חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

סטטיסטים, סוקרי הלמ"ס השקופים

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות ב 3.02.14 0:59

לצורך עריכת סקרים למחקרי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נדרשים סוקרים. הסוקרים האלה מועסקים ישירות על ידי הלמ"ס, אבל מעמדם דומה לזה של "עובדי קבלן".  הם משתכרים לפי שעות, אין התחשבות בהשכלתם, כמובן שאין מה לדבר על קביעות או על קידום.  גם התנאים הסוציאליים שלהם נחותים.  והם רוצים להתארגן
מאת: דליה בלומנפלד

שרה עובדת כסוקרת בלמ"ס משך 8 שנים בשכר לשעה, השכלתה אינה מגולמת בשכרה, הוותק שלה אינו מעלה את שכרה. היא אינה מקבלת גמול השתלמות, אין לה קביעות בעבודה. אין לה אופק קידום בתפקיד ובשכר. ימי החופשה שלה פחותים מאלה של העובדים לפי תקן. אותה עבודה משך 8 שנים. 8 שנים אותו שכר. שרה מועסקת כסוקרת בלמ"ס וכמוה, באותם תנאים מועסקים כ-500 סוקרים בכל רחבי הארץ. הם עובדים 3 שנים, 10 שנים, 12 שנה, באותם תנאים באותו שכר. ללא עתיד וללא תקווה. אלה הם העובדים השקופים של הלמ"ס. הם אינם נספרים בסטטיסטיקה של העובדים בלמ"ס, ואין להם ייצוג בנציבות שירות המדינה, למרות שהם נחשבים עובדי מדינה.

בלמ"ס מועסקים שלושה סוגים של עובדים:

 • עובדים לפי תקן
 • עובדים בחוזה אישי
 • עובדים בשכר לשעה

מעמדם דומה לזה של עובדי הקבלן בהבדל אחד, הם מועסקים ישירות על ידי הלמ"ס. הם, כמו עובדי הקבלן, העובדים השקופים בשוק העבודה. הם אינם מופיעים בנתונים של נציבות שירות המדינה, ואין להם ייצוג בנציבות.

העובדים הללו בשכר לשעה  הם הסוקרים בלמ"ס. לצורך עריכת סקרים למחקרי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נדרשים סוקרים. כאשר הוקם המרכז לאיסוף נתונים בטלפון בלמ"ס, משרד האוצר דרש שהעבודה בו תהיה במיקור חוץ, והעובדים עובדי חברות כוח אדם. האחראים בלמ"ס התנגדו לצורת העסקה כזו, שיש בה ארעיות וניידות עובדים גבוהה. לסוקר נדרש סיווג מקצועי, בטחוני, ונחוצה רמה גבוהה של עובד. פתרון הביניים שנמצא לכך היה העסקה ישירה של עובדים בשכר לשעה על ידי הלמ"ס.

רמת הסוקרים היא גבוהה. עד 2013 נדרשו 12 שנות לימוד כדי לעבוד כסוקר.

הסוקר מתקבל לעבודה במכרז. מתוך כ-1200 עובדים בלמ"ס, כ- 700 עובדים מועסקים כעובדים לפי תקן  וכעובדים לפי חוזה אישי. כ-500 הם סוקרים העובדים בכל הארץ, בשלוחות בתל-אביב, ירושלים וחיפה.

הלמ"ס מתחייב לסוקרים על 50% משרה בלבד, שמסתכמת במשכורת של כ-3200 ₪ לחודש. מעבר למחויבות תעסוקתית זו, הסוקרים מקבלים עבודה נוספת, בהתאם לתקציב שיש ללמ"ס לערוך סקרים נוספים בפרויקטים ייעודיים. מאחר שהלמ"ס אינה מחויבת  לסוקרים על עבודה זו, היא משתמשת בסוקרים בהתאם לצרכים, או מקזזת להם שעות עבודה. כך נוצר אצל הסוקרים מצב של חוסר ביטחון תעסוקתי מעבר לחצי המשרה שיש להם. 50% מהסוקרים מתבקשים להגיע בשעה 12.30 בצהריים. אבל במקרים רבים מבקשים מהסוקר להגיע בשעה 16.00. התלות בעבודה וחוסר היציבות בשעות העבודה מקשים על הסוקרים לחפש עבודה נוספת ולהשלים את השכר הנמוך שהם מקבלים בלמ"ס כדי להתקיים.

