חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עוז לתמורה – שינויים בתנאי ההסכם

נושאים חדשות, חינוך ותרבות ב 6.02.14 14:55

לאחר מו"מ בין ארגון המורים לבין שרי החינוך והאוצר, הוסכם על שינויים בעוז לתמורה. 40 השעות ייהפכו ל-40 שיעורים, דחיית החובה להצטרף ל"עוז לתמורה" לשנתיים, בגרויות. להלן איגרת העדכון  ששלח יו"ר ארגון המורים למורים

 

ו' אדר א, תשע"ד
‏6 פברואר, 2014

לכבוד:
המורים חברי ארגון המורים

הנדון: איגרת אישית לעדכון – שינויים בעוז לתמורה

אנו שמחים לבשר לכם שאתמול בלילה, לאחר חודשים ארוכים של שיחות ודיונים מול משרד האוצר ומשרד החינוך, הגענו להסכמות ולסיכומים  בנושאים שלהלן:

1. המרת 40 שעות ל – 40 שיעורים – כל המטלות של המורה: השעות הפרונטליות, הפרטניות ותומכות ההוראה תוגדרנה ותיעשנה במסגרת שיעור של 45 דקות + הפסקה. עם סיום מערכת השיעורים המלאה, בכל יום נתון, מורה ילך הביתה ולא ייאלץ להישאר בביה"ס עד השעה 16:00.החובה להישאר עד השעה 16:00 בוטלה. יש בכך שינוי מהותי והטבה משמעותית לציבור המורים העובדים ולאלה העתידים לעבוד במסגרת עוז לתמורה.

2. דחיית החובה להצטרפות לרפורמה עוז לתמורה בשנתיים, עד תשע"ז – במהלך השנתיים הקרובות (תשע"ה ותשע"ו) ההצטרפות לרפורמה תמשיך להיות על בסיס וולונטרי. בתי ספר ש – 50% מהמורים בהם ירצו להצטרף, יוכלו לעשות כן. כך שלמעשה, במהלך השנתיים הקרובות נוכל להמשיך ולשפר את הרפורמה "תוך כדי תנועה".

3. שיפור שכר המנהלים – מנהלים שבית ספרם נכנס לעוז לתמורה יקבלו גמול ניהול על כל היקף משרתם, והוא יביא לידי שיפור ניכר בשכר, דבר שלא היה להם עד כה.

4. ביטול התגמול הדיפרנציאלי עבור הערכה אישית – נושא זה גרם לחששות רבים בקרב ציבור המורים – משום חשש לתחרות לא הוגנת בין מורים בחדר המורים ותגמול מקורבים להנהלות בתיה"ס.

5. בגרויות :
א. ההיבחנות בבחינה החיצונית תהיה על 70% מהחומר הנלמד, כך שמורים יוכלו להכין את תלמידיהם לבחינה ללא לחץ זמן ותוך שמירת כל שעות ההוראה וגמולי הבגרות עפ"י המתכונת הקיימת.

ב. 30% מהחומר הנותר הומר להערכה חלופית, כגון: מטלה, מבחן פנימי במתכונת יתר המבחנים המתקיימים בביה"ס או עבודת חקר. מורים שיבדקו עבודות חקר יתוגמלו באותו שיעור המשולם לבודקי בחינות בגרות.

אני מבקש להודות מקרב לב לשר החינוך, הרב שי פירון; לשר האוצר מר יאיר לפיד; לגב' מיכל כהן, מנכ"לית משרד החינוך; לעו"ד קובי אמסלם, הממונה על השכר במשרד האוצר; ולמר משה בר סימן טוב, סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, על ההתערבות, המעורבות האישית והתרומה לסיום המוצלח של המו"מ.
תודה גם לחברי הנהלת ארגון המורים ופעיליו אשר היו מודעים למהלכים, גיבו ותמכו, ועשו איש את חלקו.

בכבוד רב,

רן ארז

יו"ר ההנהלה

ארגון המורים בבתיה"ס העל יסודיים

הביאה לפרסום: דליה בלומנפלד

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

17 תגובות

 1. גיקים – מורי בתי הספר העל-יסודיים לא יחויבו להישאר במוסדות עד 16:00 – הארץ :

  […] בעוז לתמורה: שונה התגמול למוריםynet ידיעות אחרונותעוז לתמורה – שינויים בתנאי ההסכםעבודה שחורהמסתמן: השלמת יישום 'עוז לתמורה' תוקפא […]

 2. חמוד :

  הופכים את החינוך לסלט .

