חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האגודה לזכויות האזרח: העלאת אחוז החסימה תסכן ייצוג של קבוצות מיעוט

נושאים איכות השלטון, פוליטי ב 20.01.14 0:45

 לקראת התחדשות דיוני ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת בהצעות החוק להעלאת אחוז החסימה, מזהירה האגודה לזכויות האזרח: העלאת אחוז החסימה עשויה לפגוע קשות בייצוג הפוליטי של קבוצות מיעוט כמו ערבים וחרדים בכנסת. ביום שני (20.1.2014) בשעה 10:00 יתקיים הדיון

 בנייר העמדה שחיברה עו"ד דבי גילד-חיו, מקדמת מדיניות וחקיקה באגודה לזכויות האזרח, היא מזהירה: הניסיון בעולם מראה כי העלאת אחוז החסימה פוגעת בהשתתפות הפוליטית, ובפרט – של מיעוטים. לכן, יש חשש לפגיעה ממשית של קבוצות מיעוט כמו חרדים וערבים בכנסת.

בנייר העמדה מצוין, כי העלאת אחוז החסימה מביאה לעליה בקולות ה"מבוזבזים" שתמכו במפלגות שלא עברו את אחוז החסימה, ויותר מכך – ככל שרמת התחרותיות המפלגתית יורדת, כך יורד היקף ההשתתפות בבחירות, וכוחן של המפלגות הגדולות גובר ביחס בלתי פרופורציונאלי לשיעור התמיכה בהן.

בנייר העמדה מובאות דוגמאות ממדינות שונות בעולם הדואגות באמצעים שונים לכך, שאחוז החסימה לא יפגע בייצוג של קבוצות מיעוט בפרלמנט – החל משיטה פוליטית מורכבת יותר, המאפשרת ייצוג פוליטי מגוון שמייצג יותר מרכיבים באוכלוסייה, וכלה במהלכים מיוחדים שמיועדים לגרום לכך שמיעוטים לאומיים ואתניים לא ייפגעו מאחוז החסימה – כולל "פטור" ממגבלת אחוז החסימה למפלגות המייצגות מיעוטים.

לדברי עו"ד דבי גילד-חיו, "הניסיון מראה כי העלאת אחוז החסימה עלולה לפגוע בייצוג של קבוצות מיעוט, להביא לירידה נוספת בשיעור ההצבעה ולפגוע באמון הציבורי הכללי בתהליך הפוליטי, בעיקר בקרב ערבים וחרדים, וגם בקרב קבוצות נוספות בישראל. בה בעת, כלל אין ודאות כי דווקא הצעד הזה יחזק את המשילות. אסור להגיע למצב שבו אחוז החסימה ישמש כלי דורסני בידי הרוב החזק".

לעמדת האגודה לזכויות האזרח (ספטמבר 2013 )

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

 1. ל רפי :

  קישקוש חסר שחר

  אין מפלגה בינונית או גדולה שאין בה קבוצות מיעוט, או לא היו בה מאז ומעולם קבוצות מיעוט. השאלה אם תהיה בה קבוצה או קבוצות נוספות היא שאלה מטופשת – יהיו. לכן, כל קבוצת מיעוט שאינה עוברת את אחוז החסימה יכולה להצטרף למפלגה קיימת, המפלגה המתאימה לה ביותר ולקבל בה ייצוג יחסי למספר חבריה.
  אין שום סיבה שקבוצת מיעוא קטנטנה תגיע למעמד של פוסקת החלטות ברמה הלאומית, רק מפני שכך היא יכולה, אולי, לעשות רעש, שאין בו שום ממש מלבד דימוי. כאשר הדימוי הזה מועצם ע"י אלמנטים בלתי דמוקרטיים כתקשורת מגוייסת, זו הזניית הדמוקרטיה.
  הגיע הזמן להפסיק לעבוד על אנשים בעיניים.
  אם מדינה כארה"ב – דמוקרטיה לפי כל אמת מידה מקובלת – יכולה להסתפק בשלוש מפלגות, אין לישראל "הענקית" שום בעיה לעשות אותו הדבר. אם נחוץ לשם כך גם לבצע התאמה מסויימת בשיטת החירות, זו צריכה להיות המטרה ולא נסיון להמשיך את הפרברסיה הקיימת.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.