חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תקציב המדינה – הצמצום ל-2.6% חסר משמעות

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 30.12.13 0:13

תקציב המדינה הפך לחסר משמעות. משרדי הממשלה אינם ממצים את סעיפי תקציביהם. כסף זה חוזר לאוצר או לתקציב הביטחון. שינוי בעל משמעות יכול להתקיים בשלטון מדינת רווחה שבבסיסו יותר מסים תמורת יותר שירותים, ולא הממשלה הקטנה שאותה מעצבת הממשלה הניאו ליברלית הנוכחית, שמטרתה לצמצם את הוצאות התקציב

מאת: קורט טוכולסקי

 למשחקי המספרים בתקציב אין שום משמעות

אוי ואבוי, הרשת גועשת, חסידי הממשלה הקטנה חוגגים, חסידי מדינת הרווחה זועמים, ראש הממשלה ושר האוצר החליטו על צמצום הטייס האוטומטי בתקציב מ-4% ל-2.6%. רעשה הארץ וגעשה, רק מה אין לכך באמת שום סיבה. כשהשלטון בישראל נמצא בידיהם של ניאו ליברלים מסורים כמו ביבי נתניהו, יאיר לפיד, נפתלי בנט וציפי לבני, לא משנה אם הממשלה מוציאה עוד 4% באופן אוטומטי או פחות 15% באופן אוטומטי, גם ככה הכסף לא יגיע לשום דבר טוב.

רק לאחרונה אשרה ועדת הכספים עוד העברה של כסף למשרד הביטחון, הסכום כשלושה וחצי מיליארד ₪ הועבר מהרזרבות של האוצר. גם השנה משרדי הממשלה לא ימצו את תקציבם (וכנהוג בשנה של אחרי הבחירות המיצוי יהיה נמוך מהרגיל), כשיש כסף הוא גם ככה מוצא את דרכו בסוף השנה בחזרה לאוצר או לתקציב הביטחון. למספרים הנזרקים לחלל אין שום משמעות כבר שנים במדינת ישראל, גם ככה יש בתקציב לא פחות מסעיפים מתים מחיים ואת הכסף שיש בהם אי אפשר להעביר לסעיף שיש לו משמעות בלי הסכמה של האוצר וכך בסוף השנה הכסף חוזר לאוצר וזה ממחזר חלק, מעביר חלק לביטחון וחלק להתנחלויות וחוזר חלילה.

כל המספרים שנזרקים לאוויר במסגרת המשחקים במספרים נועדו אך ורק לשני דברים, השגת כותרות שמציגות את ראש הממשלה ההרסני ביותר לכלכלת ישראל ושר האוצר ההרסני ביותר כיום (בכל זאת גם ראש הממשלה היה פעם שר אוצר) כאילו הם עושים דברים כמו שצריך. הדבר השני אחרי שהרגענו את "מר ישראלי" הוא להרגיע את סוכנויות דירוג האשראי. הסוכנויות יודעות כבר שיש פה רמייה אבל סוכנויות דירוג האשראי הם חלק ממנגנון דיכוי, חלק מההצגה המערכתית המהוגנת של הקפיטליזם הניאו ליברלי והן משחקות את המשחק. ממשלת ישראל לא חתכה עשרה מיליארד מתקציבי השנים הבאות וגם לא הוסיפה, וגם כאשר הממשלה לכאורה "הרחיבה" את הטייס האוטומטי או את התקציב לא היה שום שינוי אמיתי, משמעותי במציאות או במגמה. אזרחי ישראל בוחרים פעם אחר פעם מאז 1977 ממשלות שמאמינות בפחות מסים (טוב לעשירים/טייקונים/תאגידים) ופחות שירותים ציבוריים (רע לציבור הרחב לא מזיז לעשירים), זה היה נכון ב-2003 וב-2011/2 וגם השנה, אין שום משמעות למשחקי המספרים ולהודעות לעיתונות של ממשלות ימין-מרכז ימין כלכליות. הגדלה של שיעור הטייס האוטומטי כמו כהונתו של ה"ס"ד" עמיר פרץ בממשלה הם עלי תאנה ותו לא.

אם אנחנו רוצים שינוי שיש לו משמעות אנחנו צריכים שלטון אחר, שלטון סוציאליסטי/ס"ד, שלטון שבבסיסו עומדים אנשים שרוצים יותר מסים (רע לטייקונים/תאגידים/עשירים) תמורת יותר שירותים (טוב לכולנו האמת גם לעשירים). אנחנו צריכים  מדינה חזקה עם מערכת ביורוקרטית מתפקדת, תכנון לטווח ארוך ואכיפה של החוק במקום הזנייתו. אנחנו צריכים לא מסיבת עיתונאים עם הודעות מתוזמנות וריקות מתוכם של פוליטיקאים משרתי הון, כמו אלו שיש לנו היום בשלטון, אלא שלטון אחר שיעבוד בשבילנו ולא בשביל קומץ טייקונים. כל עוד השלטון שלנו נמצא בידי מפלגות הימין והימין מרכז שום דבר מהותי לא ישתנה ולא משנה מה הם עושים עם התקציב.

אז אין מה להשקיע כל כך הרבה זמן ומאמץ ביללות, יש לנו ממשלה ניאו ליברלית וזה מה שהיא עושה, הפריץ לא אמור להיות נחמד אלינו. אנחנו צריכים אלטרנטיבה, לא להטיף לביבי ולפיד אלא להבין שמפלגות שיושבות בממשלה שכזו לעולם לא יעשו כלום בשבילנו. צריך לחשוב לפני שמצביעים אחרת נמשיך לקבל קוסמים ומאחזי עיניים שימשיכו לשרת את ההון ולדפוק אותנו תוך שהם עושים משחקים בספר התקציב.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

 1. מיכאל לינדנבאום :

  כרגיל- קצר וקולע

  אולי סוף-סוף ילמדו הבריות לחבר בין כל האירועים\מחדלים שקורים בארץ הקודש,ויכניסו טוב-טוב לראש שלכל אחראי משטר ההפרטה הניאו-ליבראלי.

  מפלגת העבודה היתה המשת"פית הנלהבת שלו במשך 30 שנה,והיא תמשיך להיות כזאת עם נצחון האגף הניאו-ליבראלי בראשות בוג'י בפריימריז האחרונים.

  יש "יתרון" מפוקפק במצב הזה.
  לא צריך לשבור את הראש.

  ביבי ומשת"פיו אחראים לכל בעיה בכל נושא ועניין.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.