  א.לפני 4 שנים יצא רן ארז בשביתה של 58 ימים ודרישתו הייתה הכפלת שכר המורים . מה שיצא עכשיו שהמורים הנכנסים לרפורמה יקבלו העלאת שכר ואילו אלה שיבחרו להישאר בחוץ לא יקבלו כלום .
  ב. בשיחותיי עם כל הנציגים של משרד החנוך – המטמיעים – אישרו בפניי שהולך להיות מחסור ענק במורים עם הפעלתה המלאה בכל הארץ . ולשאלתי מה הפתרון ? קיבלתי תשובה ישראלית קלאסית , סמוך , יהיה בסדר וכו' . עכשיו מה משרד החינוך בישל ? ?
  אחוז מאוד גבוה של המורים בתיכון עבדו עד עכשיו בהיקף מעל משרה , אלה לא ירגישו בתוספת שמקנה להם הרפורמה ומן הסתם יבחרו להישאר בעולם הישן וכך להעמיס עליהם את כל המחסור וכל זה בלי שהאוצר יוציא שקל אחד עליהם .
  ג. מה זה העניין הזה של קיומם – לאורך כמה שנים – של מספר טבלאות שכר ? מחצית המורים משתכרים לפי א' ורבע לפי ב' ורבע לפי ג' . נו באמת . זה הופך את החינוך לבדיחה .

 3. דליה :

  חמוד, הסידור הזה שאתה כותב עליו יהיה עוד שנתיים. אחרי כן יכפו את עוז לתמורה על המורים? לא כן. נראה שלא יכפו. מורים שירצו לעבוד לפי הסדר הישן, ימשיכו בכך. אבל בכך לא תיפטר בעיית המחסור במורים.

 4. חמוד :

  הצפייה מאיגוד מקצועי

  הייתי מצפה מאיגוד מקצועי המתמיד בשביתה של 58 ימים שיבוא אל ציבור העובדים במשהו . הוא היה מלכתחילה חייב לבוא בהסכם מסגרת עבור אלה שלא ייצטרפו לרפורמה נניח תוספת של 15% וההסכם הנוכחי עבור המצטרפים . הרי שבתנו למען משהו .

 5. חמוד :

  ארגון מורים שלישי

  לפי הסלט שמבשלים לנו , אני רואה שווסרמן דואג למורי אופק חדש ורן ארז למורי עוז לתמורה , מכאן צריך גוף חדש שידאג למורים הנשארים מחוץ לרפורמות .

 6. לקסי :

  לחמוד - כוח למורים

  תא המורים ב"כוח לעובדים"

 7. שושי פולטין :

  קורה כאן מצב אבסורדי – קודם הכניסו "עז" אמיתי בדמותן של 60 דקות לשעה ולא שעת מערכת, ועכשיו הוציאו את ה"עז" וכולם שמחים.
  קודם כפו את עוז לתמורה לשנה הבאה, עכשיו דחו את ה"עז" בעוד שנתיים וכולם שמחים.
  אבל, כפי שכתב חמוד, כל אותם אלו שנשארו מחוץ לעיזים אמנם שמחים, אבל ללא תוספת השכר המיוחלת, אז בשביל מה שבתנו?
  אין ספק שההסדר החדש הוא לטובת האוצר ומשרד החינוך – אין צורך להוסיף שכר ואין צורך לדאוג כתוצאה מהמחסור במורים (למורים שעובדים ב 140% משרה אין שום אינטרס להצטרף לרפורמה).
  בצד כל אלה לא נפתרו בעיות נוספות – לא נפתרה בעייתה השש שנתיים (אם כי לפחות שעות הצלצולים השתוו), לא נפתרה בעיית המדריכים (בכל מקרה לא פורסם) ועוד סעיפים אשר פרסם ארז בעצמו.

 8. אנונימי :

  מי שהכניס את "העז" הוא לכאורה החמור.

