חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הסכמי הסחר – מתקפה תאגידית על הדמוקרטיה (פרק שני)

נושאים איכות השלטון, דעות, כלכלה ותקציב, מדיני-בטחוני, משפט ופלילים, פוליטי ב 6.02.14 0:34

בפרק זה: דלתות סגורות, חשאיות, ללא שקיפות;  מחסומי סחר של התאגידים – קניין רוחני
מאת: אמנון פורטוגלי

‏‏3. דלתות סגורות, חשאיות, ללא שקיפות.

הסכמי הסחר - מתקפה תאגידית על הדמוקרטיה. (פרק ראשון)

הסכמי הסחר המתחדשים עלינו כוללים מספר משמעותי של מדינות קטנות וגדולות. האינטרס של המדינות הקטנות יותר להיות חלק מההסכם מוּנָע ככל הנראה מפחד להשאר מחוץ לשווקים המרכזיים. למדינות הגדולות, בעיקר ארה"ב והאיחוד האירופי, ההסכמים הם דרך נוחה לכפות מדיניות שאינה מקובלת, לא רק על האזרחים של מדינות אחרות, אבל גם על האזרחים שלהן מאת: אמנון פורטוגלי

לקריאה נוספת

הדיונים לקראת הסכמי TTIP ו–TPP מתקיימים מאחורי דלתות סגורות, בחשאיות, ללא שקיפות, עם השפעה מינימלית מהציבור, ורק האינטרסים של התאגידים הגדולים מיוצגים בו. המשלחת האמריקאית כוללת יותר מ -600 יועצי סחר של תאגידים בינלאומיים, ויש להם גישה בלתי מוגבלת למסמכי ההכנה. המשרד האמריקאי הרלבנטי מסרב לחשוף את עמדת המשא ומתן שלו גם לחברי הקונגרס האמריקאי.  טיוטות מהדיונים לא משוחררות, וניתנו הוראות לשמור את הציבור והעיתונות בחושך עד לחתימת עסקה סופית. אז,יהיה מאוחר מדי לשנות.

הסנטורית אליזבת וורן ציינה במכתב לבית הלבן: "אם השקיפות תוביל להתנגדות ציבורית רחבה להסכם סחר, הרי  שהסכם הסחר לא צריך להיות מדיניותה של ארצות הברית".

חשאיות הדיונים בהסכמים אלו נועדה להגביל את המדינות המשתתפות בדרכים שיאיינו למעשה את הליך קבלת החלטות בדרך דמוקרטית רגילה. בהנחה שהמשא והמתן יסתיים בהצלחה, סביר להניח כי המחוקקים בכל מדינה יוצבו בפני בחירת 'הכל או כלום' take-it-or-leave it, מבלי שתהיה אופציה לשינוי פרטים וסעיפים בהסכמים, ועם לחץ עצום לאשר אותם. אם זה יקרה, אז לציבור במדינות הדנות בהסכמים יהייה סיכוי קטן מאוד להילחם בהוראות מזיקות בהם, שכן הדרך היחידה לעשות את זה היא לשכנע את ממשלתם לדחות אותם לחלוטין, החלטה שיהייה קשה לקבלה אחר השנים של משא ומתן.

אלא שלאחרונה נסדק מעטה הסודיות. לפי מסמכים סודיים שנחשפו בוויקיליקס, ומסמכים חסויים שפורסמו ב- 'האפינגטון פוסט' אפשר לקרוא כיצד הסכמים סגורים כאלה הם מצע להגברת כוחם של התאגידים הרב לאומיים.

כתוצאה מההדלפות, ומהבנה שיקשה לשמור על הסודיות בדיונים להסכם TTIP , פיתחה הנציבות האירופית אסטרטגיה יחצ"נית לספר חצאי אמת. מסמך פנימי שדלף לאחרונה (סוף 2013) מגלה כי הנציבות פועלת באמצעות 'תוכנית תקשורת יעודית מתואמת לניהול בעלי העניין, המדיה חברתית, והשקיפות'.

"dedicated communications operation" is being "co-ordinated across the commission" for the "management of stakeholders, social media and transparency".

המסר שהנציבות מנסה להעביר הוא שעסקת הסחר היא על צמיחה ומקומות עבודה, ולא לערער את הרגולציה ואת הרמות הקיימות של הגנה בתחומים כמו בריאות, בטיחות ואיכות הסביבה. יש בעיה בסיסית במסר זה, הוא אינו נכון.

