חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מה זה כבר בשבילנו הנחה של עוד 5-6 מיליארד ש"ח לבעלים של 'לוויתן'?

נושאים דעות, כלכלת בית ב 30.01.14 0:55

בזמן שבנימין נתניהו ומשפחתו ממשיכים לבזבז כספי ציבור ולהטמין את רווחיהם במקלטי מס, ממשיכים תאגידים וטייקונים להבטיח לעצמם נתחים הולכים וגדלים באוצרות הטבע של ישראל

מאת: ק. טוכולסקי

מדינת ישראל הצהירה בפני בית הדין הבודק את תביעתם של חברות הגז על מגבלות היצוא כי חברות הגז לא יפגעו בשל הטבות מס מפליגות נוספות שהן תקבלנה. האמת כבר אין מה להיות מופתעים, הולך ומסתמן שמורשתו של בנימין נתניהו להיסטוריה הישראלית תהיה של האיש שהפך את ישראל לעוד מדינה אפריקאית. בזמן שהוא ומשפחת האצולה שלו ממשיכים לבזבז כספי ציבור כאילו אין מחר ולהטמין את רווחיהם האסטרונומיים במקלטי מס, ממשיכים תאגידים וטייקונים להבטיח לעצמם תחת ממשלתו הנרפית והצייתנית נתחים הולכים וגדלים באוצרות הטבע של ישראל.

ישראל לא תהיה יוון היא תהיה ניגריה, ולמען הסדר הטוב עושה רושם שניגריה כבר לא תהיה ניגריה כי שם כבר מתחיל להימאס לתושביה של עוד מדינה אפריקאית עשירה באוצרות וענייה בכסף מהשחיתות והניצול. לכל מי שמאשימים את ישראל בהיותה מדינה קולוניאליסטית, מדיניות משאבי הטבע של המדינה מוכיחה כי לא כך הדבר, ממשלת משרתי הון שלא מעטים משריה וסגני שריה ממומנים בידי תורמים זרים מוכרת את משאבי המדינה לקולוניאליסטים האמתיים התאגידים הבינלאומיים. ראש ממשלת קנדה מתקבל כאן בכבוד מלכים? לכו תדעו מתי יודיעו על מכירת מפעלי ים המלח לחברת פוטאש הקנדית. ביל קלינטון מגיע לחגיגות יום הולדתו של פרס, בזמן שכולם מחייכים למצלמות הוא מכופף פה ידיים למען נובל אנרג'י. שלדון אדלסון מממן חינמון לתפארת ראש הממשלה יש תג מחיר, מיליארדר מממן את נסיעת הביזיון של חברי הכנסת והשרים לאושוויץ, אנחנו בהחלט נשלם את המחיר.

ככה זה עובד בחצר הביזנטית של ממשלת ישראל, ואנחנו הציבור הרחב, הנושאים בעול ובנטל, עובדים ונתמכים, ממשיכים לשתוק. מה זה בשבילנו להפסיד עוד 5-6 מיליארד ₪, כבר הפסדנו עשרות ואולי מאות מיליארדי דולרים כשהממשלה הקודמת אימצה מסקנות ששינסקי מקוצצות, איבדנו במהלך כהונת שתי ממשלות ביבי האחרונות עשרות מיליארדים של מסים על רווחים כלואים. אנחנו כל כך לארג'ים גם כשאנחנו לא יודעים איך נגמור את החודש.

מדינת ישראל אותה המדינה שרוצה להכריז על ארגוני עובדים כמונופולים ומוכנה לוותר על תחרות (האמת לא צריך תחרות ובכל זאת) בשוק הגז. מדינת ישראל שרוצצת בשוטרי מג"ב אנשים שנלחמים על בתיהם העלובים ומנשקת את אחוריו של יצחק תשובה בים וביבשה. מדינת ישראל הזו היא מעשה ידינו, תוצר הצבעתנו, הכרעת הרוב שקיבלנו. אם לא נתעורר המצב פה רק ידרדר ומשאבי הטבע שיכולים לחזור להיות בשליטתנו ימשיכו להיגזל מאתנו עד שיתכלו. אנחנו הולכים וצוברים חובות כי הנכסים שלנו נלקחים מאתנו בלי שנעשה דבר לעצור את האסון.

