חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יוקר המחיה – על המדינה לדאוג לצרכנים במקומות ציבוריים

נושאים חדשות, כלכלה ותקציב, רווחה ושירותים חברתיים ב 22.01.14 0:24

ועדת הכלכלה עסקה בנושא המחירים המופקעים שמשלמים צרכנים במקומות ציבוריים כמו בתי-חולים ותחנות רכבת. יו"ר ועדת הכלכלה דרש להוזיל מחירי מוצרים מסוימים, והציע להוסיף למכרזים קריטריון לגבי רווחת הצרכנים

בתי עסק הפועלים בתוך מוסדות ציבור כמו בתי-חולים ובתחנות הרכבת בארץ גובים מחירים מופקעים מהצרכנים. לאחרונה פרסמה רכבת ישראל מכרז לבחירת זכיין יחיד שיפתח ויפעיל את דוכני הקפה והמאפה בתחנות שברחבי הארץ. מתנאי המכרז שהתפרסמו עולה כי לא הובא בחשבון שיקול טובתם של הצרכנים – מיליוני הנוסעים ברכבת מדי שנה, אשר מהווים גם הם "לקוחות שבויים".

ח"כ מיכל בירן (העבודה), ח"כ שמעון סלומון (יש עתיד), אליעזר מנחם מוזס (דגל התורה) יזמו על כך דיון בוועדת הכלכלה,  והוא נערך ביום שלישי 21 בינואר 2014. בדיון אמרה ח"כ בירן כי "הדבר חמור כיוון שמדובר ב"לקוחות שבויים". מטופלים ובני משפחותיהם השוהים בבית החולים ימים ארוכים, או נוסעי הרכבת המבלים בה שעות ארוכות מדי יום, נאלצים לרכוש מוצרים במחירים מופקעים. הדבר חמור עוד יותר מכיוון שבתי העסק פועלים בזיכיון שניתן להם על ידי גופים ציבוריים, אשר אמורים להביא בחשבון את מכלול הצרכים של האזרחים המשתמשים בשירות. בנוסף אנו רואים שהמכרזים הללו מוטים באופן ברור כלפי הרשתות הגדולות, ולא מאפשרים לעסקים הקטנים להתחרות בשוק הזה באופן הוגן."

בפתח הדיון אמר יו"ר ועדת הכלכלה אבישי ברוורמן כי לפי פרסומים שונים עולה שהצרכנים משלמים מחירים מופקעים בבתי החולים וברכבת, גבוה בעשרות ומאות אחוזים מעל מחיר השוק. הוא הוסיף כי הדיון נועד על מנת לנסות למצוא פתרונות.

ח"כ מיכל בירן אמרה כי מדובר באוסף של מקרים בהם הגופים מנצלים את היותו של הצרכן שבוי. לדבריה, המאושפזים בבתי החולים, שנאלצים לשלם מחירים מופקעים על דברי מזון בסיסיים או חניה, נמצאים בנקודות השפל של חייהם. לדבריה, לרגולטורים יש יכולת להשפיע על המחירים והם צריכים להשתמש בה. ח"כ שמעון סולומון הוסיף גם הוא כי המטרה היא להוריד את המחירים לרמה סבירה. ח"כ יצחק וקנין הוסיף כי לא יכול להיות שבקבוק מים קטן שעולה 1.5 שקלים יימכר בבתי החולים או ברכבת עבור 10 שקלים. לדבריו, גם בתי החולים מבינים שאפשר לעשות קופה על חשבון הציבור והממשלה נותנת לזה לקרות בחוזים. "יוקר מחייה זה לא רק במחירים בסופר, צריך לעצור את זה והממשלה לא עושה כלום", אמר ח"כ וקנין.

מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, אמר כי רמות המחירים מעלות את השאלה האם מישהו לקח את הצרכן בחשבון לפני שיצאו המכרזים. "במקום שהעיקרון יהיה הגינות מול הצרכנים, הגופים שותפים עם הזכיין ונהנים מהמחירים הגבוהים ומי שזוכה במכרזים הוא מי שלוקח הכי הרבה כסף מהצרכן" אמר. עו"ד פלג הציעה כי אגף החשב הכללי באוצר יוציא הנחייה לפיה השיקול הצרכני יהיה בראש מעייניהם של עורכי המכרזים.