  ממליץ לארגון לא לקחת את הקרדיט על "שינויים תוך כדי תנועה" לעצמו, כי בעצם האוצר הבין שיישום רפורמה הזו תעלה למדינת ישראל הון עתק, ואין ברצונה של המדינה להשקיע בשלב זה את המשאבים הנחוצים ליישומה.
  דווקא היום אני מבין שמי שחתם על ההסכם בשנת 2011 היה לכאורה שיכור בשעת החתימה.
  ברור שהאינטרסים של המורים לא היו בראש מעיניו, בזמן החתימה, אלא רק אינטרסים אישיים וצרים.
  אני אישית לא יודע מה הבטיח אז, ראש הממשלה אהוד אולמרט, לחותם על ההסכם של רפורמת עוז לתמורה, אבל אחרי ששמענו בשנים האחרונות על כל מיניי משפטים פליליים שהיו לו, לא אתפלא אם היו לכאורה הבטחות.
  בימים אלו אנחנו שומעים על חשדות לכאורה כנגד יו"ר הסתדרות המורים מר וסרמן, מקווה שיעשו חריש אמיתי גם בארגון המורים.
  נקווה כולנו שאחרי הבחירות שיהיו בארגון נראה כוחות חדשים שיובילו את המורים למקומות טובים יותר ויקדמו את האינטרסים שלהם בצורה משמעותית ואמיתית.
  בואו נודה כולנו על האמת שהרפורמה "עוז לתמורה" נכשלה בצורה מחפירה.
  יש מי שטען אחרי החתימה על ההסכם, כי זו הרפורמה היחידה בעולם, היום זה נשמע כבדיחה עצובה.
  לא ניתן ליפות זאת במילים מכובסות כמו "עשינו" "נלחמנו" "השקענו"
  "הגענו" ועוד.
  הבלון כבר התפוצץ, זה הסוף!!!

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  כל ההסכם הזה- בלוף ועבודה בעיניים

  כל בר דעת הקורא היטב את ה"הסכם" החדש לא יכול שלא לגחך לנוכח ההתנהלות הכושלת והמחפירה של ארגון המורים ושל רן ארז, ששיקר לכולם במצח נחושה כאשר הבטיח שההצטרפות תהיה וולונטרית. לא היה ולא נברא. ההוכחה היא בכך שאותם מורים מסכנים שאכלו את השקרים שלו וכן הצטרפו להסכם ההזוי זה הצטרפו בעצם בכוח על ידי מנהלים תאווי בצע שרצו את ההסכם עבורים ועבור התקציבים לבתי הספר שלהם.
  ועכשיו מסתבר שמי שלא יצטרף יאכל אותה ובגדול מבחינת כסף. אך זה לא הסוף.
  נראה אתכם מפרשים את הסעיף הראשון שבו נאמר: "המורים יעבדו 40 שיעורים במקום 40 שעות."
  האם מישהו באמת יעבוד כך, ללא הפסקות של 10-15 דקות? האם מישהו בקרב בתי הספר מסוגל להרכיב מערכת של 40 שיעורים של 45 דקות בלבד?ו מה עם השיערוים הפרטניים? מה עם השיעורים של תומכי הוראה?מה עם השיעורים של ההשתלמויות?האם ביניהם לא תהיה הפסקה? המורים יעבדו במרתון?
  במקרה הטוב הורדה שעה ביום כלומר במקום לסיים בשעה16:00 המורים יעבדו כמו במפעל עד 15:00 אך ההבדל הוא שאפילו במפעל הקטן ביותר גם מגישים ארוחת צהרים ואילו למורים לא מוגש כלום. הם ימשיכו להביא אוכל מן הבית .
  אין שום מילה על הורדת ערך שעת עבודה ורן ארז יודע היטב שהוא האחראי להתרסקות ערך שעת עבודה, גם אם מדובר ב-45 דקות. הוא ממשיך לבלף את כל האנשים וחושב שכולם אידיוטים, אך לא כך.
  מי שירוויח מן הסעיפים החדשים של ההסכם הם מנהלי בתי הספר אשר ימשיכו להלך אימים על המורים שלא יצטרפו לשקר הזה. נא לקרוא היטב את הסעחף השני האומר שאם 50% ממורי בית הספר יצביעו בעד הצטרפות הרי בית הספר הזה בפנים. זה אומר שגם אם תהיה התנגות של 50 % הרי זה כבר לא משנה כי כל המורים יהיו בפנים במלכודת הזאת. קוראים לה מלכודת של דבש.