נוסף למצב מצוקה קבוע זה בו שרויים הסוקרים בשל שעות העבודה, זכויותיהם הסוציאליות פחותות מאלה של חבריהם העובדים לפי התקן או בחוזים אישיים. אמנם הם זכאים לימי הצהרה, בחירה וחופשה, אך הם אינם זכאים לימי חגים מקוצרים כמו סוגי העובדים האחרים, ולכן בימים כאלה מורידים להם שכר. על ימי צום, הורידו בעבר שכר, אך הנהלת הלמ"ס שפעלה לטובתם שיפרה תנאיהם וימי הצום נחשבים ימי עבודה מקוצרים. בימי חול המועד, בעבר הפחיתו להם שכר מימי חופשתם, אך לאחר התערבות סמנכ"ל הלמ"ס להשוואת תנאיהם לאלה של חבריהם, הם מקבלים שכר עבור ימי חול המועד. חצי במימון המדינה, בהסכמת נציבות שירות המדינה, וחצי מתקציב הלמ"ס. (מדובר באישור זמני ).

בימי סופת השלג, בירושלים נשלחו מסרונים לסוקרים שהודיעו להם לא להגיע לעבודה. הבטיחו שהעובדים יקבלו שכר על הימים הללו. ואכן, העובדים לא הגיעו לעבודה, וקיבלו שכר. אך מסתבר שלפי הנחיות נציב שירות המדינה, העובדים השעתיים לא יקבלו שכר עבור ימים אלה, בעוד שהעובדים האחרים יקבלו חצי שכר שלושה ימים אלה. אי לכך, השכר על ימים אלה הוקפא עד להוראה חדשה.

הסוקרים המקבלים שכרם לפי שעה חסרי אופק תעסוקתי, חסרי מתח דרגות קידום. עובדים ללא עתיד וללא תקווה. תקוותם היחידה לשפר מצבם היא לגשת למכרז, אך הנגישות למכרזים מתאפשרת רק אחרי שקלול ממוצע שכרם ל-100% ולאחר שנה וחצי בעבודה. מאחר שמספר המכרזים מוגבל, סיכוי לשפר את מצב התעסוקה נועד למתי מעט מן הסוקרים.

הסוקרים החליטו להתאגד והזמינו את נציג הסתדרות העובדים כדי לסייע להם בהתאגדות. לאחר שאספו 80 חתימות, כפי שדרשה ההסתדרות, הם יושבים ומחכים להסתדרות. הם מחכים כבר 6 חודשים, אך ההסתדרות אינה עושה דבר כדי לאגדם.

העובדים לפי תקן מוגנים בהסכמים קיבוציים, והם מיוצגים על ידי ההסתדרות בנציבות שירות המדינה. עהובדים לפי חוזה אישי מיוצגים על ידי ארגון העובדים החדש "אחדות". שני  סוגי עובדים אלה מופיעים בסטטיסטיקות של שירות המדינה. (ראו למשל במסמך מרכז המחקר והמידע של הכנסת). הסוקרים אינם מופיעים כלל בנתונים אלה. הם עובדים שקופים. לדידה של נציבות שירות המדינה, הם לא קיימים לא במספרים ולא בשמות.

הסוקרים קצו במצבם זה והם רוצים להתארגן, להקים ועד עובדים, לחבור לארגון שייצג אותם ולהיאבק על הכרה בהם, באיכותם האנושית, במצבם הכלכלי. הם רוצים להיות עובדי מדינה בתקן, להופיע בנתוני נציבות שירות המדינה ולהיכלל בהסכם קיבוצי.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , ,

35 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  בושה וחרפה, סיפור שחוזר על עצמו והולך ומתרחב. איפה ההסתדרות בעסק הזה?

 2. רם :

  הסוקרים אינם מיוצגים על ידי ההסתדרות וכשאר עובדי החוזים סובלים מאוזלת ידה

  טעו הסוקרים שחלקם פנו להסתדרות לצורך טיפול בתנאי העסקתם. ההסתדרות אינה מייצגת בפועל את עובדי החוזים האישיים אשר הוחרגו מטיפולה עוד בשנות ה 90. חבל שגורמים בעלי עניין מטעים את הסוקרים התמימים אשר חושבים שהם מובדלים משאר המועסקים בחוזים אישיים. הסוקרים הנם עובדי חוזה אישי לכל דבר ( רובם מועסקים בחוזה מספר 585 או 584 ). ארגון אחדות המאגד את עובדי החוזים האישיים הציע ( ועדיין מציע) שירותיו לסוקרים אשר כ 100 מתוכם הצטרפו לארגון.