גילוי הגז בחופי ישראל היה יכול להיות הזינוק של ישראל לעתיד, להשתחררות מתלות אנרגטית, למעבר לשימוש באנרגיה ידידותית לסביבה כחלק ממעבר מאנרגיות מתכלות לאנרגיות מתחדשות. הוא היה יכול למלא את קופת המדינה לתרום לתוספת משמעותית של מקומות עבודה. כל זה לא קורה וזה גם לא יקרה. טייקונים כמו תשובה ותאגידים כמו נובל אנרגי ואחרים רואים במדינת ישראל עוד משהו שאפשר לנצל עד תום וללא בושה. האדישות של הציבור לעוד כמה מיליארדים שנגנבים ממנו נוראית, הציבור הזה הוא גם אנחנו וכולנו יחדיו נשלם את מחיר האדישות היום להמשך השוד והמשך כהונת ממשלת ישראל הגרועה ביותר אי פעם, שבקרוב תמלא לכהונתה המרושעת שנה.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , , ,

5 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  חשכת הבערות

  משהו רע קורה.בכל ברור ,מפא"י והאשכנזים אשמים.
  תשובה בוזז מיליארדים:"מה רוצים ממזרחי שהצליח ומראה לאשכנזים מאיפוא משתין הדג?".

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  טוכולסקי
  יש לך הצעות מעשיות איך לפעול נגד גניבת נכסי המדינה השייכים לציבור? הנימה הסקפטית במאמרך יוצרת תחושה של יאוש. יש מקום לפעילות ציבורית ופרלמנטרית למאבק נגד. לא כן?

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  היום היה דיון על הנושא בוועדת הכלכלה. ירדו על הממונה על ההגבלים העסקיים. האם יפעל בהתאם לתפקידו ויפעל נגד מונופול הגז?

 4. דליה :

  הנה ההודעה שפרסמה ועדת הכלכלה לאחר הדיון בנושא הגז. הבקשה מהממונה על ההגבלים העסקיים דוד גילה היא לקחת בחשבון שיקוליו לקבלת החלטה את הנאמר בישיבה זו.

  יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ ברוורמן: לבחון הטלת פיקוח על מחיר הגז
  30 בינואר 2014, כ"ט בשבט תשע"ד, בשעה 16:45
  היו"ר אמר את הדברים בדיון שעסק בזכויות הגז במאגר לוויתן; המונה על הרשות להגבלים עסקיים: אין לי סמכות להוציא את דלק ונובל מלוויתן; ח"כ יחימוביץ': כריש ותנין הם סרדין ביחס לתמר ולוויתן
  לקוח מאתר הכנסת: http://main.knesset.gov.il/Activity/Committees/Economics/News/Pages/pr_3001141.aspx

  ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ אבישי ברוורמן, קיימה היום דיון שעסק בזכויות הגז במאגר לוויתן, לנוכח הדיווחים כי השותפות במאגר יזכו לפטור מהסדר כובל, ויידרשו למכור רק את המאגרים תנין וכריש שברשותן. היו"ר ברוורמן, שיזם את הדיון, אמר כי הוא ראה לנכון לזמן את הממונה על הרשות להגבלים עסקיים, פרופ' דיויד גילה, כדי שחברי ועדת הכלכלה ונציגי הציבור יוכלו לשמוע ממנו את פרטי ההסדר המתגבש בין הרשות להגבלים עסקיים לבין חברות הגז השותפות במאגר לוויתן.

  היו"ר ברוורמן הוסיף כי הוא מבין שפרופ' גילה מעדיף לייצר תחרות בטווח הקצר, ולהימנע מהדיינות משפטית ארוכה בבית הדין להגבלים עסקיים. "לתחושתי, למרות ההסבר הזה יש כאן מסכת לחצים עצומה על הרגולטור לקדם פשרה שאני לא משוכנע שהיא לטובת הצרכנים", אמר. לדבריו, לא רק פקידי הממשלה ונציגי החברות צריכים להכיר את פרטי ההסדר, עוד בטרם מקבל הממונה החלטה סופית.

