חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ארגון עו"סים שלום לראש הממשלה, בחן את מעמדם של מבקשי המקלט

נושאים זכויות אדם, מכתבים ב 31.12.13 0:29

במכתב המופנה לראש הממשלה מבקש ארגון העובדים הסוציאליים עו"סים שלום לפעול לעצירת ההסתה של שרים בממשלה נגד מבקשי המקלט ומבקש ממנו לבחון את בקשתם למקלט במקום לכלוא אותם

 יום חמישי 26 דצמבר 2013

כבוד ראש הממשלה, שלום רב

אנו, עו"סים שלום, ארגון של 1,200 חברות וחברים, עובדות/ים סוציאליות/ים, יהודיות/ים וערביות/ים, מכל רחבי הארץ ומכל תחומי העבודה הסוציאלית, מבקשים להתייחס בזאת למחאת מבקשי המקלט, מאחר וזיהינו כי בתקשורת לא הועברה אינפורמציה ברורה בנושא ופונים אליך בבקשה לשים קץ להסתה מפי שרים בודדים כנגד מבקשי המקלט בארצנו.

תחילה חשוב לציין כי אין מדובר במהגרים, גם לא במהגרי עבודה והם גם לא ה"מסתננים" המאיימים על ביטחונו של הציבור בישראל, ועצם השימוש במילה מסתננים מעוותת ופותחת פתח  להסתה. להסתה יש קהל, שחלקו מיישם, וכך עדים אנו לעלייה במספר מקרי אלימות נגד מבקשי המקלט וקריאות זעם מפי אזרחים באזורים בהם כופים עליהם שכנות. לכל מקרה אלימות שכזה, יש גורמים ויש השלכות. זה מתחיל בטשטוש זהותו של קושי שהפך להיות מנת חלקם של ישראלים רבים, כמרכיב קבוע בחיי היום יום. את הקושי הזה, הופכים מדי פעם למצב בלתי נסבל, מצביעים על האשם, מסיתים, מתנערים מאחריות, מעוררים אלימות ובעצם יוצרים מוקדי נפץ אזרחי.

מיותר לציין עד כמה הרסני מצב זה לחברה, על כל מרכיביה. מצב זה מתורגם לרווח גולמי ומרוכז, עבור שרים בודדים שמצד אחד מתבטאים בחוסר אחריות ובסגנון שבמדינה נאורה הייתה נחשבת לחשיבה ולהתבטאות של ימין קיצוני ביותר, ומאידך הם ממוקמים בלב הממסד הפוליטי.

מנחם בגין ז"ל, מנהיג "הליכוד", מפלגתך וראש ממשלתנו לשעבר, היה מבין ראשוני מדינאי העולם, שהעניק מקלט לפליטים מוויאטנם, שבזמנו כונו "אנשי הסירות". בגין ראה בכך מעשה הומניטארי מתבקש והכרחי, במיוחד במדינה שלנו. ההיסטוריה היהודית שלנו, רצופה סיפורי זוועה, כיצד כינו את אבותינו "מסתננים" במדינות השונות והחזירו אותם למחנות ההשמדה.

אין אנו קובעים בכך שיש מיידית ולאלתר לאפשר מקלט לכל דורש, אך בהחלט מבקשים, יחד עם מבקשי המקלט, שמדינת ישראל תבחן את בקשותיהם למקלט. מעבר להיותנו בני אדם מחויבי מוסר, ההיסטוריה שלנו מחייבת.

כידוע לך, הרקע ההיסטורי בקצרה: במאי 1945, עם סיום מלחמת העולם השנייה, היו באירופה כ-8 מיליון פליטים. עד סוף שנת 1945 חזרו רוב הפליטים למדינותיהם, אך עדיין נותרו באירופה כ-2 מיליון פליטים, כ-200,000 מהם יהודים ניצולי השואה. זה המחיש את הצורך באמנה בינלאומית, שמטרתה להבטיח הגנה לאנשים נרדפים – לפליטים. 26 מדינות, בהן מדינת ישראל, השתתפו בניסוח אמנת הפליטים. מדינת ישראל וארגונים יהודיים היו מעורבים באופן פעיל בניסוח האמנה, וזאת בשל הקשר ההדוק בין האמנה לבין מצבם של יהודי אירופה בשנים שקדמו לשואה, במהלכה ובסיומה. האמנה מגדירה מיהו פליט ומפרטת בין השאר, את זכויות בני האדם שמבקשים מקלט מדיני ואת אחריות המדינה המעניקה להם מקלט.