 3. דליה :

  ההסתדרות אינה מייצגת את הסוקרים. הסוקרים אינם עובדים בחוזה אישי כמו אלה המאוגדים בארגון "אחדות". זכויותיהם אינם כמו של אלה החותמים על חוזה אישי. הם מופלים לרעה ואינם מופיעים אפילו בסטטיסטיקות של הלמ"ס. העובדים בחוזה אישי כן מופיעים בסטטיסטיקות. הסוקרים הם סוג כלאיים של עובדי קבלן שאינם מועסקים על ידי קבלן כי המנהלים בסטטיסטיקה כנראה התנגדו לכך, ובצדק.
  המאבק על יציגות ההסתדרות לעומת "אחדות" מתנהל בבית המשפט ותקוע שם http://www.news1.co.il/Archive/001-D-343822-00.html . על הסוקרים להתארגן ולבחור ארגון עובדים שייצג אותם ולא לשבת ולחכות לנסים. בחלוקה למעמדות עובדים, המדינה נותנת יד לפירוק העבודה המאורגנת ולהרס ערכי העבודה. זה נזק למדינה. אין פה חסכון ואין התייעלות. רק אפלייה ושחיתות.

 4. ראובן :

  בזיון

  שר הכלכלה בקש מהמעסיקים הפרטיים להתחשב בעובדים שלא יכלו להגיע לעבודה בגלל השלג, אך נציבות שירות המדינה אינה מוכנה לשלם לעובדים השעתיים שנעדרו מעבודתם בגלל השלג.
  האם במשרדי הממשלה ישנם מעמדות? עובד שעתי יכול להגיע לעבודה בשלג ואילו עובד אחר שיושב לידו מקבל שכר לפי דרוג דרגה אינו צריך לדאוג שכרו ישולם גם בשלג.
  השר בנט עמוד מאחורי דבריך גם לעובדים השעתיים.

 5. רמי :

  נכון, ההסתדרות מושכת את כולם באף, אך לא דואגת עפ"י הבטחותיה לקדם הסכם קבוצי לעובדי הלמ"ס.

 6. לאה :

  לא הבנתי אייך נוצרו כל כך הרבה קסטות

 7. deleted :

  מה עם ההסתדרות איפה הם ???????????????

 8. רונית :

  ישנם סוקרים שעובדים מעל ל-12 שנה בתפקיד סוקר. שכרם לא מתעדכן בהתאם לוותק שלהם ולא מתעדכן בהתאם להשכלה שלהם. בושה!!!!!!

 9. דרורה :

  איןם חדש תחת השמש. מאז ומתמיד היו עובדים סוג ג'.
  כזכויות שהם השיגו בדם יזע ודמעות נרמסו ברגל גסה ובלהט בלתי נשלט על ידי הסמנכ"ל הדורסני.

 10. deleted :

  העובדת שהתראיינה לא חברה אבל אקטבסטית מוכרת ששמה הולך לפניה אם ארגונים שאמורים היו לעשות משהו ולא עשו והיא כן עושה אזי ישר כח .

 11. deleted :

  יש תחושה שמשהו שלא עשה כלום והתעלם מאיתנו הסוקרים מרגיש צורך לנגח את העובדת שכל כך עושה במשורים רבים .

 12. deleted :

  אני מכיר את העובדת , בניגוד לארגון שבחר לנגח את הסמנכל וההנהלה היא בחרה בדרך אחרת לטפל בעניין הסוקרים , ועל כך גם אני מצטרף ישר כח .

 13. deleted :

  סליחה על הבורות מה זה הארגון הזה אחדות אף פעם לא שמעתי עליהם בעבודה .

 14. deleted :

  בדבר המעמדות זה לא רק מעמדות , יש מעמדות בין העובדים ללא קשר להשכלתם ישמעמדות בועדים , מדינה שהתחילה כמדינה סוציאלסטית היא כיום מדינה של אדונים ומשרתים .

 15. עבדן :

  צריך שינוי

  צריך שינוי מהיסוד של האגף של הסוקרים. יש לתת לתת לנו את הזכויות המגיעות לנו, ולהשוותם לעובדי מדינה אחרים.