  פרופ' גילה אמר כי הוא מסכים עם היו"ר, שהפתרון הכי טוב הוא להוציא את דלק ונובל אנרג'י מלוויתן, אולם הבעיה היא שדלק ונובל הן כבר בלוויתן. "אין לי סמכות להוציא אותן פיזית מלוויתן, כל מה שאני יכול לעשות הוא להכריז שהייתה הפרה ורק בית משפט יכול להוציא אותם פיזית מהמאגר, וזה יכול לקחת שנים ארוכות", אמר גילה. הוא הוסיף כי המטרה היא ליצור שחקן שיתחרה בתנאים כמה שיותר טובים שותפות בתמר ולוויתן. לדבריו, פתרון שבו תמר מתחרה בלוויתן אפשר לייצר רק בחקיקה.

  ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה כי "הציבור נחשף בפעם הראשונה לדיון הזה, כיוון שהוא לא מתנהל בשקיפות אלא בחדרים סגורים. הפתרון שהממונה הביא הוא לא מה שהרשות מציעה אלא מה שהציע יצחק תשובה. זה מעט מביך שהממונה מציג כאילו צפוי מאבק לטובת הציבור כשבפועל יש כאן כתב כניעה להצעה של חברות הגז. המונופול הגז האדיר הזה שמועבר בימים אלה לידיים של תשובה הופך אפילו את הכוח האדיר שהיה לנוחי דנקנר לבדיחה. הממונה הולך לאפשר לתשובה ונובל לשלוט בלי גבולות על 90% ממאגרי הגז בישראל. ביחס ללוויתן או תמר, כריש ותנין זה סרדין", אמרה ח"כ יחימוביץ' היא הוסיפה כי ההחלטה להטיל פיקוח על שמנת 38% תחסוך לציבור כ-20 מיליון שקל, בעוד שפיקוח על הגז יכול לחסוך לציבור 200 מיליארד שקל, וקראה להטיל פיקוח על הגז ולא על השמנת.

  יו"ר דלק אנרגיה, גדעון תדמור, אמר כי דלק קיבלה אישור להיכנס ללוויתן ברשות ובסמכות, עוד לפני שנמצא הגז. "אם לא היינו נכנסים לא היה גז ולא היה צריך את הדיון הזה", אמר. לדבריו, "חטא אחד של החברה הוא שהיא מצאה גז, וחטא שני שאף אחד אחר לא מצא. למרות זאת אנחנו מוכנים להגיע להסדר". הוא דחה את דברי יחימוביץ' בדבר ההסדר ואמר כי החברה נדרשת למכור בכפיה שני תגליות שרק בפיתוחן הושקעו כמעט 700 מיליון שקל.

  עו"ד גלעד ברנע, מומחה לנושא הגבלים עסקיים, אמר כי "הגז הוא משאב של הציבור וזה מה שקבע הבית המשפט העליון. מה שעשו השותפות זה הסדר כובל, הממונה יכול לנהל חקירה פלילית ואם הוא לא עושה זאת אז היועץ המשפטי לממשלה צריך להנחות אותו לעשות כן. זה מקרה קלאסי שבו הממונה יכול לתת הוראות להטיל פיקוח על המחיר וזו חובתו". הוא מתח ביקורת על הממונה גילה ואמר כי בדברים המשמעותיים או שהממונה לא מטפל או שהוא מתקפל. איל עופר מעמותת ישראל יקרה לנו הוסיף כי "שכשהממונה עושה טעות המשק משלם עליה הרבה מאוד שנים". לדבריו, השותפות בתמר ולוויתן טוענות שפעלו כשורה, בעוד הממונה אומר שהוא יכול להכריז עליהן קבוצת ריכוז. "הציבור צריך לדעת האם פעלו ברשות ובסמכות או לא, ואם הם לא יוכרזו כקבוצת ריכוז המשמעות היא כי הממונה מאשר את עמדתם. התפקיד של הממונה הוא לקבוע אם הייתה הפרה של כללי ההגבלים העסקיים, ולא לעשות הסדר בשם הכשלים הקודמים", אמר עופר.