  נא לזכור שהמנהלים יש אינטרס לצרף מורים משום שהם, המנהלים, עומדים להרוויח משכורות שמנות ביותר.
  אין שום מילה על אפשרויות לצאת מן ההסכם מטורף הזה ואין התחייבות לכך בשום מקום. ועדת החריגים לא עומדת כבר בעומס שנוצר בגלל אלפי הבקשות שהוגשו לצאת מן ההסכם הזה והחל מן השנה הבאה היא תאשר יציאה ממנו רק למי שיש הוכחה של נכות מביטוח לאומי בלבד. מי שלא תהיה בידיו הוכחה כזאת או שלא יביא מסמכים מאושרים על ידי פסיכיאטר יכול רק לחלום לצאת ממנה.
  גם אם למישהו יהיה המזל הגדול לצאת מן ההסכם, היציאה היא לשנה אחת בלבד והוא יצטרך לחדש את הבקשה כל שנה.
  אין שום התחייבות לפינות עבודה עבור אותם בתי ספר שאין להם את הפינות האלה וגם אין שום פיקוח על הנעשה בבתי הספר שבהם מיושמת ה"רפורמה" הנוראה הזאת.

  מי שעובד בפיילוט יודע היטב ששעות מילוי מקום הן בחינם ונראה אתכם מסרבים למלא מקום במקום השעות תומכות ההוראה.
  נמשיך בנושא בחניות הבגרות שהרי הארגון מתרברב על כך שרק 70 % מן החומר יילמד והשאר , מה איתו?
  30 % מן החומר יילמד על ידי המורים והתלמידים יצטרכו להגיש עבודה. נתחיל לחשב לרגע את פשר הענין: אם מורה מלמד , נניח, 3 כיתות לבגרות ובכל כיתה ישנם 30 תלמידים הוא יצאטך לבדוק 90 עבודות וכן להדריך את התלמידים שלו. מישהו פעם חישב כמה זמן נדרש לדבר כזה? האם מישהו חשב שמדובר בהוספת עומס עבודה של עשרות שעות ואין זה משנה כרגע אם המורה נמצא במסגרת ההסכם הזה או לא? בכל מקרה, המורים יצאו מפסידים מכך כי כעת ערך שעת העבודה שלהם יתרסק לגמרי.
  אין שום התחייבות לגבי העלאת מספר הגמולים של ההשתלמויות.
  בקיצור: רן ארז שוב פעם חתם על סעיפים הזויים ,אך יש להניח שמישהו במשרד החינוך היה מעוניין ובעל מוטיבציה שכך יקרה, משום שהאיש נוח עבור כולם: עבור משרד החינוך ןעבור משרד האוצר שהבין עד כמה המורים לא רק שהם נאיבים הקונים כל בלוף אלא שמעתה והלאה הוא יוכל לשחק איתם כמו שמשחקים עם מריונטות.
  כל שמי שנשאר בעולם הישן ויעבוד 140% ירוויח הרבה יותר י שיכסנ לבלוף ללא תמורה משום שבכל מקרה מה שוקבע כאן הוא ירידת ערך שעת הוראה וזה רלוונטי רק למי שיכנס למלכודת הזאת.
  ומי שחושב שבבחירות המתקרבות משהו ישתנה לטובה חי לו באשליות.

 10. רחל :

  http://m.news1.co.il/ArticlePage.aspx?docid=90075&subjectid=3

 11. ziv :

  הבנת הנקרא:

  מישהוא יכול להסביר לי את המשפט הבא בהסכם המפורסם?
  "כל המטלות של המורה: השעות הפרונטליות, הפרטניות ותומכות ההוראה תוגדרנה ותיעשנה במסגרת שיעור של 45 דקות + הפסקה."

  מה פירוש "שיעור של 45 דקות + הפסקה"? אחרי כל שיעור חייב להיות שהייה לצורך עבודת המורה? כיום בדרך כלל יש הפסקה אחרי שעתיים.
  ואם המורה מבצע 3-4 שעות שהייה ברצף, חייבת להיות הפסקה בין שעות השהייה ל"צורך עבודת המורה"?
  יתכן שאני סתם פראנואיד אך התוספת של 45 + הפסקה" (ולא דוגמה "כולל הפסקות במהלך היום") היא קצת משונה בקונסטלציה של הסכמי מורים וביחוד כאשר מדובר ברן ארז.