 16. דפנה פרידמן :

  כל הכבוד על הלוחמנות למען הצדק החברתי במקומות העבודה. זה דורש אומץ רב כל הכבוד לך כל הכבוד על האומץ של העובדים להלחם על זכויותהם למרות ההסתכנות .

 17. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ההסתדרות הזאת וניסנקורן שהבטיח לדוד ויצטום בסוף שנת 2012 שבפברואר (2013) תיגמר העבודה כתף אל כתף – ממשיכה להעסיק את עובדות השיווק במשען דרך קבלן למרות שיותר כתף לכתף לא יכול להיות.

  ומעניין מה זה –
  "ההסתדרות אינה מייצגת בפועל את עובדי החוזים האישיים אשר הוחרגו מטיפולה עוד בשנות ה 90 ".

  הדקדוק הפסיבי הזה, כמה הוא תמים. מה החוזים האישיים החריגו את עצמם?
  מי החריג אותם?
  מתי בדיוק?
  איך?

  זה לא קשור איכשהו לממשלת רבין ולהסתדרות החדשה של לוויתנים ששוחים לאחור?

 18. עובדת מדינה :

  סוקרים אנא כנסו

  תגידו תודה לאל שיש לכם עבודה בשעות גמישות ובשכר גבוה. אתם עובדים שעתיים ואם לא מוצא חן בעיניכם תמצאו עבודה אחרת במשרה מלאה. ככה זה שעתי. במגזר הפרטי אין כזה יחס ותנאים לעובדים שעתיים. על מה מתלוננים?

 19. רותם מירון :

  מי שמסכים - בעיה שלו

  יוסי, זה עניין הרבה יותר רחב ממה שתיארת. תכלס, מי שמסכים לעבוד בשביל 30 שקל לשעה – בעיה שלו. אבל הבעיה היא לא הלמס. הבעיה היא הניצול השיטתי שרווח אצלנו במשק. באותה מידה הייתי יכול להצביע על טבע בסניף פולג שבה אתה עובד, ולהראות את עובדי המיקור חוץ שמופלים בצורה שיטתית, ללא אופק קידום, ללא הארוחות המפנקות בקפיטריה, ללא ימי הטיול, תמיד באופן-ספייס ולא במשרדים, תמיד מדלגים עליהם בהכשרות, תמיד זורקים עליהם את העבודות הכי שחורות, ובאופן כללי – עובדי מיקור חוץ הם עבדים, אפילו אם יש להם תואר שני ואפילו אם הם מצטיינים בעבודתם ומסורים. אז קשוט את עצמך לפני שאתה קושט אחרים.

  יש נטיה כזאת בארץ – לבוא ולהגיד – העובדים צריכים להתאגד, ובית המשפט יעניק לנו את הזכויות שלנו. כאילו שהסוציאליזם יפתור לנו את כל הבעיות. אני לא מאמין בזה. ביזנס זה ביזנס, וחברה (ממשלתית או פרטית) צריכה לעשות את כל מה שהיא יכולה לפי החוק כדי להרוויח. אני מאמין בגאולה אישית דרך התפטרות ומציאת אלטרנטיבות טובות יותר. אתם רוצים להרוויח יותר כסף? תדאגו להשכיל את עצמכם, להכשיר את היכולות שלכם, ואז תקומו ותתפטרו.

  אני מאד גאה שעד היום משתמשים בrotems method בטבע כדי לקצר את תקופת הייצור של הpatient summary בסוף כל ניסוי קליני משבועיים-שלושה לכמה שעות. זה שטבע לא תיגמלה אותי על העניין הזה, זה בסופו של חשבון הפסד של טבע, כי בסופו של דבר פשוט הגיעו מים עד נפש ועזבתי.

 20. אבי לוין :

  תעודת עניות למדינה

  אם נכונה הכתבה, הרי זה תעודת עניות למדינה…
  אל לנו לבוא אליהם בטענה שהם הסכימו.
  הם פשוט הסכימו כי הם בסה"כ חיפסו איפה להתפרנס, ובושה למדינה שמנצלת את מצוקתם הכללכלית כדי "לחסוך" עליהם כסף….

 21. deleted :

  מי שאין לו פרוטקציה ולא מושחת חייב לעבוד ב30שח אם לא ימות מרעב . גברת משמיצה נשאר לי לרחם עליך . אולי את יושבת בתפקיד בפרוטקציה .