ביום ה-17.12 כ-150 מבקשי מקלט הפגינו בירושלים, בבקשה שישראל תבחן את בקשתם למקלט. הם הביעו את מחאתם על ההתעלמות מבקשתם ועל כליאתם. פעילים וארגוני זכויות האדם מילאו את חובתם המוסרית, לסייע לבני אדם שזכויותיהם מופרות. הם עושים מלאכתם זאת בתחומים שונים, ביניהם הבעת מחאה בהפגנה, או הבעת תמיכה במחאה. ואל לנו לשכוח כי בכל חברה, פעילים וארגוני זכויות אדם, הם מגדלור המסמן לנו את האנושיות וחושף את הסלעים עליהם אנחנו עלולים להתרסק. וכתושבי ואזרחי המדינה, זוהי חובתם האזרחית להתנגד בכל פה לכל גילוי, עקיף או ישיר של הפרה, או ניסיון הפרה של זכויות. על פי עדויות של משתתפות/ים, ההפגנה פוזרה בכוח רב ומבקשי המקלט הוחזרו ל"חולות".

מזכירים שרבים מהפליטים המגיעים לארץ מאריתריאה, עברו חוויות טראומטיות קשות ביותר, התעללות גופנית, ושחזרתם  לסודן היא סכנת נפשות. פסיכיאטרים ועובדים סוציאליים מרחבי העולם, שואלים את חברינו, איך אתם שסבלתם טבח ושואה ומסירוב מדינות לקלוט פליטים, יכולים להתעלם מבקשות למקלט, לעשות כזה עוול משווע לכמות מוגבלת בסך הכול של מבקשי מקלט?

אי אפשר גם להתעלם מן העובדה כי למבקשי המקלט אין היתר עבודה בארץ, הם מנועים מלעבוד. בו בזמן "מייבאים" פועלים מחו"ל וקבלני כוח האדם העוסק ב"יבוא" הפועלים, מרוויחים הון.

אנו מפצירים לקבל ולו צעיר אחד מקרב הפליטים שעברו התעללות אל – אנושית, ביחד עם רעייתך שרה, לשיחת רקע, להכרת התופעה מהתרשמות בלתי אמצעית. אנו משוכנעים שעם הרקע המקצועי של רעייתך, כפסיכולוגית, הדבר יסייע   בידכם להבין לעומק את גודל העוול שכולנו שותפים לעצם קיומו. אנו נשמח בעצמנו להביא אליכם צעיר כזה, כדי לא לפגוע בלוח הזמנים העמוס שלך ולחסוך סיורי שטח.

לקראת מרץ, יבקר האפיפיור בארצנו. כידוע, מגלה הוא רגישות גבוהה לסבלם של בני אדם בעולם ולנושא הפליטים ומבקשי המקלט. אנו תקווה כי ממשלת ישראל תחזור בה מהחוק המאפשר כליאת מבקשי המקלט, מבלי לבחון את הבקשה. כך, כראש ממשלתנו, תוכל למצוא שפה משותפת עם מנהיג העולם הנוצרי. למדינה ריבונית יש הזכות להחליט מי ייכנס בשעריה, אך ריבונותה מגיעה גם עם מחויבות הומניטארית ומחויבות לחוק הבינ"ל.

ושוב, נבקש ממך להעביר מסר שאינו משתמע לשני פנים כי ההסתה אינה מקובלת במחוזותינו.

ד"ר מוחמד דיאב       ברוך שליו
יו"רים שותפים

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.