חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

קריסת המרפסות – "גינדי השקעות" שכר מקורבים לממשלה להסדר מול הדיירים

נושאים דיור, תכנון ובניה, עלו ברשת ב 4.01.14 22:56

כך מסתייע ההון במועדון המקורבים לשלטון כדי למנוע חקירה מעמיקה והעמדת האחראים לדין

מאת יוסי שאול ("חדר המצב")

בטח שמעתם על קריסת המרפסות בבניין החדש שבנה גינדי בחדרה. עולה חשש לחפיפיניקיות שבנס לא הסתיימה באסון, חשש להזנחה והפקרה של החברה ופיקוח לקוי על עבודות הבנייה. אולי אפילו חסכו בחומרי בנייה. מה עושים במדינה נורמאלית בה שלטון החוק חל על כולם על מנת שמקרה כזה לא יישנה? מתחילה חקירה משטרתית (נפתחה), הרגולטור מתערב, ואף קונס את החברה במידת הצורך ושולל רישיונות בנייה על מנת להרתיע ולמנוע מקרים דומים. ואם צריך – אף מעמיד את האחראים לדין. לכו תדעו כמה עוד בינוניות כזאת קיימת בענף. מה עושה גינדי? החברה שעתידה להתמודד על מכרזי הענק של האוצר והשיכון כמו זה שבקריית גת.

היא שוכרת את שירותיו של צבי האוזר, מי שהיה מזכיר הממשלה עד מאי 2013. אליו מצטרף גם ניר חפץ, לשעבר ראש מערך ההסברה של נתניהו. לכאורה על מנת להגיע להסדר מול הדיירים. למה גינדי מעדיפה דווקא אותם? הרי לא חסרים עורכי דין ומגשרים מיומנים בשוק? משום שהשניים האלה גם מקושרים, מחוברים היטב למסדרונות השלטון. וביכולתם לא רק לפשר בין הדיירים לגינדי בדבר הפיצוי (העילה הרשמית להעסקתם), אלא גם למתן את מערכת האכיפה תוך ניצול קשריהם. הם יגידו זו טעות, מקרה בודד, לא משהו משקף. ובגלל היכרותם ארוכת השנים והאישית עם גורמים בכירים במערכת השלטונית הם גם יצליחו למצב את חברת גינדי בעמדה מועדפת. האוזר וחפץ הם השכפ"צ של גינדי. נזכיר שוב: גינדי היא מחברות הבנייה הגדולות בארץ ועתידה להתמודד על מכרזי ענק של האוצר והשיכון. כסף רב. לא הייתה רוצה שיפסלו אותה.

זה חוקי, אבל ככה עובד ההון-שלטון. הכל במסגרת החוק, מחוברים ומקושרים דואגים זה לזה. יש שיגידו שחיתות. במדינה נורמלית נפתחת חקירה, בלי קשר לפיצוי המגיע לדיירים, חקירה בלתי תלוייה שמטרתה בירור האמת והעמדת האחראים לדין. במדינה נורמלית, פקידים בכירים כמו האוזר וחפץ היו נמלטים מגינדי כמו מאש ומסרבים בנימוס לייצג אותם. הם היו אומרים, אסור לנו, האתיקה מחייבת. קחו לכם נציגים שאינם מחוברים.

|יוסי שאול

פורסם במקור ב"חדר המצב"

לכתבה בכלכליסט

 

צבי האוזר (צילום: אלכס קולומויסקי)

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , ,

4 תגובות

 1. אברהם בן עזרא :

  המרפסות ויחסי הציבור

  ראשית גילוי נאות: משרדי מונה על ידי וועד הדיירים בבניין שברחוב נחל פרת 3 א כמומחה לבעיה בתחום ההנדסי.
  אכן, יש הרבה טעם במאמר לעיל, כי הבעיה אינה יחסי ציבור ופגיעה במניות של חברה זו או אחרת, אלא, הנושא הישיר והוא האם אפשר ואם כן איך לשקם את המרפסות ומה יהיה גורל הדירות שנרכשו ולאן ינותבו הדיירים שהממכר אותו קנו כבר אינו הממכר אותו הם קנו ועליו הם חלמו.
  אם האוזר ויועצי תקשורת אחרים יתנו מענה לכך, מה טוב. אם הם יעקפו את הבעיה האמיתית, תהיה פגיעה עוד יותר קשה בדיירים. שוו בנפשכם, לגור בדירה בה כל פעם שיוצאים [אם בכלל] למרפסת – נזכרים ומפחדים, שערו בנפשכם לגור בדירה שברור כי אי אפשר יהיה למכור אותה במחיר השוק כמו דירות אחרות, שוו בנפשכם למנוע מסיבת בר מצוה או כינוס חברים בדירה שמא הם גם ירקדו ויזעזעו את התקרה [הרצפה], ועוד ועוד…

 2. לקסי :

  ואת מי שכרו "יוזמי" המכרה בערד

  את משרד הפירסום שהריץ את יאיר לפיד בבחירות…

 3. ארטור :

  לאברהם בן עזרא

  כל חישובי החוזק של בניין ,באים כדי שיעמוד בעת פגיעות גדולות כגון רעידת אדמה,פיצוץ,משאית שמתנגשת וכו.

  מכיוון שברור שלא היה פיקוח צמוד בעת הכנה ליציקה וביציקה של מרפסות תלויות ,מי תוקע לידינו על הכנסת ברזל מתאים ובמקומות מתאימים בשאר חלקי המבנה?

  זה שהמבנה עומד ממש לא מבטיח שבעת רעידה כלשהיא ישאר על מקומו.

  נדמה לי שכדי להוכיח שכל יתרת המבנה זוינה כראוי ,ונוצקה כחוק, יהיה זול יותר להרוס הכל לבנות מחדש .

  אני ,אם היתי החוקר של העניין ,היתי דורש כשלב ראשון לראות את תעודות המשלוח של הברזל לבניין ולהשוות ליומן העבודה
  יש מצב תאורטי(?) שברזל כלל לא הגיע לבניין .

 4. אברהם בן עזרא :

  המרפסות של גינדי בחדרה

  אתה צודק
  ובכל זאת – יש דרך לבדיקה וככל שיבצעו נשמח
  איני נכנס כלל לעלויות הבדיקה אך דע כי לא אאשר שום תוצאות שלא ובטיחו יציבות, ואכן מדובר בבדיקות מקיפות שכבר בשלב זה מתוך מעקב אחר מה שמתבצע אני יכול להעיד כי טרם בוצעו
  בברכה
  א' בן עזרא

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.