 22. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  צריך להגיד תודה על מה שיש,ולא לבכות על מה שאין,יש כאלו שגם את זה אין להם.

 23. חזי :

  נמאס לעבוד בעבודה לא מאתגרת שחוזרת על עצמה , כיוון שהמשק לא יוצר מקומות עבודה הולמים לאקדמאים.

 24. מירי :

  חוצפה שאין דוגמתה להגיד שאקדמאי רוצה להיות סוקר .אני מאחלת לכל מי שכל מקנא בסוקרים .להיות סוקר עוד בגלגול הזה .

 25. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מאוד מקווה לשינוי

 26. סוקר :

  כמה נכון

  הסוקרת שהתראיינה כתבה דברים נכונים. מי שלא מבין צריך לראות מקרוב ולהבין מה זה להרגיש בתחתית שרשרת המזון של הלמ"ס

 27. ורד :

  הסוקרים נמצאים בתחתית , ומן הראוי שיתיחסו אליהם ברצינות כי הם עושים את העבודה העיקרית בלמ"ס.

 28. מעין :

  http://m.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.blacklabor.org%2F%3Fp%3D53845&h=AAQHc7uJJ&enc=AZOCTycjogC75q3uNnHHM5lIPRYyWyIOd-RRIH2gJAY55jIfSGim1IkxZGW5YgITG94LCrcOyM9mmxviShVosFes&s=1

 29. סוקר למ"ס :

  ישר וכוח

 30. ארי :

  אין להם מושג

  למקבלי החלטות אין מושג על תנאי העבודה בפועל, הן טלפונית והן (במיוחד) לסוקרי השטח. ההסדרים רקובים מיסודם.

 31. אנונימי :

  הסוקרים הם העובדים החשובים ביותר בלמס.בלעדיהם לא יהיו נתונים חשובים ביותר כמו המדד החודשי.לא ברור לי מדוע הם בתחתית דירוג השכר והתנאים הסוציאליים כאשר רובם אקדמאיים.תעודת עניות לכל הגורמים שעניינם "עבודה ותעסוקה" בישראל.

 32. עלמה :

  נכון רובם אקדמאים ויש כאן תגובה שאומרת שלא יעבדו .המדינה המושחתת הזאת מקוממת .

 33. סוקר :

  תומך בכל מילה

  תומך בכל מילה! איפה אחדות ואיפה ההסתדרות בעניין?

 34. רם :

  אחדות מחכה לסוקרים

  באפריל 2013 החל ארגון אחדות לטפל בפועל בתנאי העסקתם של הסוקרים. הארגון העלה דרישה כתובה לטיפול ב 11 סעיפים בתנאי העסקתם של הסוקרים. עצם הדרישה עצמה עוררה סערה בלמ"ס והתנגדות להתאגדות מצד ההנהלה. ארגון אחדות לא התרגש ופנה לבית הדין לעבודה שהכריע לטובת ארגון אחדות. המשך הטיפול עמד בפתח לקראת תביעת הזכויות ומחדלי ההעסקה בבית דין לעבודה. לצערו של הארגון בחרו הסוקרים לפתע לנתב חלק מהכוח שלהם להסתדרות ובכך במידה מסויימת טרפו את הקלפים. ארגון אחדות עדיין מחכה לסוקרים שיתאחדו כאחד באחדות, על מנת להמשיך ביתר שאת את הטיפול בתנאי העסקתם. בשלב זה הטיפול הנו מקומי באמצעות וועד החוזים בלמ"ס הפועל מטעם אחדות.

 35. אנונימוס :

  ניצול עובדים ע"י מדינת ישראל

  הסוקרים בלמ"ס מועסקים על בסיס שעתי וכנראה שבחיים לא יעבדו תחת חוזה קיבוצי .שכר יסוד לסוקר הינו 36 ש"ח כאשר הסוקרים נאלצים להשתמש בריכבם הפרטי לצורך העבודה והתגמול על כך אינו מכסה את ההוצאות. מצבם של הסודנים והאריתראים טוב יותר ממצבם של סוקרי הלמ"ס. לא ברור למה המנהלים בלמ"ס מצפים מהעובדים המדוכאים,שירוצו מורעלים עם סכין בין השיניים כדי לשמר למנהלים הקטנים את תפקידיהם? הרי בלי הסוקרים הכל מתמוטט שם כמו מגדל קלפים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.