חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הבטחת הזכות למים – מבט עולמי משווה

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 21.01.14 1:18

ביום חמישי 30 בינואר 2014 ייערך בוועדת הכלכלה דיון בנושא כללי תאגידי מים וביוב (הפסקה או צמצום מתן שירותי מים וביוב . לקראת הדיון מציגה האגודה לזכויות האזרח מחקר במבט עולמי משווה על הבטחת הזכות למים    

לקראת המשך הדיונים על הסדרת הכללים לצמצום וניתוק אספקת מים, הצפויים מיום 30.1 ואילך, אנו מבקשים להביא לתשומת לבכם את המצב הנוהג בעולם בתחום זה. הפרטים ממחקר שערכנו באגודה לזכויות האזרח בנושא פורסמו השבוע בתוכנית חיסכון בערוץ 2. הנכם מוזמנים לצפות בכתבה הקצרה שפרסה את הפרטים: ראו פה. את המחקר המלא ניתן לקרוא באתר האגודה לזכויות האזרח.

בקצרה, ניתן לקבוע כי בעבר נתפסו המים כמוצר צריכה, אולם בעשורים האחרונים ישנה מגמה עולמית הולכת וגוברת של הכרה במים כזכות יסוד. מדינות וגופים בינלאומיים רבים מגדירים כיום את הגישה למים ואת היכולת לרוכשם במחיר סביר כזכות אדם בסיסית. כדי להבטיח את זכות היסוד למים, אימצו מדינות שונות חקיקה האוסרת במפורש על ניתוקם של משקי בית פגיעים מאספקת המים. כך הועברה חקיקה לאומית בבריטניה, בהונגריה, בצרפת, בהולנד, בשוויץ, בפלנדריה שבבלגיה ובדרום אפריקה. במדינות רבות נוספות הונהגה מדיניות משפטית, מנהלית, או ממסדית האוסרת דה פאקטו על ניתוקם של אנשים פרטיים מאספקת המים. זהו המצב באוסטרליה, ארגנטינה, אוסטריה, בלגיה, ברזיל, אירלנד, לוקסמבורג, מקסיקו, ניו זילנד, נורווגיה, ספרד, שוודיה, שווייץ, בריטניה ובאוקראינה. גם במדינות אחרות קיימת מגמה לכיוון רפורמות שיאסרו על ניתוקים. במדינות רבות הונהגה מדיניות מים חברתית, שמטרתה להבטיח גישה למים במחירים סבירים גם לאוכלוסיות חסרות אמצעים כלכליים ולהפחית את מספר הניתוקים מאספקת מים, כפי שמפורט במחקר המלא.

אנו תקווה כי תהיו שותפים פעילים בהבטחת הזכות למים גם בישראל, ותפעלו להפסקת ניתוקי המים של משפחות שאינן יכולות לעמוד במחירי המים הגבוהים. לעמדת האגודה לזכויות האזרח בנושא בכלל וביחס לכללים המוצעים לוועדה בפרט, אנא ראו כאן.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.