  עו"ד נילי אבן חן מהתנועה לאיכות השלטון הוסיפה כי "כחוט השני עובר הנושא המרכזי, שהוא התמשכות הדיונים המשפטיים שבעטיה ניפגע. לכן, צריך להתמקד בדרכים לקצר את ההליך או להבין שהוא לא אמור לקחת זמן רב". היו"ר ברוורמן התייחס לכך והעיר כי לצערו הממשלה לא פותחת את הדיון לציבור, ולכן היא בעצמה גורמת לעיכוב ההליכים שהיא רוצה לקצר וגורמת, בהיעדר השקיפות, לתחושה שדברים נעשים במחשכים.

  ח"כ אריאל אטיאס אמר כי "מרוב שכולם רוצים להיות הכי צודקים מאבדים את העיקר, והעיקר שיהיה גז, לאחר מכן צריך לדאוג לתחרות ובסוף לרווחת הצרכן". לדבריו, ניתן לעשות זאת באמצעות הגנות ינוקא למתחרים קטנים ופיקוח על המחיר במאגרים הגדולים, עד שתתפתח תחרות. ח"כ יחימוביץ' שאלה את יו"ר דלק תדמור אם היה מוכן לפיקוח על המחיר אם היו פוטרים את החברה מלמכור את סרדין כדבריה. תדמור השיב כי מדובר בסוגיות נפרדות, אך עמדתו היא שאין צורך בפיקוח כי המחירים סבירים.

  הממונה גילה התייחס לטענות שעלו בדיון ואמר כי הגיע לדיון בוועדה לפני קבלת ההחלטה על מנת לשתף את הציבור. הוא הוסיף כי לא מדובר בהסדר שדלק הציעה. לדבריו, "לא הייתה להם ברירה לקבל את מה שדרשנו. האיום בהסדר כובל היה המנוף להשיג את ההישג, ואם הוא סרדין אז תמר היא פלנקטון (אורגניזם זעיר)". עוד הוסיף הממונה כי הרשות חושבת רק על טובת הציבור ולא חוששת להתמודד מול הגופים הגדולים, ואמר כי "אם התחרות לא תעבוד נתעקש על פיקוח מחירים ולא נהסס".

  היו"ר ברוורמן סיכם את הדיון ואמר כי "הוועדה כלכלה קוראת לממונה לבחון ברצינות את הערות חברי הכנסת ונציגי הציבור בטרם יקבל החלטה סופית על ההסדר. הוועדה אף קוראת לבחון את הסוגיה של הטלת פיקוח על מחיר הגז, ומבקשת מהממונה להגיש חוות דעת לממשלה ולכנסת בדבר המצב האופטימלי לתחרות, כדי לבחון קידום חקיקה ברוח ההצהרות של ראש הממשלה שר האוצר שר הכלכלה על הורדת מחירים.

 5. ק. טוכולסקי :

  עד שלא נחליף את השלטון שום דבר לא ישתנה בטח לא מהקשקושים של ברוורמן בוועדת הכלכלה.
  אנחנו צריכים להחליף את השלטון כי שוד הגז הוא רק בעיה אחת בקרב הבעיות שהשלטון הזה עושה. אני מקווה שאנחנו חיים בדמדומי הטירוף הימני שהעבודה מרצ וחדש יתאוששו שהבוחרים ינטשו את המרכז משרת ההון ויחזרו שמאלה. אחרת אין לנו תוחלת.
  הממונ העל ההגבלים העסקיים הוא מינוי של השלטון הכי מושחת בישראל הוא לא יעשה שום דבר משמעותי. גם אותו יהיה צורך להחליף.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.