. מחפשים את הכוכב התורן. הכוכב התורן לפיד הטעה את הציבור והעביר קולות מהמרכז שמאל אל הצד הימני של המפה הפוליטית. החברות של לפיד עם בנט הקימני האולטרה קיצוני היא הגדלת הפופולריות של בנט וסטייה ימנית חריפה ומיותרת.

 4. בנצי יוזנט :

  המפה הפוליטית משתנה כל 24 שעות.

  כל מה שנכתב במאמרך הוא בגדר אמת דברת אך מה לעשות שפתאום קפץ שחקן חדש בדמות ליברמן אשר טרף את הקלפים לכל השחקנים האוחזים בידם את קלפי הפוליטיקה ומנסים להכשיל איש את רעהו. מה שבטוח הוא שמשחקם לא יעשה טוב למדינת ישראל וזה מה שמדאיג אותי. ברגע נתון זה אינני צופה שהמפה הפוליטית תשתנה כי כולם מחזיקים היטב בקרנות המזבח.

 5. יואב :

  אין לי פוליטקה חדשה

  בנט ולפיד זכו בקול הצף, נישאים על גל המחאה החברתית שחיפש אלטרנטיבה, שחיפש פורקן קל מהיר ונוח למחאה החברתית. מחאה שסוד הצלחתה היה גם הגורם לכשלונה. מחאה לא מוגדרת מטרות, לא יכולה לספק תוצאה. ובחירה מחוסר חלופה, לא מייצרת מציאות פוליטית חדשה.

 6. דני בילקר :

  "מלכודת מוות "

  מדוייק,
  האינטרס המרכזי של בנט ולפיד, הישיבה בממשלה, עשוי להכריע לטובת המשך הברית. עבור שניהם אופוזיציה היא מלכודת מוות פוליטית.

 7. Ori liber :

  אני דווקא רואה בברית הזו דבר אחר שנראה לי מעניין, והוא שהחלוקה האידיאולוגית המסורתית (והפשטנית) בין ימין לשמאל – קדושת הגיאוגרפיה של הארץ לעומת קדושת החיים הנורמלים – הופיעה בכריתת הברית ובשמירתה, כחלוקה פוליטית חדשה שהעיקרון המארגן שלה הוא חברתי יותר מאשר גיאוגרפי! חייהם של לפיד ובנט כאזרחים פשוט דומים מידי ויש להם אינטרסים משותפים משמעותיים עד כדי כך, שאיני חושב שהאתגר הפלסטיני יכול להם. בכל יום רגיל היה בנט יוצא לבילוי עם לפיד מאשר עם ליברמן. לצערו הרב של לפיד, הוא הימר בהטלת גזירות בראשית ימיה של הממשלה רק כדי לקצור פירות בשלהי כהונתה! לו היה פורש עכשיו, הוא היה מתקשה למחות את כתם הימים הראשונים. לפיד! סינדל את עצמו והוא יאלץ לדחות כל מחשבות פרישה ובבוא היום, יאלץ בנט לבלות עם עצמו.

 8. נורית :

  האינטרס המרכזי

  ניתוח לוגי, מדויק ובהיר.
  שוב ה"כסא" בממשלה הופך להיות האינטרס המרכזי כאשר העם ובעיקר הצעירים נאנקים תחת הנטל הלא שוויוני ויוקר המחיה הגואה. אני תקווה כי יצחק הרצוג אכן יצליח להחליש את שניהם ולהביא מדיניות סוציאליסטית צודקת יותר ותמנע בריחה של צעירים מכאן.

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  רון, נהניתי לקרוא את הניתוח הבהיר שלך. כיוון שאינני צופה שבעתיד הקרוב יסתמן הסכם מדיני ממשי, אשר יאיים על הברית בין לפיד ובנט, סביר להניח ששני אלו ימשיכו לאחוז חזק בקרנות המזבח הקואליציוני הנוכחי. כמו שאמרת בעצמך: האינטרס המרכזי של שניהם הוא הישיבה בממשלה.

 10. לקסי :

  כמו נורית ועוד

  אכן העיקר הכסא (ותחשבו על חלק הגוף שקרוב ביותר לכסא).
  והתרוששות רוב התושבים – לא רק הצעירים – היא סכנה לא רק למתרוששים.
  הצעירים כבר התחילו להצביע ברגלים (ובכנפים) ומעבירים את הכתובת העתיקה "האחרון שיכבה את האור…" מנמל חיפה לנתב"ג.
  הצעירים פחות מגדלים את הדור הבא של מי שיתעופפו מכאן בעוד שנים לא רבות.
  ואלה משום הזיוף שעשו למשמעות הציונות ומשום הצלחת האמירה של גברת הברזל "אין דבר כזה חברה…"
  מהפיכה, מהר!

 11. גילי :

  זרקור אמת

  תודה רון על האור והבהירות שאתה שופך על המצב.. אכן האינטרסים חשופים כעת, ולא מאפשרים אשליה של דאגה כנה לעם. זה קרה מהר משהיה אפשר לשער…

 12. הדס :

  "מראה, מראה- מי הכי יפה בעיר...?"

  האם החורגת והנסיכה? רק אם יישארו בממלכה.
  שניהם יודעים שמעברם לאופוזיציה ירדים אותם לעד…שום נסיך לא יהיה שם כדי להציל אותם.
  המשך הטלנובלה בפרקים הבאים….

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.