postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מכללת שנקר – מאבק המרצים מן החוץ שהתארגנו ב"כוח לעובדים"

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מכללת שנקר – מאבק המרצים מן החוץ שהתארגנו ב"כוח לעובדים"

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, עלו ברשת ב 18.01.14 23:49

מתוך 400 המרצים במכללת שנקר בניהולה של פרופ' יולי תמיר,  300  מועסקים באופן זמני. הם התארגנו במסגרת "כוח לעובדים" והכריזו על סכסוך עבודה, למרות שהגיעו להסכמות עם ההנהלה על דרכי העסקתם. כל הפרטים באתר "המקום הכי חם בגיהנום" במאמרה של עינת פישביין

flower_curve

ההפרדה הייתה שם תמיד: בכל פעם שמרצה נכנס למזכירות והרגיש לא בנוח בנוכחות הסגל הקבוע. בישיבות עבודה, כשיותר ממחצית מהמרצים לא מוזמנים. בכל ארבעה חודשים כשנשאלת השאלה, פורמלית אבל כואבת – "אז תעביר את הקורס גם בסמסטר הבא?" וכמובן שבכל פעם התשובה היא: "כן, אני מאוד רוצה. אבל השאלה היא אם אני אהיה כאן גם בסמסטר הבא". בכל קיץ, בלשכת התעסוקה, כשחלק מהמרצים חותמים ומקבלים דמי אבטלה על החודשים שעבור האחרים הם חופשה בתשלום.

"המרצים מן החוץ", כ-300 מתוך כ-400 מורי שנקר, שמחזיקים את בית הספר הגבוה להנדסה ולעיצוב, נשארו על תקן זמניים, חלק מהם כבר יותר מ-20 שנים. מרצות שמועסקות שנים במשרה כמעט מלאה בשנקר, מצאו את עצמן מתכננות לידות לפי חופשות הסמסטר, כדי לא לאבד את עבודתן, מנסות להפסיד כמה שפחות שיעורים. מרצה ותיק שיצא לחופשה בגלל בעיות משפחתיות חזר וגילה שאת הקורס שלו מעביר מרצה אחר. על מתנות לחג ושאר גינוני קביעות בכלל אין מה לדבר. היחסים מתחילים מחדש בכל סמסטר, ונגמרים בסופו.

"חיינו בתחושה מתמשכת של תסכול", אומרת מיכל פרייפלד, מרצה מן החוץ לעיצוב תעשייתי בשנקר בעשר השנים האחרונות, "תחושה שאנחנו תמיד סוג ב' ואין עם מי לדבר – לא מתוגמלים כמו שצריך. את נותנת המון מעצמך לסטודנטים, עובדת הרבה בהתנדבות, ואז את נהפכת להיות 'קוטרית' ומוצאת את עצמך מחשבת שעות נוספות על כל דבר. את מציצה לתוך המזכירות כשהסגל שם ועוצרת: זה מתאים שאכנס? זה המקום שלי?"

"אני חותמת חוזה בכל ארבעה חודשים", אומרת מרצה ותיקה ומאוד מוערכת, "וכל קיץ הולכת לקבל דמי אבטלה. עכשיו נוסף עניין חדש, שהם מורחים את השנה האקדמית על יותר חודשים, ובלי לשנות את השכר שלי – כך הורידו לי פתאום שני חודשים של זכאות לדמי אבטלה. יש משהו מאוד משפיל בשביל אדם עובד – ועובד קשה! – בללכת פתאום ללשכה, ולקבל כנדבות חלק קטן מהמשכורת. לסגל יש פנסיה על כל שכרם, לי רק על השכר הממוצע במשק. להם יש קרן השתלמות, נסיעות להשתלמויות בחו"ל, הרבה יתרונות. ולי כל השנים בשנקר, למרות ההערכה המקצועית כלפי, הקשר עם התלמידים – כלום לא הביא לי את קביעות".

להמשך קריאה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.