  דבר נוסף, לא ראיתי לכך שום אישור וברכת הדרך מצד מישהוא ממוסדטת המדינה (שר החינוך, שר האוצר, מישהוא?).
  כאשר ווסרמן חתם על הסכמי שיפורים פורסמו ההסכמים החתומים והיה אפשר לראות אותם.
  האם מישהוא ראה את ההסכם המקורי החתום או שמדובר רק "בהודעת צד אחד?"
  ואולי בכלל מדובר בספין של רן ארז שבוע לפני הבחירות ואחרי הבחירות הוא יגיד "שר האוצר נסוג מההסכמות/ההבנות שהיו לנו…"
  הייתי שמח לראות את ההסכם החתום.

 12. חמוד :

  תעלומה

  לפי הבנתי הצנועה , העיצומים בחודש האחרון בעיקר היו עקב הסחבת בעניין בתי הספר השש שנתיים . על העניין הזה אין ולו מילה אחת מפי רן ארז . והפלא ופלא שר החינוך והאוצר הלכו לקראתו הרבה יותר ממה שביקש . לא שמעתי את רן ארז בעבר מבקש לדחות הכפיה בשנתיים . מה פתאום קרה ? אני חושב שרב הנסתר על הנגלה .
  בסוף יתברר שהמחשבה שרן ארז מכר את השש שנתיים בנזיד עדשים תהיה הנצחון הגדול ביותר שלהם כי אני מאמין שכל פתרון מנוגד לרוחו של רן ארז הוא פתרון טוב יותר למורים .

 13. דליה :

  זיו,
  לפי כתבה זו http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/550/081.html?hp=1&cat=402&loc=62
  אריה לוקר יו"ר התאגדות המנהלים בתיכוניים מעורב בהסכם. אמנם משרד החינוך עדיין לא פרסם שום מידע על ההסכם, אך נראה שההסכם חי וקיים.

 14. שושי פולטין :

  לזיו,
  אין שום סיבה שהאוצר יתנגד – הוא חוסך הרבה כסף על ידי הדחייה ומצד שני לא ניזוק על ידי הגדרת השעות כשעות שיעור(השינוי הוא משמעותי – שעות השיעור של 8 שעות יכולות להסתיים בשעה 15:00 או קצת יותר.
  שר החינוך מצידו קיבל הסכמה על תוכניתו באשר לבחינות הבגרות בקיצור אני מאמינה.
  (הייתי שמחה כמובן אם היו עוד מרכיבים, אבל…)

 15. שושי פולטין :

  לחמוד,
  באתר הפייסבוק של ארגון המורים, יש תגובות של הארגון אשר אומרות כי העיצומים של אי החתמת שעון נמשכים כל עוד לא ייפתרו כל הבעיות. בתגובה נוספת נאמר כי נושא השש שנתיים נמצא במשא ומתן וגם בדיון בבית המשפט.

 16. ענת :

  מה רן אר לא עושים כדי להבחר לקדנציה שישית

  רן ארז כותב״ הגענו להסכמות וסיכומים״ אך לא כותב חתמנו על הסכם…. זהו ספין בחירות. אתמול בכנס מנהלים ראש המנהל הפדגוגי הגב׳ מתוקי אמרה שאין עדיין הסכם!!!!
  אז שלא יעבדו עליכם….

 17. מפוכך :

  פקחו עינים

  אלו שעדיין נשאר להם קמצוץ של אמון בכל המערכת החינוכית החל ממשרד החינוך וכלה…
  חבל, חבל, על האכזבה כל פעם מחדש, ברור שהכל הם אינטרסיים של קידום אישי – עצמי, וכמו שהם זקוקים להנחלת הרפורמה למנהלים הם הבטיחו להם הבטחות מפליגות בעד תמיכתם ברפורמה, כל אדם עם מעט מוסריות יודע שרפורמה זו מכל היבט שרק תביטו בו אינו פועל לטובת המורים, אז תפסיקו להאמין לא בקיומה ולא בביטולה.
  בתפילה לעתיד טוב יותר.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.