 

4. מחסומי סחר של התאגידים – קניין רוחני

המטרה המוצהרת של הסכמי הסחר החופשי החדשים היא להסיר את הבדלי הרגולציה ומחסומי הסחר בין ארה"ב ואירופה, ובין ארה"ב וארצות הפסיפיק. אבל ברוב המקרים מחסומי הסחר בין המדינות במשא ומתן על ההסכמים הם נמוכים יחסית. עיקרו של המשא ומתן הוא להטיל מבנים רגולטוריים במגוון רחב של תחומים – בריאות, בטיחות, איכות סביבה – שיבטלו חוקים לאומיים ותת לאומיים. הסכם TPP  לדוגמה, יקבע כללים בעניינים שאינם מסחריים כגון בטיחות מזון, חופש אינטרנט, עלויות רפואה, רגולציה פיננסית, ואיכות הסביבה.

הדיונים על הסכמים אלו הם כלים עבור לוביסטים של תאגידים להשיג מה שהם לא הצליחו לשכנע מחוקקים לעשות בדרכים הרגילות. לדוגמה, חברות תרופות דורשות שהסכם TPP יאלץ את כל החברות בו להאריך את משך זמן הפטנטים לתרופות, ובכך להגדיל את רווחיהן תוך עיכוב תחרות מצד גרסות גנריות זולות יותר. בדומה לכך, חברות הטבק מנסות להשתמש בהסכם TPP  כדי לאסור על מדינות מתפתחות – שהן השווקים הגדולים ביותר לסיגריות – להימנע מאימוץ פיקוח הדוק יותר על המוצרים שלהן.

פרק הקניין הרוחני שהודלף ע"י ויקיליקס מכיל הצעות מרחיקות לכת:

 • הגדלת הטווח של פטנטים, כוללים פטנטים רפואיים, מעבר ל- 20 שנים, והנמכת הסטנדרטים לרישום פטנטים.
 • עלייה גדולה בסוגי הדברים שיכולים להיות פטנטים patentable  בדרכים שעלולים לפגוע בקצב החדשנות, בצרכנים, ובחברות קטנות. דברים חדשים שניתן יהייה להוציא עליהם פטנט יכללו צמחים, בעלי חיים, תהליכים ביולוגיים, חוקי משחק וידאו, שיטות של תהליכים נפשיים, תוכנה, יצירות אמנות, ספרים, ועוד.
 • דוגמה למה שיהיה פטנט חדש לפי הסעיפים שהודלפו ע"י ויקיליקס:
  "התרשימים , תוכניות, כללים ושיטות לביצוע תהליכים נפשיים, לשחק משחקים או לעשות עסקים, ושיטות מתמטיות כמו; תוכנה לכשעצמה, שיטות להצגת מידע, יצירות אסתטיות ועבודות אמנותיות או ספרותיות"

The relevant section in what would be newly patentable:

"the diagrams, plans, rules and methods for carrying out mental processes, playing games or doing business, and mathematical methods as such; software as such; methods to present information as such; and aesthetic creations and artistic or literary works."

 • צעדים אגרסיביים למניעת פריצת הגנה על זכויות יוצרים, שמגיע עם מספר יוצאים מהכלל:  ניתן יהייה לפרוץ הגנה כזו במסגרת פעילות "מורשית כדין שבוצעה על ידי עובדי ממשלה, סוכנים, או קבלנים לצורך אכיפת החוק, מודיעין, ביטחוני חיוני, או למטרות ממשלתיות דומות" .
 • דרך לחדש פטנט re-patent   שכבר ידוע או שהוצא עליו פטנט בעבר, כאשר נטען שיש לו שימוש חדש.  ארה"ב רוצה גם להקל את הסטנדרטים למתן פטנטים בהשוואה לדרישותיהן הנוכחיות של מדינות רבות ולהאריך אפקטיבית את תקופת הפטנט כך שהיא תחושב מיום אישורו (בלי להתחשב בזמן בין הגשת הפטנט לראשונה ואישורו).
 • הגברת העונשים עבור סוגים רבים של הפרת זכויות יוצרים ועקיפה של הגנות טכנולוגיות כמו DRM. חלק מהכללים האלה יחייבו את המדינות להתקין עונשים כמו אלו הקיימים כיום בארה"ב, בעוד שכללים אחרים יפלילו ויענישו בחומרה רבה יותר ממה שנהוג עכשיו.

אם הצעות אלו תתקבלנה, משטר הקניין הרוחני ירמוס את זכויות הפרט וחופש הביטוי, כמו גם את נחלת הכלל האינטלקטואלית והיצירתית.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר במרכז חזן במכון ון-ליר, ומרצה במכללה החברתית-כלכלית

 הפרקים הקודמים:
הסכמי הסחר – מתקפה תאגידית על הדמוקרטיה (פרק המבוא)
הסכמי הסחר – מתקפה תאגידית על הדמוקרטיה. (פרק ראשון)

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , , , , ,

תגובה אחת

 1. מיכאל לינדנבאום :

  עולם מחורבן

  לאיזה עולם מחורבן אנו מביאים את ילדינו ונכדינו על ידי הסכמתינו שבשתיקה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.