חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תושבי הדרום: "זורים לנו שפכים מסוכנים בעיניים"

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 20.01.14 0:44

ביום שישי בבוקר (17.1) התגנבה ביובית עמוסה בשפכים מזהמים לפתח ביוב בכניסה לאופקים ובניגוד לחוק תוך סיכון ממשי לסביבה ולציבור שפכה טונות של חומרים אסורים למערכת הביוב העירונית * התוצאה: סכנה סביבתית, בריאותית ונזק במאות אלפי שקלים

לא רק פסולת בניין או פגרי בעלי חיים מושלכים לאתרי אשפה פיראטיים ברחבי הנגב. עכשיו גם מתברר כי באחרונה ניכרת באזור תופעה של שפיכת שפכים ביתיים, חקלאיים ותעשייתיים בשטחים פתוחים או במערכות ביוב שאינן הוכשרו ואושרו לצורך טיפול בשפכים כאלה, מה שגורם הן למפגעים סביבתיים ותברואתיים קשים והן נזק אדיר למערכות הביוב הללו המוערך במיליוני שקלים. ביום ו' בבוקר תועדה ביובית כתומה העושה דרכה לשטח פתוח בכניסה לאופקים. לאחר דקות מספר נראה נהג המשאית פותח את פתח הביוב ושופך פנימה את תכולת המשאית – שפכים מזהמים.

כל בית עסק מייצר שפכים, בין אם מדובר בתחנות דלק, מסעדות, בתי מלון, רפתות ולולים המייצרים שפכים מסגים שונים. על פי החוק לטיפול בשפכים, על בעל העסק לפנות את השפכים למתקן טיהור, שכן הם מהווים סכנה לסביבה ולאדם. בפועל, המציאות בשטח היא שונה לחלוטין.

"מה שקורה באזור הנגב כבר הפך בחודשים האחרונים לתופעה כלל ארצית. בעל העסק מזמין ביובית של אחד הקבלנים באזור ומשלם לו עבור שאיבת השפכים. בעל הביובית רוצה לחסוך לעצמו את הכניסה למתקן הטיהור ולכן הוא שופך את הנוזלים המזהמים בשטח פתוח או היישר לתוך צינורות הביוב הביתי. התוצאה – גם נזקים סביבתיים קשים, וגם נזקים למערכות הביוב המוערכים במיליוני שקלים. באחרונה ניזוקו שתי משאבות במועצה האזורית 'שדות הגב' אשר מובילות את הביוב למכון הטיהור, לאחר שקבלן ביוב שפך את השפכים שהוביל היישר למערכת הביוב. מאחר והיה מדובר בחומר שהכיל חומצה רעילה, ניזוקו שתי המשאבות באופן קשה. "זה כבר הפך לתופעה של ממש. גם בתחום פינוי הפסולת מרפתות לטובת יצור קומפוסט. שם לדוגמא, מגיע חעפר עם משאית ושופל ופשוט מפנה לרפתן את צואת הפרות ללא עלות. את הצואה שופך החעפר בשטח פתוח ומוכרו לחקלאים בתור קומפוסט. אם מכוני טיהור השפכים והאתרים ליצור קומפוסט נותרים ריקים, משמע הדבר כי העבריינים חוגגים", מסכם.

"זוהי תופעה מוכרת כאן בדרום", מציין נדב, תושב אחד המושבים. "עברייני סביבה עושים מה שבא להם ולאף אחד לא אכפת כי פה אין תקשורת. אני רוצה לראות ביובית אחת כזו שופכת לממערכת הביוב בתל אביב – כל המדינה תהיה על הרגליים"

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.