עינב הרשקוביץ, אם לפג שהייתה מאושפזת כחודשיים באיכילוב לשמירת היריון, סיפרה בוועדה כי הוצאות החניה עלו לה כ-1,500 שקל. לדבריה, הורים לפגים חייבים להגיע לבית החולים כדי לטפל בילדים ואין להם אופציה אחרת. היא הוסיפה כי יש אנשים שלא מסוגלים לעמוד בהוצאות הללו.

מנכ"ל בית החולים אסף הרופא, ד"ר בני דוידזון, אמר כי בבית החולים שהוא מנהל יש חניון שהמחיר המרבי בו הוא 20 שקלים ליום. לדבריו, בהתאם להנחיות משרד הבריאות יש גם רשימה ארוכה של זכאים לפטור מתשלום עבור החניה. "רק 25% מהמשתמשים בחניון משלמים עבור החניה", אמר. הוא הוסיף כי מחיר הקפה בבית החולים דומה למחיר בבתי הקפה הסמוכים. ראש מנהל רפואה במשרד הבריאות, ארנון אפק, אמר כי בתי החולים פועלים בסביבה עירונית ולכן ראוי שישקפו את מחיר הקפה באזור. הוא הוסיף כי המשרד ביצע רגולציה באשר לחניה בחניונים שבבתי החולים הממשלתיים, ואמר כי בבית החולים איכילוב אין חניון. ח"כ תמר זנדברג העירה כי קודם הפריטו את החניון באיכילוב ועכשיו טוענים שהמחיר גבוה כי אין חניון.

סמנכ"ל הפיתוח העסקי ברכבת ישראל, ניר רז, אמר כי הנוסעים ברכבת אינם שבויים וזמן השהייה של נוסע ממוצע ברציף ובנסיעה ברכבת הוא כשעה ורבע. לדבריו, המכרז של הרכבת נועד לאפשר גם פתיחת תחנות במקומות בהם עד כה לא הייתה לכך כדאיות כלכלית. לדבריו, בתקופה בה הייתה ברכבת יותר מרשת אחת המחירים היו דומים. הוא הוסיף כי במכרז יש סעיף שמאפשר לרכבת לדרוש הפחתת מחיר, אם המחירים יהיו גבוהים מדי. עוד אמר רז כי ההכנסות מהמכרז משמשות לסל הסובסידיה של הרכבת. ח"כ אורי מקלב אמר בתגובה כי "עכשיו יצא האוצר מהשק". הוא הסביר כי משרד האוצר מחייב אותם לעשות מזה כסף ולהפוך את המתחמים למחוללי הכנסה.

נציג אגף החשב הכללי באוצר, אלון קינסט, אמר כי החשבת הכללית רואה את רווחת הצרכן כנושא חשוב, ותבחן את הצעדים שניתן לעשות על מנת לתת ביטוי לכך. היו"ר ברוורמן דרש מקינסט לקבל מהחשבת הכללית תשובה רשמית בתוך כשבוע, לגבי הדרכים שבכוונתה לפעול. ח"כ ברוורמן סיכם את הדיון ואמר כי הוועדה מביעה חשש שבהיעדר תחרות ברכבת ובבתי החולים, הצרכנים נאלצים לשלם מחירים גבוהים בהרבה מהמקובל. הוא הוסיף כי הוועדה תובעת מבתי החולים והרכבת להעביר אליה עד מחר את מחירים המוצרים הבאים: פחית מוגזת, קפה הפוך גדול, מים וכריך קטן. במקרים בהם יימצא שהמחירים גבוהים מהמקובל הוועדה תובעת מבתי החולים ומרכבת ישראל לפעול באופן מידי להוזילם. כמו כן דרשה הוועדה מהחשבת הכללית באוצר לבחון מתן הנחיה לכל הגופים הממשלתיים והציבוריים להוסיף למכרזים קריטריון הנוגע לגובה מחירי המוצרים לצרכן, ולתת עדיפות לזכיין שיציע מחירים נמוכים לצרכנים.

הודעות לעיתונות של ועדת הכלכלה ושל ח"כ מיכל בירן

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.